Pamiątki z Bułgarii – co kupić i przywieźć do kraju?

Bułgaria może o sobie przypominać długo po powrocie z wyprawy. Wystarczy, że podczas pobytu na Bałkanach zadbasz o pamiątki i wybierzesz najciekawsze propozycje. Sprawdź, co warto kupić i zabrać ze sobą do domu!

pamiątki z bułgarii

Pamiątka z Bułgarii – co wybrać?

Bułgaria to jeden z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. W 2022 roku ten bałkański kraj odwiedziło ponad 250 tys. osób z Polski. Zdecydowana większość przyjechała do Bułgarii latem. Od stycznia do sierpnia 2023 nad Morzem Czarnym wypoczywało 19,4% więcej polskich turystów niż przed rokiem. Jak informuje bułgarska minister turystyki, Zarica Dinkowa, 90% przyjezdnych z Polski, wybiera Nesebyr, Słoneczny Brzeg lub Warnę.

Co kupić na pamiątkę z Bułgarii?

Polacy coraz chętniej i częściej wyjeżdżają na wakacje do Bułgarii, a co za tym idzie, kupują więcej pamiątek. Drobiazgów w punktach handlowo-usługowych jest całkiem sporo. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w gąszczu pamiątkowych przedmiotów i co wartościowego wybrać, aby nie przepłacić, tylko przywieźć naprawdę “cenną” pamiątkę!

Bułgaria oferuje wiele wyjątkowych rzeczy. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski.

 • Róża damasceńska

Bułgaria słynie z uprawy róży damasceńskiej. Ten gatunek róż od starożytności rośnie w basenie Morza Śródziemnego, a rozpowszechnili go Rzymianie na Południu i Zachodzie Europy. Różane kielichy spotkasz zwłaszcza w Dolinie Róż (okolice miasta Kazanłyk).

Ta roślina ozdobna o barwnych i wonnych kwiatach jest źródłem wielu rozmaitych wyrobów. Są to głównie kosmetyki (m.in. perfumy, woda różana, olejek różany, mydło, kremy i balsamy), ale również artykuły spożywcze (np. konfitury czy likiery).

Znanym producentem produktów różanych jest Damascena. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy opakowanie opatrzone jest oznaczeniami ekologicznej uprawy i stosownym certyfikatem jakości.

 • Bułgarska ceramika

Wyroby ceramiczne w Bułgarii cieszą oczy zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Przyciągają wzrok swoim kształtem i kolorem. Są to przeważnie wazony, misy i talerze z gliny w żywych odcieniach niebieskiego, żółtego, czerwonego i zielonego. Wzory wpisują się w kanon sztuki rękodzielniczej.

Autentyczne wyroby od miejscowych rzemieślników kupisz w przystępnej cenie, a mniejsze naczynia nie zajmą dużo miejsca w walizce. Glinianą karafkę będziesz mógł wypełnić choćby napojem z rodzimych winogron….

 • Bułgarskie wina

Bułgaria znana jest z produkcji cenionej jakości win. Polecane są szczególnie czerwone (np. Gymza, Mavrud, czy Melnik) i białe odmiany (Dimiat lub Karacuda), zwłaszcza te pochodzące z regionów Melnik i Thracian Valley.

W Bułgarii kupisz też wino Pelin z dodatkiem piołunu, chwalone za swoje korzystne właściwości dla zdrowia.

 • Rakija

Mocniejszym alkoholem od wina jest Rakija – narodowy trunek Bułgarów. Jej bukiet tworzą różne owoce (np. figa, śliwka, morela, gruszka czy pigwa), a w niektórych odmianach “domowych” może zawierać nawet 70% alkoholu.

Rakija powinna być podawana w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzana. Do jej spożycia wykorzystuje się tradycyjne kubki miedziane lub gliniane.

 • Bułgarskie sery

Bułgaria kojarzona jest z produkcji wybornej jakości serów. Występują w licznych odmianach znakomitych jako osobna przekąska (np. do wina) lub jako składnik bułgarskich potraw.

Poszczególne sery różnią się konsystencją i walorami smakowymi. Kaszkawał (tzw. cheddar Bałkanów) jest półtwardym serem dojrzewający z mleka owczego lub krowiego, natomiast Sirene (podobny do greckiej fety) stanowi ser solankowy na bazie tego samego mleka.

 • Kolorowa sól

Szerena Sol to tradycyjna, bułgarska sól ziołowa. Mieszanka różnych ziół odpowiada za zabarwienie przyprawy. Obejmuje m.in. oregano, cząber, kurkumę, paprykę i kozieradkę. Po narodzinach dziecka, bliscy jedzą chleb posmarowany miodem i z tą “posypką”, co ma zapewnić mu zdrowie i pomyślność w rodzinie. Dopełnia smak wielu bułgarskich dań.

 • Czubrica

Inną przyprawą używaną w Bułgarii jest czubrica. W Polsce znana jest pod nazwą czubryca, czyli suszony cząber górski w różnych kolorach i z domieszkami. Bułgarzy dodają ją do wielu potraw.

 • Pasty paprykowe (Ajvar/Lutenica)

Ajvar jest popularnym dodatkiem do posiłku w Bułgarii. To nieco pikantna pasta z warzyw (m.in. bakłażana, słodkiej papryki i czosnku) z dodatkiem octu i wyrazistych przypraw. Doskonale nadaje się do kanapek, tostów czy do potraw z grilla.

Lutenica jest podobna do ajvaru, ale różni się nieco składem. Grubo siekane pomidory tworzą jej gęstszą konsystencję, która bardziej przypomina sos paprykowy.

 • Lokum

Do najsłynniejszych słodyczy w Bułgarii należy lokum. Ten deser jest niezwykle popularny, zwłaszcza w odmianie różanej.

Smakołyk ten powstał w Turcji jako rachatłukum, skąd rozprzestrzenił się na Bałkany.

 • Malowane ikony

Ikonografia to jeden z przejawów rzemiosła artystycznego. Choć ręcznie malowane ikony nie należą do najtańszych, to warto w nie zainwestować. Prędzej niż w popularnych sklepach z pamiątkami, gdzie spotkasz masowe kopie, oryginalne dzieła sztuki dostaniesz w pracowni lokalnego artysty.

Jeśli nie interesują Cię religijne obrazy, możesz zdecydować się na ręcznie tkane kilimy czy makramy. Występują w różnych wzorach i kombinacjach spotykanych tylko na Bałkanach.

Bułgaria – czego się wystrzegać?

Podróżując do Bułgarii, warto być świadomym kilku rzeczy. Znajomość zagrożeń pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Prezentujemy kilka wskazówek dotyczących tego, czego lepiej unikać będąc w Bułgarii.

 • Podróbki

Podczas zakupów na targach i w sklepach z pamiątkami, ostrożnie wybieraj przedmioty. Brak poświadczenia autentyczności (np. w postaci certyfikatu) oznacza, że najprawdopodobniej masz do czynienia z podróbką. Takie sytuacje dotyczą szczególnie droższych przedmiotów (np. biżuterii czy sztuki).

Jeśli nie masz pewności, czy kupujesz pełnowartościowy produkt, lepiej zrezygnuj z transakcji.

 • Pieniądze i dokumenty

Nie noś przy sobie wszystkich przeznaczony na wyjazd środków. Część gotówki zadysponuj w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie w pokoju hotelowym). Podobnie postępuj z dokumentami podróży (dowodem osobistym lub paszportem). Ich kopie umieść w niedostępnym miejscu, abyś w razie utraty oryginałów nie został bez jakiekolwiek zabezpieczenia.

Wakacje w Bułgarii – jak się zabezpieczyć?

Na urlop w Bułgarii, oprócz swoich rzeczy osobistych, weź ze sobą polisę turystyczną. EKUZ nie zapewni Ci całkowitego finansowania leczenia w tym kraju. Co prawda dostęp do publicznej służby zdrowia w Bułgarii zazwyczaj następuje po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak za wizytę u lekarza standardowo naliczana jest opłata w wysokości 2,90 lewów (ok. 6,34 zł wg kursu z dnia 29.05.2024). Refundacji nie podlegają również wizyty u stomatologa.

Na wypadek tych i innych okoliczności, wybierz ubezpieczenie indywidualne.

Co powinna zawierać polisa do Bułgarii?

 • Koszty leczenia i assistance

Ubezpieczenie to zapewnia finansowe wsparcie na wypadek konieczności nagłej wizyty u lekarza lub podjęcia kosztownej hospitalizacji. Ubezpieczyciel ureguluje również koszty akcji ratunkowej.

W ramach assistance podróżnego, towarzystwo zapewnia transport medyczny do kraju. W niektórych przypadkach występuje również możliwość kontynuowania leczenia w ojczyźnie.

 • NNW podróżne

Następstwa nieszczęśliwych wypadków mogą rzutować na ogólny stan zdrowia i dalsze funkcjonowanie. Trwały uszczerbek oznacza zadośćuczynienie w konkretnej wysokości. Jeśli powrót do dotychczasowej aktywności zawodowej jest niemożliwy, ubezpieczyciel zapewnia również środki na zmianę kwalifikacji.

 • OC podróżne

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym polega na przeniesieniu roszczeń finansowych z posiadacza polisy turystycznej na towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu nie zapłacisz za szkody wyrządzone przez ciebie lub Twoje dziecko czy pupila (np. w sklepie z drogimi pamiątkami).

 • Ubezpieczenie bagażu

Polisa na pakunek przyda się szczególnie po zakupie cennych pamiątek. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie (w wysokości kilku tysięcy złotych) jeżeli bagaż zostanie zgubiony, opóźniony lub uszkodzony w transporcie. Przyda się to zwłaszcza, gdy podróżujesz samolotem.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa do Bułgarii na 10 dni dla jednej osoby dorosłej (30 lat)Polisa do Bułgarii na 10 dni dla dwóch osób dorosłych (30 i 29 lat)Polisa do Bułgarii na 10 dni dla rodziny (dwoje dorosłych: 30 i 29 lat oraz dwoje dzieci: 5 i 3 lata)
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
42 zł84 zł151 zł
AXA Partners
KL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
47 zł93 zł156 zł
Wiener
KL: 40 000 euro
NNW: 10 000 zł
OC: 25 000 euro
51 zł103 zł
mtu24.pl
KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
54 zł108 zł216 zł
Proama
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
61 zł121 zł231 zł
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
63 zł126 zł252 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
69 zł138 zł291 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
72 zł143 zł307 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (31.05.2024).

Sprawdź również: Ubezpieczenie do Bułgarii

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Bułgarii

Z czego słynie Bułgaria?
Co skosztować w Bułgarii?
Na co uważać w Bułgarii?
PODSUMOWANIE
 • Bułgaria to popularny wśród Polaków kierunek wakacyjnych wyjazdów. Turyści z Polski wybierają przeważnie Słoneczny Brzeg, Nesebyr lub Warnę.
 • Pamiątki z Bułgarii, które warto przywieźć to m.in.: wyroby z róży damasceńskiej, rękodzieło, wina, nabiał, przyprawy, pasty z papryki lub słodycze.
 • Przy zakupie drogich pamiątek trzeba uważać, aby nie dać się oszukać. Występują podróbki, a złodzieje grasują w pobliżu punktów handlowych (np. na targowisku).
 • Na urlop w Bułgarii weź ze sobą polisę turystyczną. Ubezpieczenie podróżne zapewni Ci wsparcie finansowe w razie kłopotów zdrowotnych lub po kradzieży.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!