Pamiątki z Egiptu – co warto kupić i przywieźć do kraju, a na co uważać?

Pamiątki z podróży jeszcze długo po jej zakończeniu przywołują wspomnienia z minionej wyprawy. Turyści muszą uważać, aby nie narobić sobie z ich powodu problemów. Sprawdź, czego nie można zabrać z Egiptu! Jest jednak cała masa rzeczy, które opłaca się kupić w tym kraju i przywieźć do Polski. I jest to całkowicie legalne!

egipt pamiątki

TOP 10 pamiątek z Egiptu, które warto kupić

Pamiątki z Egiptu to przeważnie rzeczy, które przypominają o bogatej historii i kulturze tego fascynującego miejsca z tradycją sięgającą kilku tysięcy lat. Oto przykłady popularnych przedmiotów, które można nabyć podczas pobytu w Egipcie i bez problemu przewieźć przez granicę w drodze powrotnej do kraju.

Poznaj 10 powszechnie znanych i dostępnych pamiątek z Egiptu. Przejrzyj naszą listę przed powrotem do kraju, abyś wiedział, co kupić na pamiątkę wycieczki do Krainy Faraonów!

 • Figurki starożytnych bóstw i władców Egiptu

Miniaturowe rzeźby faraonów wykonane są z różnych materiałów. Są zrobione na przykład z kamienia, drewna, gliny lub metalu. Mogą to być np. figurki bogini Izydy, faraona Tutanchamona, sfinksa czy skarabeuszy.

 • Pergaminowe papirusy

Repliki starożytnych papirusów można zdobyć na licznych straganach. Ten popularny rodzaj pamiątki, przeważnie pokryty jest hieroglifami lub scenami z życia starożytnych Egipcjan. Pięknie zdobione i oprawione grafiki nadają się do oprawienia i powieszenia na ścianie.

 • Biżuteria z motywem egipskim

W Egipcie dostępna jest cała masa wyrobów jubilerskich. Są to na przykład: kolczyki, naszyjniki, bransoletki czy pierścionki. Zdobią je hieroglify, symbole egipskie lub wizerunki dawnych bóstw. Te popularne ozdoby ciała można dostać w wielu punktach z pamiątkami.

 • Alabastrowe wazony i figurki

Alabaster to popularny surowiec w Egipcie używany do wyrobu różnych przedmiotów. Służy również jako materiał do wyrobu elementów ozdobne, takich jak: wazony, figurki czy świeczniki. Rzeczy te są na ogół misternie zdobione i stanowią gustowne uzupełnienie wystroju wnętrza.

 • Egipskie szaty i szale

Popularną pamiątkę z Egiptu stanowią różne wyroby tekstylne. Ręcznie wykonane tkaniny zdobione haftami, z domieszką jedwabiu czy tradycyjne szale, mogą być pięknym elementem garderoby i praktycznym przedmiotem przypominającym o wyjeździe na Bliski Wschód. Egipcjanie słyną także ze wspaniałych, ręcznie tkanych dywanów.

 • Pamiątkowe piramidki i gadżety

Wiele sklepów z suwenirami oferuje miniaturowe repliki piramid wykonanych z różnych materiałów. Występują tam także rozmaite drobiazgi z motywem Piramid w Gizie, jak na przykład: monety, magnesy, breloczki czy kubki.

 • Piramidiony i miniaturowe obeliski

Szczyt wielkiej piramidy wieńczył dawniej piramidion – wierzchołek z cennego materiału (np. złota). Obecnie można kupić ich reprodukcje, które w oryginale spoczywają na stałe w muzeach. Miniaturowe obeliski są wykonane z różnych materiałów, takich jak: metal, drewno czy kamień.

 • Naturalne olejki i kadzidełka

Egipt słynie z produkcji perfum i olejków eterycznych o zapachach inspirowanych dawnymi tradycjami. Wśród nich może być mirra i kadzidło, które ponoć stosowała sama Królowa Kleopatra. Różnorodność dostępnych aromatów pozwala każdemu wybrać coś dla siebie lub na prezent dla bliskich.

 • Amulety i talizmany

Egipt od wieków jest pełen przedziwnych wierzeń i magicznych praktyk, stąd też amulety i talizmany stanowią popularne pamiątki. Mogą to być miniaturowe figurki bóstw, symbolizujące ochronę i szczęście albo kamienie zdobione hieroglifami. Przed zakupem warto zapoznać się, co dokładnie oznacza dany symbol i do czego się odwołuje, aby nie kupić czegoś niezgodnego z własnymi przekonaniami.

 • Książki i literatura egipska

Jeśli jesteś zafascynowany kulturą i historią Egiptu, możesz nabyć na miejscu piękne wydania albumów lub przewodników turystycznych po najważniejszych atrakcjach tej krainy. Dzięki nim jeszcze bardziej zgłębisz swoją wiedzę np. o mitologii, historii, sztuce czy architekturze egipskiej. Przekręcając strony, będziesz mógł wracać myślami do odwiedzonych miejsc jeszcze długo po powrocie do kraju.

Arabska Republika Egiptu – czego nie wolno wywozić z kraju?

Egipt jest bardzo chętnie odwiedzanym krajem przez obcokrajowców. Egipskie Ministerstwa ds. Turystyki poinformowało, że tylko w pierwszym półroczu 2023 państwo gościło 7 milionów turystów. Redakcja magazynu Lonely Planet, szacuje, że w całym roku 2024 liczba przybyszów przekroczy 15 milionów.

Egipt zajmuje obszar 3-krotnie większy od Polski. W 2022 roku kraj ten miał 111 milionów mieszkańców, a odwiedzający to ponad 13,5% tej liczby (dla porównania Polskę w pierwszym półroczu 2023 roku odwiedziło 3,2 miliona obcokrajowców, czyli ok.  8,7% stałych mieszkańców).

Zdecydowana większość turystów w Egipcie nocuje w kurortach. Przybysze z innych państw odwiedzają same miejsca. Lokalne władze w obawie o degradację środowiska naturalnego i utratę atrakcyjności turystycznej wprowadziły restrykcyjne prawo, które zabrania wywożenia z tego kraju nawet najdrobniejszych artefaktów.

Z Egiptu nie możesz wywieźć, m.in.:

 • rafy koralowej – niedozwolony jest wywóz jej kawałków,
 • muszli – zarówno tych wyłowionych, jak i znajdujących się na lądzie,
 • antyków,
 • broni,
 • skór zwierząt.
CZY WIESZ, ŻE …

Koralowce rafotwórcze są na liście gatunków zagrożonych wyginięciem – obejmuje je ochrona na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Próba ich przewiezienia na teren Polski (UE) bez wymaganego zezwolenia to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Pamiątki z Egiptu – gdzie kupić?

W Egipcie pamiątki można kupić praktycznie wszędzie, od bazarków po sklepiki przy głównych atrakcjach turystycznych. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które oferują szeroki asortyment pamiątkowy. Drobiazgi kupisz tam po zakończeniu zwiedzania konkretnych miejsc, lub po powrocie do hotelu albo nawet już z domu.

 • Bazary i targi

W miastach takich jak Kair, Luksor czy Asuan można znaleźć liczne stragany, na których sprzedawane są pamiątki, rękodzieła, tekstylia, biżuteria i wiele innych. Warto odwiedzić Khan el-Khalili w Kairze, który jest jednym z najstarszych i największych bazarów w Egipcie.

 • Sklepy w pobliżu atrakcji turystycznych

Przy większości głównych miejsc turystycznych, takich jak piramidy w Gizie, Świątynia Karnaku w Luksorze czy też Świątynia Izydy w Asuanie, znajdują się sklepy z pamiątkami, w których dostaniesz różne przedmioty związane z daną budowlą lub całym regionem.

 • Hotelowe punkty handlowe

W wielu hotelach mieszczą się sklepiki z pamiątkami, które zapewniają szeroki wybór towarów dla turystów. Ich ceny są przeważnie wyższe niż na niezależnych stoiskach, ale umożliwiają zakup pamiątek na ostatnią chwilę.

 • Internet

W dobie internetu również za jego pośrednictwem można nabyć lokalne pamiątki. Trzeba przy tym uważać, aby nie kupić falsyfikatu. Egipskie sklepy z pamiątkami oferują swoje produkty online, doliczając pewną kwotę za dostawę. Nie musisz więc kupować byle czego na miejscu, lecz spokojnie po powrocie w domowym zaciszu możesz zaopatrzyć się w porządny przedmiot.

Ubezpieczenie do Egiptu – jakie zawrzeć?

W bezpiecznej podróży do Egiptu i z powrotem podróżnikom z Polski towarzyszyć powinna polisa turystyczna. To obowiązkowe ubezpieczenie dla turystów musi zawierać szereg ryzyk, które występują w Arabskiej Republice Egiptu.

Co powinna obejmować polisa do Egiptu?

 • koszty leczenia – hospitalizacja na terenie Egiptu jest bardzo droga (zwykła wizyta lekarska to koszt ok. 20-40 USD, a pobyt w szpitalu to 100-300 USD na dobę); suma ubezpieczenia powinna być odpowiednio wysoka, aby pokryć w całości te wydatki;
 • atak terrorystyczny – w Egipcie obowiązuje podwyższone zagrożenie terroryzmem; na wypadek wystąpienia zamachu rozszerz podstawową ochronę – standardowo akty terroru są wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela;
 • ubezpieczenie bagażu – cenne pamiątki w transporcie mogą być zagrożone; zabezpiecz odpowiednio ładunek opakowaniem, a siebie uchroń na wypadek utraty, uszkodzenia lub zgubienia Twojej walizki z suwenirami.
 • choroby przewlekłe – osoba, która cierpi na stałe dolegliwości (np. choroby układu krążenia, schorzenia psychiczne, nowotwory czy ataki epilepsji) musi mieć je uwzględnione w zakresie ochrony na wypadek pogorszenia stanu zdrowia; przeciwwskazania lekarskie do podróży w rejon klimatu zwrotnikowego mogą wykluczyć odszkodowanie;
UWAGA!

Jeśli nie jesteś pewien, jak zniesiesz tropikalną podróż i pobyt w innej strefie klimatycznej, skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży. Może zalecić Ci zastosowanie specjalnych środków ochrony lub całkowicie odradzić wyjazd w tym kierunku!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Egiptu?

Sprawdźmy, ile za polisę podróżną na wyjazd do Egiptu na 10 dni zapłacą klienci porównywarki ubezpieczeń turystycznych Mubi. Wyliczenie obejmuje 3 różne przypadki: samotnego turystę, parę podróżników do Egiptu oraz całą rodzinę udającą się na wypoczynek w Krainie Nilu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa dla jednej osoby dorosłej
(30 lat)
Polisa dla dwóch osób dorosłych
(30 i 29 lat)
Polisa dla całej rodziny
(dwoje dorosłych: 30 i 29 lat;
dwoje dzieci: 5 i 3 lata)
mtu24.pl
KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2 000 zł
54 zł108 zł216 zł
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2 000 zł
63 zł126 zł252 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 1 000 zł
69 zł137 zł247 zł
Proama
KL: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2 000 zł
89 zł179 zł309 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 1 000 zł
90 zł179 zł334 zł
Wiener
KL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
bagaż: 1 000 zł
91 zł182 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3 000 zł
92 zł183 zł308 zł
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
bagaż: 2 000 zł
96 zł192 zł346 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (22.05.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Egiptu

Czego nie można wywieźć z Egiptu?
Co kupić w Egipcie i przywieźć do Polski?
Jak kupować w Egipcie, aby nie przepłacić?
PODSUMOWANIE
 • Pamiątki z Egiptu dostaniesz na bazarach, targach, sklepach przy atrakcjach turystycznych oraz w sklepikach hotelowych.
 • Przy wyborze pamiątek z Egiptu stawiaj na różnorodność i oryginalność. W ofercie znajdują się przedmioty, takie jak np.: figurki faraonów, papirusy, biżuteria, alabastrowe wazony, tekstylia czy amulety.
 • Podczas zakupu pamiątek uważaj na podróbki. Kupuj najlepiej od lokalnych rzemieślników i zawsze negocjuj, aby zbić zawyżoną cenę wyjściową.
 • Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym na podróż do Egiptu! Polisa zdrowotna jest obowiązkowa w tym kraju i powinna zapewniać jak najszerszą ochronę na wypadek leczenia czy aktów terroru. Ochroną obejmij również bagaż oraz cenne pamiątki z Kraju Faraonów.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/egipt/idp
 • https://www.meetingplanner.pl/news/branza/1052546-rekordowy-rok-dla-turystyki-egiptu.html
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!