9 ogólnopolskich akcji policyjnych, które są kierowane do uczestników ruchu drogowego

Styl prowadzenia pojazdów, sposób poruszania się pieszych po drodze i stosowanie się do przepisów wszystkich uczestników ruchu drogowego pozostawia wiele do życzenia. To, jak zachowujemy się na drodze, ma odzwierciedlenie w statystykach wypadkowych. W raporcie Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji pn. “Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku” podano, że w 2019 roku na polskich drogach zginęło 2909 osób, a niemal 35,5 tys. uczestników ruchu zostało rannych. Choć od kilku lat liczba wypadków i poszkodowanych w nich osób maleje, wciąż nie jest ona mała. Dlatego Policja prowadzi wiele akcji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach.

Akcja EDWARD

Czego dotyczy?

Minimalizowanie ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

To nie tylko ogólnopolska akcja, ale działania prowadzone we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. European Day Without A Road Death, czyli Europejski dzień bez śmiertelnego wypadku drogowego to wzmożone działania Policji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po polskich drogach, a tym samym mają przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych. W czasie trwania akcji możemy spodziewać się większej liczby patroli na drogach. W ramach akcji EDWARD policjanci przeprowadzili kaskadowy pomiar prędkości. Na czym to polega?

Kaskadowy pomiar prędkości to jeden ze sposobów kontrolowania, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. Na niezbyt długim odcinku drogi znajdują się dwa lub więcej patroli, które mierzą prędkość nadjeżdżających samochodów. Taki sposób kontrolowania prędkości jazdy ma wyłapać tych kierowców, którzy tuż po minięciu radaru wciskają gaz i przekraczają dozwoloną prędkość. Wówczas takie zachowanie zarejestruje kolejny patrol.

Termin przeprowadzania akcji

W tym roku akcja odbyła się w terminie 16 – 22 września.

Akcja Road Safety Days

Czego dotyczy?

Minimalizowanie ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

To kolejna akcja mająca na celu zapobieganie wypadkom, a co za tym idzie, zmniejszenie liczby poszkodowanych i ofiar. Początkowo Road Safety Days zaplanowano na wrzesień (16-22 września 2020 roku), jednak ze względu na epidemię akcja ta będzie miała miejsce między 15 a 22 listopada br. W jej ramach przeprowadzony zostanie m.in. wspomniany już wyżej kaskadowy pomiar prędkości. 

Termin przeprowadzania akcji

15 – 22 listopada 2020 roku

Akcja ZNICZ

Czego dotyczy?

Zwiększenie bezpieczeństwa podczas obchodów dnia Wszystkich Świętych.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

To cykliczna akcja prowadzona przez Policję w czasie obchodów święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, a w tym roku również na kilka dni wcześniej. Działania prowadzone są przede wszystkim w okolicach cmentarzy, gdzie ruchu w tych dniach jest wzmożony. Funkcjonariusze kierują ruchem, pomagając przemieszczać się bezpiecznie  przyjeżdżającym pod nekropolie i wyjeżdżającym stamtąd osobom.

Jednak akcja ZNICZ nie ogranicza się tylko do nadzorowania ruchu przy cmentarzach, ale także w innych częściach miast i poza nimi. Policjanci kontrolują m.in. prędkość poruszania się kierowców, a także sprawdzają ich trzeźwość. W tym roku, ze względu na pandemię, funkcjonariusze dbali także o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

Termin przeprowadzania akcji

W tym roku akcja odbyła się między 23 października a 2 listopada.

miniaturka wpisu
Bądź bezpieczny, obchodząc dzień Wszystkich Świętych!

Poruszanie się po polskich drogach w październiku, listopadzie i grudniu jest utrudnione ze względu na pogarszające się warunki pogodowe oraz święta, podczas których ruch drogowy zawsze jest wzmożony już na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych.

Przejdź do artykułu

Akcja TELEFONY

Czego dotyczy?

Zwrócenie uwagi na konsekwencje korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Akcja ta ma charakter kontrolno-edukacyjny. W jej ramach policjanci prowadzili na drogach kontrole i uświadamiali kierowców, jak niebezpieczne jest korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowcę samochodu.

Akcja prowadzona w województwie kujawsko-pomorskim pozwoliła na przeprowadzenie kontroli w 236 przypadkach, w których kierowcy używali komórek podczas jazdy.

Termin przeprowadzania akcji

W tym roku akcja odbyła się 30 września.

Akcja ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – BĄDŹ WIDOCZNY

Czego dotyczy?

Promowanie korzystania z elementów odblaskowych na drodze.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Działania edukacyjno-informacyjne prowadzone w ramach tej akcji są kierowane przede wszystkim do pieszych, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja ma na celu przypomnienie, jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych zwłaszcza jesienią, kiedy zmrok zapada szybko, a opady deszczu i mgły często ograniczają widoczność kierowców pojazdów. Policjanci uświadamiają, że poruszanie się po zmroku, w szczególności poza terenem zabudowanym nie powinno odbywać się, gdy pieszy nie ma ze sobą odblasków.

4. edycja akcji rozpoczęła się 24 września briefingiem w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, a 1 października w jej ramach obchodzono Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Przykładowo Policja z Przeworska zorganizowała akcję rozdawania pieszym odblasków i zwracała uwagę na błędy popełniane przy poruszaniu się po zmroku.

Z racji tego, że akcja ta niedawno się rozpoczęła i potrwa do wiosny przyszłego roku, możemy spodziewać się kolejnych działań Policji organizowanych w jej ramach.

Termin przeprowadzania akcji

24 września 2020 roku – 20 marca 2021 roku

Akcja TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO

Czego dotyczy?

Zwrócenie uwagi na rolę świateł znajdujących się w pojeździe.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Kampania ma na celu uświadomienie kierowców, jak ważne jest posiadanie odpowiednich i sprawnych świateł w samochodzie. Akcja podkreśla, jak istotne jest ich odpowiednie ustawienie i nasilenie światła.

Głównym działaniem mającym zwiększyć świadomość właścicieli samochodów na temat świateł oraz poprawić jakość oświetlania drogi, a tym samym bezpieczeństwo uczestników ruchu, jest możliwość skorzystania z bezpłatnego sprawdzenie świateł w samochodzie podczas dni otwartych na wybranych stacjach kontroli pojazdów. Do udziału w kampanii zgłosiło się niemal 1200 stacji z całej Polski. Z darmowego przeglądu oświetlenia będzie można skorzystać w następujących terminach:

 • 24 października,
 • 7 listopada,
 • 21 listopada.

Termin przeprowadzania akcji

22 października – 15 grudnia 2020 roku

Publikacja mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w okresie wakacyjnym

Czego dotyczy?

Publikowanie danych dotyczących wypadków śmiertelnych w okresie wakacyjnym.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Od kilku lat na stronie Policji można śledzić codzienne statystyki dotyczące śmiertelnych wypadków drogowych, do których dochodzi w okresie wakacyjnym. To wówczas wiele osób decyduje się na podróż podczas urlopu. Na stronie policja.pl od początku lipca do końca sierpnia publikowana jest mapa Polski, na której codziennie zaznaczane są obszary, w których  doszło do zdarzenia drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Celem akcji jest przedstawienie skali problemu i przekonanie w ten sposób kierowców do przestrzegania przepisów.

Podczas wakacji 2020 na polskich drogach zginęło 437 osób!

Termin przeprowadzania akcji

lipiec-sierpień

Ogólnopolskie działania policyjne SMOG

Czego dotyczy?

Eliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie i zanieczyszczających środowisko.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Oprócz akcji mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze, Policja prowadzi również działania mające zmniejszyć stopień zanieczyszczenia środowiska, którego jednym z głównych źródeł jest transport drogowy. Akcja SMOG ma zarówno charakter informacyjno-edukacyjny, jak i kontrolny. Policjanci w jej ramach kontrolują poruszające się po drodze pojazdy, które mogą mieć wpływ na zwiększenie emisji zanieczyszczeń. Może o tym świadczyć np. nadmierna ilość dymu wydobywającego się z rury wydechowej. Funkcjonariusze dysponują specjalnym sprzętem pomiarowym.

Termin przeprowadzania akcji

W tym roku akcja odbyła się 28 stycznia i 19 lutego.

Akcja BEZPIECZNY WEEKEND – BOŻE NARODZENIE

Czego dotyczy?

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży w okresie świątecznym.

Jak wyglądają prowadzone w jej ramach działania?

Aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu ulicznego w okresie świątecznym, na drogach patrole pełniło więcej policjantów niż zwykle. Funkcjonariusze przyglądali się przede wszystkim kierującym. Sprawdzali ich trzeźwość, stosowanie zasad przewozu pasażerów, a także stan techniczny samochodów. Oczywiście kontroli poddawana była także prędkość.

Termin przeprowadzania akcji

W ubiegłym roku akcja odbyła się w terminie 24-29 grudnia.

Źródła:

 • https://dlakierowcow.policja.pl/dk/statystyka/100254,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
 • https://autokult.pl/38651,edward-2020-polska-policja-wlaczy-sie-do-dzialan
 • https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/193709,ROAD-SAFETY-DAYS.html
 • https://www.youtube.com/watch?v=YGP7_r3k4LU
 • https://kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/informacje/wiadom/111139,Podsumowanie-dzialan-quotTelefonquot.html
 • https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/168828,Policyjne-dzialania-pn-TELEFONY.html
 • https://dlakierowcow.policja.pl/dk/wydarzenia/195094,Trwa-policyjna-akcja-Swiec-Przykladem-Badz-widoczny.html
 • https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/194440,Ogolnopolski-Policyjny-Dzien-Odblaskow-2020.html
 • https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/195103,Swiec-przykladem-badz-widoczny.html
 • https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/195250,TwojeswiatlaNaszebezpieczenstwo.html
 • https://policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Policyjna-Mapa-Wypadkow-Drogowych-ze-Skutkiem-Smiertelnym-Wakacje-2020.html
 • https://ostrzegamy.online/kolejne-ogolnopolskie-dzialania-policyjne-smog/
 • https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/173594,Ogolnopolskie-dzialania-policyjne-SMOG.html
 • https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/183124,Ogolnopolskie-dzialania-policyjne-quotBezpieczny-weekend-Boze-Narodzeniequot.html
 • https://policja.pl/pol/aktualnosci/183293,Bezpieczny-Weekend-Boze-Narodzenie-na-drogach-bylo-bezpieczniej.html?search=89908307273
 • https://policja.pl/pol/aktualnosci/183039,Dojedzmy-bezpiecznie-na-swieta.html?search=89908307273
Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!