Pamiątki z Izraela – co przywieźć do domu z Jerozolimy i Tel Awiwu?

Z Izraela możemy przywieźć wiele wyjątkowych pamiątek. Na bazarach znajdziemy wspaniałe szale, biżuterię czy produkty spożywcze. W Jerozolimie kupimy ręcznie robione różańce i rzeźby z drzewa oliwnego (znajdziemy je także w Betlejem w Palestynie). Z kolei wypoczywając nad Morzem Martwym, możemy zabrać w podróż powrotną do domu tamtejsze sole, a nawet błoto w słoiczku. Co jeszcze warto przywieźć z Izraela? Podpowiadamy!

izrael

Pamiątki z wakacji w Izraelu – co przywieźć, a czego unikać?

Wycieczka do Izraela może być nie duchową podróżą do Ziemi Świętej, ale także szansą na poznanie żydowskiej kultury i kuchni, odżywczą kąpiel w Morzu Martwym oraz wypoczynek plażach nad Morzem Śródziemnomorskim czy Morzem Czarnym. Z takiej podróży z pewnością warto przywieźć pamiątki, a także prezenty dla bliskich. Co warto kupić, a jakich rzeczy unikać?

 • Rękodzieło i wyroby lokalne – to zawsze dobry pomysł na pamiątkę, która będzie wyjątkowa i niepowtarzalna, ponieważ można ją kupić wyłącznie w konkretnym miejscu, na przykład na bazarach, u rzemieślnika czy w niewielkim sklepie. 
 • Pamiątki religijne – Jerozolima to święte miasto dla trzech wielkich religii – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Zapewne nie będzie niespodzianką dla nikogo, że to właśnie z Izraela warto przywieźć pamiątkę religijną, choćby różaniec z drzewa oliwnego czy buteleczkę święconej wody z rzeki Jordan.
 • Praktyczne przedmioty – dla osób, które nie lubią gromadzić i kolekcjonować rzeczy, rozwiązaniem będzie wybór czegoś użytecznego, czego można używać na co dzień. Może to być kosmetyk zawierający błoto z Morza Martwego, a może coś innego wpadnie nam w ręce na jednym z izraelskich bazarów, a w pamięci pozostanie nie tylko sama wycieczka, ale także obowiązkowe i cenione targowanie się o tę zdobycz.
 • Coś dla kolekcjonerów – na lokalnych targach znajdziemy także całą masę rzeczy dla kolekcjonerów i pasjonatów zbierania od judaiki, przez ceramikę, aż po antyki, choć w tym przypadku zawsze należy oczekiwać certyfikatów od sprzedawców, ponieważ można naciąć się na falsyfikat.
 • Produkty spożywcze – od przypraw, przez klasyczne dodatki kuchni żydowskiej, po lokalne przysmaki, a nawet alkohole. Z Izraela z pewnością warto przywieźć coś do jedzenia, by bliskowschodni smak pozostał z nami długo po powrocie do domu.
 • Tanie masowe pamiątki – unikamy rzeczy, które można kupić w dowolnym miejscu na świecie i nie są związane w żaden sposób z Izraelem. Mowa tutaj o kubeczkach, breloczkach, maskotkach oraz tego typu rzeczach (pewnie jest ich wiele więcej), które schodzą z taśm produkcyjnych azjatyckich fabryk.
 • Nie zabieramy elementów zabytków – na terenie Izraela znajduje się mnóstwo zabytków i obiektów, które mają wysoką wartość historyczną. Oczywiście nie możemy zabierać nawet drobnych ich części, ponieważ taka praktyka w szybkim tempie doprowadziłaby do ich całkowitego zniszczenia.

Do niektórych pamiątek, które możemy kupić w Izraelu doliczany jest VAT w wysokości 17%. Turyści opuszczający ten kraj mogą ubiegać się o zwrot tego podatku na wybranych lotniskach, w portach morskich i na przejściach granicznych. Jakie musimy spełnić warunki, by otrzymać zwrot podatku VAT za pamiątki z Izraela?

 • Pamiątka musi być zakupiona w sklepie autoryzowanym. Często wywieszana jest informacja na drzwiach czy witrynach “Zwrot podatku dla turystów”. Jeśli nie znajdziemy takiej informacji, to warto zapytać w sklepie o taką możliwość.
 • Wartość pamiątki musi być większa niż 400 szekli (razem z VAT).
 • Przy zakupie trzeba poprosić sprzedawcę o specjalną fakturę z nazwą sklepu, która musi być uzupełnione między innymi o dane turysty.
 • Rzeczy, od których odliczono VAT, trzeba wywieźć ze sobą, muszą być do użytku osobistego i nie mogą być w komercyjnych ilościach.
 • Zakupione przedmioty nie mogą zawierać żywności, napojów czy wyrobów tytoniowych.
 • W punkcie zwrotu VAT trzeba mieć ze sobą dany przedmiot, paragon, specjalną fakturę oraz wizę turystyczną (może być konieczna).

Szczegółowych informacji warto szukać na oficjalnej stronie Izraela – https://www.gov.il/en/pages/vat-refund-guide-for-tourists?chapterIndex=7.

Rodzaje pamiątek z wakacji w Izraelu – co warto zabrać ze sobą?

W sklepach i na targach na terenie Izraela znajdziemy wiele ciekawych pamiątek. Wśród nich warto rozważyć zakup:

 • dewocjonaliów,
 • judaiki,
 • przypraw i produktów spożywczych,
 • kosmetyków,
 • drobnych ubrań,
 • wyrobów rzemieślniczych.

W artykule tym skupiamy się na charakterystycznych pamiątkach z Izraela, a także wyjątkowych dla Bliskiego Wschodu. Z pewnością nie będziemy pisać tutaj o magnesach na lodówki i otwieraczach do butelek.

Pamiątki z Izraela – przegląd

Przejdźmy do konkretów. W Izraelu możemy kupić wiele unikatowych rzeczy, które są charakterystyczne dla tego kraju i regionu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas podróży po Izraelu? Podajemy najpopularniejsze pamiątki z tego kraju.

pamiątki z izraela

Różaniec z drewna oliwnego – pamiątka religijna

Wiele osób z Polski wybiera się do Izraela w celach religijnych i traktuje taką podróż jako swego rodzaju pielgrzymkę. Religijni turyści z takiego wyjazdu mogą przywieźć różaniec z drewna oliwnego, które będzie nie tylko pamiątką, ale praktycznym przedmiotem do modlitwy. 

Oczywiście w Izraelu kupimy wiele innych dewocjonaliów, w tym krzyże i krzyżyki, które przywiezione z Ziemi Świętej będą miał specjalną wartość dla osób religijnych – mogą być również doskonałym prezentem.

Rzeźby z drzewa oliwnego – religijne dzieła sztuki

W Dzielnicy Chrześcijańskiej w Jerozolimie oraz w Betlejem (leży blisko Jerozolimy w Palestynie) można kupić rzeźby wykonane z drzewa oliwnego, które przedstawiają motywy chrześcijańskie. Większość warsztatów, w których wykonuje się te rzeźby, znajduje się w okolicach Betlejem, więc warto również przekroczyć granicę i odwiedzić to niezmiernie ważne dla chrześcijan miasto.

Ceramika ormiańska – kolorowa pamiątka

Ponad 100 lat temu do naprawy Kopuły na Skale przybyli Ormianie. Ich przodkowie pozostali w Jerozolimie do dzisiaj, a część z nich dalej zajmuje się rzemiosłem ceramicznym. To właśnie w ich warsztatach i pracowniach można kupić wspaniałe rękodzieła, takie jak talerze, miski, słoiki, kubki czy popularne chamsy.

Kosmetyki z Morza Martwego – jedyne w swoim rodzaju produkty beauty!

W bagażu powrotnym do domu nie powinno zabraknąć produktów kosmetycznych znad Morza Martwego. Akwen ten słynie z wody bogatej w minerały i składki odżywcze dla skóry czy włosów. Co więc możemy wybrać? 

Do najpopularniejszych pamiątek należą sole z Morza Martwego, a także zamknięte w słoiczkach błoto z Morza Martwego, które nakłada się na skórę lub na włosy. Rzecz jasna możemy kupić także różnego rodzaju kosmetyki – np. balsamy, kremy, maski.

Chamsa – czyli hamsa lub ręka Miriam

To popularny na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej symbol w kształcie dłoni, który ma chronić przed złem. W Izraelu znany jest pod nazwą ręki Miriam. Tę kolorową pamiątkę możemy kupić w różnych formach – od amuletów na ściany, po wisiorki, bransoletki czy breloczki. 

Oryginalna biżuteria – bogactwo wyboru

Na południu Izraela leży miasto Ejlat. W jego pobliżu wydobywa się kamień, który nosi nazwę od wspomnianej miejscowości. Kamień ejlacki to tak naprawdę połączenie kilku minerałów. Ze względu na swoje piękno jest on używany do wyrobu naszyjników, kolczyków, pierścionków oraz innej biżuterii. Kamień z Ejlatu ma charakterystyczny błękitno-zielony kolor.

To jednak nie wszystko! Na izraelskich bazarach i w sklepach jubilerskich znajdziemy zarówno biżuterię w klasycznym wydaniu, jak i tę nowoczesną. Zamożniejsi turyści mogą zdecydować się na wyjątkową przygodę. Na obrzeżach Tel Avivu znajduje się Centrum Wymiany Diamentów. Można się zapisać na rejestrowaną wycieczkę i przy okazji kupić diament i biżuterię po cenach hurtowych!

Kaszmirowy szal – wzorzyste i kolorowe

Podczas wycieczki do każdego kraju można znaleźć jakąś ciekawą część garderoby. W Izraelu z pewnością warto kupić kaszmirowy szal – wielobarwny i o wyjątkowym wzorze. Są one sporych rozmiarów, więc już na miejscu mogą się przydać jako zakrycie ramion podczas wizyt w świątyniach.

Wyśmienite produkty spożywcze – od oliwy po chałwę

Będąc w Izraelu, z pewnością warto skosztować tamtejszej kuchni. Natomiast ze sobą do domu warto zabrać oliwę, tahimi czy chałwę. Oczywiście hummus też byłby dobrym pomysłem, ale ten produkt zdecydowanie najlepiej jeść świeży.

Za to do bagażu z pewnością warto zabrać izraelskie daktyle – szczególnie kuszą duże i soczyste owoce odmiany medjool. Będąc na Bliskim Wschodzie, świetnym pomysłem może być zaopatrzenie się w świeże przyprawy, choćby w kurkumę, kumin, sumak, karob czy kardamon.

Ubezpieczenie turystyczne do Izraela – zasady wyboru i cena

Każdy podróżny wybierający się do Izraela powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne na cały okres wyjazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – to ochrony, które znajdują się w każdym pakiecie ubezpieczenia turystycznego. Jaka powinna więc być ta suma? Na stronie MSZ Polski z informacjami o Izraelu znajdziemy następujące wskazanie:

Koszty usług medycznych są bardzo wysokie. Dlatego zdecydowanie rekomendujemy, żebyś przed przyjazdem do Izraela wykupił odpowiednie ubezpieczenie. Zalecamy, aby obejmowało koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego oraz posiadało pokrycie przynajmniej na kwotę 100 000 euro.

Źródło: https://www.gov.pl/web/izrael/informacje-dla-podrozujacych.

Na wyjazd do Izraela warto wybrać pakiet z dodatkowymi ubezpieczeniami, a więc z NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczeniem bagażu. Koniecznie należy dopasować ochronę do planowanych aktywności – na przykład o nurkowanie, gdy zamierzamy podziwiać florę i faunę Morza Śródziemnego lub Morza Czerwonego w okolicach Ejlatu.

Pozostaje sprawdzić nam cenę ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Izraela. Sprawdźmy oferty dla 29-letniego turysty, który wybiera się na 7 dni do Tel Awiwu i Jafy w celach czysto turystycznych – wypoczynek i zwiedzanie. Pod uwagę weźmiemy tylko propozycje pełnych pakietów z sumami ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 100 000 euro, czyli około 430 000 zł!

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Izraela
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 642 255 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 128 451 zł
Bagaż – 2 000 zł
67,22 zł
WienerKoszty leczenia – 640 255 zł
NNW – 40 000 zł
OC – 428 170
Bagaż – 2 000 zł
114,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [03.06.2024].

Obecnie oferta ubezpieczycieli na podróż do Izraela jest ograniczona zapewne ze względu na bezpieczeństwo i napiętą sytuację polityczną w tym kraju. Tylko SIGNAL IDUNA i Wiener przedstawili propozycje pakietów na taki wyjazd.

PODSUMOWANIE
 • Podczas podróży do Izraela najlepiej wybierać pamiątki wyjątkowe dla tego kraju i regionu.
 • W Izraelu znajdziemy wiele rękodzielniczych pamiątek, od dewocjonaliów, rzeźb, po biżuterię i ceramikę.
 • Wśród najpopularniejszych pamiątek z Izraela są dewocjonalia (np. różaniec z drewna oliwnego, krzyże), ceramika (np. ta ormiańska), kosmetyki z Morza Martwego (sól, błoto w słoiku na skórę i włosy), wyroby z symbolem chamsa, biżuteria, kaszmirowe szale czy produkty spożywcze.
 • Przy wyjeździe z Izraela na niektórych lotniskach lub w portach i przejściach granicznych można odzyskać VAT od niektórych zakupionych pamiątek (muszą być spełnione określone warunki).
 • Obecnie oferta ubezpieczeniowa na podróż do Izraela jest ograniczona.
Czy to prawda, że można odliczyć VAT od pamiątek zakupionych w Izraelu?
Co warto przywieźć z Izraela?
Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Izraela?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!