Ubezpieczenie Junaka – średnia cena OC na Mubi to 578 zł!

Klasyczne Junaki były produkowane w latach 1956-1965 w fabryce w Szczecinie. Od 2001 roku pod tą marką zaczęto ponownie sprzedawać motocykle. Ile trzeba zapłacić za OC Junaka? Który ich rodzaj można najtaniej ubezpieczyć? Co z zakupem dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych na Junaka?

Średnia cena OC Junaka – 578 zł w czerwcu

Dane porównywarki Mubi wskazują, że średnia cena ubezpieczenia OC motocykli jest niższa niż samochodów. W czerwcu kierowcy otrzymywali oferty ubezpieczeń na auta za 778 zł, natomiast motocykliści za 599 zł, czyli aż o 179 zł mniej. Jak na tym tle wyglądały średnie ceny OC Junaków?

średnie ceny ubezpieczenia motocykla marki Junak

W czerwcu średnia cena ubezpieczenia Junaka była zbliżona do średniej dla wszystkich motocykli. Warto także zauważyć, że była to jednocześnie dużo niższa średnia niż ta majowa i kwietniowa, które odpowiednio wyniosły 723 zł i 821 zł.  

Top 10 cen OC Junaków – 100 zł za ubezpieczenie

Jedni za ubezpieczenie OC płacą parę stów lub jeszcze mniej. Z kolei inni muszą zapłacić za składkę tysiąc lub więcej złotych. Dlaczego tak się dzieje? Od czego zależy cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej?

To kwestia ryzyka ubezpieczeniowego, czyli szacowanego prawdopodobieństwa wystąpienia szkody. Zadaniem firm ubezpieczeniowych jest zarówno przedstawienie kierowcom atrakcyjnych oferty ubezpieczeń, jak i takie oszacowanie cen, które pozwoli na zbilansowanie wpłat ze składek z wypłatami odszkodowań. Stąd wyższe składki w miejscowości, w której dochodzi częściej do wypadków i stłuczek.

Ubezpieczyciele analizują dane o powstałych szkodach i wypadkach, a następnie porównują je z informacjami podanymi przez właściciela pojazdu. Na przykład statystyki pokazują, że kierowcy w wieku 18-25 lat (raport KGP) częściej są sprawcami wypadków, więc młody wiek zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe, co przekłada się na ceny oferowanych ubezpieczeń OC.

Jednak wielu kierowców, jak i motocyklistów, dzięki zniżkom, bezszkodowej jeździe i odpowiedniemu profilowi otrzymuje oferty bardzo tanich ubezpieczeń. Oto przykłady właścicieli Junaków, którzy znaleźli OC za mniej niż 9 zł miesięcznie (po przeliczeniu):

Marka, model, pojemność silnika, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Junak 901, motorower38-letnia kobieta z Bytomia100 zł
Junak 901, motorower47-letni mężczyzna z Łodzi100 zł
Junak 901 SPORT, motorower41-letni mężczyzna z powiatu pilskiego100 zł
Junak VINTAGE, skuter57-letni mężczyzna z Gdańska100 zł
Junak 901, motorower43-letni mężczyzna z powiatu wrocławskiego100 zł
Junak 901, motorower47-letni mężczyzna z powiatu wejherowskiego100 zł
Junak M11 125, chopper/cruiser49-letni mężczyzna z Augustowa100 zł
Junak 103, skuter42-letni mężczyzna z Gliwic100 zł
Junak VINTAGE, skuter53-letni mężczyzna z Rybnika100 zł
Junak 901, motorower59-letnia kobieta ze Skawiny100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi.

Wszystkie Junaki, które można było ubezpieczyć za 100 zł to motorowery albo skutery, czyli maszyny z małymi silnikami, które nie pozwalają na osiąganie dużych prędkości. Dodatkowo właściciele motocykli to osoby dojrzałe, które nie należą do grupy 18-25 lat. Możemy przypuszczać, że na tak niski ceny OC wpłynęły także zniżki, które wypracowali przez lata ubezpieczania pojazdów. 

Natomiast miejsce zamieszkania w przypadku Top 10 najtańszych OC na Junaki nie odgrywało znaczącej roli. W zestawieniu znaleźli się zarówno motocykliści z dużych miast (Gdańsk, Łódź), jak i niewielkich miejscowości powiatowych. 

Typ motocykla a OC – które Junaki można najtaniej ubezpieczyć?

Na początku artykułu wspomniałem, że średnia cena OC motocykli Junak w czerwcu wyniosła 578 zł. Jednak niektóre rodzaje maszyn tej marki użytkownicy mogli ubezpieczyć taniej. Oczywiście mówimy tutaj o średnich cenach – indywidualna kalkulacja wysokości składki zależy od wielu zmiennych. Który typ Junaka okazał się najtańszy pod względem cen ubezpieczenia OC?

Rodzaj motocykla marki JunakŚrednia cena OC w czerwcuNajniższa cena OC w czerwcu
chopper/cruiser483 zł100 zł
szosowy do 250 cm³519 zł100 zł
motorower689 zł100 zł
skuter744 zł100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi

Zdecydowanie najtańsze w czerwcu były dwa rodzaje motocykli Junak: choppery/cruisery i maszyny szosowe do 250 cm³. Średnia cena OC na te pierwsze była aż o 200 zł niższa niż na motorowery i o 260 zł niższa niż na skutery. Jaka może być tego przyczyna?

Wprawdzie w zestawieniu Top 10 najtańszych Junaków znalazły się wyłączenie skutery i motorowery, to średnią cenę podnoszą młodzi motocykliści, którzy szukają ubezpieczenia OC. Oczywiście dla doświadczonych osób w starszym wieku wysokości składki są często bardzo niskie (patrz Top 10), to dla osoby młodej, która zaczyna przygodę z jednośladami od skutera lub motoroweru, ceny OC będą wysokie ze względu na wyższe ryzyko ubezpieczeniowe.

Z kolei chopper/cruisery nie są wybierane z reguły przez młodych i niedoświadczonych motocyklistów. Są to ciężkie motory, którymi trudniej się manewruje, a do tego, nie ukrywajmy, wiąże się charakterystyczny sposób cieszenia się z jazdy – spokojny, by czerpać jak najwięcej przyjemności z motocykla!

Pakiet OC + AC na Junaka

Zgodnie z przyjętym założeniem, na koniec przeprowadziłem kalkulacje przykładowego motocyklisty, by sprawdzić oferowane pakiety ubezpieczeń. Niestety okazało się, że dla właściciela Junaka nie było ofert bez podania wszystkich informacji. Nie zdarzyło się to w przypadku innych marek motocykli.

Aby otrzymać oferty dodatkowych ubezpieczeń na motocykl Junaka, trzeba przejść na stronę ubezpieczyciela (PZU, Benefia), albo podać brakujące dane w formularzu (imię, nazwisko i PESEL). Pamiętajmy, że w formularzu na stronach PZU i Benefii padają także pytania o imię, nazwisko i PESEL.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC Junaka

Co wpływa na cenę OC motocykla?
Ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki OC motocykla szacują ryzyko ubezpieczeniowe na podstawie informacji podanych przez motocyklistę. Zebrane dane porównują ze statystykami wypadków i szkód. Dlatego w formularzu padają pytania o właściciela motocykla, parametry maszyny oraz sposób, w jaki jest użytkowana.
Dlaczego za OC na choppera lub cruisera płaci się mniej niż za motorower czy skuter?
Parametry motocykla są istotne przy kalkulacji składki. Mimo że choppery/cruisery mają większe silniki, to znaczenie w tym przypadku ma to, kto je ubezpiecza. Takimi motocyklami jeżdżą zazwyczaj dojrzałe osoby. Natomiast średnią cenę OC skuterów i motorowerów zawyżają bardzo młodzi i nieposiadający zniżek motocykliści.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!