Ubezpieczenie OC motocykla Husqvarna na Mubi już od 108 zł!

Marka Husqvarna znana jest wszystkim głównie z produkcji pilarek, kosiarek i akcesoriów ogrodniczych. Szwedzkie przedsiębiorstwo ma jednak w swojej długiej historii znacznie więcej rozdziałów – od wytwarzania broni, przez maszyny do szycia, aż po różnego rodzaju pojazdy. W tej ostatniej grupie znajdziemy też motocykle. Ile trzeba zapłacić za ich ubezpieczenie?

oc husqvarna

OC Husqvarna 2023 – średnie ceny z ostatnich miesięcy

719 zł – to średnia cena, jaką za ubezpieczenie samochodu płacili kierowcy korzystający z porównywarki Mubi w październiku. Prawie dwukrotnie mniejszy okazał się koszt obowiązkowej polisy OC dla motocyklistów, którzy w tym samym miesiącu wydawali na nią średnio 372 zł. Jak na tym tle wypadli właściciele jednośladów marki Husqvarna?

Według statystyk Mubi z października, średnia cena OC Husqvarny okazała się niższa od kosztów ubezpieczenia samochodów i zbliżona do cen ubezpieczenia motocykli, wynosząc 382. Zestawienie średnich cen ubezpieczenia pojazdów tej marki z poprzednich 6 miesięcy pokazuje jednak, że są one mało stabilne i bywają znacznie większe – w lipcu i sierpniu osiągnęły poziom aż 680 zł!

MiesiącCena
Maj 2023634 zł
Czerwiec 2023579 zł
Lipiec 2023680 zł
Sierpień 2023681 zł
Wrzesień 2023393 zł
Październik 2023382 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Z drugiej strony, często zdarzają się też miesiące, gdy ceny ubezpieczenia OC Husqvarny wyraźnie spadają. We wrześniu i październiku osiągnęły poziom poniżej 400 zł! Skąd biorą takie różnice w cenach?

Trzeba wziąć pod uwagę, że Husqvarna, choć jest powszechnie rozpoznawaną marką, nie należy do najpopularniejszych akurat pod względem produkcji motocykli. Maszyny tej firmy są ubezpieczane znacznie rzadziej od pojazdów m.in. Hondy, Yamahy czy Suzuki, przez co średnie ceny ich OC są bardziej podatne na duże wahania występujące nawet z miesiąca na miesiąc.

Dodać do tego trzeba również skupienie produkcji Husqvarny na motocyklach szosowych i cross/enduro, które nie należą do najtańszych w ubezpieczeniu typów jednośladów. Wysokich kosztów ich OC nie równoważą zatem zwykle niższe ceny w przypadku motocykli turystycznych czy cruiserów.

CIEKAWOSTKA

Nazwa Husqvarna pochodzi od miasta Huskvarna w południowej Szwecji, gdzie w 1689 roku zostało założone przedsiębiorstwo zajmujące się początkowo produkcją broni dla szwedzkiej armii. Pierwsze motocykle Husqvarny powstały w 1903 roku.

Najtańsze OC Husqvarna za 108 zł

Czy podane wyżej informacje oznaczają, że będąc właścicielem motocykla marki Husqvarna, jest się skazanym na bardzo kosztowne OC? Absolutnie nie! Wręcz przeciwnie – korzystając z kalkulatora OC AC na mubi.pl, niektórzy motocykliści obliczyli sobie składki nawet kilka razy niższe od pozostałych!

Model motocykla HusqvarnaDane właścicielaCena ubezpieczenia OC
Husqvarna Vitpilen 701, szosowy45-letni mężczyzna z Zamościa108 zł
Husqvarna FE 501, cross/enduro40-letni mężczyzna z Jaworzna109 zł
Husqvarna Svartpilen 701, szosowy76-letni mężczyzna z Poznania109 zł
Husqvarna FE 350, cross/enduro36-letni mężczyzna z Gryfowa Śląskiego123 zł
Husqvarna TE 300i, cross/enduro37-letni mężczyzna z powiatu olsztyńskiego125 zł
Husqvarna FE 450, cross/enduro39-letni mężczyzna z Warszawy133 zł
Husqvarna TE 300, cross/enduro28-letni mężczyzna ze Strumienia139 zł
Husqvarna FS 450, szosowy43-letni mężczyzna z Warszawy147 zł
Husqvarna Svartpilen 401, szosowy37-letni mężczyzna z powiatu kutnowskiego151 zł
Husqvarna Vitpilen 401, szosowy28-letnia mężczyzna z Wrocławia168 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Najtańsze OC w październiku znalazł 45-latek z Zamościa, który za ubezpieczenie Husqvarny Vitpilen zapłacił zaledwie 108 – to prawie cztery razy mniej, niż wyniosła średnia cena dla całej marki! Jak to możliwe? W jego przypadku zdecydowało połączenie kilku korzystnych w oczach ubezpieczycieli cech, a więc doświadczenia, zamieszkania poza miastem wojewódzkim i motocykla z silnikiem o małej pojemności.

A co z pozostałymi motocyklistami z top 10, którzy znaleźli OC dla Husqvarny w cenach 100-200 zł? Niektórzy pochodzą z małych miejscowości lub niedużych miast, gdzie statystycznie znacznie trudniej o wypadek niż w zatłoczonych metropoliach. Również nieduże pojemności silników motocykli – najczęściej nieprzekraczające 300 cm3 – wypadają lepiej w oczach ubezpieczycieli, którzy uważają takie maszyny za mniej kolizyjne.

Zwraca też uwagę, że w dziesiątce właścicieli Husqvarny z najtańszym OC nie znalazł się nikt poniżej 25 lat. Potwierdza to, że ubezpieczyciele proponują najkorzystniejsze oferty doświadczonym motocyklistom, którzy mogą pochwalić się bezszkodową historią ubezpieczenia. W przypadku osób w przedziale 18-25 lat trudno o taką, co zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe.

CZY WIESZ, ŻE …

Obecnie motocyklowy oddział firmy Husqvarna, pod nazwą Husqvarna Motorcycles GmbH, jest własnością austriackiego koncernu KTM.

Ubezpieczenie motocykli crossowych i szosowych marki Husqvarna

Husqvarna to jedna z tych marek motocykli, które zamiast produkować maszyny wielu różnych typów, postawiły na węższą specjalizację. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o motocykle crossowe i enduro, których kilkanaście modeli było w produkcji w 2023 roku, a także w mniejszym stopniu o motocykle szosowe.

Sprawdźmy, jak wypadają poszczególne rodzaje motocykli Husqvarna pod kątem ceny ubezpieczenia.

Rodzaj motocyklaŚrednia cena OC wszystkich motocykliŚrednia cena OC motocykli Husqvarna
Motocykle szosowe powyżej 250 cm3322 zł407 zł
Cross/Enduro340 zł381 zł
Motocykle szosowe do 250 cm3429 zł403 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Zwraca uwagę, że w dwóch przypadkach koszty ubezpieczenia motocykli Husqvarny są wyższe niż pozostałych marek. Różnice wynoszą 85 zł w przypadku motocykli szosowych o większych silnikach i 41 zł dla maszyn typu cross/enduro.

Skąd się to wzięło? Trzeba pamiętać, że średnia cena w przypadku motocykli nie zawsze jest wyciągana z dużej liczby kalkulacji – a wówczas łatwo o jej zaniżenie lub zawyżenie. Spójrzmy na wynik motocykli z większymi silnikami. Na ten mogły wpłynąć produkowane przez Husqvarnę motocykle typu naked (modele Svartpilen i Vitpilen), które z uwagi na mniejsze prędkości są często wybierane przez mało doświadczone osoby. Dobrze nadają się na pierwszy motocykl, co jednak zwiększa ryzyko ochrony w oczach ubezpieczyciela, a przez to również wysokość składki.

CIEKAWOSTKA

Kierowcy motocykli marki Husqvarna to wielokrotni rajdowi mistrzowie świata. Łącznie Husqvarna może się pochwalić kilkudziesięcioma tytułami w wyścigach motocrossowych i supermoto oraz w rajdach enduro.

Koszt pakietu OC + AC Husqvarna w porównywarce Mubi

Oczywiście obowiązkowe OC to niejedyne ubezpieczenie, jakie można nabyć dla motocykla marki Husqvarna. Jakie jeszcze oferty znajdzie dla siebie motocyklista szukający polisy w porównywarce Mubi? Zobaczmy to na przykładzie.

Dane motocyklisty:

 • płeć – mężczyzna,
 • wiek – 38 lat,
 • miejsce zamieszkania – Nowa Sól,
 • rok uzyskania prawa jazdy kategorii A – 2014,
 • historia ubezpieczenia – OC od ośmiu lat, brak szkód, brak AC.

Parametry motocykla:

 • model – Husqvarna TE 125,
 • typ – cross/enduro,
 • pojemność silnika – 125 cm3,
 • rok produkcji – 2015,
 • przebieg – 33 tys. km,
 • planowany przebieg – do 10 tys. km.
FirmaZakresCena
UNIQAOC, Assistance141 zł
UNIQA OC, NNW, Assistance200 zł
BeesafeOC, NNW273 zł
BeesafeOC, NNW, Assistance325 zł
WienerOC, Assistance483 zł
WienerOC, NNW, Assistance550 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance1179 zł
BeesafeOC, AC, Assistance2936 zł
UNIQAOC, AC, Assistance3359 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (31.10.2023).

Najtańszy pakiet z OC dla Husqvarny w towarzystwie UNIQA można mieć już za 141 zł – obejmuje on również ubezpieczenie assistance obejmujące pomoc po wypadku w Polsce z naprawą na miejscu zdarzenia i holowaniem do 75 km. Dopłacając niecałe 60 zł otrzyma również ubezpieczenie NNW na sumę 30 000 zł dla motocyklisty i pasażera. Jeżeli motocykliście zależy na ochronie autocasco, musi się przygotować na większy wydatek.

Najtańszy pakiet z pełnym AC można kupić w firmie Wiener za 1179 zł, a obejmuje on likwidację szkody w wariancie kosztorysowym, naprawę na częściach zamiennych oraz 500 zł udziału własnego przy kradzieży i wypadku. Najdroższy pakiet ubezpieczeń dla Husqvarny dostępny w UNIQA to koszt rzędu 3359 zł – za tę kwotę otrzymasz AC z naprawą w ASO na częściach oryginalnych oraz assistance po awarii, wypadku i kradzieży w Europie, z limitem holowania 200 km, pojazdem zastępczym i pomocą serwisową.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC motocykla Husqvarna

Czy ubezpieczenie OC motocykli Husqvarna jest drogie?
Od czego zależy koszt OC motocykla?
Co obejmuje AC dla motocykla?
PODSUMOWANIE
 • Średnia cena ubezpieczenia OC motocykli Husqvarna wyniosła w październiku 382 zł.
 • Najtańsze OC Husqvarny obliczono już za 108 zł.
 • Motocykle szosowe Husqvarny z silnikami o pojemności do 250 cm3 są droższe w ubezpieczeniu od pojazdów tego samego rodzaju z większymi silnikami, a także motocykli cross/enduro tej marki.
 • Pakiet ubezpieczeń motocykla crossowego marki Husqvarna z pełnym AC można kupić już za ok. 1200 zł.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC