Ubezpieczenie do Palestyny

Palestyna jest to miejsce łączenia się wielu religii i kultur, dlatego należy przygotować się na to, że wyjazd do Autonomii Palestyńskiej będzie miał przede wszystkim religijny charakter. W samej Jerozolimie, na Starym Mieście, spotykają się cztery dzielnice: Dzielnica Chrześcijańska, Dzielnica Muzułmańska, Dzielnica Ormiańska i Dzielnica Żydowska. Zwiedzając każde z kluczowych dla tych wyznań miejsc, należy z szacunkiem podchodzić do tamtejszych zwyczajów, przestrzegać zasad panujących w dni świąteczne i zadbać o odpowiedni ubiór.

COVID-19 a wyjazd do Palestyny

Osoby zamierzające wyjechać do Palestyny, powinny wiedzieć, że wjazd na terytorium tego kraju jest regulowany przez władze Izraela, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić tamtejsze obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Informacje na temat zasad wjazdu na teren Izraela należy sprawdzić na Stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Izraela

Zalecamy również zapoznanie się z zasadami związanymi z pobytem w Izraelu i Palestynie w czasie pandemii. Jak czytamy na stronie MSZ, od wybuchu pandemii koronawirusa w Palestynie obowiązuje stan wyjątkowy. W związku z tym trzeba liczyć się z częstszymi kontrolami policyjnymi.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Palestyny?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie turystyczne do Palestyny zapłaci 33-letni turysta bez chorób przewlekłych, który zamierza poświęcić 10 dni na zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
AXA PartnersUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym hospitalizacja i transport medyczny do Polski): 600 000 zł
Ochrona COVID: zachorowanie, izolacja, kwarantanna
Assistance
OC: 250 000 zł
NNW: 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 250 000 zł
Ubezpieczenie sprzętu sportowego: 1 500 zł
84,70 zł
GeneraliUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym hospitalizacja i transport medyczny do Polski): 500 000 zł
Ochrona COVID: zachorowanie, izolacja
Assistance
OC: 100 000 zł
NNW: 40 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 100 000 zł
Klauzula alkoholowa
Ruchomości domowe: 5 000 zł
101,00 zł
AXA PartnersUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym hospitalizacja i transport medyczny do Polski): 40 000 000 zł
Ochrona COVID: zachorowanie, izolacja, kwarantanna
Assistance
OC: 1 500 000 zł
NNW: 150 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 6 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 1 250 000 zł
Ubezpieczenie sprzętu sportowego: 3 000 zł
Ruchomości domowe: 25 000 zł
136,99 zł
GeneraliUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym hospitalizacja i transport medyczny do Polski): 800 000 zł
Ochrona COVID: zachorowanie, izolacja
Assistance
OC: 200 000 zł
NNW: 60 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 200 000 zł
Klauzula alkoholowa
Ruchomości domowe: 5 000 zł
144,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [styczeń 2023].

Jak zaplanować wyjazd do Palestyny?

Podróż do Palestyny wciąż jest obarczona sporym ryzykiem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, szczególnie do Strefy Gazy, gdzie istnieje szczególnie duże zagrożenie terrorystyczne, a także do Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej. Szczególnie niebezpiecznie jest w takich miejscach, jak bazary, atrakcje turystyczne i podczas demonstracji, czyli w dużych skupiskach ludzi, a także w miejscach kultu religijnego.

W Palestynie istnieje także niebezpieczeństwo związane z położeniem na terenie aktywnym sejsmicznie. Warto wcześniej zorientować się, jak się zachować w razie trzęsienia ziemi.

Dokumenty, które są potrzebne, aby wjechać do Palestyny

Do Palestyny można dostać się na podstawie paszportu, który musi zachować ważność jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z tego terytorium. Wjazd do Palestyny w celach turystycznych nie wymaga posiadania wizy. Będziemy jej jednak potrzebowali, jeśli udajemy się tam, aby podjąć pracę, wolontariat, staż, naukę lub studia albo odwiedzić partnera rezydującego w Palestynie. Będzie też potrzebna w przypadku wjazdu na pobyt dłuższy niż 90 dni.

UWAGA!

Z racji tego, że wjazd na terytorium Palestyny jest nadzorowany przez służby izraelskie, należy zapoznać się także z zasadami panującymi w tym kraju.

Przy wjeździe do Palestyny należy spodziewać się dosyć szczegółowego wywiadu mającego na celu określenie pobudek, dzięki którym zdecydowaliśmy się na przyjazd. Jeszcze więcej czasu służby graniczne poświęcą nam, jeśli w paszporcie będziemy mieli stemple z krajów muzułmańskich. Ich posiadanie nie wyklucza jednak możliwości wjazdu do Palestyny.

CIEKAWOSTKA

Na palestyńskiej granicy paszporty nie są stemplowane.

Jak dotrzeć do Palestyny?

Turyści przybywający do Palestyny, kierują się przeważnie do Brzegu Zachodniego, aby odwiedzić Jerozolimę i Betlejem. Obierając taki cel podróży, najlepiej wybrać się samolotem do Tel Awiwu, a stamtąd autobusem do Jerozolimy. Wjazd do Palestyny z terytorium Izraela odbywa się przez tzw. checkpointy. Można także wjechać od strony Jordanii przez most Allenby.

UWAGA!

Wyjeżdżając z Palestyny przez przejście na moście Allenby, należy przygotować się na konieczność wniesienia opłaty w wysokości 177 NIS, którą pobierają izraelskie służby graniczne.

Transport może działać mniej sprawnie w czasie szabasu, czyli od piątkowego do sobotniego zachodu słońca. Wówczas wiele miejsc w Palestynie może być pozamykanych i niedostępnych.

Kiedy jechać do Palestyny?

W Palestynie mamy do czynienia z dwiema porami roku – deszczową zimą, która trwa od listopada do maja, oraz z suchym latem w miesiącach od czerwca do października. To właśnie wtedy panują tam najwyższe temperatury. Zima z kolei nie serwuje mrozów, a przyjemne ciepło średnio od 15 do 20 stopni.

Planując termin przyjazdu i wyjazdu, warto wziąć pod uwagę także lokalne zwyczaje, jak chociażby wspomniany już szabas, który dla wyznawców judaizmu jest czasem wolnym. Trzeba zatem liczyć się z tym, że wiele sklepów, restauracji i środków transportu może nie być dostępne od piątkowego zachodu słońca do zachodu w sobotę. Szczególne zwyczaje panują również w czasie Ramadanu. Wówczas na terenie Strefy Gazy, większości terytorium Zachodniego Brzegu i na Starym Mieście w Jerozolimie należy powstrzymywać się od publicznego spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.

Jak zadbać o zdrowie na czas wyjazdu do Palestyny?

Przed wyjazdem do Palestyny należy skontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej, który w razie potrzeby zaleci wykonanie dodatkowych szczepień. Osoby chorujące przewlekle powinny skonsultować się dodatkowo ze swoim lekarzem prowadzącym, który stwierdzi, czy wyjazd do kraju znajdującego się w innej strefie klimatycznej jest dla pacjenta bezpieczny. Na wysokie temperatury powinny uważać szczególnie osoby z nadciśnieniem tętniczym i schorzeniami układu krążenia.

UWAGA!

Podczas pobytu w Palestynie należy pić tylko wodę butelkowaną.

Opieka medyczna w Palestynie jest dosyć kosztowna. Należy zatem wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego do Polski. Na stronie MSZ znajdziemy sugestię, aby suma ubezpieczenia opiewała na co najmniej 100 000 euro. Polskie polisy są uznawane.

W czasie pandemii izraelskie przepisy wymagają, aby osoby wjeżdżające do Izraela i Palestyny posiadały ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje koszty leczenia w razie zachorowania na COVID-19 oraz koszty odbywania kwarantanny. Większośc ubezpieczycieli oferuje ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19. Tak jest chociażby w AXA Partners czy mtu24.pl, gdzie ochrona COVID obejmuje zarówno zachorowanie, izolację, jak i kwarantannę. W razie zachorowania i izolacji wsparcie zapewnia Proama i Generali.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony w związku z pandemią
AXA PartnersZachorowanie, izolacja, kwarantanna.
mtu24.plZachorowanie, izolacja, kwarantanna.
ProamaZachorowanie, izolacja.
GeneraliZachorowanie, izolacja.
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Co zwiedzić podczas pobytu w Palestynie?

Palestyna przyciąga przede wszystkim tych, którzy pragną odwiedzić miejsca związane z ich religią. To właśnie turystyka sakralna jest tu najczęściej praktykowana. Wizyty w Palestynie mogą być łączone ze zwiedzaniem Izraela, bo zwiedzenie najważniejszych miejsc w tym pierwszym obszarze nie zajmie całego czasu podczas tygodniowego wyjazdu.

Wiele osób podczas pobytu w Palestynie z pewnością skieruje się w stronę Betlejem i Bazyliki Narodzenia Pańskiego. W podziemiach bazyliki znajduje się Grota Narodzenia wyznaczająca miejsce, w którym narodził się Chrystus.

Kolejnym punktem wyprawy do Palestyny będzie wizyta w Jerozolimie, szczególnie na Starym Mieście, które jest szczególnie ważne. Do Starego Miasta w Jerozolimie prowadzi osiem bram. Jedną z bardziej znanych jest Brama Damasceńska znajdująca się po północnej stronie dzielnicy. Prowadzi do Dzielnicy Chrześcijańskiej oraz do Dzielnicy Muzułmańskiej, dwóch z czterech dzielnic Starego Miasta (oprócz nich w jego obrębie znajduje się jeszcze Dzielnica Żydowska i Dzielnica Ormiańska). Na terenie Starego Miasta – w Dzielnicy Chrześcijańskiej – w IV wieku powstała Bazylika Grobu Świętego, którą wybudowano na rozkaz Konstantyna Wielkiego. Pierwotna budowla była kilkakrotnie większa od obecnej świątyni. Nie to jest jednak najważniejsze w tym miejscu. Obiekt ten wyznacza domniemane miejsce męki, śmierci, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa. W granicach Starego Miasta znajduje się też niezwykle ważna dla wyznawców judaizmu Ściana Płaczu, która prawdopodobnie stanowi pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej, zburzonej przez Rzymian w 70 r.n.e. Ściana Płaczu jest miejscem opłakiwania tego wydarzenia przez wiernych. To tutaj w szczeliny wkładane są karteczki z prośbami kierowanymi do Boga. Kolejnym obiektem sakralnym, który wart jest uwagi, jest Meczet Al-Aksa zlokalizowany na Wzgórzu Świątynnym. Jest to jeden z najważniejszych meczetów na świecie. Ma wielkie znaczenie zarówno dla muzułmanów, jak i wyznawców judaizmu. Jeszcze jednym obiektem wartym uwagi, a który znajduje się na terenie Starego Miasta Jerozolimy, jest Cytadela Dawida – turecka twierdza z XVI wieku, której pierwowzór stanowiła fortyfikacja wzniesiona około 37 r.p.n.e. W warowni obecnie znajduje się muzeum prezentujące 4000 lat historii Jerozolimy.

W Autonomii Palestyńskiej warto zobaczyć również miasto, które jest uznawane za najstarsze z zamieszkałych na świecie – Jerycho. Odkryto tam osiedla, których historia sięga 9000 r.p.n.e. Jednocześnie jest to jedna z najniżej położonych miejscowości na świecie. W pobliżu Jerycha płynie rzeka Jordan, która według Nowego Testamentu była miejscem chrztu Jezusa.

co warto zwiedzić w palestynie
PODSUMOWANIE
  • Do Palestyny można wjechać na podstawie paszportu. Pobyt w celach turystycznych, krótszy niż 90 dni, nie wymaga posiadania wizy.
  • Po przylocie z Polski do Tel Awiwu należy dojechać do Palestyny autobusem.
  • Planując termin wyjazdu do Palestyny, należy wziąć pod uwagę tamtejsze święta, z którymi mogą wiązać się utrudnienia w dostępie do komunikacji, sklepów i restauracji.
  • Przed wyjazdem do Palestyny należy zakupić polisę, która pokryje koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego do Polski, a także zapewni środki na opłacenie leczenia w razie zachorowania na COVID-19, trafienia na izolację i konieczności poddania się kwarantannie.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia do Palestyny powinna wynosić co najmniej 100 000 euro.
  • Przebywając w Palestynie, warto odwiedzić przede wszystkim Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Bazylika Grobu Świętego, Bramę Damasceńską, Ścianę Płaczu, Meczet Al-Aksa, a także Jerycho.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Palestyny

Co powinno zawierać ubezpieczenie do Palestyny?

Przed wyjazdem do Palestyny należy zakupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie składało się przede wszystkim z ubezpieczenia kosztów leczenia opiewającego na sumę co najmniej 100 000 euro. Takie ubezpieczenie powinno obejmować również pokrycie kosztów hospitalizacji i transportu medycznego do Polski. Oprócz tego w czasie pandemii należy zadbać o polisę, która pokryje koszty leczenia związanego z COVID-19, a także koszty izolacji i kwarantanny.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Palestyny?

To, jak wysoka będzie składka ubezpieczeniowa do Palestyny, zależy m.in. od długości pobytu, a więc również od czasu trwania ochrony, a także od jej zakresu. Im wyższe sumy ubezpieczenia i więcej dodatkowych polis, np. NNW czy OC w życiu prywatnym, tym wyższa składka ubezpieczeniowa. Warto jednak zainwestować w polisę, bo jej koszt w przypadku wyjazdu na 10 dni z odpowiednio wysoką sumą to od około 85 zł.

Co warto zwiedzić w Palestynie?

Osoby, które obierają ten kierunek, prawdopodobnie odwiedzą Palestynę ze względów religijnych, ale nie jest to jedyna możliwa przyczyna odwiedzenia tych zakątków świata. Na swojej mapie należy zaznaczyć przede wszystkim Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Bazylikę Grobu Świętego, Bramę Damasceńską, Ścianę Płaczu, Meczet Al-Aksa, a także Jerycho i rzekę Jordan.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!