Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Oprócz integralnych części składowych, bez których samochód nie może się obejść, przepisy wskazują wyposażenie samochodu dodatkowe, będące ekwipunkiem wspomagającym i przydatnym w wielu sytuacjach kryzysowych. Jest też grupa akcesoriów, które warto wozić w bagażniku dla własnego bezpieczeństwa. Mogą uchronić nas przed kłopotami i wybawić z opresji.

Wyposażenie samochodu przez producenta

Główny obowiązek związany z wyposażeniem samochodu tak, żeby spełniał kryteria bezpieczeństwa, uzyskał homologację i niezbędne certyfikaty, leży na producencie. Jednak to właściciel musi utrzymać samochód w takim stanie, żeby wszystkie elementy decydujące o bezpieczeństwie były sprawne. Zdarzały się już przypadki, że policja karała kierowców mandatem za niesprawny spryskiwacz, czy brak nawiewu zimą, ponieważ niesprawność tych części decyduje o ograniczeniu widoczności i tym samym stwarza zagrożenie na drodze. Mówi o tym art. 66 Kodeksu drogowego:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego (…) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu

art. 66 Kodeksu drogowego

W interesie posiadacza samochodu jest więc dokonywanie regularnych badań technicznych i szybkie reagowanie na istniejące awarie i usterki.

Jakie elementy wyposażenia dodatkowego wymagane są na pokładzie pojazdu?

Lista rzeczy, które muszą znajdować się w każdym samochodzie zarejestrowanym w Polsce, nie jest długa. Należą do nich:

 • oświetlona, czytelna i właściwie zainstalowana tablica rejestracyjna,
 • trójkąt ostrzegawczy, który ustawiany jest na drodze w sytuacjach, kiedy pojazd uległ awarii lub kierowca jest świadkiem wypadku i bierze udział w zabezpieczaniu miejsca zdarzenia,
 • sprawna gaśnica, która dodatkowo musi być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym.

Żaden przepis nie reguluje procedury legalizacji gaśnicy. Gaśnica musi być zainstalowana miejscu, do którego kierowca ma łatwy dostęp, nawet w sytuacjach kryzysowych, a także właściwie utrzymana. Ocena stopnia zużycia w tym wypadku spoczywa na kierowcy. Brak dbałości o stan techniczny gaśnicy może się skończyć nawet mandatem. Właściwym zachowaniem w sprawach związanych z gaśnicą jest więc dmuchanie na zimne, czyli okresowe przeglądy i legalizacja gaśnicy lub zakup nowego egzemplarza.

Nieobowiązkowe, ale przydatne – co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Wyposażenie obowiązkowe samochodu nie obejmuje apteczki ze środkami opatrunkowymi, a tym bardziej zestawu pierwszej pomocy zawierającego medykamenty. Mimo wszystko wielu kierowców wozi ją ze sobą ze względu na obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. W skład wyposażenia apteczki samochodowej dostępnej w sklepach zwykle wchodzi: opaska uciskowa, bandaże i plastry z opatrunkiem, środek do dezynfekcji, ustnik do sztucznego oddychania, koc termoizolacyjny, chusta trójkątna, ochronne rękawiczki. Do tego zestawu warto dodać też kartkę z instrukcją pierwszej pomocy.

W Polsce nie ma też konieczności wyposażania auta w kamizelkę odblaskową. Warto jednak pamiętać, że choć kamizelka nie jest wymagana przepisami, to każdy kierowca, który opuści pojazd poza terenem zabudowanym po zmroku, staje się pieszym i zaczynają go obowiązywać inne przepisy. Mówią one, że pieszy poza terenem zabudowanym po zmierzchu musi być wyposażony w elementy odblaskowe. Nie zastosowanie się do wymogów grozi otrzymaniem mandatu.

dokumentów, które bezwarunkowo musi posiadać kierowca w samochodzie, pozostało już tylko prawo jazdy. Od dnia 1 października 2018 nie ma obowiązku zabierania w każdą podróż dokumentów rejestracyjnych i polisy ubezpieczeniowej w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Dowód rejestracyjny potrzebny jest jedynie podczas okresowego przeglądu technicznego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą

Wiele państw europejskich oraz niektóre kraje Azji, Ameryki Południowej i Afryki podpisały Konwencję Wiedeńską – porozumienie o ruchu drogowym, które zakłada, że wyjeżdżając za granicę, kierowca musi mieć w samochodzie tylko to, do czego zobowiązuje go prawo w kraju, w którym zarejestrował samochód. Teoretycznie można uznać, że jesteśmy zwolnieni z konieczności zapoznawania się z miejscowymi przepisami. W praktyce – zdarzały się już przypadki karania zagranicznych kierowców za braki w wyposażeniu samochodu. Oczywiście prawo jest wtedy po stronie kierowcy, który nie powinien przyjmować takiego mandatu. Żeby jednak uniknąć niepotrzebnego stresu, spotęgowanego barierą językową, lepiej po prostu zaopatrzyć się w wymagane w danym kraju akcesoria i przedmioty. Zaopatrzenie się w nie nie powinno kosztować dużo.

Jakie wyposażenie musisz mieć w samochodzie za granicą?

Elementy wyposażenia
samochodu
Kraje, w których obowiązują
takie przepisy
Trójkąt ostrzegawczyDania, Finlandia, Holandia,
Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Węgry
Trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka odblaskowa
Francja, Włochy, Norwegia, Portugalia
Trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka odblaskowa, apteczka
Austria, Łotwa, Malta, Niemcy
Trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka odblaskowa,
apteczka, gaśnica
Belgia, Bułgaria
Trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka odblaskowa,
apteczka,
żarówki zapasowe
Chorwacja
ApteczkaCzechy
Gaśnica,
trójkąt alarmowy
Rumunia
Gaśnica,
trójkąt alarmowy,
apteczka
Grecja
2 trójkąty alarmowe,
kamizelka odblaskowa,
koło zapasowe i zestaw do jego wymiany
Hiszpania
Trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka odblaskowa,
gaśnica,
apteczka,
kliny zabezpieczające koła
Estonia

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na przepisy obowiązujące w Chorwacji, Hiszpanii i Estonii. Pojawia się w nich przymus posiadania w samochodzie elementów wyposażenia, które nie są obowiązkowe w innych krajach. W Hiszpanii są to dwa trójkąty ostrzegawcze (zwykle wozimy ze sobą tylko jeden) i zapasowe koło wraz z zestawem do jego wymiany. W Chorwacji kierowcy muszą mieć zapasowe żarówki (nie dotyczy to tylko samochodów wyposażonych w oświetlenie halogenowe i LED). W Estonii trzeba mieć też kliny zabezpieczające koła.

W przepisach wielu krajów pojawia się obowiązek posiadania wspomnianych wcześniej apteczki i kamizelki odblaskowej. To kolejna zachęta do tego, żeby zaopatrzyć się w te przedmioty.

Wkrótce zmiany – obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu od 2022 roku

Władze Unii Europejskiej zatwierdziły niedawno rozporządzenie, które nakłada na producentów nowe obowiązki dotyczące wyposażenia samochodów. Zmiany dotkną samochodów, które opuszczą fabrykę od maja 2022 roku. Auta produkowane od tego momentu będą musiały być wyposażone w:

 • rejestrator danych o zdarzeniach drogowych – urządzenie, które można porównać do „czarnej skrzynki”, zbierającej dane w momencie wypadku,
 • system ostrzegania monitorujący kierowcę – oceni on, czy kierowca nie jest rozproszony lub senny,
 • awaryjne oświetlenie stopu,
 • system hamowania awaryjnego, który zadziała w niebezpiecznej sytuacji, nawet jeśli kierowca nie podejmie działania,
 • system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu,
 • system wykrywania obiektów przy cofaniu,
 • system inteligentnego dostosowania prędkości – będzie on korzystał z GPS i rozpoznawał znaki drogowe, a następnie dostosowywał prędkość,
 • ułatwienia pozwalające na montaż alkomatu blokującego zapłon – po zainstalowaniu takiego urządzenia uruchomienie samochodu nie będzie możliwe, jeśli kierowca nie użyje alkomatu. Sam alkomat nie będzie obowiązkowy, ale właściciele samochodów mają mieć możliwość skorzystania z takiego urządzenia.
PODSUMOWANIE
 • Pierwszy obowiązek dotyczący prawidłowego wyposażenia samochodu leży na producencie, który musi zadbać o umieszczenie w nim elementów dbających o bezpieczeństwo już na etapie produkcji. Z kolei właściciel musi zadbać o właściwe utrzymanie tych części i podzespołów.
 • W Polsce są obecnie 3 obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu: czytelna, oświetlona i dobrze zamontowana tablica rejestracyjna, trójkąt ostrzegawczy oraz sprawna gaśnica.
 • Mimo braku przymusu prawnego w samochodzie warto mieć też kamizelkę odblaskową i apteczkę z zestawem do pierwszej pomocy.
 • Przepisy Konwencji Wiedeńskiej, podpisanej przez wiele krajów europejskich, część państw w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, mówią, że kierowca, który wyjeżdża zagranicę, nie ma obowiązku posiadania wyposażenia, które jest wymagane w danym kraju. Mimo wszystko warto sprawdzić lokalne przepisy, żeby uniknąć nieprzyjemności.
 • Od 2022 roku wejdą w życie zmiany zobowiązujące producentów do montażu w nowych samochodach bardziej zaawansowanych systemów wspierających bezpieczeństwo na drodze.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!