Ubezpieczenie motocykli MZ/MUZ – OC od 100 zł na Mubi!

Ta niemiecka marka powstała w 1906 roku, a pierwszy modele pojawiły się na rynku w 1922. W Polsce kultowe MZ-etki zyskały popularność w czasach PRL-u. Niestety dzisiaj nie produkuje się już tych motocykli. Jednak nadal na drogach możemy spotkać jednoślady MZ/MUZ. Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić za ich ubezpieczenie!

Ubezpieczenie OC MZ/MUZ – ceny z ostatnich miesięcy

Koszt ubezpieczenia motocykla jest zazwyczaj niższy niż samochodu. Średnie ceny OC jednośladów w grudniu wyniosły 496 zł, a aut 671 zł. Jak na tym tle kształtowały się koszty ubezpieczenia motocykli MZ/MUZ?

MiesiącŚrednia cena OC MZ/MUZ
grudzień237 zł
listopad227 zł
październik398 zł
wrzesień316 zł
sierpień282 zł
lipiec264 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

W grudniu 2022 roku właściciele maszyn MZ/MUZ otrzymywali oferty ubezpieczenia OC za średnio 237 zł. W porównaniu ze średnią ceną OC wszystkich motocykli były one bardzo korzystne. Czy w poprzednich miesiącach było podobnie?

Okazuje się, że tak! Od lipca 2022 roku średnia cena OC motocykli MU/MUZ nie przekroczyła 400 zł na Mubi. Co ważniejsze, jedynie w październiku zbliżyła się do tej kwoty. Natomiast w lipcu, sierpniu, listopadzie i grudniu ceny OC były poniżej 300 zł!

Top 10 najtańszych OC motocykli MZ/MUZ – 100 zł za roczną ochronę!

Średnie ceny to nie jedyna informacje w kontekście kosztów ubezpieczenia OC, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Warto także przyjrzeć się najkorzystniejszym ofertom ubezpieczenia, które otrzymali reali właściciele motocykli. Czy wszystkie z nich będą dużo niższe od 237 zł, czyli średniej ceny OC dla motocykli MZ/MUZ?

Top 10 najniższych cen ubezpieczenia OC motocykli MZ/MUZ z grudnia 2022 roku:

MotocyklWłaścicielCena ubezpieczenia OC
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³60-letni mężczyzna z powiatu krakowskiego100 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³43-letni mężczyzna z Kosowa Lackiego100 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³42-letni mężczyzna z powiatu łańcuckiego100 zł
MZ/MUZ ETZ 125, szosowy do 250 cm³52-letni mężczyzna z Bielska-Białej100 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³59-letni mężczyzna z Kraśnika100 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³46-letni mężczyzna z powiatu gnieźnieńskiego100 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³59-letni mężczyzna z Orzesza101 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³37-letni mężczyzna z Łomianek103 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³61-letnia kobieta z powiatu dębickiego103 zł
MZ/MUZ ETZ 150, szosowy do 250 cm³31-letnia kobieta z powiatu nyskiego105 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w grudniu 2022 rok w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

W zestawieniu Top 10 najtańszych OC na motocykle marki MZ/MUZ znalazły się wyłącznie oferty ubezpieczeń za 100 zł (od 100 do 105 zł). Zwróćmy uwagę, że wszyscy właściciele maszyn, którzy znaleźli bardzo tanie OC, mieli więcej niż 30 lat. Jaki może być tego powód?

Najmłodsi właściciele pojazdów, bez względu czy szukają oferty OC na motocykl, czy na samochód, muszą za ubezpieczenie zapłacić więcej niż doświadczeni kierowcy. Wynika to z kilka powodów. Po pierwsze, osoby w wielu 18-25 należą do grupy, która powoduje najwięcej wypadków. Po drugie, nie mają oni wypracowanych zniżek i historii ubezpieczenia, co automatycznie przekłada się na wyższe składki OC.

Zwróćmy także uwagę na miejsce zamieszkania właścicieli MZ/MUZ, którzy znaleźli się w naszym zestawieniu. Większość z nich pochodzi z mniejszych miejscowości – na liście nie było nikogo z któregoś z miast wojewódzkich. Największym miastem okazała się Bielsko-Biała. 

Motocykle MZ/MUZ – średnie ceny OC

Marka MZ/MUZ słynęła z produkcji motocykli szosowych o niewielkich silnikach. Tylko na takie maszyny tego producenta kierowcy szukali ubezpieczenia OC na Mubi, więc średnia cena OC motocykli szosowych do 250 cm³ jest taka sama jak średnia dla całej marki.

Rodzaj motocykla marki MZ/MUZŚrednia cena OC w grudniuNajniższa cena OC w grudniu
szosowe do 250 cm³237 zł100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w grudniu 2022 rok w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Przy okazji warto sprawdzić, czy średnia cena OC motocykli szosowych do 250 cm³ MZ/MUZ jest wyższa, czy niższa niż dla wszystkich tego typu jednośladów. W grudniu średnia cena motocykli szosowych o mniejszej pojemności silnika wyniosła 443 zł, czyli była prawie dwukrotnie wyższa niż dla maszyn MZ/MUZ.

Pakiet AC + OC na MZ/MUZ – oferty dla modelu RT 125

Na koniec pozostało nam sprawdzić, ile za ubezpieczenie AC motocykla marki MZ/MUZ musiałby zapłacić przykładowy motocyklista. Przeprowadziliśmy więc szybką kalkulację w porównywarce OC AC Mubi. Wybrana przez nas osoba mieszkała również w mniejszej miejscowości, a model, który chciała ubezpieczyć, był z jak najmłodszego rocznika, by otrzymać także oferty pakietów OC + AC.

Właścicielem maszyny jest 50-letni Zbyszek z Radzionkowa, który otrzymał prawo jazdy w 1993 roku. Jego motocykl to MZ/MUZ RT 125 z 2015 roku, który ma na liczniku 75 tys. km. Zbyszek nie zamierza przejechać nim więcej niż 5 tys. km w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ubezpiecza on pojazdy od co najmniej 10-lat. W tym czasie nie miał szkody. 

Ceny pakietów ubezpieczeń na motocykl MZ/MUZ RT 125 o pojemności 124 cm³:

UbezpieczycielZakresCena pakietu na MZ/MUZ RT 125
BeesafeOC + NNW + Assistance182 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance858 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance966 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1 092 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 13.01.2023.

Pakiet z OC + Pełnym AC zaproponował Zbyszkowi Wiener. Dla porównania w zestawieniu zamieściliśmy ofertę Beesafe. W ramach dużo tańszego pakietu – jedyne 182 zł – nie było jednak autocasco. Wróćmy jednak do interesującego nas ubezpieczenia AC. Skąd różnice w cenach poszczególnych ofert w Wienerze?

Wynikają one z warunków ochrony. Na przykład pakiet OC + AC za 1 092 zł zapewnia naprawę na częściach oryginalnych w autoryzowanym serwisie. Natomiast ten za 858 zł oferuje naprawę na częściach zamiennych, a sposobem likwidacji szkody jest kosztorys.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztowałoby ubezpieczenie Twojego motocykla, to skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń OC AC Mubi. W ciągu paru minut otrzymasz oferty od różnych ubezpieczycieli i w prosty sposób porównasz ceny różnych ubezpieczeń.

Dodatkowo będziesz mógł zapoznać się ze szczegółami oferty ubezpieczenia, a w razie wątpliwości skontaktować się z doradcą lub zapoznać się w łatwy sposób przejść do OWU danego ubezpieczyciela (ogólne warunki ubezpieczenia).

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC MZ/MUZ

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC motocykla MZ/MUZ?

Podobnie jak w przypadku innych marek motocykli na cenę ubezpieczenia OC wpływają dane o właścicielu takie jak: wiek, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia, rok otrzymania prawa jazdy. Znaczenie ma sposób użytkowania maszyny, a także jej parametry.

Czy na motocykl również można kupić autocasco?

Tak, na jednoślady również można kupić pakiet ubezpieczeń OC + AC. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciele wskazują maksymalny wiek motocykla, który można ubezpieczyć. Na przykład UNIQA ubezpiecza tylko te maszyny, które nie mają więcej niż 15 lat, a Allianz te, których wiek jest niższy niż 18 lat.

Gdzie szukać ubezpieczenia na motocykl?

Ubezpieczenia zarówno na motocykl, jak i samochód osobowy, warto szukać w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Można tam łatwo porównać różne oferty i dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb i oczekiwań.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!