Oznaczenia paliw B i E na stacjach – na co wskazują?

Przez wiele lat kierowcy przyzwyczajeni byli do oznaczenia ON i przekreślonego Pb. Pierwsze odnosiło się do oleju napędowego, a drugie do benzyny. Od pewnego czasu na dystrybutorach i pistoletach pojawiają się litery “B” w kwadracie i “E” w okręgu. Nowe oznaczenia są takie same jak te na stacjach w innych krajach UE. Jednocześnie kierowcy będą wyraźniej widzieć rodzaj paliwa, co ma zapobiegać pomyłkom podczas tankowania!

nowe oznaczenia na stacji benzynowej - co oznaczają

Oznaczenia B i E na stacjach paliw – co się za nimi kryje?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że oznakowania B i E na dystrybutorach nie są nowością. Zaczęły pojawiać się już w 2018 roku obok tych dotychczasowych. Jednak warto przyjrzeć im się bliżej, by wiedzieć, co dokładnie wlewamy do baków naszych samochodów.

Oznaczenia z literą “B” w kwadracie wskazują na oleje napędowe:

 • B7,
 • B10.

W segmencie olejów napędowych znajdują się również te oznaczone XTL. Taka etykieta wskazuje na syntetyczny olej napędowy, który powstał bez użycia ropy naftowej. Takie paliwo może zawierać także do 7% biokomponentów pierwszej generacji.

Ekspert Mubi radzi:

Niektórym kierowcom zdarza się przez pomyłkę wlać złe paliwo do baku. Zazwyczaj dotyczy to wlania benzyny zamiast oleju napędowego – wlew paliwa w autach benzynowych jest węższy niż końcówka pistoletu z dieslem, więc trzeba się postarać, by w tę stronę się pomylić. Jednak gdy wlejesz benzynę zamiast oleju napędowego, to nie odpalaj silnika (szczególnie w nowoczesnych dieslach). Czeka Cię opróżnienie baku i czyszczenie zbiornika. Jeśli masz starego diesla i wlejesz niewielką ilość, to możesz uzupełnić bak do pełna i silnik powinien przepalić benzynę. Nie powinna ona jednak stanowić więcej niż 15-20% zawartości zbiornika. W przypadku starych samochodów na ropę warto zapytać na stacji, czy oferuje ona usługę spuszczania paliwa.

Wróćmy jednak do bardziej popularnych olejów napędowych. Co oznaczają cyfry obok litery “B”? Określają one maksymalną zawartość biokomponentów, które można dodać do paliwa. To znaczy, że w oleju oznaczonym B7 znajduje się mniej niż 7%, a w B10 poniżej 10%.

Oznaczenia z literą “E” w okręgu to rodzaj benzyny:

 • E5,
 • E10,
 • E85.

Tak samo, jak w przypadku olejów napędowych, cyfra przy literze oznacza maksymalną zawartość biokomponentów. Co ważne, E5 odnosi się do obecnych oznaczeń benzyny PB 95 i PB 98! Jak widać, paliwa mogą mieć 5 lub 10% biokomponentów. Wyjątkiem jest E85, czyli paliwo stworzone w 85% z biokomponentów i przeznaczone do silników flexifuel.

Oznaczenia w rombie – czego dotyczą?

Oprócz benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych możemy zatankować także gaz. Tego rodzaju gazowe paliwo wyróżniają oznaczenia wpisane w romb. Główny Urząd Miar wymienia 4 takie oznakowania:

 • LPG – gaz płynny,
 • CNG – sprężony gaz ziemny,
 • LNG – skroplony gaz ziemny,
 • H2 – wodór.
oznaczenie gazu do tankowania

Oczywiście na stacjach najczęściej możemy zobaczyć oznaczenie LPG. Warto tu wspomnieć, że to właśnie polski rynek samochodów napędzanych gazem jest największy w Unii Europejskiej. 

Oznaczenia B i E – gdzie je znajdziemy?

Oznaczenia B i E stosuje się na:

 • pistoletach i dystrybutorach na stacjach paliw,
 • instrukcjach obsługi pojazdu,
 • korku lub klapce wlewu paliwa – także w jego pobliżu,
 • terenie placówki handlowej sprzedającej pojazdy silnikowe.
Przykład

Barbara, przygotowując się do wyjazdu służbowego na teren Szwajcarii, zastanawiała się, czy rozpozna tamtejsze oznaczenia rodzajów paliwa. Nie powinna się obawiać, ponieważ symbole, które zostały omówione wyżej, znajdą się też w innych krajach.

Gdzie dokładnie? Odpowiedź brzmi: nie tylko w Unii Europejskiej. Również turyści odwiedzający Macedonię, Islandię, Norwegię, Serbię, Szwajcarię, Lichtenstein i Turcję będą mogli z łatwością zidentyfikować rodzaj tankowanego paliwa.

W przypadku oznakowania pistoletów i dystrybutorów identyfikator powinien być umieszczony w widocznym miejscu. Symbole konkretnego paliwa – E5 czy B10 – muszą być koloru czarnego oraz powinny być wpisane w białe lub srebrne tło.

Oznaczenia te nie mogą być dowolnej wielkości. Te znajdujące się na dystrybutorach i na terenie placówki handlowej sprzedającej pojazdy silnikowe muszą mieć co najmniej 30 mm. Natomiast pozostałe, czyli umieszczone na pistoletach, instrukcjach oraz w pobliżu wlewów paliwa powinny mieć co najmniej 13 mm.

PODSUMOWANIE
 • Oznaczenie BX na stacjach benzynowych odnosi się do oleju napędowego, gdzie X oznacza maksymalną ilość wyrażoną w procentach dodanych biokomponentów.
 • Oznaczenia olejów napędowych to B7, B10 i XTL.
 • Natomiast symbol EX wskazuje na benzynę, gdzie X również oznacza dozwolony procent biokomponentów dodanych do paliwa.
 • Benzyny oznacza się E5, E10 i E85.
 • Inne oznaczenia paliw to LPG, CNG, LNG i H2.
 • Oznaczenia umieszcza się na dystrybutorach, pistoletach, wlewach paliwa, instrukcjach pojazdów i placówkach handlowych, które sprzedają pojazdy silnikowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o oznaczenia paliw na stacjach

Co oznacza litera B w kwadracie na stacji paliw?
Jakie paliwa są oznaczane literą E?
Pod jakim symbolem znajduje się gaz LPG?
Źródła:
 • https://www.gum.gov.pl/pl/aktualnosci/komunikaty/2570,Nowe-oznaczenia-paliw.html
 • https://legislacja.gov.pl/docs//568/12334953/12694687/12694688/dokument451981.pdf
 • https://legislacja.gov.pl/docs//568/12334953/12694687/12694688/dokument451979.pdf
 • https://legislacja.gov.pl/projekt/12334953/katalog/12694687#12694687
 • https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014L0094&from=PL
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Komu to jest potrzebne te zmiany
avatar autora komentarza
Nie ma to jak diesel oznaczać literką B
avatar autora komentarza
Jeżeli ekspert Mubi wyraża się w sposób : "...W przypadku starych samochodów na ropę..." to czytanie dalszej części artykułu nie ma sensu.
avatar autora komentarza
Zgadza się

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC