Pamiątki z Cypru – co przywieźć z wyspy Afrodyty?

Z wyjazdu do tego śródziemnomorskiego kraju warto przywieźć do domu wiele pysznych lokalnych produktów spożywczych. Wśród nich są ser halloumi, oliwa i oliwki, aromatyczne miody, a także słynne wino Commandaria. Do tego dodajmy znaną na całym świecie srebrną biżuterię i koronki z Lefkary, a z pewnością każdy turysta znajdzie idealną pamiątkę na Cyprze!

cypr pamiątki

Pamiątki z Cypru – co wybrać, a czego unikać?

Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego. Z wakacji do tego kraju z pewnością wrócimy z opalenizną i wspomnienia malowniczych krajobrazów. Niektóre rzeczy, które zachwycą nas na miejscu, możemy zabrać ze sobą do domu. Na jakie pamiątki warto zwrócić uwagę?

 • Rzemieślnicze produkty i wyroby z Cypru – unikatowe, wyjątkowe, zrobione z sercem i pasją czy techniką przekazywaną od pokoleń. Właśnie takie wykonują lokalni rzemieślnicy. To one są z pewnością warto zakupu, a na Cyprze ich nie brakuje. Wystarczy wspomnieć cudowne koronki z Lefkary. 
 • Produkty spożywcze z Cypru – o kuchni śródziemnomorskiej napisano i powiedziano wiele. W końcu w ocenie wielu jest ona najzdrowsza i najpyszniejsza na świecie. To bez wątpienia wskazówka, że na Cyprze znajdziemy wyborne jedzenie i napoje, z kultowym halloumi, aromatycznym miodem, winem i oliwkami.
 • Pamiątki praktyczne – nie każdy jest kolekcjonerem, którego pasją jest zbieranie rzeczy. Część z nas, zapewne nie taka mała, woli przywieźć z Cypru coś praktycznego, co można używać na co dzień. Do takich rzeczy można zaliczyć srebrną cypryjską biżuterię czy ceramikę. 
 • Pamiątki dla zbieraczy – na pewno na Cyprze wielu kolekcjonerów znajdzie przedmioty, które powiększą ich kolekcję. Tutaj nic nie trzeba dodawać, każdy kto coś zbiera, doskonale wie, o czym tutaj piszę.

Nie wszystkie pamiątki są warto uwagi. Część z nich nie warto, a innych nie powinno się zabierać do domu. O czym mowa?

 • Produkty masowej produkcji – pamiątka powinna być związana z danym miejscem. Oczywiście każdej rzeczy można nadać wartość i połączyć ze wspomnieniami, ale produkowane w fabrykach na masową skalę pseudopamiątki, na których zmienia się jedynie logo, to produkty, które nie są warto żadnych pieniędzy.
 • Dzika flora i fauna zagrożone wyginięciem oraz produkty z nich wykonane – zasady przewozu reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES), wywóz jest możliwy w przypadku posiadania specjalnego zezwolenia.
 • Antyki i cenne artefakty – nie wolno ich wywozić z Cypru. Na rządowej stronie przeczytamy, że eksport dotyczy starożytnych przedmiotów, na przykład glinianych dzbanów.

Powyżej znajdują się ogólne wskazówki. W dwóch kolejnych częściach artykułu będziemy je coraz bardziej uszczegóławiać. 

Rodzaje pamiątek z Cypru – co zabrać do domu?

Z Cypru warto rozważyć przywiezienie pamiątek z kilku kategorii:

 • produkty spożywcze,
 • wyroby rzemieślnicze,
 • biżuteria.

Wśród najpopularniejszych pamiątek z Cypru zazwyczaj wymienia się całą gamę produktów spożywczych – od serów, przez słodycze i oliwki po wina, a także słynne koronki i biżuterię.

Pamiątki z Cypru – co przywieźć z wakacji?

Na Cyprze znajdziemy wiele różnego rodzaju pamiątek, które warto przywieźć do domu. Wiele z nich to produkty spożywcze i rękodzielnicze. Przyjrzyjmy się im dokładniej!

Lefkaritika – tradycyjne koronki z Lefkary

W południowo-wschodniej części Cypru leży miejscowość Lefkara, z której pochodzą wykonywane ręcznie koronki. Tradycja ich wytwarzania sięga XIV wieku. Sztuką haftowania koronek zajmowały się kobiety, które w grupach tworzyły dzieła ze skomplikowanymi geometrycznymi wzorami. Natomiast mężczyźni trudnili się ich sprzedażą.

Czy warto kupić koronki z Lefkary? Zdecydowanie tak! W końcu legenda głosi, że sam Leonardo da Vinci był nimi zachwycony, a temu wielkiemu artyście, wynalazcy i konstruktorowi nie można odmówić zmysłu estetycznego. Dodajmy także, że w 2009 roku lefkaritika została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Biżuteria ze srebra – kolejna pamiątka z Lefkary

Oprócz wspomnianych wyżej koronek w Lefkarze powstaje tradycyjna biżuteria ze srebra. W tej górskiej miejscowości możemy kupić bransoletki, naszyjniki czy kolczyki, które wytworzone ze srebra są pokrywane białym złotem. 

Halloumi – ser z Cypru

Ten cypryjski przysmak powstaje z mleka owczego i mleka koziego, a niekiedy dodawane jest także mleko krowie. Halloumi ma słony smak oraz warstwową konsystencję, która przypominą tę mozzarelli. Często dodawana jest do niego mięta. Jego cechą charakterystyczną jest wyższa temperatura topnienia, więc nadaje się świetnie do smażenia i gotowania, choć oczywiście można dodać go w surowej formie do sałatki.

Mieszkańcy Cypru w gorące dni lubią jeść halloumi z arbuzem lub łączyć go z plasterkiem wędzonej wieprzowiny czy kiełbasą jagnięcą. W 2021 roku ser halloumi znalazł się w rejestrze produktów o chronionej nazwie pochodzenia (ChNP).

Commandaria – najstarsze wino z Cypru

Położenie kraju zobowiązuje! Kraje basenu Morza Śródziemnego słyną z doskonałych win, więc i na Cyprze uprawia się winorośl. Ze wschodnich zboczy Gór Trodos, które znajdują się w południowo-zachodniej części wyspy, pochodzi Commandaria, czyli słodkie wino deserowe uważane za najstarszy tego typu trunek w Europie.

Co ciekawe, Commandarię wytwarza się z dwóch odmian winorośli – czerwonej mávro i białej xynistéri. Owoce podsusza się wstępnie na słońcu, a wino dojrzewa w dębowych beczkach co najmniej 2 lata. Gotowy produkt ma około 15% alkoholu.

Oliwki i oliwa – dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej

Z podróży na Cypr warto zabrać do domu oryginalną cypryjską oliwę i oliwki. Kraj ten należy do ich czołowych producentów, a historia upraw drzew oliwnych sięga XII wieku. Świetnym pomysłem jest odwiedzenie lokalnej olejarni, by kupić oliwę z pierwszego tłoczenia.

Oczywiście oliwę i oliwki kupimy także w sklepach w większych miejscowościach na Cyprze, choćby w Limassol. Każdy miłośnik oliwek znajdzie idealny przysmak dla siebie, ponieważ są one dostępne w różnych formach – nadziewane, całe, siekane czy krojone. Popularne rodzaje oliwek to koroneiki, kalamata, konsevolea, megaritki czy kolovi.

Loukoumi Geroskipou – słodki smakołyk z Cypru

Ten cypryjski przysmak wytwarzany jest w południowo-zachodniej części wyspy. Loukoumi Geroskipou to słodka przekąska o galaretowatej konsystencji, która rozpuszcza się w ustach. Produkt dostępny jest w kostkach, które pokryte są cukrem pudrem bądź wiórkami kokosowymi.

Loukoumi Geroskipou nie zawiera glukozy i żelatyny, co wyróżnia go od innych tego typu produktów. Słodkie żelkowe kosteczki dostępne są w wielu smakach – na przykład różanym, pomarańczowym, truskawkowym, mandarynkowym, bananowym, pistacjowym czy bergamotowym. Loukoumi Geroskipou posiada chronione oznaczenie geograficzne (ChOG).

Tziverti – miód z Cypru

Z Cypru z pewnością warto przywieźć słoik miodu. Dlaczego? Na wyspie rośnie wiele odmian drzew, krzewów i ziół, które nie występują w Polsce, więc tamtejsze miody mają wyjątkowe aromaty i smaki. Jakie? Na przykład oferowane są miody z kwiatów eukaliptusa, drzewa cytrynowego, tymianku, sumaku czy lawendy.

Natomiast miód Tziverti w 2019 roku zdobył pierwszą nagrodę podczas Światowych Nagród Pszczelarskich w Kanadzie. Zwycięzcą okazał się konkretnie miód tymiankowy, którego z pewnością warto spróbować.

Ubezpieczenie turystyczne na Cypr – jak wybrać?

Cypr należy do Unii Europejskiej, więc przed podróżą na wyspę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Polskie MSZ ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia zaleca także wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które będzie zawierać ochronę w razie nagłego pogorszenia zdrowia w związku z chorobą przewlekłą oraz zapewni pokrycie kosztów transportu medycznego.

Pakiet ubezpieczenia turystycznego może zawierać (w zależności od wybranego wariantu):

Pamiętajmy, by rozszerzyć ochronę o planowane aktywności. W przypadku Cypru może być to nurkowanie czy uprawianie sportów ekstremalnych.

Pozostaje nam sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Cypr. Wyliczenia w kalkulatorze Mubi przeprowadziliśmy dla 27-letniego turysty, który wybiera się na 7 dni na wyspę w celach turystycznych. Pod uwagę wzięliśmy najtańsze oferty ubezpieczycieli.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Cypru
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 394 zł
NNW – 15 000 zł
25,22 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł28,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
29,40 zł
WienerKoszty leczenia – 172 788 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 107 992
36,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
43,47 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
48,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [10.06.2024].

Koszt ubezpieczenia na 7-dniowy wyjazd na Cypr jest bardzo niski. Najtańsza oferta od mtu24.pl to wydatek zaledwie 22 zł, czyli nieco ponad 3 zł za dzień ochrony. Z kolei pełny pakiet w Wienerze kosztuje 36 zł.

PODSUMOWANIE
 • Do najlepszych pamiątek z Cypru należy zaliczyć te tradycyjne i rzemieślnicze, które są charakterystyczne dla wyspy.
 • Wśród pamiątek, które warto przywieźć z Cypru, znajduje się wiele produktów spożywczych – ser halloumi, oliwki, oliwa, Loukoumi Geroskipou czy wino Commandaria.
 • Popularnymi pamiątkami są koronki i srebrna biżuteria z Lefkary.
 • Ubezpieczenie turystyczne na Cypr można kupić już od około 3 zł za dzień ochrony.
Jakie pamiątki warto przywieźć z Cypru?
Z jakich produktów spożywczych słynie Cypr?
Od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego na Cypr?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!