Ogólnopolskie akcje policyjne kierowane do uczestników ruchu drogowego

Styl prowadzenia pojazdów, sposób poruszania się pieszych po drodze i stosowanie się do przepisów wszystkich uczestników ruchu drogowego pozostawia wiele do życzenia. To, jak zachowujemy się na drodze, ma odzwierciedlenie w statystykach wypadkowych. W raporcie Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji pn. “Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku” podano, że w 2023 roku na polskich drogach zginęło 1893 osób, a ponad 24,1 tys. uczestników ruchu zostało rannych. Choć od kilku lat liczba wypadków i poszkodowanych w nich osób maleje, wciąż nie jest ona mała. Dlatego Policja prowadzi wiele akcji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach.

akcje policji - kontrole drogowe

Akcja EDWARD (Road Safety Days)

Czego dotyczy?

Minimalizowanie ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

To nie tylko ogólnopolska akcja, ale działania prowadzone we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. European Day Without A Road Death, czyli Europejski dzień bez śmiertelnego wypadku drogowego to wzmożone działania Policji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po polskich drogach, a tym samym mają przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych. W czasie trwania akcji możemy spodziewać się większej liczby patroli na drogach. W ramach akcji EDWARD policjanci przeprowadzają kaskadowy pomiar prędkości. Na czym to polega?

Kaskadowy pomiar prędkości to jeden ze sposobów kontrolowania, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. Na niezbyt długim odcinku drogi znajdują się dwa lub więcej patroli, które mierzą prędkość nadjeżdżających samochodów. Taki sposób kontrolowania prędkości jazdy ma wyłapać tych kierowców, którzy tuż po minięciu radaru wciskają gaz i przekraczają dozwoloną prędkość. Wówczas takie zachowanie zarejestruje kolejny patrol.

Termin przeprowadzania akcji

wrzesień

Akcja ZNICZ

Czego dotyczy?

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach podczas obchodów dnia Wszystkich Świętych.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

To cykliczna akcja prowadzona przez Policję w czasie obchodów święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, a czasem również na kilka dni wcześniej. Działania prowadzone są przede wszystkim w okolicach cmentarzy, gdzie ruch w tych dniach jest wzmożony. Funkcjonariusze kierują ruchem, pomagając przemieszczać się bezpiecznie przyjeżdżającym pod nekropolie i wyjeżdżającym stamtąd osobom.

Jednak akcja “ZNICZ” nie ogranicza się tylko do nadzorowania ruchu przy cmentarzach, ale także w innych częściach miast i poza nimi. Policjanci kontrolują m.in. prędkość poruszania się kierowców, a także sprawdzają ich trzeźwość.

Termin przeprowadzania akcji

Przełom października i listopada.

Akcja Dla każdego jest miejsce na drodze

Czego dotyczy?

Zwrócenie uwagi na to, że każdy jest uczestnikiem ruchu drogowego, każdy ma prawo do korzystania z jezdni lub chodnika i każdego obowiązują przepisy.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

“Dla każdego jest miejsce na drodze” to akcja informacyjno-edukacyjna. W jej ramach funkcjonariusze przypominają o wzajemnym szacunku i życzliwości na drodze oraz informują, że każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują przepisy.

Termin przeprowadzania akcji

Okres wakacyjny.

CZY WIESZ, ŻE …

Kodeks drogowy zabrania kierującemu używania w trakcie jazdy telefonu komórkowego, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Dopuszczalne jest korzystanie z aparatów z zestawem głośnomówiącym, dzięki któremu prowadzący pojazd nie musi odrywać rąk od kierownicy.

Akcja Świeć Przykładem – Noś Odblaski!

Czego dotyczy?

Promowanie korzystania z elementów odblaskowych na drodze.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Działania edukacyjno-informacyjne prowadzone w ramach tej akcji są kierowane przede wszystkim do pieszych, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja ma na celu przypomnienie, jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych zwłaszcza jesienią, kiedy zmrok zapada szybko, a opady deszczu i mgły często ograniczają widoczność kierowców pojazdów. Policjanci uświadamiają, że poruszanie się po zmroku, w szczególności poza terenem zabudowanym, nie powinno odbywać się, gdy pieszy nie ma ze sobą odblasków.

Termin przeprowadzania akcji

Jesień/zima.

Publikacja mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w okresie wakacyjnym

Czego dotyczy?

Publikowanie danych dotyczących wypadków śmiertelnych w okresie wakacyjnym.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Od kilku lat na stronie Policji można śledzić codzienne statystyki dotyczące śmiertelnych wypadków drogowych, do których dochodzi w okresie wakacyjnym. To wówczas wiele osób decyduje się na podróż podczas urlopu. Na stronie policja.pl od początku lipca do końca sierpnia publikowana jest mapa Polski, na której codziennie zaznaczane są obszary, w których  doszło do zdarzenia drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Celem akcji jest przedstawienie skali problemu i przekonanie w ten sposób kierowców do przestrzegania przepisów.

CZY WIESZ, ŻE …

Podczas wakacji 2023 na polskich drogach doszło do 401 wypadków śmiertelnych, w wyniku których zginęło 445 osób.

Termin przeprowadzania akcji

Lipiec-sierpień.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ogólnopolskie akcje policyjne

Czym jest kaskadowy pomiar prędkości?
Jakie są statystyki Akcji Znicz?
PODSUMOWANIE
  • Policja organizuje szereg akcji skierowanych do uczestników ruchu drogowego.
  • Projekt EDWARD (nazywany też akcją Road Safety Days) pomaga w ograniczeniu liczby śmiertelnych wypadków na drogach.
  • Akcja “Dla każdego jest miejsce na drodze” uświadamia kierowcom, e każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa i obowiązki.
  • Cykliczna akcja “ZNICZ” przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego w czasie wzmożonego ruchu ulicznego związanego z obchodzeniem uroczystości Wszystkich Świętych.
  • Akcja “Świeć przykładem” ma na celu promowanie używania odblasków na drodze.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC