Ubezpieczenie do Palestyny

Palestyna jest to miejsce łączenia się wielu religii i kultur, dlatego należy przygotować się na to, że wyjazd do Autonomii Palestyńskiej będzie miał przede wszystkim religijny charakter. W samej Jerozolimie, na Starym Mieście, spotykają się cztery dzielnice: Dzielnica Chrześcijańska, Dzielnica Muzułmańska, Dzielnica Ormiańska i Dzielnica Żydowska. Zwiedzając każde z kluczowych dla tych wyznań miejsc, należy z szacunkiem podchodzić do tamtejszych zwyczajów, przestrzegać zasad panujących w dni świąteczne i zadbać o odpowiedni ubiór.

palestyna

Co zwiedzić podczas pobytu w Palestynie?

Palestyna przyciąga przede wszystkim tych, którzy pragną odwiedzić miejsca związane z ich religią. To właśnie turystyka sakralna jest tu najczęściej praktykowana. Wizyty w Palestynie mogą być łączone ze zwiedzaniem Izraela, bo zwiedzenie najważniejszych miejsc w tym pierwszym obszarze nie zajmie całego czasu podczas tygodniowego wyjazdu.

grafika

Betlejem – Bazylika Narodzenia Pańskiego, Kaplica na Pole Pasterzy

Wiele osób podczas pobytu w Palestynie z pewnością skieruje się w stronę Betlejem i Bazyliki Narodzenia Pańskiego. W podziemiach bazyliki znajduje się Grota Narodzenia wyznaczająca miejsce, w którym narodził się Chrystus.

W pobliżu Betlejem znajduje się Kaplica na Polu Pasterzy, w miejscu, w którym anioł ogłosił pasterzom narodzenie Jezusa. 

Jerozolima Wschodnia – Wzgórze Świątynne, Meczet Al-Aksa, Kościół Grobu Świętego, Starówka Jerozolimska

Kolejnym punktem wyprawy do Palestyny będzie wizyta w Jerozolimie, zwłaszcza na Starym Mieście, które jest szczególnie ważne.

Do Starego Miasta w Jerozolimie prowadzi osiem bram. Jedną z bardziej znanych jest Brama Damasceńska znajdująca się po północnej stronie dzielnicy. Prowadzi do Dzielnicy Chrześcijańskiej oraz do Dzielnicy Muzułmańskiej, dwóch z czterech dzielnic Starego Miasta (oprócz nich w jego obrębie znajduje się jeszcze Dzielnica Żydowska i Dzielnica Ormiańska). Na terenie Starego Miasta – w Dzielnicy Chrześcijańskiej – w IV wieku powstała Bazylika Grobu Świętego, którą wybudowano na rozkaz Konstantyna Wielkiego. Pierwotna budowla była kilkakrotnie większa od obecnej świątyni. Nie to jest jednak najważniejsze w tym miejscu. Obiekt ten wyznacza domniemane miejsce męki, śmierci, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa.

W granicach Starego Miasta znajduje się też niezwykle ważna dla wyznawców judaizmu Ściana Płaczu, która prawdopodobnie stanowi pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej, zburzonej przez Rzymian w 70 r.n.e. Ściana Płaczu jest miejscem opłakiwania tego wydarzenia przez wiernych. To tutaj w szczeliny wkładane są karteczki z prośbami kierowanymi do Boga.

Kolejnym obiektem sakralnym, który wart jest uwagi, jest Meczet Al-Aksa zlokalizowany na Wzgórzu Świątynnym. Jest to jeden z najważniejszych meczetów na świecie. Ma wielkie znaczenie zarówno dla muzułmanów, jak i wyznawców judaizmu. Jeszcze jednym obiektem wartym uwagi, a który znajduje się na terenie Starego Miasta Jerozolimy, jest Cytadela Dawida – turecka twierdza z XVI wieku, której pierwowzór stanowiła fortyfikacja wzniesiona około 37 r.p.n.e. W warowni obecnie znajduje się muzeum prezentujące 4000 lat historii Jerozolimy.

Makpela (Grota Patriarchów)

To jaskinia w Hebronie, w której według tradycyjny Abraham kupił, by pochować swoją żonę Sarę. To święte miejsce dla wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Obecnie odwiedza się masywny budynek wzniesiony nad grotą, która nie jest dostępna dla zwiedzających.

Jerycho

W Autonomii Palestyńskiej warto zobaczyć również miasto, które jest uznawane za najstarsze z zamieszkałych na świecie – Jerycho. Odkryto tam osiedla, których historia sięga 9000 r.p.n.e. Jednocześnie jest to jedna z najniżej położonych miejscowości na świecie. W pobliżu Jerycha płynie rzeka Jordan, która według Nowego Testamentu była miejscem chrztu Jezusa.

Qumran

To ruiny osady znajdujące się kilometr od Morza Martwego, w której odkryto słynne zwoje spisane w języku hebrajskim, aramejski i greckim. Rękopisy z Qumran zostały znalezione w grotach. Prace archeologiczne nadal tam trwają – pierwotnie odkryto 11 grot, a ostatnio potwierdzono istnienie 12 groty. 

COVID-19 a wyjazd do Palestyny

Osoby zamierzające wyjechać do Palestyny, powinny wiedzieć, że wjazd na terytorium tego kraju jest regulowany przez władze Izraela, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić tamtejsze obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Według nich, wjazd na terytorium kraju jest możliwy zarówno dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych bez konieczności wykonywania testów przed i po przyjeździe, oraz odbywania kwarantanny. Obowiązkowe dla wszystkich podróżnych jest natomiast posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywającego koszty leczenia COVID-19.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Izraela

UWAGA!

Aktualne informacje na temat zasad wjazdu na teren Izraela należy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Palestyny?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie turystyczne do Palestyny zapłaci 33-letni turysta bez chorób przewlekłych, który zamierza poświęcić 10 dni na zwiedzanie. Wszystkie oferty w porównaniu zawierają ochronę w razie zachorowania na COVID-19.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
WienerKL: 172 760 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 975 zł
50 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
54 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
70 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
80 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
Bagaż: 3000 zł
88,97 zł
SIGNAL IDUNAKL: 647 850 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 570 zł,
Bagaż: 2000 zł
140,80 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
156 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (01.03.2024).
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Palestyny na mubi.pl?
  • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli podczas pobytu w Palestynie źle się poczujesz i będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarza. Leczenie w tym kraju jest drogie.
  • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli przewoźnik zgubi lub uszkodzi bagaż, który mu powierzyłeś.
  • Firma ubezpieczeniowa przedłuży okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej, jeśli z powodu złych warunków pogodowych Twój lot powrotny zostanie odwołany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Jak zaplanować wyjazd do Palestyny?

Podróż do Palestyny wciąż jest obarczona sporym ryzykiem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, szczególnie do Strefy Gazy, gdzie istnieje szczególnie duże zagrożenie terrorystyczne, a także do Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej. Szczególnie niebezpiecznie jest w takich miejscach, jak bazary, atrakcje turystyczne i podczas demonstracji, czyli w dużych skupiskach ludzi, a także w miejscach kultu religijnego.

W Palestynie istnieje także niebezpieczeństwo związane z położeniem na terenie aktywnym sejsmicznie. Warto wcześniej zorientować się, jak się zachować w razie trzęsienia ziemi.

Dokumenty, które są potrzebne, aby wjechać do Palestyny

Do Palestyny można dostać się na podstawie paszportu, który musi zachować ważność jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z tego terytorium. Wjazd do Palestyny w celach turystycznych, bez pobytu w Izraelu,  wymaga posiadania wizy. Jeśli udajemy się tam, aby podjąć pracę, wolontariat, staż, naukę lub studia albo odwiedzić partnera rezydującego w Palestynie, konieczne jest uzyskanie zezwolenia pobytowego.

UWAGA!

Z racji tego, że wjazd na terytorium Palestyny jest nadzorowany przez służby izraelskie, należy zapoznać się także z zasadami panującymi w tym kraju.

Przy wjeździe do Palestyny należy spodziewać się dosyć szczegółowego wywiadu mającego na celu określenie pobudek, dzięki którym zdecydowaliśmy się na przyjazd. Jeszcze więcej czasu służby graniczne poświęcą nam, jeśli w paszporcie będziemy mieli stemple z krajów muzułmańskich. Ich posiadanie nie wyklucza jednak możliwości wjazdu do Palestyny.

CIEKAWOSTKA

Na palestyńskiej granicy od strony Izraela paszporty nie są stemplowane.

Jak dotrzeć do Palestyny?

Turyści przybywający do Palestyny, kierują się przeważnie do Brzegu Zachodniego, aby odwiedzić Jerozolimę i Betlejem. Obierając taki cel podróży, najlepiej wybrać się samolotem do Tel Awiwu, a stamtąd autobusem do Jerozolimy. Wjazd do Palestyny z terytorium Izraela odbywa się przez tzw. checkpointy. Można także wjechać od strony Jordanii przez most Allenby.

UWAGA!

Wyjeżdżając z Palestyny przez przejście na moście Allenby, należy przygotować się na konieczność wniesienia opłaty w wysokości 177 NIS, którą pobierają izraelskie służby graniczne.

Transport może działać mniej sprawnie w czasie szabasu, czyli od piątkowego do sobotniego zachodu słońca. Wówczas wiele miejsc w Palestynie może być pozamykanych i niedostępnych.

Kiedy jechać do Palestyny?

W Palestynie mamy do czynienia z dwiema porami roku – deszczową zimą, która trwa od listopada do maja, oraz z suchym latem w miesiącach od czerwca do października. To właśnie wtedy panują tam najwyższe temperatury. Zima z kolei nie serwuje mrozów, a przyjemne ciepło średnio od 15 do 20⁰C.

Planując termin przyjazdu i wyjazdu, warto wziąć pod uwagę także lokalne zwyczaje, jak chociażby wspomniany już szabas, który dla wyznawców judaizmu jest czasem wolnym. Trzeba zatem liczyć się z tym, że wiele sklepów, restauracji i środków transportu może nie być dostępne od piątkowego zachodu słońca do zachodu w sobotę. Szczególne zwyczaje panują również w czasie Ramadanu. Wówczas na terenie Strefy Gazy, większości terytorium Zachodniego Brzegu i na Starym Mieście w Jerozolimie należy powstrzymywać się od publicznego spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.

Jak zadbać o zdrowie na czas wyjazdu do Palestyny?

Przed wyjazdem do Palestyny należy skontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej, który w razie potrzeby zaleci wykonanie dodatkowych szczepień. Osoby chorujące przewlekle powinny skonsultować się dodatkowo ze swoim lekarzem prowadzącym, który stwierdzi, czy wyjazd do kraju znajdującego się w innej strefie klimatycznej jest dla pacjenta bezpieczny. Na wysokie temperatury powinny uważać szczególnie osoby z nadciśnieniem tętniczym i schorzeniami układu krążenia.

UWAGA!

Podczas pobytu w Palestynie należy pić tylko wodę butelkowaną.

Opieka medyczna w Palestynie jest dosyć kosztowna. Należy zatem wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego do Polski. Na stronie MSZ znajdziemy sugestię, aby suma ubezpieczenia opiewała na co najmniej 100 000 euro. Polskie polisy są uznawane.

W czasie pandemii izraelskie przepisy wymagają, aby osoby wjeżdżające do Izraela i Palestyny posiadały ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje koszty leczenia w razie zachorowania na COVID-19 oraz koszty odbywania kwarantanny. Większość ubezpieczycieli oferuje ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19. Tak jest chociażby w AXA Partners czy mtu24.pl, gdzie ochrona COVID obejmuje zarówno zachorowanie, izolację, jak i kwarantannę. W razie zachorowania i izolacji wsparcie zapewnia Proama i Generali.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony w związku z pandemią
WienerZachorowanie, test
ProamaZachorowanie, izolacja, test
GeneraliZachorowanie, izolacja, test
AXA PartnersZachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
UNIQAZachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
SIGNAL IDUNAZachorowanie, test
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (01.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Palestyny

Co warto zobaczyć w Palestynie?
Czy w Palestynie jest bezpiecznie?
Czy w Betlejem jest bezpiecznie?
Co zabrać ze sobą do Palestyny?
PODSUMOWANIE
  • Do Palestyny można wjechać na podstawie paszportu. Jeśli pobyt nie uwzględnia również podróży do Izraela, potrzebna jest także wiza lub zezwolenie pobytu.
  • Po przylocie z Polski do Tel Awiwu należy dojechać do Palestyny autobusem.
  • Planując termin wyjazdu do Palestyny, należy wziąć pod uwagę tamtejsze święta, z którymi mogą wiązać się utrudnienia w dostępie do komunikacji, sklepów i restauracji.
  • Przed wyjazdem do Palestyny należy zakupić polisę, która pokryje koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego do Polski, a także zapewni środki na opłacenie leczenia w razie zachorowania na COVID-19, trafienia na izolację i konieczności poddania się kwarantannie.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia do Palestyny powinna wynosić co najmniej 100 000 euro.
  • Przebywając w Palestynie, warto odwiedzić przede wszystkim Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Bazylika Grobu Świętego, Bramę Damasceńską, Ścianę Płaczu, Meczet Al-Aksa, a także Jerycho.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!