Ubezpieczenie motocykli SYM – na Mubi OC już od 110 zł!

SYM, a właściwie Sanyang Motor Co., to mająca blisko 70-letnią tradycję marka motocykli pochodząca z Tajwanu. W Polsce ten producent znany jest przede wszystkim z różnego rodzaju skuterów, które cieszą się opinią nowoczesnych i niezawodnych maszyn, dobrych zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących motocyklistów. Ile kosztuje ich ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC SYM – duże wahania cen

Ubezpieczenie swojego pojazdu to obowiązek każdego kierowcy i nieważne, czy mowa jest o właścicielu samochodu, czy o motocykliście. Ci drudzy mogą jednak mówić o większym szczęściu, ponieważ ubezpieczenie OC dla motocykla jest zazwyczaj sporo tańsze od tego dla samochodu. Widać to po statystykach porównywarki Mubi, według których kierowcy płacili w grudniu za OC średnio 671 zł, podczas gdy właściciele jednośladów aż o 175 zł mniej – tylko 496 zł.

A jak mają się do tych wyliczeń właściciele motocykli marki SYM? Spójrzmy na średnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia dla tej marki na przestrzeni ostatniego półrocza.

MiesiącRokCena
Lipiec2022388 zł
Sierpień2022392 zł
Wrzesień2022713 zł
Październik2022559 zł
Listopad2022215 zł
Grudzień2022582 zł
Dane na podstawie kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi.

Tym, co rzuca się w oczy, jest w pierwszej kolejności bardzo duża rozpiętość cen. Różnica między najtańszym (listopad – 215 zł), a najdroższym miesiącem (wrzesień – 713 zł) wyniosła niemal 500 zł! Tak duże wahania można zrzucić na karb niewielkiej popularności tajwańskiej marki w naszym kraju. Przez to nawet pojedyncze wysokie lub niskie kalkulacje wpływały znacząco na średni wynik.

Dlatego też trudno mocniej przywiązywać się do średniej z ostatniego miesiąca, która wyniosła 582 zł, okazując się wyższą od ceny dla wszystkich motocyklistów, oraz jedną z najwyższych dla motocykli SYM w ciągu ostatniego półrocza. Niech ich właściciele nie tracą jednak nadziei! Ciągle mają bowiem dużą szansę na tanie ubezpieczenie.

OC dla SYM najtaniej już za 110 zł!

Pokazuje to zestawienie najtańszych cen ubezpieczenia dla SYM znalezionych przez użytkowników porównywarki Mubi w grudniu. Zgodnie z nim, najtańsze OC dla jednośladu tej marki było w tym miesiącu ponad 5 razy tańsze od średniej!

Właściciel motocyklaMotocyklCena OC
38-letni mężczyzna z WarszawySYM Joyride 125 (pojemność silnika: 125 cm3), skuter110 zł
36-letnia kobieta z GdańskaSYM GTS/Joymax 125 (pojemność silnika: 125 cm3), skuter127 zł
33-letni mężczyzna z powiatu opoczyńskiegoSYM Jet Euro X (pojemność silnika: 50 cm3), skuter375 zł
28-letni mężczyzna z BielawySYM Jet Sport X (pojemność silnika: 49 cm3), skuter783 zł
20-letni mężczyzna z WarszawySYM Orbit (pojemność silnika: 49 cm3), skuter1037 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2022)

Skąd tak niska cena? Trzeba pamiętać, że na koszt polisy dla motocykla wpływ ma wiele czynników, począwszy od cech jego właściciela, a skończywszy na parametrach samej maszyny. W tym przypadku duże znaczenie mógł mieć wiek ubezpieczonego, który wskazuje, że mamy do czynienia z doświadczonym motocyklistą, co przekłada się na mniejsze ryzyko ubezpieczeniowe. Ponadto, przez kilka lub kilkanaście lat posiadania prawa jazdy mógł on także zebrać wysokie zniżki na OC za bezszkodową jazdę.

Jego przeciwieństwem jest ostatni w zestawieniu, 20-letni motocyklista z Warszawy, który obliczył sobie prawie dziesięciokrotnie wyższą składkę! Skąd tak ogromna różnica? Zwróćmy uwagę ponownie na wiek, który tym razem wskazuje raczej na brak doświadczenia posiadacza jednośladu. Być może skuter jest jego pierwszym pojazdem? W takim wypadku naturalnie rośnie związane z nim ryzyko ubezpieczenia, a dodając do tego zamieszkanie w dużym mieście, w którym łatwiej o stłuczkę, mamy przepis na drogą polisę.

OC SYM a ubezpieczenie innych marek skuterów

Chociaż SYM ma w swojej ofercie m.in. motocykle szosowe oraz quady, wiodącą rolę pełnią w niej skutery. Znajdziemy wśród nich wszelkiego rodzaju maszyny – od niewielkich skuterów o pojemności silnika 50 cm3 (m.in. Orbit, Jet, Symphony), aż do potężnych maxiskuterów z silnikami sięgającymi 500 cm3 pojemności (Maxsym, Cruisym).

Wiedząc, że właściciele SYM to w głównej mierze posiadacze skuterów, sprawdźmy, jak wypadły ceny ich ubezpieczenia OC na tle innych marek produkujących tego rodzaju pojazdy.

Marka skuteraŚrednia cena OC skuteraNajniższa cena OC skutera
Suzuki204 zł106 zł
BMW256 zł100 zł
Honda319 zł100 zł
Piaggio / Vespa448 zł100 zł
Kymco448 zł104 zł
Zipp511 zł100 zł
Romet518 zł100 zł
Peugeot560 zł100 zł
SYM582 zł110 zł
Yamaha618 zł100 zł
Aprilia643 zł114 zł
Keeway1229 zł137 zł
Dane na podstawie kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (grudzień 2022).

SYM uplasowało się w górnej połówce stawki, nie będąc jednak najdroższą w ubezpieczeniu marką skuterów. Warto też zwrócić uwagę, że we wszystkich przypadkach, nawet przy wyraźnie najdroższym Keewayu, możliwe było obliczenie składki znacznie tańszej od średniej. Warto więc korzystać z porównywarki na mubi.pl!

Pakiet ubezpieczeń SYM – ile kosztuje AC dla skutera?

Znamy już średnie ceny ubezpieczenia OC dla motocykli marki SYM. A co z dodatkową ochroną? Ile musiałby wydać motocyklista chcący zapewnić sobie ochronę w ramach NNW lub assistance? A ile najmniej kosztuje pakiet OC + AC dla SYM? Sprawdźmy to!

Przykładowym motocyklistą, którego stworzyliśmy na potrzeby naszych wyliczeń, został 35-letni mężczyzna z Gdańska, który jeździ skuterem SYM GTS/Joymax z 2021 roku (pojemność silnika: 125 cm3). Nasz motocyklista ma prawo jazdy od 2011 roku i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena pakietu
BeesafeOC, NNW214 zł
BeesafeOC, NNW, Assistance266 zł
BeesafeOC, Assistance283 zł
WienerOC406 zł
BeesafeOC, AC, Assistance683 zł
BeesafeOC, AC, NNW, Assistance1031 zł
Dane pochodzą z obliczeń w porównywarce ubezpieczeń Mubi (17.01.2023).

Najtańszy pakiet ubezpieczeń za 214 zł zawiera OC i NNW w wysokości 50 000 zł dla kierowcy i 10 000 zł dla pasażera. Dopłacając 50 zł, można mieć także ubezpieczenie assistance gwarantujące naprawę na miejscu zdarzenia i holowanie do najbliższego warsztatu w razie wypadku.

Najtańsze AC motocyklowe to koszt rzędu 683 zł. Za tą sumę nasz motocyklista otrzymałby pełne autocasco z likwidacją szkód w autoryzowanym serwisie i naprawą na częściach oryginalnych oraz z udziałem własnym w wysokości 500 zł w razie kradzieży i wypadku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie motocykli marki SYM

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC motocykla?

Podobnie jak w przypadku samochodów, również przy obliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej motocykla branych pod uwagę jest wiele różnych czynników. Cena zależy m.in. od wieku i miejsca zamieszkania motocyklisty oraz jego historii ubezpieczeniowej, a także parametrów motocykla. Na tej podstawie obliczane jest ryzyko ubezpieczeniowe – im ono wyższe, tym droższa składka.

Czy ubezpieczenie skutera SYM jest drogie?

Średnie ceny ubezpieczenia motocykla marki SYM na Mubi były w ostatnich miesiącach niestabilne, wahając się między 200 a 700 zł. Nie oznacza to jednak, że brakowało motocyklistów, którzy znajdowali OC w cenie znacznie poniżej średniej, nawet za ok. 100 zł. Trzeba pamiętać, że stawki ubezpieczeniowe są obliczane indywidualnie, dlatego zawsze warto sprawdzić swoją za pomocą porównywarki online.

Czy na motocykl można kupić AC?

Tak, dla motocykli są dostępne wszystkie pakiety ubezpieczeń, łącznie z AC, NNW i assistance. Nie na każdy motocykl można jednak znaleźć autocascco. Ubezpieczyciele wprowadzają min. ograniczenia dotyczące wieku jednośladów, czy zastosowanych w nich zabezpieczeń antykradzieżowych.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC motocykla marki SYM w grudniu to 582 zł.
  • Ceny OC SYM w ostatnich miesiącach były niestabilne, wahając się w przedziale 200-700 zł.
  • Najtańsze OC dla motocykla SYM wyniosło w grudniu zaledwie 110 zł.
  • Ceny OC skuterów marki SYM są wyższe niż w przypadku innych producentów tego rodzaju jednośladów.
  • Ceny ubezpieczenia AC dla motocykla marki SYM zaczynają się od ok. 700 zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!