Odwodnienie organizmu podczas aktywności na wyjeździe – jak sobie radzić?

Organizm człowieka potrzebuje wody, aby prawidłowo funkcjonować. Jest ona dostarczana wraz z jedzeniem lub w postaci płynów. Wzmożona aktywność fizyczna na zewnątrz, nieregularne posiłki lub problemy trawienne na urlopie mogą prowadzić do odwodnienia, które jest niebezpieczne dla zdrowia i życia!

odwodnienie organizmu

Odwodnienie w podróży – kiedy ma miejsce?

O odwodnieniu w podróży możemy mówić, kiedy ludzkie ciało traci więcej płynów niż dostaje – tak to zjawisko definiuje Brytyjska Służba Zdrowia. Do tego stanu zdrowia mogą prowadzić różne czynniki, które podczas wypoczynku występują w większym natężeniu niż na co dzień, dlatego odwodnienie może pojawić się niepostrzeżenie.

Kiedy przeważnie dochodzi do odwodnienia organizmu?

  • Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
  • W trakcie pobytu w tropikalnym klimacie.
  • Po długiej obecności na słońcu.

Jak nie dopuścić do odwodnienia w podróży?

Przed odwodnieniem można się uchronić. Wystarczy stosować kilka prostych, profilaktycznych działań, które skutecznie zmniejszają albo całkowicie eliminują ryzyko zachwiania gospodarką wodną Twojego organizmu i wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Co robić, aby nie odwodnić się na wyjeździe?

  • Nawadniaj się

Regularnie pij wodę zdatną do spożycia i pochodzącą z pewnego źródła. Przyjmuj płyny nawet wtedy, kiedy zdaje Ci się, że nie czujesz pragnienia. Ciepły klimat zwiększa zapotrzebowanie na wodę, co może wymagać od Ciebie zmiany pewnych nawyków żywieniowych. W egzotycznej podróży sięgaj po wodę źródlaną częściej niż w domu czy w biurze.

  • Unikaj alkoholu i nadmiaru kofeiny

Alkohol odwadnia organizm – podobnie działa kawa. Po ich spożyciu będziesz potrzebował jeszcze większej ilości wody, którą przedtem straciłeś. Jej uzupełnienie przy dużej ilości używek może być trudne do zrobienia. Po napoje alkoholowe lub kawę sięgaj z głową, a Twoja wewnętrzna równowaga wodno-mineralna pozostanie niezachwiana. Jeśli jednak tak się zdarzy, w powrocie do pierwotnego stanu wesprą Cię elektrolity.

  • Zwracaj uwagę na to, co jesz

Na wakacjach można się zapomnieć w kwestiach żywieniowych. Aby ustrzec się przed odwodnieniem, spożywaj posiłki bogate w wodę. Produkty takie jak owoce (np. arbuz) czy warzywa (m.in. ogórek) powinny często gościć na Twoim talerzu, szczególnie jeśli przebywasz w ciepłej strefie klimatycznej.

  • Zakrywaj się przed słońcem

Podczas pobytu na wczasach stosuj odzież chroniącą przed promieniami słonecznymi. Najlepiej, aby były to ubrania luźne z oddychającego i naturalnego materiału. Pozwoli to zmniejszyć pocenie się i zatrzymać więcej wody w organizmie. Skóra wystawiona na działania słońca wysusza się i przyspiesza proces odwodnienia.

co zrobić aby nie dopuścić do odwodnienia

Odwodnienie – jakie są objawy?

Skutki odwodnienia zależą od jego zaawansowania. Zwróć uwagę na pierwsze, początkowe symptomy, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu zdrowia i poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. W skrajnych sytuacjach konsultacja z lekarzem jest nieunikniona!

Wczesne objawy odwodnienia:

  • pragnienie,
  • suchość w ustach,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • oszołomienie,
  • rzadkie oddawanie moczu o intensywnie żółtej barwie.

Objawy zaawansowanego odwodnienia:

  • zatrzymanie oddawania moczu o ciemnożółtej barwie,
  • znużenie,
  • nerwowość,
  • podwyższone tętno,
  • kłopoty oddechowe,
  • przesuszona skóra,
  • dezorientacja,
  • omdlenie.
UWAGA!

Odwodnienie u małych dzieci rozpoznasz m.in. po: drażliwości, suchości w ustach i na języku, zapadniętym ciemieniu, policzkach lub oczach, braku łez, a także suchej pielusze przez kilka godzin od przewinięcia. Te symptomy kwalifikują dziecko do szpitala!

Odwodnienie – jak reagować?

Odpowiednie rozpoznanie wczesnych objawów odwodnienia organizmu pozwala w porę zareagować. Aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu zdrowia, wcieli jak najszybciej poniższe kroki, a w razie potrzeby wezwij pomoc medyczną.

Co robić w przypadku odwodnienia?

  • Pij wodę małymi łykami

Jeśli już doszło do początkowej fazy odwodnienia, to nie pij dużo wody na raz, pełnymi haustami. Uzupełnij płyny spokojnie, małymi łykami, robiąc między nimi krótkie przerwy. Daj organizmowi czas na wchłonięcie przyjętego płynu.

  • Sięgnij po elektrolity lub izotoniki

Specjalne napoje, takie jak roztwór elektrolitów w wodzie czy woda kokosowa, która jest naturalnym izotonikiem, szybko dostarczą do organizmu niezbędne cząsteczki. Elektrolity w proszku lub tabletkach musujących warto zawsze mieć ze sobą w podróży. Jeśli wystąpi ryzyko odwodnienia, natychmiast będziesz w stanie przygotować napój izotoniczny.

  • Odpocznij

Wypoczynek po odwodnieniu jest wskazany. Pozwól organizmowi zregenerować siły.

  • Zbilansuj dietę

Odpowiedni bilans dietetyczny umożliwi Ci sprawny powrót do stanu nawodnienia. Najlepiej, aby były to zrównoważone posiłki bogate w witaminy i minerały.

co zrobić w przypadku odwodnienia

Odwodnienie a aktywność fizyczna na wyjeździe

Rodzaj aktywności fizycznej na wczasach powinien być dostosowany do możliwości uczestników oraz do warunków panujących na miejscu. Dobierz dyscyplinę sportu do swoich umiejętności tak, aby nie dotyczyło Cię ryzyko udaru słonecznego czy błyskawicznego odwodnienia.

Jak odpowiednio wybrać aktywność na wyjeździe?

  • Ogranicz aktywności na zewnątrz w najgorętszej porze dnia.
  • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w pełnym słońcu.
  • Rób przerwy w cieniu, aby organizm odpoczął i tak szybko nie tracił dostarczonej mu wody.
CZY WIESZ, ŻE …

Odwodnienie podczas wyjazdu może być spowodowane różnymi aktywnościami, zwłaszcza gdy są one intensywne fizycznie lub odbywają się w gorącym klimacie.

Jakie aktywności narażają na odwodnienie?

  • Wszelkie formy aktywności fizycznej

Bieganie, wędrówki, jazda na rowerze, pływanie, wspinaczka górska i inne formy intensywnego wysiłku fizycznego mogą prowadzić do znacznej utraty płynów przez pot.

  • Przebywanie na słońcu

Długie przebywanie na słońcu, szczególnie bez odpowiedniej ochrony i dostarczania wody, może prowadzić do szybkiej utraty płynów.

  • Sporty wodne

Paradoksalnie, pływanie czy inne sporty wodne (np. surfing) również mogą prowadzić do odwodnienia, ponieważ często nie czujemy pragnienia, będąc w wodzie, mimo że się pocimy.

  • Wysokie temperatury

Aktywności w gorącym, suchym klimacie (np. safari) czy zwykłe plażowanie w upalne dni mogą powodować szybką utratę płynów. Ekstremalne upały oznaczają większe zapotrzebowanie na wodę!

  • Duże wysokości

Przebywanie na znacznej wysokości, zwłaszcza w górach, może prowadzić do odwodnienia Organizm szybciej traci płyny przez oddychanie tam, gdzie powietrze jest suche i rzadsze.

Jakie aktywności nie prowadzą do odwodnienia?

Istnieją aktywności, które są bezpieczne i nieobarczone dodatkowym ryzykiem odwodnienia, zwłaszcza jeśli są wykonywane w sprzyjających warunkach klimatycznych i z odpowiednią ilością płynów.

  • Spokojne spacery

Spacerowanie w umiarkowanym tempie, zwłaszcza w zacienionych miejscach lub chłodnym klimacie nie prowadzi do intensywnego wysiłku i pocenia się.

  • Zwiedzanie muzeów i galerii

W godzinach największego nasłonecznienia i najwyższych temperatur staraj się bywać w zamkniętych i chłodnych pomieszczeniach.

  • Wycieczki samochodowe/autokarowe

Przemieszczanie się klimatyzowanym pojazdem minimalizuje ryzyko utraty płynów. Należy przy tym pamiętać o regularnym piciu wody.

  • Oglądanie filmów lub teatr

Aktywności siedzące, takie jak wizyta w kinie lub obejrzenie spektaklu w teatrze, zwłaszcza w klimatyzowanym pomieszczeniu, nie prowadzą do utraty wody z organizmu.

  • Relaks na plaży pod parasolem

Jeśli czujesz, że już masz dość słońca, schroń się przed jego promieniami w cieniu plażowego parasola i wypocznij na leżaku. Od czasu do czasu uzupełniaj przy tym poziom wody w organizmie.

  • Joga lub medytacja

Mało intensywne ćwiczenia rozciągające ciało połączone z medytacją bardzo rzadko prowadzą do odwodnienia. Wykonuj je w chłodnym, zacienionym miejscu.

  • Rejs łodzią

Spokojny rejs, w odróżnieniu od intensywnych sportów wodnych, nie niesie zwiększonego ryzyka odwodnieniem. Pokładowy baldachim zapewni Ci cień, a butelka wody – stały dostęp do wody pitnej.

Odwodnienie – co robić, gdy zagraża życiu lub zdrowiu?

Skrajne odwodnienie może prowadzić do zapaści. To stan bezpośredniego zagrożenia życia, w którym każda chwila ma znaczenie. Osoba odwodniona powinna jak najszybciej trafić do lekarza!

EKUZ na wypadek odwodnienia za granicą

W przypadku zagranicznych wyjazdów sytuacja może być o tyle skomplikowana, iż system opieki medycznej wygląda inaczej niż w Polsce. W europejskich krajach obywatele RP posiadający EKUZ mogą liczyć na bezpłatną pomoc państwowego systemu opieki zdrowotnej. Dotyczy ona pilnej pomocy w niezbędnym zakresie. Czasem wiąże się z koniecznością zapłaty z powodu całkowitego braku finansowania przez NFZ lub tylko częściowej refundacji.

Ubezpieczenie indywidualne w razie odwodnienia na wyjeździe

Prywatne leczenie po odwodnieniu nie podlega refundacji, tak samo jak niektóre usługi medyczne spoza listy refundacyjnej w danym kraju. Jeśli trafisz do niepublicznej placówki zdrowia, za całość leczenia będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Hospitalizacja po odwodnieniu w Bułgarii lub Egipcie to koszt ponad 2800 euro, z kolei na Dominikanie – 4000 dolarów amerykańskich.

Rozwiązaniem jest indywidualna polisa zdrowotna. Ubezpieczenie podróżne zapewni Ci środki na leczenie prywatne w nagłym przypadku. W ramach ochrony uzyskujesz m.in.:

Ubezpieczenie na wypadek odwodnienia – ile kosztuje?

Najkorzystniejszą opcję ubezpieczeniową ze wszystkimi ważnymi dla Ciebie rodzajami ochrony znajdziesz w internetowej porównywarce ubezpieczeń. Jeśli zamierzasz uprawiać wysiłkowe aktywności w gorącym klimacie, szczególnie przyda Ci się ubezpieczenie sportowe. Polisa z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia zapewni finansowanie interwencji medycznej na wypadek odwodnienia, kontuzji lub innych okoliczności.

Ekspert Mubi radzi:

Zalecana suma ubezpieczenia kosztów leczenia w zależności od kraju wynosi na ogół 100 000 euro lub dolarów amerykańskich. Dotyczy to regularnych aktywności, zaś w przypadku działań podwyższonego ryzyka (np. sportów podwyższonego ryzyka, ekstremalnych lub uprawianych zawodowo) suma ta powinna być co najmniej 2-3 razy wyższa.

Ile kosztuje polisa na podróż do gorącego Egiptu?

Egipt to popularny kierunek wśród podróżników. Ekstremalne temperatury i zwiedzanie atrakcji w pełnym słońcu naraża wielu turystów na odwodnienie. Sprawdźmy, ile wyniesie kompleksowe ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu dla osoby dorosłej (30-latka) na 10-dniowy wypoczynek. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ofertyCena polisy*
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
92 zł
SIGNAL IDUNAKL: 150 000 euro
NNW: 30 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 2000 zł
96 zł
GeneraliKL: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2000 zł
108 zł
WienerKL: 150 000 euro
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 euro
bagaż: 2000 zł
163 zł
UNIQAKL: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
187 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.08.2024).
* – zestawienie zawiera najtańsze oferty poszczególnych ubezpieczycieli z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia o wartości co najmniej 100 000 euro;

Zobacz również: Upały w Europie – czym grożą i jak sobie z nimi radzić?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odwodnienie w podróży

Kiedy dochodzi do odwodnienia na wyjeździe?
Jakie są objawy odwodnienia podczas podróży?
Gdzie najbardziej narażasz się na odwodnienie?
PODSUMOWANIE
  • Wyjeżdżając na gorące wakacje, uważaj aby się nie odwodnić. Do odwodnienia organizmu może dojść już w trakcie podróży, gdy wiele godzin przebywasz w ciepłym i suchym powietrzu. Sprzyjają mu wzmożony wysiłek fizyczny, tropiki i ekspozycja na słońce.
  • Odwodnienie to stan, w którym ludzkie ciało oddaje więcej płynów niż dostaje w zamian. Niedobór płynów i mikroelementów w organizmie prowadzi do zachwiania równowagi wodno-mineralnej.
  • Pogorszenie samopoczucia na skutek odwodnienia objawia się m.in.: pragnieniem, suchością w ustach, bólem i zawrotami głowy, oszołomieniem i rzadszym oddawaniem moczu o intensywniejszej niż zazwyczaj barwie.
  • Skrajne odwodnienie zauważysz po zatrzymaniu oddawania moczu, ogólnym znużeniu i nerwowości, podwyższonym tętnie, trudnościach oddechowych, przesuszonej skórze, dezorientacji. Może wtedy dojść do omdlenia lub zapaści krążeniowo-oddechowej.
  • Odwodnienie jest szczególnie groźne w przypadku dzieci i seniorów. Może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci!
  • EKUZ zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki w ramach publicznej służby zdrowia w państwach Wspólnoty. Leczenie w prywatnych placówkach oraz transport medyczny i powrotny do kraju w przypadku skrajnego odwodnienia leży po stronie ubezpieczenia indywidualnego, które warto zawrzeć wcześniej.
  • Ubezpieczenie turystyczne przyda Ci się szczególnie na wakacyjny wyjazd do ciepłych krajów. Kompleksową polisę do Egiptu kupisz już w cenie 9,20 zł za dzień ochrony! Wybierz ofertę z ubezpieczeniem sportowym, jeśli zamierzasz uprawiać ulubioną dyscyplinę w upale.
Źródła:
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!