Ubezpieczenie motocykli MZ/MUZ – OC od 100 zł na Mubi!

Ta niemiecka marka powstała w 1906 roku, a pierwszy modele pojawiły się na rynku w 1922. W Polsce kultowe MZ-etki zyskały popularność w czasach PRL-u. Niestety dzisiaj nie produkuje się już tych motocykli. Jednak nadal na drogach możemy spotkać jednoślady MZ/MUZ. Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić za ich ubezpieczenie!

oc mz/muz

Ubezpieczenie OC MZ/MUZ – ceny z ostatnich miesięcy

Koszt ubezpieczenia motocykla jest zazwyczaj niższy niż samochodu. Średnie ceny OC jednośladów w lutym 2024 wyniosły 301 zł, a aut 730 zł. Jak na tym tle kształtowały się koszty ubezpieczenia motocykli MZ/MUZ?

MiesiącŚrednia cena OC MZ/MUZ
Wrzesień 2023 261 zł
Październik 2023 341 zł
Listopad 2023 212 zł
Grudzień 2023 168 zł
Styczeń 2024 223 zł
Luty 2024 273 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

W lutym 2024 roku właściciele maszyn MZ/MUZ otrzymywali oferty ubezpieczenia OC za średnio 273 zł. W porównaniu ze średnią ceną OC wszystkich motocykli były one bardzo korzystne. Czy w poprzednich miesiącach było podobnie?

Okazuje się, że tak! Od września 2023 roku średnia cena OC motocykli MU/MUZ nie przekroczyła 350 zł na Mubi. Co ważniejsze, jedynie w październiku zbliżyła się do tej kwoty. Natomiast w pozostałych miesiącach ceny OC były w przedziale 212–273 zł!

Top 10 najtańszych OC motocykli MZ/MUZ – 100 zł za roczną ochronę!

Średnie ceny to nie jedyna informacje w kontekście kosztów ubezpieczenia OC, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Warto także przyjrzeć się najkorzystniejszym ofertom ubezpieczenia, które otrzymali reali właściciele motocykli. Czy wszystkie z nich będą dużo niższe od 273 zł, czyli średniej ceny OC dla motocykli MZ/MUZ za ostatni miesiąc?

TOP 10 najniższych cen ubezpieczenia OC motocykli MZ/MUZ z lutego 2024 roku:

MotocyklWłaścicielCena ubezpieczenia OC
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy 57-letni mężczyzna z powiatu lubelskiego 100 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy 49-letni mężczyzna z powiatu stalowowolskiego 100 zł
MZ/MUZ ETZ 251, szosowy 66-letni mężczyzna z powiatu polkowickiego 107 zł
MZ/MUZ ETZ 250, szosowy 35-letni mężczyzna z powiatu łęczyckiego 108 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy 52-letni mężczyzna z powiatu brzeskiego 108 zł
MZ/MUZ ETZ 250, szosowy 30-letni mężczyzna z powiatu pleszewskiego 108 zł
MZ/MUZ ES 251, szosowy 42-letni mężczyzna z Ostrołęki 108 zł
MZ/MUZ ETZ 250, szosowy 32-letni mężczyzna z powiatu leszczyńskiego 108 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy 34-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego 110 zł
MZ/MUZ ETZ 251, szosowy 36-letni mężczyzna z Lublina 110 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

W zestawieniu TOP 10 najtańszych OC na motocykle marki MZ/MUZ znalazły się wyłącznie oferty ubezpieczeń za 100 zł (od 100 do 110 zł). Zwróćmy uwagę, że prawie wszyscy właściciele maszyn, którzy znaleźli bardzo tanie OC, mieli więcej niż 30 lat. Jaki może być tego powód?

Najmłodsi właściciele pojazdów, bez względu czy szukają oferty OC na motocykl, czy na samochód, muszą za ubezpieczenie zapłacić więcej niż doświadczeni kierowcy. Wynika to z kilka powodów. Po pierwsze, osoby w wielu 18-25 należą do grupy, która powoduje najwięcej wypadków. Po drugie, nie mają oni wypracowanych zniżek i historii ubezpieczenia, co automatycznie przekłada się na wyższe składki OC.

Zwróćmy także uwagę na miejsce zamieszkania właścicieli MZ/MUZ, którzy znaleźli się w naszym zestawieniu. Większość z nich pochodzi z mniejszych miejscowości – na liście znalazł się tylko jeden motocyklista z miasta wojewódzkiego, którym był 36-latek z Lublina.

Motocykle MZ/MUZ – średnie ceny OC

Marka MZ/MUZ słynęła z produkcji motocykli szosowych o niewielkich silnikach. Tylko na takie maszyny tego producenta kierowcy szukali ubezpieczenia OC na Mubi, więc średnia cena OC motocykli szosowych do 250 cm³ jest taka sama jak średnia dla całej marki.

Rodzaj motocykla marki MZ/MUZŚrednia cena OCNajniższa cena OC
szosowe do 250 cm³ 273 zł 100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Przy okazji warto sprawdzić, czy średnia cena OC motocykli szosowych do 250 cm³ MZ/MUZ jest wyższa, czy niższa niż dla wszystkich tego typu jednośladów. W lutym średnia cena motocykli szosowych o mniejszej pojemności silnika wyniosła 286 zł, czyli była tylko o 13 zł wyższa niż dla maszyn MZ/MUZ.

Pakiet AC + OC na MZ/MUZ – oferty dla modelu RT 125

Na koniec pozostało nam sprawdzić, ile za ubezpieczenie AC motocykla marki MZ/MUZ musiałby zapłacić przykładowy motocyklista. Przeprowadziliśmy więc szybką kalkulację w porównywarce OC AC Mubi. Wybrana przez nas osoba mieszkała również w mniejszej miejscowości, a model, który chciała ubezpieczyć, był z jak najmłodszego rocznika, by otrzymać także oferty pakietów OC + AC.

Właścicielem maszyny jest 50-letni Zbyszek z Radzionkowa, który otrzymał prawo jazdy w 1993 roku. Jego motocykl to MZ/MUZ RT 125 z 2015 roku, który ma na liczniku 75 tys. km. Zbyszek nie zamierza przejechać nim więcej niż 5 tys. km w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ubezpiecza on pojazdy od co najmniej 10-lat. W tym czasie nie miał szkody. 

Ceny pakietów ubezpieczeń na motocykl MZ/MUZ RT 125 o pojemności 124 cm³:

UbezpieczycielZakresCena pakietu na MZ/MUZ RT 125
BeesafeOC + AC + Assistance 630 zł
Beesafe OC + AC + Assistance 698 zł
Wiener OC + AC + NNW + Assistance 850 zł
Wiener OC + AC + NNW + Assistance 958 zł
Beesafe OC + AC + NNW + Assistance 993 zł
Wiener OC + AC + NNW + Assistance 1 021 zł
Wiener OC + AC + NNW + Assistance 1 129 zł
Wiener OC + AC + NNW + Assistance 1 186 zł
Wiener OC + AC + NNW + Assistance 1 361 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 05.03.2024.

Najtańszy pakiet z OC + Pełnym AC zaproponowało Zbyszkowi towarzystwo Beesafe. Dla porównania w zestawieniu zamieściliśmy ofertę Wiener. Wróćmy jednak do interesującego nas ubezpieczenia AC. Skąd różnice w cenach poszczególnych ofert?

Wynikają one z warunków ochrony. Na przykład pakiet OC + AC za 1 186 zł zapewnia naprawę na częściach oryginalnych w autoryzowanym serwisie bez udziału własnego. Natomiast ten za 630 zł przewiduje udział własny w szkodach wypadkowych i kradzieży w wysokości 500 zł.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztowałoby ubezpieczenie Twojego motocykla, to skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń OC AC Mubi. W ciągu paru minut otrzymasz oferty od różnych ubezpieczycieli i w prosty sposób porównasz ceny różnych ubezpieczeń.

Dodatkowo będziesz mógł zapoznać się ze szczegółami oferty ubezpieczenia, a w razie wątpliwości skontaktować się z doradcą lub zapoznać się w łatwy sposób przejść do OWU danego ubezpieczyciela (ogólne warunki ubezpieczenia).

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC MZ/MUZ

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC motocykla MZ/MUZ?
Czy na motocykl również można kupić autocasco?
Gdzie szukać ubezpieczenia na motocykl?
PODSUMOWANIE
  • MZ/MUZ to niemiecka marka motocykli, które dziś nie są już produkowane.
  • Średnia cena OC marki MZ/MUZ w lutym 2024 roku wyniosła na Mubi 273 zł – to znacznie mniej, niż płacili za ubezpieczenie wszyscy motocykliści.
  • Najtańsze OC motocykla marki MZ/MUZ wyniosło w lutym na Mubi zaledwie 100 zł.
  • Pakiet OC + AC dla motocykla marki MZ/MUZ można mieć już od 630 zł.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC