Odpalanie auta na popych – jak poradzić sobie podczas awarii?

Awaria pojazdu może przydarzyć się każdemu i pojawia się w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Częstą przyczyną awarii jest chociażby rozładowany akumulator. Niegdyś często spotykaną metodą było odpalenie samochodu na popych. Wykonywanie tej czynności w sposób nieprawidłowy, może prowadzić do kolejnych poważnych usterek. Ponadto nie przy każdym aucie można korzystać z takiej metody. Jak więc poradzić sobie podczas awarii?

odpalanie auta na popych

Na czym polega odpalanie samochodu na popych?

Odpalanie auta na popych polega na pchaniu pojazdu z użyciem własnej siły fizycznej. Potrzeba do tego zazwyczaj kilku osób – kierującego i pchających. Metoda ta wymaga użycia dużej siły, aby silnik był w stanie podjąć pracę samodzielnie. Jedna osoba, pchająca samochód, niekiedy może nie poradzić sobie z jego ciężarem. 

Jak działa odpalanie auta na popych? Zwykle główną rolę odgrywa rozrusznik. Jeśli przekręcisz kluczyk w stacyjce, wyślesz w ten sposób sygnał do koła zamachowego. Wówczas wał korbowy pobudza tłoki i samochód odpala. Metoda dotycząca odpalenia pojazdu na popych zastępuje pracę rozrusznika. Podczas użycia własnej siły, poprzez ruch kół, pobudzasz do pracy koło zamachowe i wał korbowy.

Kiedy można odpalić auto na popych?

Metoda odpalania auta na popych nadaje się dla pojazdów z silnikiem benzynowym. Oczywiście nie zawsze to pomoże. W przypadku poważniejszych awarii na nic się to nie zda. Sposób ten można wypróbować także przy samochodach, które posiadają system bezkluczykowy. 

W przypadku aut z silnikiem napędzanym dieslem, odpalanie na popych w mroźne dni nie zda egzaminu. Tego typu pojazdy wykorzystują pracę silnika do rozgrzewania świec. W tej sytuacji odpalenie samochodu może być nieskuteczne. To samo dotyczy pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. W tym przypadku uniemożliwia ona skorzystanie z tej metody, ze względu na brak kontroli nad sprzęgłem, które odgrywa kluczową rolę podczas odpalenia samochodu. Zatem jedynym rozwiązaniem dla aut z silnikiem diesla i automatyczną skrzynią biegów jest wezwanie lawety.

Czy diesla można odpalić na popych?

Metoda odpalania auta na popych jest dość częsta. Wbrew pozorom nie jest to najlepszy sposób dla aut z silnikiem diesla. Dlaczego? Odpalanie diesla na popych może skończyć się awarią silnika z uwagi na nieodpowiednie nagrzanie się świec żarowych. Na tego typu usterki narażony jest najczęściej katalizator, koło dwumasowe oraz pasek rozrządu.

Awarie związane z odpalaniem diesla na popych najczęściej zdarzają się w przypadku nowszych samochodów. Wśród diesli o mało skomplikowanych silnikach metoda ta często jest skuteczna.

Jak odpalić auto na popych?

Odpalenie pojazdu na popych nie jest trudne, ale wymaga precyzji i odpowiedniego wyczucia. Podczas korzystania z tej metody ważna jest kontrola sprzęgła. Jeśli znajdziesz już osoby, które chętnie użyczą swojej siły do pchania Twojego auta, możesz przejść do działania zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wrzuć bieg jałowy, czyli tak zwany luz.
  2. Pomocnicy mogą zacząć pchać Twój samochód.
  3. Jeśli auto osiągnie prędkość przynajmniej 5 km/h, wrzuć drugi bieg.
  1. Powoli i ostrożnie puść sprzęgło.
UWAGA!

Podczas uruchamiania auta na popych nie wrzucaj pierwszego biegu. Może to doprowadzić do zgaśnięcia auta. Możesz wrzucić także wyższy bieg. Ważne jest, abyś po wykonaniu tej czynności wcisnął sprzęgło.

Z tej metody możesz także skorzystać podczas holowania auta. Ważne jest, abyś delikatnie i ostrożnie operował sprzęgłem. W innym przypadku możesz uszkodzić podzespoły silnika. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu, zapoznaj się z instrukcją producenta dotyczącą obsługi pojazdu.

Jakie skutki może mieć odpalanie pojazdu na popych?

Odpalanie auta na popych jest już coraz rzadziej spotykane. Najpewniej zwiększyła się świadomość kierowców dotycząca tego, jakie skutki może przynieść korzystanie z tej metody. Dodatkowo postęp technologiczny sprawił, że zmniejszyła się liczba silników, które pozwalają na odpalenie auta w ten sposób.

Lista potencjalnych usterek, które mogą wystąpić podczas odpalenia samochodu na popych, jest naprawdę długa. Ich naprawa z pewnością będzie Cię sporo kosztować. Awarii może ulec przede wszystkim pasek rozrządu. Podczas uruchomienia silnika pasek się kręci. Zbyt szybkie poruszanie nim może spowodować jego zerwanie. Awaria tego elementu to nie koniec. Usterka ta najprawdopodobniej doprowadzi też do zepsucia się głowicy, problemu z wtryskiwaczami lub braku dopływu paliwa. 

Korzystanie z tej metody może doprowadzić także do uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego. Jeśli silnik nie jest uruchomiony, koło pozwala na ściekanie paliwa do miski olejowej, przez co może ono trafić do filtra cząstek stałych oraz katalizatora. Prowadzi to do uszkodzenia tych elementów. 

Czy ubezpieczenie assistance pomoże, jeśli pojazd nie chce odpalić?

Ubezpieczenie assistance gwarantuje pomoc, między innymi w sytuacji kiedy Twój pojazd nie chce odpalić. Niekiedy ochrona, która obejmuje awarię lub uruchomienia pojazdu podczas awarii akumulatora, wymaga rozszerzenia ubezpieczenia. Czytaj zatem ogólne warunki ubezpieczenia. Dzięki nim dowiesz się, co wchodzi w skład danego assistance.

Spójrz na przykładowe propozycje ubezpieczenia, które znajdują się w tabeli poniżej. Dotyczą one kalkulacji, której dokonała 34-letnia Ewa. Mieszkanka podwarszawskiego Piaseczna posiada Forda Focusa z 2013 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l. Ma 16-letnie doświadczenie na drodze i od tego czasu gromadzi zniżki ubezpieczeniowe. Ile zapłaci za polisę, która gwarantuje pomoc podczas usterki lub obejmuje pomoc serwisową, dotyczącą uruchomienia auta podczas awarii akumulatora?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
UNIQA OC + assistance (pomoc po awarii oraz pomoc serwisowa polegająca na uruchomieniu pojazdu podczas awarii akumulatora)732 zł
Trasti OC + NNW + assistance (pomoc po awarii oraz pomoc serwisowa polegająca na uruchomieniu pojazdu podczas awarii akumulatora)713 zł
mtu24.pl OC + NNW + assistance (pomoc po awarii oraz pomoc serwisowa polegająca na uruchomieniu pojazdu podczas awarii akumulatora)987 zł
LINK4 OC + assistance
(pomoc serwisowa polegająca na uruchomieniu pojazdu podczas awarii akumulatora)
1054,37 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [wrzesień 2024]

Zakup polisy z ubezpieczeniem assistance dotyczącym awarii gwarantuje pomoc podczas wystąpienia usterki, która uniemożliwia ruch pojazdu. Niekiedy ochrona ta to koszt kilkudziesięciu złotych na rok. Opłata związana z organizacją lawety na własną rękę czy naprawą usterek wyrządzonych poprzez odpalenie auta na popych z pewnością będzie dużo wyższa. Dzięki ubezpieczeniu assistance otrzymasz zorganizowaną pomoc i wsparcie. Możesz skorzystać z pomocy serwisowej, naprawy na miejscu zdarzenia lub holowania do wskazanego przez Ciebie miejsca. Pamiętaj tylko o tym, że każdy ubezpieczyciel oferuje inny zakres ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odpalanie auta na popych

Jak działa odpalenie auta na popych?
Czy każdy samochód można odpalić na popych?
Czy odpalenie pojazdu na popych jest bezpieczne?
PODSUMOWANIE
  • Odpalenie samochodu na popych polega na zastąpieniu pracy rozrusznika, poprzez pchanie pojazdu z użyciem własnej siły fizycznej.
  • Aby odpalić auto na popych, wrzuć bieg jałowy. Jeśli osoby pchające samochód rozpędzą go przynajmniej do 5 km/h, wrzuć drugi bieg i delikatnie puść sprzęgło.
  • Ubezpieczenie assistance obejmuje pomoc związaną z awarią akumulatora lub innymi, poważniejszymi usterkami, o ile posiada odpowiednie rozszerzenie.
  • Odpalenie auta na popych nie jest możliwe w przypadku pojazdów z automatyczną skrzynią biegów oraz samochodów z silnikiem diesla, jeśli występują mroźne dni.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC