Jakimi pamiątkami z Portugalii możesz obdarować swoich bliskich?

Jeśli wyruszasz na wycieczkę do Portugalii i zastanawiasz się nad ciekawym prezentem dla rodziny i przyjaciół, w tym artykule poznasz propozycje na idealną pamiątkę i upominek z podróży. Co możesz przywieźć? Jakich produktów nie wolno Ci wywieźć? Gdzie najlepiej robić zakupy w Portugalii?

pamiątki z portugalii

Co na temat podróżowania do Portugalii mówią przepisy?

W Portugalii nie obowiązują żadne dodatkowe restrykcje, które odbiegają od ogólnych zasad przewozu w Unii Europejskiej. Jak w każdym innym kraju, konkretnym limitom podlega przede wszystkim alkohol oraz papierosy.

Nie zapłacisz cła w Portugalii, jeśli będziesz chciał przywieźć do:

 • 800 szt. papierosów,
 • 400 szt. cygaretek,
 • 200 szt. cygar,
 • 1 kg tytoniu,
 • 10 l wyrobów spirytusowych,
 • 20 l wina alkoholizowanego,
 • 90 l wina (w tym 60 l wina musującego),
 • 110 l piwa.

Przeczytaj też: Koronawirus w Portugalii – czy można podróżować do tego kraju?

Przeczytaj też: Portugalia – poradnik dla kierowców

Czego nie możesz przywieźć z Portugalii?

Z Portugalii pewne produkty możesz wywieźć jedynie w ograniczonej ilości. Istnieje także lista artykułów, z którymi pod żadnym pozorem nie możesz przekroczyć granicy. Nieważne, w jakiej ilości. W przeciwnym razie narażasz się na karę.

Produkty, których nie możesz przywieźć z Portugalii, to:

 • artykuły wykonane z muszli (także biżuteria),
 • artykuły wykonane z rafy koralowej,
 • rzeczy wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego,
 • przedmioty wykonane ze skóry krokodyla, węża i innych dzikich zwierząt.
UWAGA!

Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, co możesz przewieźć przez granicę, skontaktuj się z Centrum Informacji Służby Celnej pod numerem telefonu (22) 330 03 30.

Jaka kara grozi Ci za wywiezienie rzeczy zabronionych z Portugalii?

Jeśli będziesz chciał przewieźć przez granicę rzeczy zabronione lub przekroczysz dozwoloną ilość produktów, narażasz się na karę. To, co Ci grozi, zależy od popełnionego czynu. W takiej sytuacji musisz się liczyć przede wszystkim z konfiskatą przewożonych przedmiotów. Ponadto narażasz się także na karę grzywny, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W najgorszej sytuacji, jeśli dopuścisz się przestępstwa, grozi Ci nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Co powinieneś przywieźć z Portugalii?

Lista produktów, które będą dobrą pamiątką z podróży do Portugalii, jest spora. Mowa tu zarówno o ozdobach, jak i artykułach, które można wykorzystać w kuchni, gotując potrawy przywracające wspomnienia z portugalskiej wycieczki. 

pamiątki z portugalii

Co warto zabrać ze sobą z podróży do Portugalii?

 1. Kogut z Barcelos

To symbol Portugalii, którego historia sięga aż średniowiecza. Według legendy kogut z Barcelos uratował życie niewinnemu pielgrzymowi. Figurka ma zapewniać zatem szczęście i sprawiedliwość. Występuje ona w różnych rozmiarach i kolorach. Maluje się ją ręcznie.

 1. Oliwa z oliwek

Portugalska oliwa z oliwek to najpopularniejsza pamiątka, którą turyści przywożą z Portugalii. Nic dziwnego. Jest doskonałej jakości, przez co nadaje potrawom wyjątkowy smak.

 1. Produkty z korka

Portugalia jest największym producentem wyrobów z korka na świecie. Z tego materiału wykonuje się tu np. torebki, portfele, kapelusze czy dekoracje domowe. Korek jest nie tylko ekologiczny, ale i bardzo trwały. Jest też symbolem Portugalii, dzięki czemu produkty z korka są idealną pamiątką z podróży do tego kraju.

 1. Wino

W Portugalii wino jest bardzo ważnym elementem kultury. Wytwarza się tu mnóstwo rodzajów tego trunku – białe, czerwone, różowe, musujące czy wzmacniane. To tu produkuje się jedno z najpopularniejszych win na świecie – Porto, czyli słodkie wino wzmacniane z Doliny Douro. Występuje tu także wino zielone, zwane Vinho Verde. W Portugalii jest mnóstwo winnic, w których istnieje możliwość degustacji tego trunku i zakupu prosto od producenta.

 1. Kafelki portugalskie

Kafelki ceramiczne azulejos to bardzo popularny portugalski motyw. Zwykle są to płytki o wymiarach 15 x 15 cm, które zdobią wiele tamtejszych budynków. Często przedstawiają także motywy roślinne czy zwierzęce, symbole, ważne postacie, czy historyczne sceny. To produkt bardzo popularny wśród turystów. Można go wykorzystać jako dekorację, np. w formie podkładki na stół. 

 1. Kawa

Portugalczycy uwielbiają kawę. W tutejszych kawiarniach można wypić wiele rodzajów tego trunku. Jest on mocny i aromatyczny, więc idealnie nadaje się do picia w formie espresso. To właśnie ten rodzaj kawy zwykle piją Portugalczycy. Szczególnie popularne marki to Nicola, Sical czy Delta.

 1. Ceramika

W Portugalii znaleźć można wiele produktów wykonanych z ceramiki. Północny region tego kraju słynie z naczyń w ceglastym kolorze. Na południu z kolei można dostać wyroby w różnych kolorach. Są one dostępne na lokalnych targach i bazarach oraz w sklepach z szyldem olaria.

 1. Sardynki

Sardynki występują w wodach Oceanu Atlantyckiego i są ważną częścią portugalskiej kuchni. Występują tu one w różnych postaciach, np. w sosie własnym czy grillowane, w formie dań oraz konserw. Sardynki są zapakowane zwykle w wielobarwne, eleganckie puszki, więc idealnie sprawdzą się jako prezent.  

 1. Portugalskie babeczki

Pastel de nata to popularny portugalski deser, czyli babeczki z ciasta francuskiego nadziewane budyniem. Można je dostać w zestawie z kawą w każdej kawiarni czy restauracji. Dostępne są także babeczki pakowane, które można kupić w supermarketach.

Gdzie możesz kupić pamiątki w Portugalii?

W Portugalii pamiątki kupisz niemal wszędzie. Zwłaszcza jeśli przebywasz w kurorcie turystycznym. W kraju tym jest wiele lokalnych sklepików, bazarów, targów i galerii handlowych. Istnieje także mnóstwo miejsc, w których mieszkańcy sprzedają lokalne produkty i rękodzieła. Na targu znajdziesz wiele popularnych i ciekawych portugalskich pamiątek w konkurencyjnych cenach.

W Portugalii zwyczaj targowania się nie jest zbyt popularny. Możesz spróbować negocjować cenę, jeśli robisz zakupy na lokalnym targu czy bazarze. Nie licz jednak na spory upust.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Portugalii?

Ceny i zakresy ubezpieczenia podróżnego do Portugalii sprawdzimy na przykładzie 35-letniego Michała, który wyrusza na 8-dniową wycieczkę do Portugalii. Planuje wypoczynek i zwiedzanie. Nie choruje przewlekle. Interesuje go ochrona, która obejmuje koszty leczenia, NNW i OC. Ile zapłaci za polisę?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
WienerKL: 171 987 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 107 492 zł
41 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
46 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
63 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
73,28 zł
UNIQAKL: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
81,60 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [czerwiec 2024]
CZY WIESZ, ŻE …

Portugalia objęta jest systemem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten możesz wyrobić bezpłatnie, jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Dzięki EKUZ możesz korzystać z publicznej opieki medycznej za granicą za darmo.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Portugalii

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Portugalii

Co warto przywieźć z Portugalii?
Czego nie można przywieźć z Portugalii?
Jakie jeszcze ograniczenia w przewozie produktów obowiązują w Portugalii?
PODSUMOWANIE
 • Restrykcje dotyczące wywozu produktów z Portugalii nie różnią się od europejskich norm.
 • Z Portugalii można wywieźć maksymalnie 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar i 1 kg tytoniu.
 • Z podróży do Portugalii można zabrać ze sobą do 10 l wyrobów spirytusowych, 20 l wina alkoholizowanego, 90 l wina i 110 l piwa.
 • Popularną regionalną pamiątką z Portugalii jest kogut z Barcelos, produkty z korka, kafelki, portugalskie babeczki czy ceramika.
 • Portugalia słynie z dobrej jakości oliwy z oliwek, pysznego wina, mocnej i aromatycznej kawy czy sardynek występujących w różnej postaci.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!