Pamiątki z Chorwacji – co przywieźć do domu z wakacji?

Wyroby z lawendy z wyspy Hvar, pyszna oliwa i wina, czerwone zdobione pierniki oraz delikatne tradycyjne koronki to przykłady pamiątek, które warto przywieźć ze sobą, wracając z chorwackich wakacji. Co jeszcze wyjątkowego można znaleźć w tym kraju? Czego z pewnością nie warto kupować? Przygotowaliśmy listę najbardziej charakterystycznych pamiątek z Chorwacji!

chorwacja - pamiątki

Wybór pamiątek z wakacji w Chorwacji – co przywieźć, a czego nie?

Z Chorwacji możemy wrócić do domu nie tylko z opalenizną i wspomnieniami, ale także z materialnymi pamiątkami. W każdym kraju znajdziemy bez problemu rzeczy, które są charakterystyczne dla danego miejsca czy regionu. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze wakacyjnych pamiątek? Które warto przywieźć do domu, a które lepiej omijać szerokim łukiem?

  • Masowej produkcji mówimy pas – problem taniej tandety masowo produkowanej w krajach azjatyckich i sprzedawanych w popularnych turystycznie miejscach, to problem nie tylko Chorwacji, ale także Polski i zapewne większości krajów na świecie. Unikamy więc kuszących cenami pseudopamiątek, które nie są związane z danym miejscem.
  • Wybieramy lokalne produkty – pamiątka z wakacji powinna odnosić się do miejsca, które odwiedziliśmy. Dzięki temu będzie czymś wyjątkowym, a do tego jej zakup okaże się wsparciem dla lokalnych drobnych producentów, rzemieślników czy rolników, a nie wielkich fabryk na drugim końcu świata.
  • Praktyczne i użytkowe – po co w ogóle kupujemy pamiątki? Jeśli mają one wylądować w kącie lub na półce, na którą domownicy nie zwracają uwagi, to chyba nie ma sensu, czegoś takiego kupować. Może warto więc wybrać coś praktycznego, czego będziemy używać na co dzień? Takie wybór pamiątki sprawi, że wspomnienia wakacyjnego wyjazdu będą częściej do nas powracać.
  • Do kolekcji – oczywiście nie wszystkie pamiątki muszą być praktyczne. Kolekcjonerów i kolekcjonerek nie brakuje, więc nawet drobna rzecz może okazać się ciekawym uzupełnieniem domowego zbioru.
  • Alkohole, przyprawy i jedzenie – to zupełnie inna kategoria. Wielu spożywczych produktów regionalnych nie można łatwo kupić po powrocie do domu, więc warto nabyć je od lokalnych producentów podczas wyjazdu. W końcu to świetny pomysł na rozkoszowanie się wakacyjnymi smakami na długo po powrocie z Chorwacji.
  • Nie zabieramy elementów przyrody – Konwencja Waszyngtońska ma na celu ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt poprzez kontrolę handlu nimi. Lokalne przepisy mogą także ograniczać wywóz określonych rzeczy. NIe zabierajmy ze sobą piasku, kamyków, muszli, elementów zabytków i tego typu rzeczy. Gdyby każdy to robił, to szybko lokalna przyroda i zabytki straciłyby swoje walory.

Przy wyborze pamiątek z wakacji w Chorwacji powinniśmy kierować się nie tylko chwilową ekscytacją, ale także rozsądkiem.

UWAGA!

Chorwacja zakazała wywożenia muszli gatunku chronionego przyszynki szlachetnej (Pinna nobilis)!

Rodzaje pamiątek z wakacji w Chorwacji – na co zwrócić uwagę?

Z wakacji w Chorwacji możemy przywieźć różnego rodzaju pamiątki. Ogólnie można je podzielić na:

  • jedzenie,
  • alkohole,
  • rękodzieło,
  • odzież,
  • dekoracje,
  • kosmetyki,
  • rzeczy kolekcjonerskie.

Poniżej przedstawiamy przykłady poszczególnych rodzajów pamiątek, które warto przywieźć z Chorwacji. Unikamy podawania rzeczy oczywistych, które w żaden sposób lub w niewielkim stopniu są związane z tą częścią świata – pocztówki czy magnesy na lodówkę.

Pamiątki z Chorwacji – przykłady

Czas przejść do konkretów! Wiemy mniej więcej jakiego rodzaju pamiątki mogą trafić do naszego bagażu powrotnego z Chorwacji. Co jednak warto przywieźć ze sobą i gdzie to można kupić? Pamiętajmy, że część pamiątek dostępnych jest w określonych miastach, wyspach czy regionach Chorwacji!

co warto przywieźć z chorwacji - pamiątki

Lawenda – magia wyspy Hvar

Wprawdzie wyroby z lawendy – olejki, miód, kosmetyki – można kupić w całej Chorwacji, to najlepiej udać się na wyspę Hvar, która słynie ze wspaniałych pól lawendowych. Na przełomie czerwca i lipca w miejscowości Velo Grablje odbywa się festiwal, na którym poznamy techniki produkcji olejku lawendowego i kupimy lokalne wyrobu z tej rośliny.

Lawenda ma szerokie zastosowanie. Nie tylko wykorzystuje się ją w kosmetyce (np. olejki, mydło), ale także stanowi oryginalny dodatek do dań – w szczególności do potraw z ryb i jagnięciny. Listki lawendy dodawane są również do sałatek, a kwiaty do słodkich deserów.

Licitarsko srce – pyszne zdobione pierniczki 

Te pierniki w kształcie serca robione wyłącznie z wody, mąki i cukru będą smakowitą pamiątką z pobytu w północnej Chorwacji (np. Zagrzeb, Karlovac czy Samobor). Wypieki ozdabiane są kolorowym lukrem – najpopularniejszy jest czerwony. Pojawiają się na nich także różne napisy.

Licitarsko srce to tradycyjna metoda wyrobu pierników w Chorwacji. W 2010 roku sztuka ta została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Chorwacka oliwa – kulinarny must have 

Oliwa jest integralną częścią kuchni śródziemnomorskiej. W Chorwacji kupimy regionalną oliwę najwyższej jakości, która z pewnością będzie bardziej wartościowa pod względem odżywczym niż popularne blendy sprzedawane w polskich dyskontach. 

W Chorwacji najlepsze oliwy pochodzą z niewielkich gajów, w których uprawia się lokalne odmiany buža i oblica – można je znaleźć w butikach z winami. Przy okazji warto także rozważyć zakup octu balsamicznego.

Wino z Chorwacji – do wyboru, do koloru!

Miłośnicy wina z pewnością znajdą coś dla siebie podczas wyjazdu do tego kraju. W północnej części Chorwacji uprawia się przede wszystkim białe winorośle, a w południowej czerwone, które potrzebują więcej słońca (Dalmacja). 

Z zachodniej Istrii pochodzi białe wino Malvazija, które wyróżniają cytrusowe nuty. Inne popularne białe wino to Posip (wyspa Korcula) czy Grasevina (północna część kraju, głównie Slavonia).

Natomiast do popularnych czerwonych win zaliczyć można Dingac i Plavac, które pochodzą z półwyspu Peljesac i wyspy Hvar. Z kolei z zachodniej części Chorwacji pochodzi wino Teran, które charakteryzuje się wysoką kwasowością. Do znanych szczepów winorośli należy zaliczyć też odmianę o nazwie Babić.

Rakija – mocny alkohol z Chorwacji

To mocny alkohol zbliżony do brandy lub bimbru, który powstaje w procesie destylacji owoców. W Chorwacji można skosztować travaricę, czyli rakiję ziołową, którą podaje się na początku posiłku z suszonymi figami. Oprócz rakiji popularnością cieszą się także różne odmiany grappy – z różnymi ziołowymi dodatkami, a także orzechami (orahovica).

Bukaleta – wyjątkowe naczynie z Istrii

W zachodniej część Chorwacji znajduje się największy półwysep tego kraju i Morza Adriatyckiego. Mowa o Istrii, z której wywodzą się tradycyjne dzbanki wykonywane z wypalanej gliny. Pierwotnie służyły do podawania wina, a obecnie serwuje się w nich także zupę.

Koronki z Chorwacji – na liście UNESCO

Tradycja koronkarstwa w Chorwacji sięga XV wieku. W różnych regionach kraju powstały unikatowe style tworzenia koronek. W Pagu powstają koronki igiełkowe, w okolicach Slavonskiego Brodku koronki Sols, a koronki klockowe w takich miejscowościach jak Lepoglava i Sveta Marina. Natomiast frywolitki to domena Križevci, a na wyspie Hvar wykonuje się koronki z włókien agawy.

W 2009 roku koronkarstwo w Chorwacji zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO w Europie. Delikatne dzieła z pewnością będą cudowną pamiątką z podróży po Chorwacji. Poniżej prezentujemy koronki z Pagu.

Tradycyjna biżuteria – Šibenski botun

Chorwacja słynie z tradycyjnej biżuterii, której charakterystycznym motywem jest šibenski botun. To ręcznie robione wyroby ze srebra, które związane są z wielowiekową tradycją tego kraju. Wśród nich znajdziemy wisiorki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki czy bransoletki. 

W regionie Kvarner, w tym często odwiedzanej przez turystów Rijece, popularnym motywem jest morčić, czyli figurka Maura w turbanie, który ma przynosić szczęście i pomyślność. Wyjątkowy wzór ozdabia broszki, kolczyki, spinki do mankietów, pierścionki czy wisiorki – takiej ozdoby z pewnością nie znajdziemy nigdzie indziej!

Krawat – chorwacki wynalazek

Współczesne krawaty wywodzą się z Chorwacji, a dokładnie ich pierwowzorem były długie, kolorowe szarfy bądź chusty noszone na szyi. Zgodnie z legendą kobiety zawiązywały je mężczyzną, którzy wyruszali na wojnę, co miało przypominać im o rodzinnym domu podczas trudów wojaczki.

Parasole z Šestine – czerwone z ozdobami

Bez wątpienia wyjątkową pamiątką z Chorwacji będzie także parasol z niewielkiej miejscowości Šestine, która leży w pobliżu Zagrzebia. Wyróżnia je czerwony kolor, zdobione krawędzie oraz wygięty uchwyt wykonany z drzewa kasztanowca – są one ważnym elementem lokalnego tradycyjnego stroju.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – jak wybrać i ile kosztuje?

Na wakacyjny wyjazd za granicę zawsze warto się ubezpieczyć, ponieważ podczas podróży może przydarzyć się wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Konsekwencją ich może być konieczność opłacenia leczenia, hospitalizacji, zapłaty odszkodowania czy utrata bagażu lub sprzętu sportowego.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu, które jest pakietem różnych ubezpieczeń, podróżny może otrzymać szeroką ochronę i wsparcie w wielu różnych sytuacjach. Oczywiście najważniejszą z nich jest pokrycie kosztów leczenia, akcji ratowniczej na morzu i w górach czy transportu medycznego, co pozwoli uniknąć płacenia z własnej kieszeni za takie usługi. W skład pakietu może wchodzić (zależnie od wyboru turysty):

Pamiętajmy, że ubezpieczenie turystyczne musimy dostosować do celu wyjazdu, by ochrona objęła zdarzenia powstałe w czasie wykonywanie nietypowych aktywności – np. nurkowanie czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka/ekstremalnych.

Na koniec pozostaje nam sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Przedstawiamy ofert dla 29-letniego podróżnego, który w celach wypoczynkowych wybiera się na 7 dni na wyspę Krk – pod uwagę wzięliśmy najtańsze oferty od poszczególnych ubezpieczycieli.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Chorwacji
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 85 184 zł
NNW – 15 000 zł
25,01 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł26,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
32,69 zł
WienerKoszty leczenia – 170 112 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 106 319
36,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
45,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji z tygodniową ochroną można kupić już od 22 złotych, co w porównaniu z cenami pamiątek i samego wyjazdu, jest śmiesznie niskim kosztem. Warto więc wykupić taką ochronę, by w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania nie żałować tego, że nie ubezpieczyliśmy się za kilkadziesiąt złotych.

Więcej na temat ubezpieczenia do Chorwacji przeczytasz w naszym poradniku: Ubezpieczenie do Chorwacji

PODSUMOWANIE
  • Najlepsze pamiątki to te wykonane na miejscu, lokalne, rzemieślnicze i charakterystyczne dla danego miejsca.
  • Z Chorwacji nie wolno wywozić muszli chronionego gatunku Pinna Nobilis.
  • Pamiątką z Chorwacji może być produkt spożywczy, alkohol, wyrób rękodzielniczy, kosmetyk, odzież czy odzież.
  • Do najbardziej charakterystycznych pamiątek z Chorwacji należą wyroby z lawendy, zdobione pierniki w kształcie serca (licitarsko srce), dzbanki bukaleta, rakija, tradycyjna biżuteria (morčić), oliwa, wino czy parasole z Šestine.
  • Na wyjazd do Chorwacji warto mieć ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Chorwacji

Jakich pamiątek należy unikać, a które będą świetnym pomysłem?
Jakie pamiątki warto przywieźć z Chorwacji?
Za ile można kupić ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!