Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodów marki Tata?

Przypuszczalnie większość kierowców nie widziała na własne oczy na ulicy samochodu marki Tata, choć pewnie każdy miłośnik motoryzacji o niej słyszał. Przed laty zasłynęła ona z produkcji najtańszego modelu auta osobowego Tata Nano. Ile trzeba zapłacić za polisę OC Taty? Na Mubi można było ją znaleźć we wrześniu 2022 roku już za 333 zł!

Ubezpieczenie OC Taty – średnia cena polisy

Samochody tego indyjskiego producenta słyną z niskich cen. Czy ma to także odzwierciedlenie w wysokości składek OC? Średnia cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Taty wyniosła we wrześniu 2022 roku tylko 580 zł. Czy było to powyżej, czy poniżej średniej dla wszystkich marek samochodów?

Zdecydowanie poniżej, ponieważ średnia cena OC znajdowanego we wrześniu 2022 roku wyniosła 689 zł, czyli była o ponad 100 zł wyższa niż wysokość składki na Tatę Indica czy Tatę Indica Vista. A jak to wyglądało w poprzednich miesiącach?

średnie ceny oc dla taty na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Jak widać, ceny OC w przypadku Taty są mocno niestabilne. Rekordowo niski poziom 482 zł udało się osiągnąć w czerwcu 2022, jednak koszty ubezpieczenia pojazdów tej marki potrafiły zmieniać się nawet o kilkaset złotych na przestrzeni miesiąca! Choćby w lipcu tego roku wyniosły one aż 815 zł, by w sierpniu znów spaść o blisko 200 zł. Wynika to z niewielkiej popularności marki – kierowcy rzadko szukają ubezpieczenia dla Taty, przez co skrajne wyniki mocniej wpływają na średnią.

TOP 5 najtańszych OC Taty – 333 zł to rekord!

Średnia cena ubezpieczenia mówi nam, że na pewno ktoś dostał propozycję ubezpieczenia Taty tańszą niż 580 zł, a ktoś droższą niż wymieniona kwota. Przyjrzyjmy się więc pięciu najtańszym polisom OC znalezionym dzięki porównywarce Mubi we wrześniu 2022 roku. Czy wszyscy kierowcy z TOP 5 najtańszych OC Taty otrzymali propozycję ubezpieczenia za mniej niż 400 zł?

TOP 5 najtańszych OC Taty znalezionych we wrześniu 2022 roku:

Marka, model i
pojemność silnika
Wiek, płeć i miejsce
zamieszkania kierowcy
Cena ubezpieczenia OC
Tata Indigo (1,4 l)42-letnia kobieta z Praszki333 zł
Tata Indica Vista (1,4 l)63-letnia kobieta z powiatu krakowskiego339 zł
Tata Xenon (2,2 l)56-letni mężczyzna z powiatu bieszczadzkiego350 zł
Tata Indica Vista (1,2 l)55-letni mężczyzna z powiatu poznańskiego351 zł
Tata Indica (1,4 l)76-letni mężczyzna z Olkusza368 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi [wrzesień 2022]

Zdecydowana większość właścicieli samochodów marki Tata to kierowcy powyżej 30. roku życia. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wiek ma znaczenie dla ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki. Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili we wrześniu kierowcy w wieku 18-25 lat, bo średnio aż 1314 zł, najmniej z kolei ci w wieku 56-65 lat – tylko 509 zł! 

Samochody marki Tata, na które znaleziono tanie ubezpieczenia, miały zwykle niewielkie silniki o pojemności nieprzekraczającej 1,5 l. Rodzaj i pojemność silnika są jednym z elementów istotnych dla ubezpieczycieli – im większy silnik, tym wyższa składka OC. Oczywiście w czasach downsizingu silników mała pojemność nie musi od razu oznaczać słabych osiągów i małej mocy!

Przeczytaj też: Pojemność silnika a cena OC

Przyjrzyjmy się jeszcze najniższym cenom konkretnych modeli samochodów Tata. Oto zestawienia z porównywarki Mubi z września 2022 roku:

Model Taty Cena OC
Indica333 zł
Indica Vista339 zł
Xenon350 zł
Indigo467 zł
Dane pochodzą ze statystyk porównywarki Mubi [wrzesień 2022]

Pomimo niewielkiej popularności samochodów tej marki, w zestawieniu znalazły się we wrześniu aż cztery modele Taty.

Średnia cena OC – jak na tle innych marek wypada Tata?

Wcześniej wspominaliśmy już, że średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 689 zł na Mubi we wrześniu 2022 roku. Natomiast koszt objęcia ochroną samochodów marki Tata wyniósł średnio 580 zł. Które miejsce w zestawieniu najtańszych marek pozwoliła zająć ta kwota?

Marka samochodówCena ubezpieczenia OC we wrześniu 2022 roku
Dacia529 zł
Suzuki560 zł
Lancia561 zł
Daihatsu571 zł
Tata580 zł
FSO/FSM582 zł
Kia582 zł
Toyota598 zł
Smart599 zł
Citroen607 zł
Skoda607 zł
Dane pochodzą ze statystyk porównywarki Mubi [wrzesień 2022]

Okazuje się, że tylko cztery marki były tańsze w ubezpieczeniu na Mubi we wrześniu 2022 niż Tata! Najlepiej pod względem kosztów OC wypadła Dacia, a niewiele wyższe były ceny dla Suzuki, Lancii i Daihatsu. Nieco więcej kosztowało ubezpieczenie m.in. dla tak często spotykanych na drogach marek jak Kia czy Toyota.

W zestawieniu nie brakuje mało popularnych w Polsce marek. Może to świadczyć o tym, że są one wybierane przez doświadczonych kierowców, którzy z jednej strony kierują się ceną, a z drugiej pasją do konkretnych modeli. Warto też dodać, że całe zestawienie obejmuje aż 60 marek, a od najdroższego w ubezpieczeniu Ferrari (średnio 1422 zł) dzieli Tatę niemal 850 zł różnicy!

Pakiet OC + AC – ile kosztuje pełniejsza ochrona Taty?

Każdy kierowca oprócz obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może zdecydować się na dodatkową ochronę. Przypomnijmy, że kary za brak OC mogą sięgnąć nawet 6020 zł w przypadku samochodów osobowych. Natomiast dobrowolne ubezpieczenie autocasco, assistance i NNW poszerzają ochronę pojazdu, kierowcy i pasażerów.

Sprawdźmy, ile za pakiet OC + AC musiałaby zapłacić 51-letnia właścicielka Taty Indica z Gostynina. Elżbieta od ponad 10 lat kupuje polisę OC na swoje auto z 2010 roku o pojemności silnika 1405 cm³, które napędza benzyna. Nigdy nie miała szkody i samochodu używa tylko do dojazdów do pobliskiej pracy. Dodajmy, że w przypadku Elżbiety historia ubezpieczenia OC jest taka sama jak AC!

W porównywarce Mubi dla Elżbiety znaleziono 54 oferty polis! Wybraliśmy najtańsze z nich z AC pełnym lub AC mini od różnych ubezpieczycieli.

FirmaZakresCena
UNIQAOC, AC mini, NNW, Assistance582 zł
mtu24.plOC, AC mini, NNW, Assistance641 zł
LINK4OC, AC, NNW, Assistance725 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance801 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC, NNW, Assistance915 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 17.10.2022.

W powyższej kalkulacji założyliśmy, że Elżbieta miała taką samą historię ubezpieczenia OC i AC. A jak wyglądałyby oferty dla niej, gdyby pierwszy raz chciała kupić autocasco na Tatę Indica? Czy będą one dużo droższe niż te zaproponowane wcześniej? Dowiedzmy się!

FirmaZakresCena
UNIQAOC, AC mini, NNW, Assistance610 zł
mtu24.plOC, AC mini, NNW, Assistance641 zł
LINK4OC, AC, NNW, Assistance725 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance801 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC, NNW, Assistance915 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 17.10.2022.

Wyniki okazały się zaskakujące! W większości przypadków ceny polisy okazały się takie same lub bardzo zbliżone! Jak można tłumaczyć niewielkie zmiany ceny pakietu dla Elżbiety?

Elżbieta podała, że nie spowodowała żadnej szkody z OC, co działa na jej korzyść również w przypadku AC. Dodatkowo jeździ starszym, tanim i niepopularnym samochodem na niewielkich odległościach, więc ryzyko szkody jest bardzo niskie. Również złodzieje nie zainteresują się takim modelem auta, więc Elżbieta nie musi martwić się o swoją Tatę Indica.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC Taty

Skąd biorą się tak niskie ceny OC na samochody Tata?

Wysokość składki obliczana jest na podstawie wielu czynników. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, kto jeździ autami tej marki. Zazwyczaj są to dojrzali kierowcy, którzy nie szarżują na drogach. Dodatkowo Taty mają dość małe silniki i nie figurują w statystykach kradzieży ani wypadków.

Czy warto kupić AC na Tatę?

Mimo że samochody te nie należą do drogich, to warto kupić na nie AC. Po pierwsze, jest ono relatywnie tanie. Po drugie, raczej nikt nie ukradnie auta Tata, ale może na nie również spaść gałąź podczas burzy, kierowca może nim wpaść w poślizg lub pijani chuligani mogą go zniszczyć.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia OC Taty we wrześniu 2022 roku na Mubi wyniosła 580 zł.
  • Najtańszą polisę na Tatę można było znaleźć już za 333 zł.
  • Samochody indyjskiego producenta należą do najtańszych pod względem cen ubezpieczenia OC.
  • Doświadczony kierowca może również znaleźć bardzo tanio pakiet OC + AC na Tatę.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!