Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodów marki Tata?

Przypuszczalnie większość kierowców nie widziała na własne oczy na ulicy samochodu marki Tata, choć pewnie każdy miłośnik motoryzacji o niej słyszał. Przed laty zasłynęła ona z produkcji najtańszego modelu auta osobowego Tata Nano. Ile trzeba zapłacić za polisę OC Taty? Na Mubi można było ją znaleźć w styczniu 2022 roku już za 411 zł!

Ubezpieczenie OC Taty – średnia cena polisy

Samochody tego indyjskiego producenta słyną z niskich cen. Czy ma to także odzwierciedlenie w wysokości składek OC? Średnia cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Taty wyniosła w grudniu 2021 roku tylko 574 zł. Czy było to powyżej, czy poniżej średniej dla wszystkich marek samochodów?

Zdecydowanie poniżej, ponieważ średnia cena OC znajdowanego w grudniu 2021 roku wyniosła 718 zł, czyli była o prawie 150 zł wyższa, niż wysokość składki na Tatę Indica czy Tatę Indica Vista. A jak to wyglądało w poprzednich miesiącach?

Jak widać, niska cena OC Taty we wrześniu to nie przypadek. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy tylko raz zdarzyło się, by koszt ubezpieczenia tej marki przekroczył 800 zł – w listopadzie 2021 trzeba było za nie zapłacić 1076 zł. Najczęściej wynosił ok. 600-700 zł, a niekiedy spadał nawet poniżej 600 zł. Jednak niektórzy kierowcy znajdowali jeszcze tańsze ubezpieczenia!

TOP 5 najtańszych OC Taty – 411 zł to rekord!

Średnia cena ubezpieczenia mówi nam, że na pewno ktoś dostał propozycję ubezpieczenia Taty tańszą niż 574 zł, a ktoś droższą niż wymieniona kwota. Przyjrzyjmy się więc pięciu najtańszym polisom OC znalezionym dzięki porównywarce Mubi w styczniu 2022 roku. Czy wszyscy kierowcy z TOP 5 najtańszych OC Taty otrzymali propozycję ubezpieczenia za mniej niż 500 zł?

TOP 5 najtańszych OC Taty znalezionych w styczniu 2022 roku:

Marka, model i
pojemność silnika
Wiek, płeć i miejsce
zamieszkania kierowcy
Cena ubezpieczenia OC
Tata Indica Vista (1,4 l)49-letni mężczyzna z Katowic411 zł
Tata Safari (2,2 l)40-letni mężczyzna z Rabki-Zdroju414 zł
Tata Indica (1,4 l)43-letni mężczyzna z Torunia422 zł
Tata Indica (1,4 l)77-letni mężczyzna z Czeladzi480 zł
Tata Indigo (1,4 l)55-letni mężczyzna z Chorzowa481 zł

Zdecydowana większość właścicieli samochodów marki Tata to kierowcy powyżej 30. roku życia. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wiek ma znaczenie dla ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki. Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili w grudniu kierowcy w wieku 18-25 lat, bo średnio aż 1332 zł, najmniej z kolei ci w wieku 56-65 lat – tylko 545 zł! 

Samochody marki Tata, na które znaleziono tanie ubezpieczenia, miały zwykle niewielkie silniki o pojemności nieprzekraczającej 1,5 l. Rodzaj i pojemność silnika są jednym z elementów istotnych dla ubezpieczycieli – im większy silnik, tym wyższa składka OC. Oczywiście w czasach downsizingu silników mała pojemność nie musi od razu oznaczać słabych osiągów i małej mocy!

Przeczytaj też: Pojemność silnika a cena OC

Przyjrzyjmy się jeszcze najniższym cenom konkretnych modeli samochodów Tata. Oto zestawienia z porównywarki Mubi ze stycznia 2022 roku:

Model Taty Cena OC
Indica Vista411 zł
Safari414 zł
Indica422 zł
Indigo481 zł
Xenon502 zł
Dane pochodzą ze statystyk porównywarki Mubi [styczeń 2022]

Pomimo niewielkiej popularności samochodów tej marki, w zestawieniu znalazło się w styczniu aż pięć modeli Taty. 

Średnia cena OC – jak na tle innych marek wypada Tata?

Wcześniej wspominaliśmy już, że średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 718 zł na Mubi w grudniu 2021 roku. Natomiast koszt objęcia ochroną samochodów marki Tata wyniósł średnio 574 zł. Które miejsce w zestawieniu najtańszych marek pozwoliła zająć ta kwota?

Marka samochodówCena ubezpieczenia OC w grudniu 2021 roku
FSO/FSM512 zł
Dacia521 zł
Lada528 zł
SsangYong573 zł
Tata574 zł
Daihatsu589 zł
Suzuki601 zł
Skoda603 zł
Toyota607 zł
Hyundai624 zł
Kia627 zł
Dane pochodzą ze statystyk porównywarki Mubi [grudzień 2021]

Okazuje się, że cztery marki były jeszcze tańsze w ubezpieczeniu na Mubi w grudniu 2021 niż Tata! Najlepiej wypadały samochody FSO/FSM, a mniej niż właściciele Taty płacili również kierowcy Dacii, Lady i SsangYongów. Droższe okazało się natomiast ubezpieczenie m.in. dla tak często spotykanych na drogach marek jak Skoda czy Toyota.

W zestawieniu nie brakuje mało popularnych w Polsce marek. Może to świadczyć o tym, że są one wybierane przez doświadczonych kierowców, którzy z jednej strony kierują się ceną, a z drugiej pasją do konkretnych modeli. Warto też dodać, że całe zestawienie obejmuje ponad 50 marek, a od najdroższego w ubezpieczeniu Rolls-Royce’a (średnio 1428 zł) dzieli Tatę ponad 850 zł różnicy!

Pakiet OC + AC – ile kosztuje pełniejsza ochrona Taty?

Każdy kierowca oprócz obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może zdecydować się na dodatkową ochronę. Przypomnijmy, że kary za brak OC mogą sięgnąć nawet 6020 zł w przypadku samochodów osobowych. Natomiast dobrowolne ubezpieczenie autocasco, assistance i NNW poszerzają ochronę pojazdu, kierowcy i pasażerów.

Sprawdźmy, ile za pakiet OC + AC musiałaby zapłacić 51-letnia właścicielka Taty Indica z Gostynina. Elżbieta od ponad 10 lat kupuje polisę OC na swoje auto z 2010 roku o pojemności silnika 1405 cm³, które napędza benzyna. Nigdy nie miała szkody i samochodu używa tylko do dojazdów do pobliskiej pracy. Dodajmy, że w przypadku Elżbiety historia ubezpieczenia OC jest taka sama jak AC!

W porównywarce Mubi dla Elżbiety znaleziono 23 oferty polis! Wybraliśmy najtańsze z nich z AC pełnym lub AC mini od różnych ubezpieczycieli.

FirmaZakresCena
LINK4OC, AC, NNW, Assistance569 zł
mtu24.plOC, AC, NNW, Assistance642 zł
AvivaOC, AC, NNW, Assistance795 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance841 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC, NNW, Assistance926 zł

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 12.01.2022.

W powyższej kalkulacji założyliśmy, że Elżbieta miała taką samą historię ubezpieczenia OC i AC. A jak wyglądałyby oferty dla niej, gdyby pierwszy raz chciała kupić autocasco na Tatę Indica? Czy będą one dużo droższe niż te zaproponowane wcześniej? Dowiedzmy się!

FirmaZakresCena
LINK4OC, AC, NNW, Assistance569 zł
mtu24.plOC, AC, NNW, Assistance642 zł
AvivaOC, AC, NNW, Assistance796 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance841 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC, NNW, Assistance926 zł

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 12.01.2022.

Wyniki okazały się zaskakujące! We wszystkich przypadkach cena polisy była bowiem taka sama lub niemal identyczna! Symbolicznej zmiany w wysokości 1 zł dokonała wyłącznie Aviva. Jak można tłumaczyć brak zmian ceny pakietu dla Elżbiety?

Elżbieta podała, że nie spowodowała żadnej szkody z OC, co działa na jej korzyść również w przypadku AC. Dodatkowo jeździ starszym, tanim i niepopularnym samochodem na niewielkich odległościach, więc ryzyko szkody jest bardzo niskie. Również złodzieje nie zainteresują się takim modelem auta, więc Elżbieta nie musi martwić się o swoją Tatę Indica.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC Taty

Skąd biorą się tak niskie ceny OC na samochody Tata?

Wysokość składki obliczana jest na podstawie wielu czynników. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, kto jeździe autami tej marki. Zazwyczaj są to dojrzali kierowcy, którzy nie szarżują na drogach. Dodatkowo Taty mają dość małe silniki i nie figurują w statystykach kradzieży ani wypadków.

Czy warto kupić AC na Tatę?

Mimo że samochody te nie należą do drogich, to warto kupić na nie AC. Po pierwsze, jest ono relatywnie tanie. Po drugie, raczej nikt nie ukradnie auta Tata, ale może na nie również spaść gałąź podczas burzy, kierowca może nim wpaść w poślizg lub pijani chuligani mogą go zniszczyć.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia OC Taty w grudniu 2021 roku na Mubi wyniosła 574 zł.
  • Najtańszą polisę na Tatę można było znaleźć już za 411 zł.
  • Samochody indyjskiego producenta należą do najtańszych pod względem cen ubezpieczenia OC.
  • Doświadczony kierowca może również znaleźć bardzo tanio pakiet OC + AC na Tatę.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!