Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodów marki Tata?

Przypuszczalnie większość kierowców nie widziała na własne oczy na ulicy samochodu marki Tata, choć pewnie każdy miłośnik motoryzacji o niej słyszał. Przed laty zasłynęła ona z produkcji najtańszego modelu auta osobowego Tata Nano. Ile trzeba zapłacić za polisę OC Taty? Na Mubi można było ją znaleźć we wrześniu 2021 roku już za 330 zł!

Ubezpieczenie OC Taty – średnia cena polisy

Samochody tego indyjskiego producenta słyną z niskich cen. Czy ma to także odzwierciedlenie w wysokości składek OC? Średnia cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Taty wyniosła we wrześniu 2021 roku tylko 538 zł. Czy było to powyżej, czy poniżej średniej dla wszystkich marek samochodów?

Zdecydowanie poniżej, ponieważ średnia cena OC znajdowanego we wrześniu 2021 roku wyniosła 761 zł, czyli była o ponad 200 zł wyższa, niż wysokość składki na Tatę Indica czy Tatę Indica Vista. A jak to wyglądało w poprzednich miesiącach?

Jak widać, niska cena OC Taty we wrześniu to nie przypadek. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy tylko raz (w listopadzie 2020) zdarzyło się, by koszt ubezpieczenia tej marki przekroczył 800 zł. Najczęściej wynosił ok. 600-700 zł, a od dwóch miesięcy utrzymuje się na poziomie poniżej 600 zł. Jednak niektórzy kierowcy znajdowali jeszcze tańsze ubezpieczenia!

TOP 5 najtańszych OC Taty – 330 zł to rekord!

Średnia cena ubezpieczenia mówi nam, że na pewno ktoś dostał propozycję ubezpieczenia Taty tańszą niż 538 zł, a ktoś droższą niż wymieniona kwota. Przyjrzyjmy się więc 10 najtańszym polisom OC znalezionym dzięki porównywarce Mubi we wrześniu 2021 roku. Czy wszyscy kierowcy z TOP 5 najtańszych OC Taty otrzymali propozycję ubezpieczenia za mniej niż 500 zł?

TOP 5 najtańszych OC Taty znalezionych we wrześniu 2021 roku:

Marka, model i
pojemność silnika
Wiek, płeć i miejsce
zamieszkania kierowcy
Cena ubezpieczenia OC
Tata Xenon (2,2 l)55-letni mężczyzna z powiatu bieszczadzkiego330 zł
Tata Indica Vista (1,2 l)54-letni mężczyzna z powiatu poznańskiego342 zł
Tata Indica (1,4 l)70-letni mężczyzna z powiatu płońskiego356 zł
Tata Indigo (1,4 l)37-letni mężczyzna z powiatu wołomińskiego364 zł
Tata Indica Vista (1,4 l)51-letnia kobieta z Rudy Śląskiej412 zł

Zdecydowana większość właścicieli samochodów marki Tata to kierowcy powyżej 30. roku życia. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wiek ma znaczenie dla ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki. Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili we wrześniu kierowcy w wieku 18-25 lat, bo średnio aż 1392 zł, najmniej z kolei ci w wieku 56-65 lat – tylko 543 zł! 

Samochody marki Tata, na które znaleziono tanie ubezpieczenia, miały zwykle niewielkie silniki o pojemności nieprzekraczającej 1,5 l. Rodzaj i pojemność silnika są jednym z elementów istotnych dla ubezpieczycieli – im większy silnik, tym wyższa składka OC. Oczywiście w czasach downsizingu silników mała pojemność nie musi od razu oznaczać słabych osiągów i małej mocy!

Przeczytaj też: Pojemność silnika a cena OC

Przyjrzyjmy się jeszcze najniższym cenom konkretnych modeli samochodów Tata. Oto zestawienia z porównywarki Mubi z września 2021 roku:

Model Taty Cena OC
Xenon330 zł
Indica Vista342 zł
Indica356 zł
Indigo364 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez właścicieli samochodów marki Tata w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi [wrzesień 2021]

Pomimo niewielkiej popularności samochodów tej marki, w zestawieniu znalazły się we wrześniu aż cztery modele Taty. 

Średnia cena OC – jak na tle innych marek wypada Tata?

Wcześniej wspominaliśmy już, że średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 761 zł na Mubi we wrześniu 2021 roku. Natomiast koszt objęcia ochroną samochodów marki Tata wyniósł średnio 538 zł. Które miejsce w zestawieniu najtańszych marek pozwoliła zająć ta kwota?

Marka samochodówCena ubezpieczenia OC we wrześniu 2021 roku
Tata538 zł
Dacia545 zł
Smart599 zł
Daihatsu611 zł
Suzuki616 zł
SsangYong622 zł
Isuzu633 zł
Lada636 zł
Kia638 zł
Hyundai643 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [wrzesień 2021]

Okazuje się, że marka Tata jest pierwsza na liście najtańszych samochodów do ubezpieczenia we wrześniu 2021 roku na Mubi! Wyprzedziła ona zawsze plasującą się w czołówce Dacię oraz Smarta – w obydwu tych przypadkach koszt OC nie przekroczył 600 zł. Droższe okazało się natomiast ubezpieczenie m.in. dla aut marek Kia czy Hyundai.

W zestawieniu nie brakuje mało popularnych w Polsce marek. Może to świadczyć o tym, że są one wybierane przez doświadczonych kierowców, którzy z jednej strony kierują się ceną, a z drugiej pasją do konkretnych modeli. Warto też dodać, że całe zestawienie obejmuje ponad 50 marek, a od najdroższego w ubezpieczeniu Lamborghini (średnio 1395 zł) dzieli Tatę ponad 800 zł różnicy!

Pakiet OC + AC – ile kosztuje pełniejsza ochrona Taty?

Każdy kierowca oprócz obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może zdecydować się na dodatkową ochronę. Przypomnijmy, że kary za brak OC mogą sięgnąć nawet 5600 zł w przypadku samochodów osobowych. Natomiast dobrowolne ubezpieczenie autocasco, assistance i NNW poszerzają ochronę pojazdu, kierowcy i pasażerów.

Sprawdźmy, ile za pakiet OC + AC musiałaby zapłacić 51-letnia właścicielka Taty Indica z Gostynina. Elżbieta od ponad 10 lat kupuje polisę OC na swoje auto z 2010 roku o pojemności silnika 1405 cm³, które napędza benzyna. Nigdy nie miała szkody i samochodu używa tylko do dojazdów do pobliskiej pracy. Dodajmy, że w przypadku Elżbiety historia ubezpieczenia OC jest taka sama jak AC!

W porównywarce Mubi dla Elżbiety znaleziono 29 ofert polis! Wybraliśmy najtańsze z nich z AC pełnym lub AC mini od różnych ubezpieczycieli.

FirmaZakresCena
LINK4OC, AC, NNW, Assistance522 zł
mtu24.plOC, AC, NNW, Assistance617 zł
AvivaOC, AC, NNW, Assistance777 zł
UniqaOC, AC, NNW, Assistance821 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance831 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC, NNW, Assistance922 zł

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 11.10.2021.

W powyższej kalkulacji założyliśmy, że Elżbieta miała taką samą historię ubezpieczenia OC i AC. A jak wyglądałyby oferty dla niej, gdy pierwszy raz chciała kupić autocasco na Tatę Indica? Czy będą one dużo droższe niż te zaproponowane wcześniej? Dowiedzmy się!

FirmaZakresCena
LINK4OC, AC, NNW, Assistance522 zł
mtu24.plOC, AC, NNW, Assistance617 zł
AvivaOC, AC, NNW, Assistance777 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance831 zł
UniqaOC, AC, NNW, Assistance850 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC, NNW, Assistance922 zł

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 11.10.2021.

Wyniki okazały się zaskakujące! W większości przypadków cena polisy była bowiem taka sama! Jedynie Uniqa podniosła nieco wysokość składki ze względu na brak historii ubezpieczeniowej AC. Jak można tłumaczyć brak zmian ceny pakietu dla Elżbiety?

Elżbieta podała, że nie spowodowała żadnej szkody z OC, co działa na jej korzyść również w przypadku AC. Dodatkowo jeździ starszym, tanim i niepopularnym samochodem na niewielkich odległościach, więc ryzyko szkody jest bardzo niskie. Również złodzieje nie zainteresują się takim modelem auta, więc Elżbieta nie musi martwić się o swoją Tatę Indica.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC Taty

Skąd biorą się tak niskie ceny OC na samochody Tata?

Wysokość składki obliczana jest na podstawie wielu czynników. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, kto jeździe autami tej marki. Zazwyczaj są to dojrzali kierowcy, którzy nie szarżują na drogach. Dodatkowo Taty mają dość małe silniki i nie figurują w statystykach kradzieży ani wypadków.

Czy warto kupić AC na Tatę?

Mimo że samochody te nie należą do drogich, to warto kupić na nie AC. Po pierwsze, jest ono relatywnie tanie. Po drugie, raczej nikt nie ukradnie auta Tata, ale może na nie również spaść gałąź podczas burzy, kierowca może nim wpaść w poślizg lub pijani chuligani mogą go zniszczyć.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia OC Taty we wrześniu 2021 roku na Mubi wyniosła 538 zł.
  • Najtańszą polisę na Tatę można było znaleźć już za 330 zł.
  • Samochody indyjskiego producenta należą do najtańszych pod względem cen ubezpieczenia OC.
  • Doświadczony kierowca może również znaleźć bardzo tanio pakiet OC + AC na Tatę.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!