Odwołanie od mandatu drogowego – jak napisać wniosek do sądu?

Mandat nakładany jest przez funkcjonariusza Policji w postępowaniu pozasądowym. To uproszczona procedura, która przyspiesza cały proces karania za wykroczenia drogowe. W jakich sytuacjach można się odwołać od otrzymanego mandatu drogowego? Jak to zrobić i czy istnieje wzór odwołania?

grafika

Przyjąłem mandat – czy mogę się odwołać?

Zaskoczony kontrolą policji przyjąłeś mandat, po czym stwierdziłeś, że nie zgadzasz się z tym, jak funkcjonariusz ocenił Twoje przewinienie drogowe? Nie wszystko stracone. Według prawa masz możliwość zarówno odmówienia przyjęcia mandatu, jak i odwołania się od niego, jeśli już go przyjąłeś. Jak to zrobić?

Wystarczy, że w terminie do 7 dni od przyjęcia mandatu złożysz wniosek do sądu rejonowego o jego uchylenie. Sąd rozpozna złożony dokument i wyda na posiedzeniu decyzję o uchyleniu lub odmowie uchylenia mandatu. Pamiętaj jednak, że od postanowienia sądu nie możesz się już odwołać.

Odwołanie od mandatu – kto może to zrobić?

Mandat jest uproszczoną procedurą karania grzywną za wykroczenia drogowe. Dzięki temu sądy nie są zalewane oczywistymi sprawami, za które karę może nałożyć policjant. Jednocześnie, gdy kierowca się z nim nie zgadza, może odmówić przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji sprawa trafi do sądu rejonowego, któremu podlega miejsce zdarzenia.

Maksymalna grzywna nakładana przez sąd za wykroczenia drogowe wynosi 30 000 zł. Mandaty mają niższe kwoty – maksymalnie to 5 000 zł . Jeśli wskazany przez policjanta sprawca nie ma wątpliwości co do swojej winy, to powinien go przyjąć. Sąd może nałożyć wyższą grzywnę, niż wynosiła pierwotna kwota mandatu!

W tym artykule zajmujemy się inną sytuacją. Załóżmy, że kierowca przyjął mandat, co oznacza zgodę z oceną zdarzenia przez policjanta. Jednak kiedy emocje i stres opadły, uznał, że decyzja była pochopna i z całą pewnością nie zgadza się z wyrokiem policjanta. Wtedy może odwołać się od mandatu drogowego. W przypadku otrzymania mandatu odwołanie może złożyć:

 • każdy, kto jest pewien, że dostał go niesłusznie,
 • rodzic lub opiekun prawny osoby poniżej 17. roku życia,
 • kurator bądź przedstawiciel ustawowy osoby ubezwłasnowolnionej,
 • przedstawiciel służb (z urzędu),
 • przedstawiciel sądu (z urzędu).

Jeśli mandat wydał policjant, to inny przedstawiciel tej służby może złożyć odwołanie, gdy został on wystawiony niesłusznie. Może to zrobić także przedstawiciel sądu, gdy dowie się o takim fakcie.  

Sytuacje, w których warto złożyć odwołanie

Sprawca wykroczenia podjął decyzję o złożeniu odwołania w związku z wystawionym przez policjanta mandatem karnym. Kiedy może to zrobić? Strona rządowa (www.gov.pl) podaje, że odwołanie za mandat można złożyć, kiedy otrzymało się go za działania:

 • niebędące wykroczeniem – przepisy zmieniły się i dany czyn przestał być wykroczeniem, a policjant wystawił mandat,
 • będące karane przez sąd – gdy za dany czyn grozi areszt, a nie postępowanie mandatowe,
 • w obronie koniecznej,
 • obronie dobra chronionego prawem,
 • wynikające z choroby psychicznej bądź upośledzenia umysłowego.

Czym są owe dobra chronione prawem? To wartości, które uznawane są za doniosłe – mogą mieć one wymiar osobisty lub społeczny, a także majątkowy lub niemajątkowy. Na przykład takim dobrem osobistym i jednocześnie niemajątkowym jest wolność.

Przykład

Pani Sylwia, lekarka z wieloletnim doświadczeniem, jechała samochodem przez Wrocław. Zatrzymała się przed przejściem dla pieszych. Nagle na ulice wybiegła przerażony mężczyzna. Okazało się, że na pobliskim podwórku, ktoś stracił przytomność i nie ma z nim kontaktu. Pani Sylwia zaparkowała samochód na chodniku i pobiegła z pomocą. Wszystko dobrze się skończyło. Kiedy Pani Sylwia wróciła do auta, to okazało się, że dostała mandat. Złożyła odwołanie, uzasadniając, że wykroczenie było spowodowane obroną dobra chronionego prawem, czyli zdrowia innej osoby. 

Przeczytaj też: Taryfikator mandatów 2024 – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?

Odwołanie od mandatu – jak to zrobić?

Aby złożyć odwołanie od mandatu, trzeba przede wszystkim pamiętać o terminie, w którym należy to zrobić. Ustawodawca nie przewidział zbyt wiele czasu na podjęcie działań. Odwołanie od mandatu można złożyć:

 • do 7 dni – osoba, która dostała mandat,
 • po 7. dniu – przedstawiciel służb.

Nas interesuje szczególnie ta pierwsza opcja. Kierowca ma tylko 7 dni na złożenie odwołania. Na szczęście przygotowanie wniosku jest proste. Mimo że nie ma jednego wzoru takiego dokumentu, niektóre sądy zamieszczają go na swoich stronach internetowych (przykładowy wniosek Sądu Rejonowego w Rzeszowie). Trzeba napisać go samemu. Odwołanie od mandatu powinno zawierać:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • miejsce zamieszkania,
 • serię i numer mandatu, jego wysokość,
 • opis zdarzenia (należy o podaniu miejsca i daty zdarzenia),
 • wyjaśnienie uchylenia mandatu,
 • kopia mandatu,
 • podpis.

Informację o serii i numerze mandatu znajdziesz na jego górze po prawej stronie. Po napisaniu wniosku o uchylenie mandatu drogowego należy go złożyć w sądzie rejonowym, który jest właściwy dla terenu, na którym mandat został wystawiony. 

Jeśli więc kierowca z Wrocławia otrzymał mandat w Gdańsku podczas wyjazdu wakacyjnego, to musi złożyć wniosek w sądzie rejonowym w Gdańsku. W takiej sytuacji nie ma sensu, by jechał tam ponownie i zanosił wniosek do biura podawczego sądu. Może on wysłać wniosek listem poleconym na adres sądu. 

Następnie sprawca wykroczenia musi oczekiwać na listowną odpowiedź, która będzie zawierać informację o dacie posiedzenia w jego sprawie. Ostatnim etapem odwołania jest stawienie się na posiedzeniu sądu lub czekanie na jego decyzję. Co ważniejsze, za przeprowadzenie postępowania w sądzie nie trzeba płacić.

Przeczytaj też: Jakie są skutki nieprzyjęcia mandatu i kiedy mandat się przedawnia?

Odmowa uchylenia mandatu przez sąd

Przepisy prawa nie wskazują terminu, w którym sprawa o uchylenie mandatu powinna być rozpatrzona. Kierowcy (oczywiście może też to być pieszy czy rowerzysta) pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Sąd może wydać postanowienie o uchyleniu mandatu (zwrot pobranej grzywny) lub podjąć decyzję niepomyślną dla składającego wniosek – odmówić uchylenia. Co w takiej sytuacji?

Wtedy sprawa się kończy, a kierowca pozostaje z mandatem. Decyzja sądu jest ostateczna, więc nie ma możliwości odwołania od niej.  

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odwołanie od mandatu drogowego 

Jak napisać odwołanie od mandatu drogowego?
Czy zawsze trzeba dołączać kopię mandatu?
Ile trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku o odwołanie mandatu?
PODSUMOWANIE
 • Wniosek o odwołanie mandatu może złożyć każdy, kto uważa, że dostał go niesłusznie, rodzic lub opiekun osoby poniżej 17. roku życia, przedstawiciel służb i przedstawiciel sądu.
 • Przesłanką uchylenia mandatu może być działanie w obronie koniecznej, obronie chronionego dobra lub spowodowane chorobą psychiczną, a także błędne przyznanie mandatu (zmiana przepisów, gdy za czyn ukarać może wyłącznie sąd).
 • Osoba, która otrzymała mandat, ma 7 dni na złożenie odwołania.
 • We wniosku należy podać dane osobowe, kopię mandatu (jego serię i numer), opisać zdarzenie i uzasadnić, dlaczego mandat powinien być uchylony.
 • Od odmowy uchylenia mandatu przez sąd nie można się odwołać.
Źródła:
 • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20011061148/U/D20011148Lj.pdf
 • https://www.gov.pl/web/gov/odwolaj-sie-od-mandatu-drogowego
 • https://rzeszow.sr.gov.pl/boi/Wniosek_o_uchylenie_mandatu_karnego.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

17 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Szkoda, że kamery samochodowe nie moga być dowodem. "homologacja"... pewnie wiedzą że sporo by na tym tracili. Przynajmniej tyle, że w starciu z innymi wojownikami na trasie można sobie nimi radzić. Mam S9 lamax co nagrywa z tyłu. Już zgłosiłem 3 siedzących na ogonie. mimo wszystko...
avatar autora komentarza
Mam pytanie skąd wynika, że od odmowy uchylenia mandatu nie można się odwołać ? Drugie pytanie czy można i na jakiej ewentualnej podstawie domagać się od sądu uzasadnienia tej odmowy. Dostałem pismo w formie Zawiadomienia, w którym sąd postanawia nie uwzględnić wniosku o uchylenie. Miałem w tym wniosku wiele argumentów, ale do żadnego z nich sąd się nie odniósł. Był np. taki, że radiowóz nie miał włączonego sygnału świetlnego, stał w miejscu wyłączonym z ruchu, brak ważnego planu organizacji ruchu drogowego, itp. Zero odniesienia do tego, nie bo nie ?
Sądzę, że brak możliwości odwołania się od odmowy uchylenia mandatu wynika wynika z tego, by każda sprawa związana z mandatem nie trwała miesiącami czy latami i wiązała się z kolejnymi odwołaniami, co blokowałoby pracę sądów. Jeśli chodzi o drugą kwestię, to trudno mi dyskutować z wyrokiem sądu.
avatar autora komentarza
Czwartego lipca 2023 roku ponoć nie ustapilem pierwszeństwa piesze u dochodzacemu do jezdni. Pieszy zgłosił na policję o czym nie wiedziałem. W pierwszych dniach września zostałem przesłuchany przez policję. Dnia 23 października sąd wydał wyrok nakazowy. Od kiedy i na jak długo obowiązują punkty karne? Czy zgodnie z ustawą na 24 miesiące czy zgodnie z ustawą z dnia 01.07.2023 r na 12 miesięcy?
W Pana przypadku sprawa wydaje się prosta. Po pierwsze, od 17 września 2023 roku znowu kasują się po roku. Po drugie, ten rok naliczany jest od daty opłacenia mandatu, a nie wystawienia mandatu czy zdarzenia, więc w Pana przypadku sąd wydał wyrok po 17 września 2023 roku, więc zapewne Pan nie zapłacił kary przed tą datą.
avatar autora komentarza
Jestem emerytem, ledwie wiąże koniec z końcem. Oślepiło mnie światło i okazało się że wymusiłem pierwszeństwo. Otrzymałem mandat, który przekracza moje możliwości. Napisałem wniosek o rozłożenie na raty, został odrzucony. Nawet jedną opłaciłem. Nie mam z czego zapłacić na raz, co mam zrobić?
avatar autora komentarza
Jadąc około trzy tygodnie temu główną drogą zaczęłam wyprzedzać autobus oczywiście wcześniej upewniłam się czy nic nie jedzie z naprzeciwka i nie jechało gdy już ten autobus wyprzedzałam z daleka zobaczyłam że wyprzedza się samochód policyjny z terenu zabudowanego. Nie posiadam kamerki W samochodzie ale gdy wyprzedziłem ten autobus to myślę że policja była jakieś cztery do pięciu od odległości ode mnie i oni stwierdzili gdy mnie zatrzymali że stworzyłem zagrożenie w ruchu lądowym i tak pisze na mandacie i do tego twierdzili że też wymusiłem na nich hamowanie i chciałam się zapytać czy w tym przypadku uzasadnione był mandat bo ja uważam że miałem prawo wyprzedzać autobus widząc że nic naprzeciwka nie jedzie. Bardzo proszę o odpowiedź
Niestety trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ najważniejsze są dokładne okoliczności zdarzenia. Szkoda, że nie miała Pani kamerki, to ułatwiłoby ewentualne odwołanie od mandatu. Przydatny mógłby być także świadek, który potwierdziłby Pani słowa.
avatar autora komentarza
Czy można złożyć odwołanie gdy okazało sie, że policjant źle zakwalifikował wykroczenie? Otóż źle zaparkowany samochód - na chodniku zakwalifikował jako tamowanie i utrudnianie ruchu na drodze publicznej.
Przepisy wprost wskazują, w jakich sytuacjach można odwołać się od mandatu drogowego. Opisana przez Panią sytuacją do nich niestety nie należy. W przypadkach niezgadzania się z decyzją policjanta należy nie przyjmować mandatu.
avatar autora komentarza
A co jak policjant źle wykonał procedury przy kolizji np.nie wysłuchał do końca co się stało albo nawet nie sprawdził dowodu rejestracyjnego i innych takich
Jeśli kierowca nie zgadza się z postanowieniami i działaniem policjanta, to może odmówić przyjęcia mandatu, a sprawa trafi do sądu. Tam należy udowodnić swoje racje.
avatar autora komentarza
Mam taką sytuację, dostałem mandat z suszarki z 490 m ,jest zrobione tylko zdj , a na zdj są dwa auta , moje pierwsze i drugie za mną , czy jeśli się odwołam to czy prawdopodobnie wygram ?
avatar autora komentarza
Dzień Dobry, a w zasadzie Dobry Wieczór Mój przypadek jest następujący. Na stacji benzynowej, na miejscach parkingowych, Uderzyłem lekko tyłem swojego auta w drzwi przednie boczne innego samochodu. Tamten samochód stał na miejscu parkingowy,m. Nie było w nim kierowcy, tylko pasażer. Policja zakwalifikowała to jako paragraf 86 1 KW i 1500 zł mandatu oraz 10 punktów karnych. Mandat przyjąłem,ale po przeanalizowaniu w domu mam wątpliwości co do kwoty mandatu i ilości punktów karnych (samochód bez kierowcy, stojący,niby w strefie ruchu, ale na miejscu parkingowym na stacji benzynowej . Czy jest tu merytoryczna podstawa do odwołania się ? Co Pan na to ? Pozdrawiam. Adam
Dzień dobry. W takiej sytuacji po przyjęciu mandatu odwołanie nic nie da, ponieważ odwołanie można złożyć w określonych przypadkach. Gdy działanie nie było wykroczeniem (w tym przypadku było), a policjant się pomylił. W artykule wskazane są sytuacje, w których można złożyć odwołanie od mandatu. Dodatkowo dostał Pan standardowy mandat za stłuczkę, czyli spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
avatar autora komentarza
Przyjęłam mandat, po przeanalizowaniu sytuacji i przejrzeniu nagrań z kamery na komputerze - błędnie, chcę spróbować się odwołać, czy mimo wysłanego odwołania mam zapłacić mandat i czekać na ewentualny zwrot, czy mam czekać na decyzję z sądu i zapłacić dopiero po odmowie?
Odwołać się od mandatu, a dokładnie złożyć wniosek o jego uchylenie, można tylko w kilku przypadkach. Wydaje mi się, że należy zapłacić mandat w terminie, czyli w ciągu 7 dni. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia wskazuje w art. 101. że: § 3. Uchylając mandat karny nakazuje się podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, zwrot uiszczonej kwoty.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC