Numer na radiowozie – co można z niego wyczytać?
Pojazdy służb porządkowych, takich jak policja czy straż miejska, mają specjalne oznaczenia na karoserii. Jak rozszyfrować zagadkowe symbole i cyfry? Ta informacja może okazać się przydatna dla niewtajemniczonego kierowcy w różnych sytuacjach.
Z naszego artykułu dowiesz się:
Numer boczny a nowe oznakowanie radiowozów policji
Pojazd uprzywilejowany posiada specjalne oznaczenia. Jednym z jego elementów jest numer identyfikacyjny zwany bocznym ze względu na swoje ulokowanie. W przypadku aut oznakowanych znajduje się z boku w tylnej części pojazdu: na tylnym nadkolu, błotniku, w pobliżu zderzaka oraz na klapie bagażnika. Jest on powtórzony również na dachu, co ułatwia np. prowadzenie akcji z lotu ptaka (z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca lub drona albo z dachu wysokiego budynku).
Ma postać certyfikowanej naklejki, spełniającej szereg wymagań. Określa je rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Na pojeździe Policji, z wyjątkiem motocykla, dodatkowo można umieścić:
- świetlny napis “POLICJA” na dachu pojazdu;
- oznaczenie rodzaju służby policyjnej;
- numer taktyczny;
- odblaskowy napis “POLICJA” barwy białej z przodu i z tyłu pojazdu, z tym że napis z przodu umieszcza się na nieodblaskowej powierzchni o barwie niebieskiej, a z tyłu na pasie wyróżniającym;
- znak gwiazdy policyjnej po obu stronach pojazdu na pasie wyróżniającym lub z przodu pojazdu nad napisem “POLICJA”;
- napis “POMAGAMY I CHRONIMY” umieszczony półkolem nad znakiem gwiazdy policyjnej;
- pasy odblaskowe barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej po obu stronach oraz z przodu i z tyłu pojazdu, umieszczone z dostosowaniem do linii nadwozia na górnej i dolnej części pojazdu.
§ 31 ust. 2 rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów oraz zakresie ich niezbędnego wyposażenia
Numer taktyczny składa się z liter (1 lub 2) i 3 cyfr (w zakresie 001–999) wykonanych z odblaskowego materiału barwy białej na tle niebieskiego pasa, przez co są widoczne również po zmroku.
W ostatniej nowelizacji przepisów w lutym 2022 r. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 3 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia) został określony nowy wygląd radiowozów polskiej policji. Otrzymały dodatkowe elementy graficzne w jaskrawym kolorze (większa powierzchnia odbicia światła), pojawiło się 3 razy więcej lamp błyskowych LED (30 zamiast dotychczasowych 10) i zniknęło określenie barwy i tła napisu świetlnego na kogucie. Dzięki temu pojazdy mają być jeszcze lepiej widoczne dla obywateli szukających pomocy oraz innych uczestników ruchu drogowego. To wszystko udało się wypracować po serii badań (w tym również poligonowych) przeprowadzonych przez Komendę Główną Policji we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz.
Jak czytać numer boczny radiowozu?
Numer identyfikacyjny przypisany jest do konkretnego samochodu. Podobnie jak numer rejestracyjny zależy od regionu Polski, z którego pochodzi dany pojazd i gdzie jest głównie użytkowany. Odczytasz z niego, czy jest z komendy głównej, podlega pod wojewódzką, a może należy do którejś ze szkół policyjnych.
Kody radiowozów policji w Polsce:
- A – Komenda Główna Policji;
- B, BB – KWP w woj. dolnośląskim;
- C, CC – KWP w woj. kujawsko-pomorskim;
- D, DD – KWP w woj. lubelskim;
- E, EE – KWP w woj. lubuskim;
- F, FF – KWP w woj. łódzkim;
- G, GG – KWP w woj. małopolskim;
- H, Y – KWP w woj. mazowieckim;
- J, JJ – KWP w woj. opolskim;
- K, KK – KWP w woj. podkarpackim;
- M, MM – KWP w woj. podlaskim;
- N, NN – KWP w woj. pomorskim;
- P, R – KWP w woj. śląskim;
- S, SS – KWP w woj. świętokrzyskim;
- T, TT – KWP w woj. warmińsko-mazurskim;
- U, UU – KWP w woj. wielkopolskim;
- W, WW – KWP w woj. zachodniopomorskim;
- Z, ZZ – Komenda Stołeczna Policji;
- L – szkoły policyjne:
- Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie: L 001 – L 199;
- Szkoła Policji w Pile: L 200 – L 399;
- Szkoła Policji w Słupsku: L 400 – L 599;
- Centrum Szkolenia Policji w Legionowie: L 600 – L 799;
- Szkoła Policji w Katowicach: L 800 – L 999.
Ekspert Mubi radzi:
W KWP w Lublinie jest 20 jednostek podległych oraz Oddział Prewencji Policji (OPP), który również dysponuje pojazdami oznakowanymi. Schemat numeracji stosowany przez lubelską komendę:
- KWP Lublin: D 001 – D 029
- OPP: D 700 – D 799
- KMP Lublin: D 100 – D 199 oraz D 986 – D 999
- KMP Zamość: D 630 – D 699
- KMP Chełm: D 830 – D 899
- KMP Biała Podlaska: D 430 – D 499
- KPP Biłgoraj: D 570 – D 599
- KPP Hrubieszów: D 060 – D 099
- KPP Janów Lubelski: D 230 – D 259
- KPP Krasnystaw: D 300 – D 329
- KPP Kraśnik: D 500 – D 539
- KPP Lubartów: D 900 – D 939
- KPP Łęczna: D 400 – D 429
- KPP Łuków: D 940 – D 975
- KPP Opole Lubelskie: D 600 – D 629
- KPP Parczew: D 540 – D 569
- KPP Puławy: D 370 – D 399 oraz D 976 – D 980
- Radzyń Podlaski: D 030 – D 059
- KPP Ryki: D 800 – D 829
- KPP Świdnik: D 200 – D 229
- KPP Tomaszów Lubelski: D 330 – D 369
- KPP Włodawa: D 260 – D 299
Zasady numeracji reguluje decyzja komendanta głównego policji (nr 901 z dn. 7 grudnia 2007 r. w sprawie zasad i sposobu oznaczania numerami taktycznymi uprzywilejowanych oznakowanych pojazdów jednostek organizacyjnych Policji, zasad prowadzenia ewidencji numerów taktycznych oraz zasad eksploatacji i dostępu do systemu ewidencji numerów taktycznych, zał. nr 1).
Kiedy przyda Ci się numer radiowozu?
Zamierzasz złożyć skargę lub pochwałę na funkcjonariuszy porządku publicznego, z którymi miałeś styczność. Nie musisz w tym celu spisywać wszystkich danych stróżów prawa włącznie z numerami odznak. Wystarczy, że będziesz miał numer radiowozu, który jest ogólnodostępny. Resztę danych ustali najbliższa jednostka.
Ewidencja numerów taktycznych prowadzona jest w wewnętrznym policyjnym systemie informatycznym NRTAKT.
Dostęp do systemu możliwy jest z terenu całego kraju, za pośrednictwem włączonych do Policyjnej Sieci Transmisji Danych terminala Digilab AVT200ID lub Uniwersalnych Komputerowych Stanowisk Pracy (UKSP). Podstawowym warunkiem korzystania z systemu jest posiadanie przez użytkownika aktywnego Osobistego Identyfikatora Cyfrowego (tzw. Kluczyka) oraz nadanych uprawnień wg określonej kategorii/typu uprawnień użytkownika.
Załącznik nr 3 pkt 5 do decyzji KGP ws. zasad i sposobu oznaczania numerami taktycznymi uprzywilejowanych oznakowanych pojazdów jednostek organizacyjnych Policji
Możliwość odczytu danych z systemu mają wszyscy dyżurni jednostek policji, natomiast uprawnienia administratora (prawo również do zapisu, modyfikacji i usuwania danych) posiadają tylko dwie osoby z Komendy Głównej Policji i dwie osoby z każdej jednostki podległej.
Oznakowanie pojazdów straży miejskiej (gminnej)
Auta strażników miejskich lub gminnych są znakowane podobnie do radiowozów. Reguluje je jednak inny akt prawny, przez co wygląd i umiejscowienie numerów porządkowych mogą się znacznie różnić (Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dn. 27 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia).
Straż miejska (gminna) dysponuje pojazdami barwy srebrnej z odblaskową, żółto-granatową szachownicą i emblematami (herbami) gminy. Ponadto ich przynależność do określonej komórki może być podkreślona numerem bocznym i numerem kontaktowym w kolorze żółtym.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o numer radiowozu
Każdy oznakowany pojazdu służb porządkowych powinien mieć swój niepowtarzalny numer ewidencyjny. Regulują to jednak odmienne akty prawne, przez co zasady ich tworzenia są różne w poszczególnych służbach mundurowych.
Numer identyfikacyjny radiowozu może być traktowany podobnie jak numery rejestracyjne. Rozstrzygając spory dotyczące uznania tablic za dane osobowe, polskie sądy nieraz argumentowały, że pozwalają one zidentyfikować jedynie sam pojazd, a nie jego posiadacza czy użytkownika. Tak więc ustalenie po nich właściciela pojazdu bez nadmiernego wysiłku i kosztów dla przeciętnego obywatela jest niemożliwe. Oznacza to, że przepisy RODO nie obejmują jego utrwalenia. Inaczej wygląda sprawa publikowania w internecie materiałów rozpowszechniający wizerunek policjantów lub strażników miejskich, którzy są przecież funkcjonariuszami publicznymi.
Numer boczny pozwala ustalić, kto w danym dniu pełnił służbę z wykorzystaniem konkretnego pojazdu. Przydaje się to w sytuacji, gdy masz uwagi do pracy funkcjonariuszy publicznych i planujesz oficjalne zawiadomienie w tej sprawie (złożenie skargi lub pochwały).
- Numer ewidencyjny jest na każdym radiowozie policji i na niemal wszystkich pojazdach straży miejskiej.
- Numer boczny radiowozu pozwala ustalić tożsamość funkcjonariuszy pełniących obowiązki przy jego wykorzystaniu w danej chwili. Przydaje się w celu złożenia na komendę oficjalnego zawiadomienia.
- Można go uwieczniać, jednak publikację, tym bardziej razem z wizerunkiem i danymi osobowymi mundurowych, należy dogłębnie przemyśleć, przeanalizować pod kątem przepisów RODO, a najlepiej skonsultować z prawnikiem.
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/warunki-techniczne-pojazdow-oraz-zakres-ich-niezbednego-17009712/par-31
- https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/radiowozy-policji-nowe-oznakowanie
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120000525/O/D20120525.pdf
- https://www.profinfo.pl/blog/nagrywanie-policjanta-czy-jest-dozwolone-na-co-sie-powolac-podczas-sprzeciwu/
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-resortowe/zasady-i-sposob-oznaczania-numerami-taktycznymi-uprzywilejowanych-34080752
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji