Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie – różnice, bezpieczeństwo, zasady

Podczas każdej podróży samochodem wykonujesz wielokrotnie te trzy manewry. Jakie są różnice między nimi? Czy autobus stojący przy przystanku na jezdni omijasz, wymijasz, a może wyprzedzasz? Jak prawidłowo wykonywać te manewry? Dlaczego wyprzedzanie wymaga szczególnej uwagi? Dowiedz się, jak omijać, wymijać i wyprzedzać, aby nie minąć się z bezpieczeństwem na drodze!

manewry na drodze

Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie – czym się różnią?

W art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku znajdziemy definicję interesujących nas manewrów:

 • wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku,
 • omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody,
 • wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Na przykładzie autobusu, który zatrzymał się na jezdni, by wypuścić pasażerów:

 • jeśli jedziesz za nim, aby jechać dalej, musisz go ominąć,
 • jeśli jedziesz w przeciwnym kierunku, musisz go wyminąć,
 • jeśli autobus się porusza, możesz go wyprzedzić.

Omijanie w przeciwieństwie do wymijania i wyprzedzania dotyczy statycznych (nieporuszających się) obiektów i innych uczestników ruchu.

wymijanie, omijanie, wyprzedzanie

Wymijanie od omijania i wyprzedzania różni się kierunkiem poruszania pojazdów. Zawsze wymijasz pojazdy jadące w przeciwną stronę. Podczas wykonywania wszystkich omawianych manewrów należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Warto także wiedzieć, kiedy można wyprzedzać, wymijać i omijać, a kiedy jest to zabronione.

Omijanie – jak prawidłowo to zrobić?

Na drogach często pojawiają się przeszkody. Tu doszło do awarii i część lub całość pasa ruchu jest nieprzejezdna, dalej zatrzymał się autobus, by wypuścić pasażerów, a w innym miejscu drogowcy naprawiają nawierzchnię. Jak bezpiecznie i zgodnie z zasadami wykonać manewr omijania, by nie stworzyć zagrożenia w ruchu drogowym?

UWAGA!

W 2022 roku nieprawidłowe omijanie było przyczyną 421 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 447 uczestników ruchu zostało rannych!

Każdy kierowca podczas wykonywania manewru omijania zobowiązany jest do zachowania bezpiecznego odstępu od omijanej przeszkody, samochodu lub uczestnika ruchu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to należy zwolnić lub nawet zatrzymać pojazd.

CZY WIESZ, ŻE …

Samochód, który stoi i sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, należy ominąć jedynie z prawej strony.

Przed wykonaniem manewru omijania powinieneś się upewnić, że pieszy lub inny uczestnik ruchu nie wejdzie na jezdnię zza omijanego obiektu. Kierowcy powinni być szczególnie wyczuleni na pasażerów autobusów, którzy spiesząc się, wychodzą nagle na jezdnię.

Na co powinieneś zwrócić jeszcze uwagę przed rozpoczęciem omijania?

 • Jeśli musisz zjechać na przeciwny pas ruchu, to upewnij się, że nic po nim się nie porusza,
 • zerknij w lusterka, czy nikt nie zaczął Cię wyprzedzać,
 • upewnij się, że masz wolne miejsce na zjazd – szczególnie ważne jest to na wąskich drogach osiedlowych zastawionych samochodami,
 • używaj kierunkowskazów, by zasygnalizować innym, co planujesz.

Kiedy omijanie jest zabronione? Nie wolno omijać pojazdu, który:

 • zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu,
 • stoi przed przejazdem kolejowym, a ominięcie go wymagałoby wjechanie na pas o przeciwnym kierunku ruchu.

W przypadku zamknięcia pasa ruchu ze względu na roboty drogowe często umieszczany jest znak nakazu C-9 lub C-10, który wskazuje, po której stronie znaku należy jechać, czyli de facto ominąć przeszkodę. 

Wymijanie – w przeciwnych kierunkach!

Jaki może być problem z wymijaniem? Ot, jakiś pojazd jedzie w przeciwnym kierunku do Ciebie – wymijacie się i tyle… Niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Podczas wykonywania tego manewru musisz pamiętać o kilku rzeczach, choćby o światłach!

UWAGA!

Błąd kierujących podczas wymijania w 2022 roku był przyczyną 595 wypadków, w których zginęło 95 osób, a 796 zostało rannych!

Podstawowa zasada przy wykonywaniu manewru wymijania mówi, by koniecznie zachować bezpieczny odstęp od wymijanego uczestnika ruchu. W przypadku braku miejsca na drodze należy zwolnić lub się zatrzymać. W końcu dość łatwo “pocałować się” lusterkami bocznymi lub otrzeć bokami pojazdów!

Co należy zrobić w przypadku zwężenia drogi? Kto powinien pierwszy przejechać, jeśli dwa pojazdy nie mogą wykonać manewru jednocześnie? Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to pierwszy powinien przejechać pojazd, który ma wolny pas, a zwężenie jest po drugiej stronie jezdni.

Pierwszeństwo przejazdu przez zwężenie, które uniemożliwia wyminięcie się na nim dwóch pojazdów, w wielu miejscach określone jest przez znaki. Znak informacyjny D-5 wskazuje, że to ten kierowca może przejechać pierwszy – znak z czerwoną strzałką skierowaną ku dołowi i większą białą ku górze. Z kolei po drugiej stronie zwężenia musi znaleźć się znak B-31, czyli pierwszeństwo dla jadącego kierowcy z naprzeciwka. 

Zdarzają się sytuacje na wąskich drogach, kiedy dwa pojazdy nie mogą się łatwo minąć – na przykład samochód ciężarowy i osobowy. Praktyka wskazuje, że w takim przypadku to ciężarówka powinna przejechać pierwsza – samochodem osobowym łatwiej manewrować i zjechać na bok.

UWAGA!

Kierowca ma obowiązek przełączyć światła drogowe na mijania podczas wymijania samochodu w nocy!

Należy także wyłączyć światła drogowe w przypadku zbliżenia się do samochodu poprzedzającego, by nie oślepić jego kierowcy. W taki sam sposób trzeba przełączyć światła, jeśli grozi to oślepieniem kierujących pojazdami szynowymi lub komunikacji wodnej.

Wyprzedzanie – niebezpieczny manewr!

Wielu specjalistów od ruchu drogowego podkreśla, że wyprzedzanie jest jednym z trudniejszych manewrów. Wymaga ono nie tylko pełnej koncentracji, ale także odpowiedniego zaplanowania i przewidzenia zdarzeń. 

UWAGA!

Podczas nieprawidłowego wyprzedzania w 2022 roku doszło do 924 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 1042 zostały ranne!

To właśnie nieprawidłowo wykonane wyprzedzanie było trzecią najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących. W takich zdarzeniach zginęło ponad 9% wszystkich ofiar wypadków drogowych. O czym więc powinniśmy pamiętać podczas wykonywania tego manewru? 

Przed rozpoczęciem wyprzedzania kierowca zobowiązany jest do zwrócenia uwagi, czy:

 • ma dobrą widoczność,
 • przed nim jest dostatecznie dużo miejsca na wykonanie manewru tak, by nie utrudnić innym ruchu,
 • kierowca z tyłu nie rozpoczął właśnie manewru wyprzedzania,
 • kierowca poprzedzający nie sygnalizuje zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa.

Przy wykonywaniu manewru wyprzedzania kierowca musi zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub grupy pojazdów.

UWAGA!

Przy wyprzedzaniu roweru, motoroweru, wózka rowerowego, motocykla lub kolumny pieszych należy zachować odstęp co najmniej 1 metra!

Podstawowa zasada mówi, że pojazdy wyprzedza się z lewej strony. Jednak i w tym przypadku w przepisach znajdują się wyjątki. Z prawej strony wyprzedza się:

 • pojazdy szynowe – chyba że układ torów to uniemożliwia lub manewr ma miejsce na jezdni jednokierunkowej,
 • pojazdy lub uczestników ruchu sygnalizujących skręt w lewo.

Dodatkowo można także wyprzedzać z prawej strony na drodze z wyznaczonymi pasami ruchu zgodnie z wcześniej omawianymi zasadami, jeśli jest to:

 • jezdnia jednokierunkowa,
 • dwukierunkowa w mieście z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku,
 • dwukierunkowa poza terenem zabudowanym z co najmniej trzema pasami w tym samym kierunku.

Przepisy ruchu drogowego wspominają także o obowiązkach kierowcy wyprzedzanego. Zabrania mu się przyspieszać w momencie, kiedy jest wyprzedzany. Pojazdy wolnobieżne, ciągniki i pojazdy bez silnika mają obowiązek zjechać jak tylko to możliwe na prawo, by ułatwić manewr wyprzedzania innym uczestnikom ruchu.

UWAGA!

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym jest zabronione!

Musimy także pamiętać, że w art. 24 ust. 7 Kodeksu drogowego wymienione są przypadki, w których zabronione jest wyprzedzanie pojazdów silnikowych:

 • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
 • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
 • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Od powyższych zakazów istnieją również wyjątki. Dotyczą one po pierwsze jezdni jednokierunkowej, a po drugie dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu – jeżeli kierujący nie wjeżdża na przeciwny pas ruchu w miejscach, gdzie zabraniają tego znaki.

Przykład

Sądziłeś, że uda Ci się wyprzedzić inny pojazd przed przejściem dla pieszych. Niestety, wykonując ten manewr, złamałeś przepisy, co kosztowało Cię 200 zł w postaci mandatu. Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o ruchu drogowym nie można wyprzedzać pojazdów ani na przejściu dla pieszych, ani tuż przed nim.

Przeczytaj też: Techniki i zasady bezpiecznego wyprzedzania

FAQ – najczęściej zadawane pytania o omijanie, wymijanie, wyprzedzanie

Czym różnią się omijanie, wymijanie i wyprzedzanie?
W jakich sytuacjach nie wolno omijać stojącego pojazdu?
Co powinien zrobić kierowca przed rozpoczęciem wyprzedzania?
PODSUMOWANIE
 • Wymijanie polega na przejeżdżaniu obok pojazdu poruszającego się w przeciwnym kierunku.
 • Omija się stojące pojazdy, przeszkody lub innych uczestników ruchu.
 • Wyprzedza się pojazdy lub uczestników ruchu, którzy poruszają się w tym samym kierunku.
 • Najniebezpieczniejszym manewrem jest wyprzedzanie – nieprawidłowe jego wykonanie było przyczyną 924 wypadków w 2022 roku.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://pk.gov.pl/wp-content/uploads/2016/07/60036ee93c73d96fbc3d65d221e5643a.pdf
 • https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

20 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi następującej sytuacji: stoję na pasie ruchu w kolejce pojazdów oczekujących na zmianę świateł. W pewnej chwili, pomiędzy mój pojazd, a pojazd mnie poprzedzający (odległość to około 3 m) wjeżdża z pasa obok (prawego) inny pojazd. Z uwagi na niewielką odległość (jak pisałem jest to ok. 3 m) wjeżdża on na mój pas jedynie częścią -ok.25% gabarytu swojego pojazdu- wystarczającą jednak, aby uniemożliwić mi jazdę na wprost. W momencie zapalenia się zielonego światła jestem ZMUSZONY stać, aż ten kierowca z pasa obok zakończy manewr zmiany pasa i ruszy do przodu. W przeciwnym wypadku najechałbym na niego. Jak Państwo oceniają zachowanie kierowcy dokonującego zmiany pasa ruchu w ten sposób? Jakie zasady ruchu drogowego on ewentualnie złamał?
Kierowca, który zajmuje więcej niż jeden wyznaczony pas ruchu, a mowa tutaj o takim przypadku, może otrzymać za to mandat w wysokości 150 zł. Dodatkowo przepisy ruchu drogowego mówią (Art.22.4), że: "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.". Warto tutaj zwrócić uwagę na ust. 4a i 4b – to przepisy dotyczące jazdy "na suwak". Więc jeśli ów kierowca nie mógł kontynuować jazdy po swoim pasie, to mógł wykonać taki manewr.
avatar autora komentarza
Wyprzedzanie na jezdni dwupasowej w jednym kierunku gdy ruch pojazdów wjednym kierunku jest różny .Czy to jest wyprzedazanie
avatar autora komentarza
Nie jest, jeśli całą szerokość drogi jest zajęta, a pojazdy na obu pasach jadą z różną prędkością, a prędkość pojazdów jest zależna od poprzedzających pojazdów, wtedy nie mamy do czynienia z wyprzedzeniem, chyba, że miałoby to miejsce na przejściu dla pieszych, ale tylko wtedy, gdy na przejściu znajdują się piesi. Art 11.6 Wiedeńskiej Konwencji o Ruchu Drogowym.
avatar autora komentarza
Droga osiedlowa. Prawy pas zajęty przez zaparkowane auta. Wjeżdżam na lewy pas, żeby je ominąć i wyjechać z osiedla. Po pokonaniu większości drogi znad przeciwka nadjeżdża auto. Po swojej prawej stronie ma drogę podporządkowaną i możliwość zatrzymania się i umożliwienia dokończenia mi manewru. Jedzie jednak prosto na mnie. Nie mam możliwości zjechać na bok. Wymusza na mnie wycofanie się do tyłu w ok 3/4 drogi. Kto w tym wypadku ma pierszenstwo?
Droga osiedlowa znajduje się w strefie zamieszkania i jest oznaczona odpowiednim znakiem drogowym. Obowiązują tam wszystkie przepisy kodeksu drogowego, a więc także temu, który mówi, ze kierujący, który zmienia pas ruchu ma obowiązek ustąpić pierwszeństw pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać. Oczywiście w przypadku Pani sytuacji nic nie stałoby się kierowcy, gdyby umożliwił Pani przejazd. Na pewno usprawniłoby to ruch. Mam z takimi sytuacjami codziennie do czynienia i większość kierowców stara się ułatwić jazdę i życie innym – wiadomo, że osiedlowe uliczki są mocno poblokowane przez parkujące samochody.
avatar autora komentarza
Podana sytuacja po jednej stronie uliczki osiedlowej zaparkowane auta kobieta wjeżdżając na tą ulice ze swojego pasa ruchu i kontynuując jazdę swoim pasem ruchu znad przeciwka widzę samochod dokonujący manewru omijania tych że pojazdów , mamy do siebie okolo 80 m między nami znajduje się skrzowanie jednostronne od mojej strony ruchu . Osoba która omija pojazdy wymija mnie czyli obydwoje jesteśmy w ruchu na moim pasie dochodzi do obtarcia dwóch aut . Kto jest sprawcą kolizji ?
avatar autora komentarza
Kiedyś zapłaciłem mandat za ominięcie autobusu miejskiego który stał na przystanku . Policjant wytłumaczył mi że jest to wyprzedzanie a nie omijanie . A był zakaz wyprzedzania. Słyszałem też ze jeśli dwa pojazdy jadące po jezdni dwupasmowej poruszają się z różną prędkością to nie jest to wyprzedzanie - często ruch miejski wymusza takie zachowanie . Gdzie znajdę przepisy szczegółowo wyjaśniające podobne kwestie ?
Przepisy ruchu drogowe znajdzie Pan w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Są tam choćby definicje, choćby taka: wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.
avatar autora komentarza
A ja na Pana miejscu oprócz ustawy PoRD, przeczytałbym również Konwencję Wiedeńska o ruchu drogowym, z zwłaszcza art 11.6. Pytanie pana Ryszarda było jak najbardziej zasadne.
avatar autora komentarza
Czy Pan redaktor może znaleźć chociaż najmniejsza wzmiankę w przepisach, że wyprzedzanie wymaga szybszej jazdy od drugiego auta ? Ja nie pytam o logikę czy praktykę tylko o przepis. Wyraźnie jest napisane, że wystarczy jechać obok w tym samym kierunku. Oznacza to nie mniej niż więcej, że pojazd jadący wolniej tak samo wyrzedza pojazd jadący szybciej. Analogicznie, gdy przez przejście dla pieszych bez świateł, na dwupasmowce dwa auta jadą na obu pasach równo, to oba wyrzedzaja i łamia przepis o zakazie wyprzedzania na takim przejściu. Tak brzmi przepis definiujący wyprzedzanie.
avatar autora komentarza
Pytanie. Wyjeżdżam z miejscowości, mijam znak koniec obszaru zabudowanego przyspieszam do dozwolonej prędkości 90. W lusterku widzę, że ktoś zaczyna mnie wyprzedzać. Logiczne jest, że też przyspiesza, tylko dlaczego ktoś kto szybko jeździ ma przywileje . Uważam,że takie cwaniactwo należy uregulować w przepisach.
W opisanym przypadku wyprzedzający kierowca przekracza dopuszczalną prędkość 90 km/h, więc łamie przepisy
avatar autora komentarza
Kierowca wyprzedzający nie łamie przepisów, Jerzy napisał że minął znak i dopiero przyspiesza do dozwolonej prędkości czyli może mieć np 55-60 km/h dlaczego ktoś miałby go nie wyprzedzać z prędkością 85-90 jeśli dozwolone jest 90?? To Jerzy popełnia wykroczenie drogowe i łamie przepisy: "Art. 24. - [Wyprzedzanie] - Prawo o ruchu drogowym. 6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. " Doskonale ma świadomość że jest wyprzedzany a mimo to przyspiesza i z premedytacją utrudnia lub uniemożliwia wyprzedzanie. "Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Przyspieszanie, gdy jesteśmy wyprzedzani, może doprowadzić do wypadku. Nie róbcie tego — jeśli przez taką głupotę spowodujemy wypadek z ofiarami w ludziach, może to skończyć się karą więzienia!" i mandat: "Mandat za tego typu zachowanie to 350 zł i 6 punktów karnych, ale jeśli policjant uzna, że przez takie zachowanie kierowca przyspieszający podczas wyprzedzania spowodował zagrożenie w ruchu drogowym, może dodatkowo ukarać go dodatkową grzywną w wysokości 1000 zł doliczoną do powyższego mandatu. "
avatar autora komentarza
Mnie ciekawi ile w metrach to bezpośrednio przed przejściem dla pieszych? Dla jednego pocjonata bezpośrednio to będzie mniej niż 10m, a dla drugiego to będzie 204749572km. W przepisach nie powinno być takich pojęć. Powinny być twarde liczby, twarde reguły, bez możliwości ich interpretowania. Białe i czarne. Albo wolno albo nie. Patologia się rodzi na drogach przez przepisy dopuszczajace interpretację. Np. zakaz wyprzedzania 30m przed przejściem w zabudowanym i 100m w niezabudowanym. Amen.
avatar autora komentarza
Witam. Dziś zostałem ukarany mandatem w wysokości 1000zl i 10 pkt karnyc. Sytuacja wyglądała następująco.Jadacee przede mna jak się okazało nieoznakowane BMW,zaczęło manewr wyprzedzania pojazdu poprzedzającego,ja jadąc za BMW ta samą prędkością wykonałem ten sam manewr wyprzedzania,z tym że wyprzedziłem pojazdu wyprzedzony przez BMW oraz BMW. Manewr zaczęty na drodze oznakowanej znakiem poziomym P-3,manewr zakończyłem na samym końcu oznakowania P-3(przerywana od strony mojego pasa ruchuu)przechodzącym w oznakowanieP-2. W/W BMW,(nieoznkowany pojazd Policji )w momencie mojego powrotu pas jazdy w moim kierunku użył sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych,wiadomo wezwanie do zatrzymania pojazdu. Zjechałem na najbliższej zatoczce autobusowej,ręce na kierownicy,opuściłem szybę od swojej lewej strony i oczekiwalem na podejście funkcjonariusza.Funkcjonariusz podszedł,ale od strony prawej,energicznie otwierając drzwi,bez nakrycia głowy w postaci czapki (niekompletne umundurowanie )nie przedstawiając się,podniesionym tonem powiedział dokładnietak: -za to,to straciłeś dziś prawojazdy!!! -prawko!(zarządal dokumentu) -dowod!,,i do radiowozu z tyłu usiąść!(w dalszym ciągu podniesionym głosem). Teraz już wiem,element zastraszenia,ale zadziałał. Wykonałem "polecenia "i po chwili siedząc już na tylnej kanapie BMW,zapytałem czy -definitywnie? Odp;a co Pan proponuje? -wszystko oprócz utraty dokumentu-odpowiedzialem. Po chwili ciszy,nie informując mnie o aktualnym odtwarzaniu nagrania że zdarzenia,wręczył blankiet i powiedział: -10 pkt, 1000 zł -wyraźnie, nazwiskiem dociskajac długopis, wskazując miejsce,zapytał czy przyjmuje -tak.Podpisalem i tyle. Analizując sytuację po "ochlonieciu"nie jestem pewien czy zostałem ukarany słusznie,a z pewnością czy nie zbyt za mocno.Art.97?87?KW,nie wiem bo nie czytanie, rzekome "wyprzedzanie przy dojeżdzaniu do wierzchołka wzniesienia ". Czy artykuł się zgadza,i czy w ogóle popełniłem jakieś wykroczenie?jeżeli tak to czy artykuł się zgadza? I czy wysokość mandatu jak i ilość pkt również? Pozdrawiam Bartosz
To nie był art 87. ponieważ dotyczy on jazdy po użyciu alkoholu. Natomiast art. 97 wskazuje: Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany. Jednak złamanie art. 24.ust 7 pkt 1 Kodeksu drogowe, czyli naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia to mandat 1000 zł. Oczywiście duże wątpliwości budzi zachowanie policjantów z Pana opisu.
avatar autora komentarza
Dzień dobry. Ja mam dwa pytania. Pierwsze:Wjeżdżam na skrzyżowanie mając zielone światło. Nagle z lewego pasa gdy już wjechałam za sygnalizator , zmieniając pas z lewego na prawy wjeżdża przede mnie auto i blokuje mi przejazd dalej za skrzyżowanie. On się mieści za skrzyzowaniem ja już nie, zostaje na skrzyżowaniu gdy zapala się czerwone światło. Gdyby ten kierowca przede mnie nie wjechał to zmiescilabym się za skrzyżowaniem . Czy w takim wypadku policja może mnie ukarać mandatem ? Drugie pytanie wyprzedzam pojazd przede mną i gdy już zaczynam wjeżdżać na lewy pas nagle z tyłu auto przyspiesza i po chamsku mnie wyprzedza i auto przede mną. Jak mogę udowodnić że " byłam pierwsza" jeśli za nim już nie było żadnych pojazdów i wszyscy myślą że to ja wymyśliłam ? Pozdrawiam
avatar autora komentarza
Panie Redaktorze - jadę uliczka osiedlowa i muszę omijać stojące pojazdy czy wolno mi omijać te pojazdy ciagle na jakim odcinku czy po ominięciu każdego pojazdu należy wracać na swój pas jazdy oczywiście ciagle używając kierunkowskazów i powtarzać ten manewr az do ominięcia wszystkich Goraco pozdrawiam
Kierowca powinien trzymać się prawej strony jezdni. Jednak każdą konkretną sytuację na drodze powinno się oceniać osobno. Wyobraźmy sobie, że przerwy między zaparkowanymi samochodami to 8-10 metrów. Jeśli z naprzeciwka nie jedzie inny pojazd, to wg mnie nie ma sensu zjeżdżać do prawej krawędzi, lecz za jednym razem ominąć oba auta. Akurat mam to szczęście, że każdego dnia muszę wykonywać takie manewry i nigdy nie spotkałem się z problemem.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC