Oznaczenia paliw B i E na stacjach – na co wskazują?
Przez wiele lat kierowcy przyzwyczajeni byli do oznaczenia ON i przekreślonego Pb. Pierwsze odnosiło się do oleju napędowego, a drugie do benzyny. Od pewnego czasu na dystrybutorach i pistoletach pojawiają się litery “B” w kwadracie i “E” w okręgu. Nowe oznaczenia są takie same jak te na stacjach w innych krajach UE. Jednocześnie kierowcy będą wyraźniej widzieć rodzaj paliwa, co ma zapobiegać pomyłkom podczas tankowania!
Z tego artykułu dowiesz się:
Oznaczenia B i E na stacjach paliw – co się za nimi kryje?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że oznakowania B i E na dystrybutorach nie są nowością. Zaczęły pojawiać się już w 2018 roku obok tych dotychczasowych. Jednak warto przyjrzeć im się bliżej, by wiedzieć, co dokładnie wlewamy do baków naszych samochodów.
Oznaczenia z literą “B” w kwadracie wskazują na oleje napędowe:
- B7,
- B10.
W segmencie olejów napędowych znajdują się również te oznaczone XTL. Taka etykieta wskazuje na syntetyczny olej napędowy, który powstał bez użycia ropy naftowej. Takie paliwo może zawierać także do 7% biokomponentów pierwszej generacji.
Ekspert Mubi radzi:
Wróćmy jednak do bardziej popularnych olejów napędowych. Co oznaczają cyfry obok litery “B”? Określają one maksymalną zawartość biokomponentów, które można dodać do paliwa. To znaczy, że w oleju oznaczonym B7 znajduje się mniej niż 7%, a w B10 poniżej 10%.
Oznaczenia z literą “E” w okręgu to rodzaj benzyny:
- E5,
- E10,
- E85.
Tak samo, jak w przypadku olejów napędowych, cyfra przy literze oznacza maksymalną zawartość biokomponentów. Co ważne, E5 odnosi się do obecnych oznaczeń benzyny PB 95 i PB 98! Jak widać, paliwa mogą mieć 5 lub 10% biokomponentów. Wyjątkiem jest E85, czyli paliwo stworzone w 85% z biokomponentów i przeznaczone do silników flexifuel.
Oznaczenia w rombie – czego dotyczą?
Oprócz benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych możemy zatankować także gaz. Tego rodzaju gazowe paliwo wyróżniają oznaczenia wpisane w romb. Główny Urząd Miar wymienia 4 takie oznakowania:
- LPG – gaz płynny,
- CNG – sprężony gaz ziemny,
- LNG – skroplony gaz ziemny,
- H2 – wodór.
Oczywiście na stacjach najczęściej możemy zobaczyć oznaczenie LPG. Warto tu wspomnieć, że to właśnie polski rynek samochodów napędzanych gazem jest największy w Unii Europejskiej.
Oznaczenia B i E – gdzie je znajdziemy?
Oznaczenia B i E stosuje się na:
- pistoletach i dystrybutorach na stacjach paliw,
- instrukcjach obsługi pojazdu,
- korku lub klapce wlewu paliwa – także w jego pobliżu,
- terenie placówki handlowej sprzedającej pojazdy silnikowe.
Barbara, przygotowując się do wyjazdu służbowego na teren Szwajcarii, zastanawiała się, czy rozpozna tamtejsze oznaczenia rodzajów paliwa. Nie powinna się obawiać, ponieważ symbole, które zostały omówione wyżej, znajdą się też w innych krajach.
Gdzie dokładnie? Odpowiedź brzmi: nie tylko w Unii Europejskiej. Również turyści odwiedzający Macedonię, Islandię, Norwegię, Serbię, Szwajcarię, Lichtenstein i Turcję będą mogli z łatwością zidentyfikować rodzaj tankowanego paliwa.
W przypadku oznakowania pistoletów i dystrybutorów identyfikator powinien być umieszczony w widocznym miejscu. Symbole konkretnego paliwa – E5 czy B10 – muszą być koloru czarnego oraz powinny być wpisane w białe lub srebrne tło.
Oznaczenia te nie mogą być dowolnej wielkości. Te znajdujące się na dystrybutorach i na terenie placówki handlowej sprzedającej pojazdy silnikowe muszą mieć co najmniej 30 mm. Natomiast pozostałe, czyli umieszczone na pistoletach, instrukcjach oraz w pobliżu wlewów paliwa powinny mieć co najmniej 13 mm.
- Oznaczenie BX na stacjach benzynowych odnosi się do oleju napędowego, gdzie X oznacza maksymalną ilość wyrażoną w procentach dodanych biokomponentów.
- Oznaczenia olejów napędowych to B7, B10 i XTL.
- Natomiast symbol EX wskazuje na benzynę, gdzie X również oznacza dozwolony procent biokomponentów dodanych do paliwa.
- Benzyny oznacza się E5, E10 i E85.
- Inne oznaczenia paliw to LPG, CNG, LNG i H2.
- Oznaczenia umieszcza się na dystrybutorach, pistoletach, wlewach paliwa, instrukcjach pojazdów i placówkach handlowych, które sprzedają pojazdy silnikowe.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o oznaczenia paliw na stacjach
Litery B używa się w celu oznaczenia olejów napędowych. Cyfry znajdujące się obok litery B wskazują na maksymalną ilość biokomponentów, które mogą być częścią określonego rodzaju paliwa. Oznaczenie B7 wskazuje więc na to, że w oleju znajduje się najwyżej 7% biokomponentów, a B10 – 10% tych składników.
Oznaczenia E5, E10 i E85 będą wyróżniać benzynę o różnej ilości biokomponentów. E5 to odpowiednik obecnych oznaczeń PB 95 i PB 98. Z kolei paliwo E85 zawiera aż 85% biokomponentów i jest używane tylko w autach z napędem flexifuel, dzięki któremu pojazdy mogą spalać mieszankę benzyny i bioetanolu.
Gaz LPG na stacjach benzynowych będzie można znaleźć pod symbolem rombu. Rombem oznaczone są też: sprężony gaz ziemny (CNG), skroplony gaz ziemny (LNG) i wodór (H2). Takie oznaczenia umieszcza się między innymi na wlewach paliwa, pistoletach i dystrybutorach.
- https://www.gum.gov.pl/pl/aktualnosci/komunikaty/2570,Nowe-oznaczenia-paliw.html
- https://legislacja.gov.pl/docs//568/12334953/12694687/12694688/dokument451981.pdf
- https://legislacja.gov.pl/docs//568/12334953/12694687/12694688/dokument451979.pdf
- https://legislacja.gov.pl/projekt/12334953/katalog/12694687#12694687
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014L0094&from=PL
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji