Ile kosztuje OC Aprilii? Ubezpieczenie już od 101 zł!

Aprilia jest, obok m.in. Vespy, Laverdy, Gilery, Derbi czy Moto Guzzi, jedną z marek należących do koncernu Piaggio. Produkcję tych jednośladów rozpoczęto po II wojnie światowej. Na początku stawiano przede wszystkim na wytwarzanie skuterów. Dopiero z czasem producent rozszerzył ofertę również o motocykle. Dziś posiada całą gamę jednośladów, spośród których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

aprilia

Ile kosztuje OC motocykli Aprilia?

Motocykle Aprilia należą do dość drogich, jeśli chodzi o koszty ich ubezpieczenia. We wrześniu 2023 roku składka wyniosła ich właścicieli średnio 398 . To więcej niż średnie OC motocykli ogółem, które wyniosło w tym miesiącu 370 zł. Aprilia uplasowała się w drugiej połowie listy marek motocyklowych ze względu na koszt ubezpieczenia – wiele z nich okazało się mieć tańsze średnie OC (m.in. BMW, Suzuki i Yamaha), ale znalazły się też marki droższe pod tym względem (m.in. Keeway, KTM i Derbi).

Porównując składki ubezpieczeniowe właścicieli jednośladów marki Aprilia z poprzednich miesięcy widać jednak, że wysoki koszt OC we wrześniu to niestety nie wyjątek. Dobra wiadomość jest jednak taka, że 398 zł to zdecydowanie najniższy średni koszt OC dla Aprilii w ostatnim półroczu. Zaledwie miesiąc wcześniej motocykliści płacili o ponad 200 zł więcej! Ceny OC Aprilii nie są więc stabilne, przez co tym bardziej warto sprawdzać je w porównywarce na mubi.pl.

MiesiącCena
Kwiecień 2023478 zł
Maj 2023613 zł
Czerwiec 2023686 zł
Lipiec 2023612 zł
Sierpień 2023602 zł
Wrzesień 2023398 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Najtańsze OC Aprilii to koszt zaledwie 101 zł

Co prawda nie widać tego w zestawieniu średnich cen ubezpieczenia Aprilii z ostatnich miesięcy, ale motocykliści zazwyczaj mogą liczyć na tańsze OC niż kierowcy samochodów osobowych. Dowodem na to mogą być najniższe stawki polisy motocyklistów jeżdżących Aprilią – najbardziej atrakcyjna oferta OC wyniosła we wrześniu zaledwie 101 zł! Taką ofertę otrzymał w porównywarce Mubi 42-letni mieszkaniec Wrocławia, który chciał ubezpieczyć motorower Aprilia Amico 25. A nie on jeden mógł cieszyć się składką za mniej niż 150 zł.

Parametry motocyklaDane właścicielaNajtańsze OC motocykli Aprilia
Aprilia Amico 25, motorower42-letni mężczyzna z Wrocławia101 zł
Aprilia Pegaso 650 Garda, cross/enduro48-letni mężczyzna z powiatu wejherowskiego107 zł
Aprilia MX 125, cross/enduro38-letnia kobieta z powiatu gostynińskiego108 zł
Aprilia Pegaso 125, cross/enduro45-letni mężczyzna z powiatu białostockiego108 zł
Aprilia Scarabeo, skuter30-letni mężczyzna z powiatu kolbuszowskiego108 zł
Aprilia Moto 6.5, szosowy44-letni mężczyzna z powiatu radomszczańskiego109 zł
Aprilia Dorsoduro 1200, szosowy32-letni mężczyzna z powiatu słupskiego109 zł
Aprilia Rally 50 LC, skuter43-letni mężczyzna z powiatu limanowskiego109 zł
Aprilia SR 50 LC Racing, skuter46-letni mężczyzna z powiatu wieruszowskiego109 zł
Aprilia RS4 125, sportowy32-letni mężczyzna z powiatu sanockiego109 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Motocykle szosowe najtańszymi w ubezpieczaniu modelami Aprilii

We wrześniu najniższe średnie ceny ubezpieczenia motocykli marki Aprilia odnotowano w przypadku motocykli szosowych. Średnia składka w ich przypadku wyniosła odpowiednio 214 zł dla maszyn z większymi silnikami i 339 zł dla tych z mniejszymi. Czy pokrywa się to z najniższymi uzyskanymi w tym czasie przez użytkowników Mubi cenami dla poszczególnych rodzajów jednośladów? Tak – znaleźliśmy bardzo tanie OC na motocykl szosowy Aprilia z silnikiem o pojemności poniżej 250 cm3 za zaledwie 110 zł, a także kosztujące 109 zł ubezpieczenie motocykla szosowego z większym silnikiem.

Rodzaj motocykla marki ApriliaŚrednia cena OC we wrześniu 2023 rokuNajniższa cena OC we wrześniu 2023 roku
szosowy powyżej 250 cm³214 zł109 zł
cross/enduro249 zł107 zł
szosowy poniżej 250 cm³339 zł110 zł
skutery551 zł108 zł
motorower564 zł101 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

OC młodych motocyklistów a OC młodych kierowców samochodów osobowych – porównanie cen

Powszechnie wiadomo, że ubezpieczyciele podchodzą z dystansem do obejmowania ochroną ubezpieczeniową młodych kierowców i proponują im dosyć wysokie stawki w porównaniu do cen OC bardziej doświadczonych za kierownicą osób. Dlaczego? Z kilku powodów. Przede wszystkim:

  • młodzi kierowcy nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, dlatego stwarzają większe zagrożenie spowodowaniem lub uczestniczeniem w kolizji (brak im obycia na drodze i pewności w wykonywaniu manewrów),
  • młodzi kierowcy nie mają wypracowanych zniżek, dlatego ich składki są wyższe,
  • młodzi kierowcy często jeżdżą brawurowo i niebezpiecznie.

Średnia cena OC osób niedoświadczonych w prowadzeniu samochodu wyniosła we wrześniu 1426 zł, natomiast cena OC młodych motocyklistów to średni koszt 728 zł. Różnica jest zatem prawie dwukrotna.

Wykonajmy przykładową kalkulację, w której wykorzystamy dane tego samego kierowcy w przypadku wyliczeń dotyczących samochodu i motocykla. Naszym bohaterem będzie 21-letni Tomasz z Opola, który pół roku temu odebrał swoje prawo jazdy i właśnie chce ubezpieczyć swój pierwszy pojazd:

  1. Renault Clio z 2014 roku z silnikiem benzynowym 898 cm³,
  2. skuter marki Aprilia Scarabeo 200 i.e. z 2014 roku z silnikiem benzynowym 200 cm³.
Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony Cena ubezpieczenia dla młodego kierowcy samochoduCena ubezpieczenia dla młodego motocyklisty
WienerOC (bez Zielonej Karty w cenie) *Kierowcy samochodu Wiener oferuje w pakiecie assistance po wypadku w Europie, limit holowania: 150 km w Polsce i 75 km w Europie, naprawa na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy) 2555 zł1459 zł
BeesafeOC (z Zieloną Kartą w cenie) 1970 zł2000 zł
BeesafeOC (z Zieloną Kartą w cenie), NNW (suma ubezpieczenia: 50 000 zł dla kierowcy i 10 000 zł dla pasażerów) 2000 zł2030 zł
BeesafeOC (z Zieloną Kartą w cenie), NNW (suma ubezpieczenia: 50 000 zł dla kierowcy i 10 000 zł dla pasażerów), Assistance (po wypadku w Europie, holowanie do najbliższego warsztatu, naprawa na miejscu zdarzenia, pojazd zastępczy, brak franszyzy kilometrowej)2052 zł2082 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi (27.10.2023).

Okazuje się, że składka młodego kierowcy Renault zaoferowana przez firmę Wiener jest sporo droższa od oferty przedstawionej motocykliście. Różnica to ponad 1000 zł! Co ciekawe, Beesafe zaoferowało w obydwu przypadkach bardzo zbliżone cenowo oferty. 

Trzeba też pamiętać, że wspomniane firmy jako jedyne zaoferowały polisę motocykliście (więcej ofert można uzyskać, podając dane osobowe). Kierowca otrzymał ich o wiele więcej, a najmniej kosztowne OC od ERGO Hestii kosztowałoby go tylko 1236 zł, czyli o ponad 200 zł mniej, niż najtańsze OC dla motocyklisty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC motocykla marki Aprilia

Ile kosztuje OC motocykli marki Aprilia?
Czy młodzi motocykliści płacą za OC mniej niż młodzi kierowcy samochodów?
Które modele Aprilii są ubezpieczane najtaniej?
PODSUMOWANIE
  • We wrześniu 2023 roku właściciele Aprilii ubezpieczali swoje jednoślady średnio za 398 zł.
  • Średnia cena OC Aprilii we wrześniu to najniższy koszt ubezpieczenia tej marki w ostatnim półroczu.
  • Najtańsze OC motocykla marki Aprilia kosztowało zaledwie 101 zł.
  • Najniższe ceny motocykli marki Aprilia dotyczą przede wszystkim motocykli szosowych.
  • Młodzi motocykliści płacą za OC więcej niż młodzi kierowcy czterech kółek.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC