Jak prawidłowo odpalić silnik, aby szybko rozgrzać auto na mrozie?

Rozruch silnika w samochodzie zimą utrudniają niskie temperatury. Mrozy i skoki ciśnienia zwiększają gęstość powietrza, w którym gromadzi się więcej zanieczyszczeń. To wszystko sprawia, że odpalenie motoru po przekręceniu kluczyka w stacyjce wcale nie jest takie pewne!

odpalanie auta zima

Zastanawiasz się, jak odpalić silnik, aby zawsze załączał się od razu za pierwszym razem? Sposobów na to jest kilka, a my postaramy się przybliżyć Ci najpopularniejsze z nich. Poznaj sprawdzone metody odpalania auta zimą. Wszystkie je znajdziesz w niniejszym poradniku!

Odpalanie auta w zimie – co jeszcze jest ważne?

Zimowa aura nie sprzyja kierowcom. Samochód trzeba najpierw odśnieżyć, szyby odsłonić spod zewnętrznej warstwy lodu lub szronu, a od wewnątrz usunąć parę wodną. Pomagają w tym podgrzewane elementy w samochodzie, z kolei za nieprawidłowe odśnieżenie auta grozi mandat. Cały proces zajmuje na ogół ok. 10 min. Jednak to nie wszystko! W tym tekście przyjrzymy się kwestii poprawnego odpalania samochodu zimową porą. Myślisz, że wiesz wszystko na ten temat? Przekonaj się, zapoznając z poniższymi, praktycznymi poradami. Dzięki nim już nigdy nie spóźnisz się rano do pracy, a dzieci dotrą do szkoły na czas!

Uruchamianie silnika podczas mrozów

Poranny rozruch po całej nocy stania na mrozie pod puchową kołdrą ze śniegu może nie być tak oczywisty, jak Ci się wydaje. Czy chwila pracy na wolnych obrotach wystarczy, aby silnik osiągnął temperaturę roboczą? To zależy od różnych czynników, jednak wiele jednostek napędowych może mieć z tym problem. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym ich typom.

UWAGA!

Pozostawiając silnik na biegu jałowym przez dłuższy czas, pracuje on na wzbogaconej mieszance. Paliwo może spływać po ściankach cylindrów do miski olejowej. Dotyczy to zarówno diesli, jak i silników benzynowych!

Rozgrzewanie silnika Diesla – jak powinno wyglądać?

Nowoczesny diesel może pochwalić się wysoką sprawnością. Oznacza to, że silniki tego typu nie wytwarzają aż tyle ciepła, co konstrukcje sprzed lat. Zgodnie z trendem na downsizing jednostki te są mniejsze niż przedtem (mają mniej cylindrów i niższą pojemność), przez co trudniej im osiągnąć optymalną temperaturę pracy w krótkim czasie.

CZY WIESZ, ŻE …

Współczesny diesel przy mrozie rzędu -10°C nawet po godzinie pracy bez obciążenia, na postoju i biegu jałowym nie osiągnie temperatury roboczej.

Grzanie silnika na benzynę – jak powinno przebiegać?

Benzyniak grzeje się nieco inaczej niż wysokoprężny diesel. Zwolennicy tzw. starej szkoły twierdzą, że jeśli temperatura zewnętrzna wynosi poniżej zera, to auto należy pozostawić na chwilę po odpaleniu na dogrzanie. Wynika to z faktu, że optymalna temperatura pracy takiej jednostki wynosi ok. 90°C, co jest temperaturą wyższą o całe 100 stopni w przypadku 10-stopniowego mrozu. Zanim olej silnikowy osiągnie taki pułap może minąć kwadrans lub nawet dwa, dlatego nie warto ślepo trzymać się tej zasady.

Jak prawidłowo rozgrzewać auto?

Motor powinien nabierać temperatury nie na postoju, a w trakcie spokojnej jazdy pod niewielkim obciążeniem. Podczas rozgrzewania silnika należy unikać skrajnych obrotów – zarówno tych bardzo niskich, kiedy całe auto wpada w drgania, jak i maksymalnych, gdy silnik wyje, a wskazówka obrotomierza zbliża się niebezpiecznie do czerwonego pola.

CZY WIESZ, ŻE …

Aby przyspieszyć rozgrzewanie silnika, możesz załączyć dodatkowe elementy systemu grzewczego auta. W aucie szybciej powinno zrobić się ciepło, dzięki elementom podgrzewanym, jak np. szyby, lusterka, fotele czy kierownica. Dodatkowo możesz odciążyć instalację elektryczną wyłączając np. zbędne oświetlenie czy radio.

Zobacz również: “Podgrzewane elementy w samochodzie – jak wpływają na komfort i bezpieczeństwo?”.

Grzanie silnika przed jazdą – jakie przynosi zalety?

Zdroworozsądkowe podejście do tematu pozwala cieszyć się dobrą kondycją silnika na długo i zapewnia komfort pasażerom we wnętrzu samochodu. W końcu ciepło w środku auta może w znacznej części pochodzi od silnika. Sprawny układ nawiewu na szyby pozwala zaoszczędzić czas i energię na skrobanie, dzięki czemu szyby dłużej będą pozbawione widocznych rys.

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli odpalasz silnik Diesla zimą podczas mrozu, przekręć kluczyk w pozycję ON, w której rozświetli się cała deska rozdzielcza. Zlokalizuj na niej pomarańczową spiralę (grzałka świec żarowych) – dopiero gdy zgaśnie uruchom motor.

Rozgrzewanie auta na postoju – negatywne skutki?

Chociaż spalanie na wolnych obrotach nie jest wysokie, to jednak po dłuższej chwili zauważalnie może zmniejszyć zasięg auta. Podczas postoju z układu wydechowego wydobywają się zanieczyszczenia, które kumulują się w pobliżu pojazdu. Niewskazane jest, aby samochód stał dłużej niż minutę w zamkniętej przestrzeni (np. w garażu lub na parkingu podziemnym), a już karygodne jest uruchomienie silnika w aucie, które stoi pod blokiem mieszkalnym.

UWAGA!

Pozostawienie auta na postoju z włączonym silnikiem np. w celu dogrzania auta podczas odśnieżania na czas powyżej 1 minuty grozi mandatem karnym w wysokości nawet do 300 zł.

Jednostkowe odpalenie auta przed jazdą nie powinno wpłynąć negatywnie na kulturę pracy silnika, jednak częste powtarzanie tej czynności i opóźnianie wyjazdu może mieć zgubne skutki na kondycję silnika już po jednym sezonie zimowym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rozgrzanie auta zimą

Od czego zależy czas nagrzewania silnika?
Jak długo rozgrzewa się diesel?
Czy auta elektryczne nagrzewają się szybciej od spalinowych?
PODSUMOWANIE
  • Samochód najlepiej grzeje się z odpalonym silnikiem. Nowoczesne jednostki nie muszą być rozgrzewane ze znacznym wyprzedzeniem. Wystarczy zająć miejsce w kabinie, ustawić przyrządy i po niecałej minucie ruszyć w drogę.
  • Pierwsze kilometry na mrozie warto pokonać z neutralnymi obrotami silnika. Zbyt niskie i wysokie wartości nie są wskazane, gdyż nie wszystkie elementy jednostki napędowej od razu są gotowe do pracy pod znacznym obciążeniem. Ich wysilenie w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzeń.
  • Diesle potrzebują trochę więcej czasu na osiągnięcie temperatury roboczej niż silniki benzynowe. Najszybciej nagrzewają się auta elektryczne.
  • Grzanie auta zimą na postoju powinno trwać maksymalnie 1 minutę. Dłuższy rozruch może narazić kierowcę na mandat o wartości do 300 zł.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC