Nowe przepisy dla taksówkarzy – od 2024 roku wyłącznie z polskim prawem jazdy

Na 17 czerwca 2024 roku planowane jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących taksówkarzy. Zawód ten będą mogli wykonywać tylko ci, którzy posiadają polskie uprawnienia do kierowania pojazdami. Czemu ma służyć ta zmiana? Kto będzie mógł wymienić prawo jazdy na polskie?

przepisy dla taksówkarzy

Zmiany w przepisach dla taksówkarzy w 2024 roku

Dokładnie 17 czerwca 2024 roku ma wejść w życie przepis dotyczący taksówkarzy. Każdy z nich będzie musiał posługiwać się polskim prawem jazdy. Zmiana ta wiąże się z nowelizacją przepisów Prawa o ruchu drogowym.

Nowe przepisy dotyczą przewozu osób:

 • taksówką,
 • autem,
 • pojazdem przeznaczonym do transportu od 7 do 9 osób łącznie z kierowcą.

W Polsce wielu obcokrajowców podejmuje pracę w taksówce. Zmiana przepisów dotyczących prawa jazdy dla osób zajmujących się odpłatnym przewozem osób oznacza, że zdecydowana część z nich zrezygnuje z wykonywania pracy taksówkarza. Nie każdy obcokrajowiec będzie mógł wyrobić sobie polskie prawo jazdy.

Niedawno zmianom uległy również przepisy dotyczące licencji na przewóz osób w Polsce. Obecnie taksówkarze muszą posiadać licencję lub być zatrudnieni przez kogoś, kto ma taki dokument. Zgodnie z nowelizacją kierowcy posiadający licencje wydane przed 17 września 2023 roku muszą wymienić dokument na nowy. Uprawnienia będą ważne do 30 czerwca 2024 roku. Kierowcy, którzy nie złożą dokumentów w odpowiednim terminie, stracą możliwość wykonywania pracy jako kierowca.

CZY WIESZ, ŻE …

Aktualnie obowiązuje również przepis dotyczący weryfikacji tożsamości, uprawnień do kierowania i niekaralności kierowców. Ponadto obowiązkiem przedsiębiorców jest sprawdzanie, czy dany przewóz realizuje osoba, która faktycznie otrzymała na niego zlecenie.

Przeczytaj też: Co zmieniło się w przepisach dla kierowców w 2023 roku i jakie modyfikacje przyniesie 2024 rok?

Jakie wymogi musi spełnić taksówkarz?

Abyś mógł wykonywać zawód taksówkarza i uzyskać licencję do przewozu osób, musisz spełnić pewne wymagania. Nie wystarczy, że będziesz posiadał prawo jazdy kategorii B.

Jeśli chcesz uzyskać licencję do przewozu osób, musisz posiadać:

 • prawo jazdy kategorii B,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • zaświadczenie od psychologa informujące o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy jako kierowca,
 • zaświadczenie od lekarza informujące o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy jako kierowca.

Koszt uzyskania licencji zależy od okresu i obszaru, na jaki dokument ma zostać wydany. Opłata wynosi od 200 zł do 320 zł.

UWAGA!

Jeśli będziesz wykonywał zawód taksówkarza, nie posiadając licencji, grozi Ci kara w kwocie 12 000 zł. Za transport pojazdem niewpisanym do licencji – 2000 zł, a za prowadzenie pośrednictwa przy przewozie osób – nawet 500 000 zł.

Kto może wymienić prawo jazdy na polskie?

Nie każdy obcokrajowiec ma możliwość wymiany prawa jazdy na polskie. Może to zrobić pod warunkiem, że: 

 • przebywa w Polsce minimum 185 dni,
 • posiada prawo jazdy zgodne ze wzorem według Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej.

Jeśli prawo jazdy kierowcy nie jest zgodne ze wzorem Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej, musi on podejść do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.

Wymiana prawa jazdy na polskie

Jeśli jesteś obcokrajowcem, pracujesz jako taksówkarz i chcesz wymienić swoje prawo jazdy na polskie, formalności możesz dokonać osobiście – w urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub starostwie powiatowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania bądź wysłać dokumenty pocztą. Koszt wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie to 100,50 zł.

Do zmiany prawa jazdy potrzebne będą:

 • wniosek dotyczący wymiany prawa jazdy,
 • ksero zagranicznego prawa jazdy przetłumaczonego na język polski,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • dokument potwierdzający adres zameldowania,
 • aktualne zdjęcie.

Potwierdzenie Twoich danych może trwać kilka tygodni. Polskie prawo jazdy otrzymasz w terminie do 9 dni roboczych od momentu, w którym urząd otrzyma potwierdzenie opłaty i danych z Twojego pierwotnego prawa jazdy.

UWAGA!

Jeśli otrzymasz decyzję odmowną dotyczącą wymiany prawa jazdy, możesz się odwołać w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji.

Nowe przepisy dla taksówkarzy – czemu mają służyć?

Nowelizacja przepisów dotyczących prawa jazdy taksówkarzy ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Chodzi tu głównie o zapobieganie przestępstwom przeciwko obyczajności i wolności seksualnej. Ponadto pozwoli to także kontrolować i zdecydowanie ograniczyć kwestię zarobkowego przewozu osób przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań dotyczących wykonywania zawodu taksówkarza. Do tej pory praca ta była bardzo popularna wśród obcokrajowców, którzy posługiwali się zagranicznymi uprawnieniami do kierowania pojazdami. Zmiany mają ułatwić weryfikację taksówkarzy i pozwolą kontrolować wykroczenia drogowe popełnione przez obcokrajowców. Poprawi to jakość świadczonych usług.

Oprócz pozytywnych aspektów dotyczących wprowadzenia zmian w przepisach dla taksówkarzy należy się liczyć także z negatywnymi skutkami nowelizacji. Zaostrzenie przepisów doprowadzi do tego, że znacząco zmniejszy się liczba taksówkarzy, a co za tym idzie, spadnie liczba przewozów, wzrosną ceny za przejazdy, a zarobki taksówkarzy będą mniejsze.

Przeczytaj też: Taryfikator mandatów 2024 – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zmianę przepisów dla taksówkarzy

Czemu ma służyć wprowadzenie nowych przepisów dotyczących taksówkarzy?
Kto może wyrobić polskie prawo jazdy?
Jak wyrobić polskie prawo jazdy?
PODSUMOWANIE
 • Nowe przepisy dla taksówkarzy mają wejść w życie 17 czerwca 2024 roku.
 • Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym mówi o tym, że zawód taksówkarza będą mogli wykonywać tylko ci, którzy posiadają polskie prawo jazdy.
 • Zmiany w przepisach dla kierowców mają przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów oraz ułatwić weryfikację i kontrolę kierowców.
 • Wymiana prawa jazdy na polskie to koszt 100,50 zł.
 • Wymienić prawo jazdy na polskie może ten, kto przebywa w Polsce minimum 185 dni i posiada dokument zgodny ze wzorem Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej.
 • Obcokrajowiec, który nie posiada prawa jazdy zgodnego ze wzorem Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej, musi podejść do państwowego egzaminu teoretycznego.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Powinni przedstawić niekaralność od siebie z kraju a nie z tygodnia pobytu u nas. Wszędzie na świecie Uber bierze podobne stawki do normalnych taxi , np w Irlandii , Niemczech, Francji tylko u nas jest taka patologia.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC