Pamiątki z Meksyku – co przywieźć z wakacji?
Na pamiątkę egzotycznego urlopu w Meksyku warto coś nabyć. Zastanawiasz się, co kupić podczas wyprawy do Meksyku i zabrać ze sobą do kraju? Podpowiadamy, na co warto wydać trochę pesos!
Z tego artykułu dowiesz się:
Pamiątki z Meksyku – co warto wybrać?
Meksyk na długo zapada w pamięć. Większość turystów, oprócz bezcennych wspomnień, decyduje się zabrać z tego miejsca pamiątki dla siebie i bliskich. Są to na ogół niewielkie drobiazgi lub bardziej wartościowe przedmioty. Wybór jest szeroki i zależy od indywidualnych preferencji. Możesz mieć kłopot z podjęciem decyzji …
Spieszymy z pomocą. Przedstawiamy listę rzeczy, które warto nabyć jako pamiątkę z Meksyku. Zainspiruj się i stwórz idealny zestaw pamiątkowy dla Ciebie. Sprawdź nasz przegląd TOP 10 przedmiotów z podróży do Ameryki Środkowej!
Co kupić na pamiątkę z Meksyku?
- Sombrero
Czy jest coś, co bardziej kojarzy się z Meksykiem niż kapelusz (hiszp. sombrero) z szerokim rondem? Wykonywany jest tradycyjnie ze słomy lub filcu, a jego rondo jest miękkie i zakrzywione do góry.
Pierwotnie sombrero używali Hiszpanie w XV i XVI wieku. Rozpowszechnili to nakrycie głowy na obszarze całej Ameryki Łacińskiej. Doskonale chroni przed palącym, meksykańskim słońcem.
- Kowbojki
Jeśli jesteś miłośnikiem westernów i Dzikiego Zachodu, do zestawu z kapeluszem możesz dołączyć prawdziwe kowbojki. W meksykańskiej odmianie mają wysoką cholewę i są zrobione z naturalnej skóry (np. ze strusia).
- Ponczo
Kolejnym elementem charakterystycznym dla tej części świata jest ponczo (hiszp. poncho). To wierzchnie okrycie tworzy prostokątny kawałek wełnianej tkaniny z okrągłym otworem na głowę w środku.
Ponczo jest używane od starożytności przez ludy Ameryki Południowej i dawniej świadczyło o wysokim statusie osoby, która je nosiła. Świadczyło o posiadaniu dużej liczby alpak.
- Meksykańskie torby
Meksykanie wyrabiają również inne artykuły tekstylne. Są wśród nich wzorzyste chusty, szale i bandany. Tradycyjne elementy meksykańskiego folkloru znajdziesz również na torbach. Nie dość, że są niezwykle pojemne, to świetnie uzupełnią Twoją plażową stylizację.
- Meksykańska ceramika
Podobnie jak tkaniny pełne kolorów i rozmaitych wzorów, tak i naczynia w Meksyku na ogół nie są pozbawione barw. Meksykanie spożywają i serwują posiłki gościom na ręcznie malowanych talerzach.
Do domu możesz przywieźć choćby małą miskę lub popielniczkę. Na stoiskach spotkasz również duże statuetki, które nie dość, że drogie w zakupie, to są jeszcze problematyczne w transporcie. Pomyśl o tym zawczasu!
- Trzepaczka molinillo
Poza ceramiką, Meksyk słynie z wyrobów drewnianych. Jednym z przedmiotów gospodarstwa domowego misternie rzeźbionym na tokarce jest molinillo. To trzepaczka, której używa się do spienienia napojów (np. kakao, atole czy champurrado). Trzymana i obracana w dłoniach napowietrza masę i tworzy piankę.
Ten przybór kuchenny znajduje wiele zastosowań w kuchni meksykańskiej. To również świetny pomysł na pamiątkę dla pani lub pana domu w Polsce.
- Kawa i kakao
Meksykańska kawa jest lekka i łagodna w smaku, gdyż ma niską kwasowość. Z Meksyku do kraju możesz przywieźć też kakao. Może to być pełnotłusta pasta z kakao ceremonialnego o głębokim smaku z wyczuwalną nutą kwiatową. Na zapas zaopatrz się w ziarna arabiki lub miał kakaowy prosto z Meksyku.
- Tequila
Miłośnicy mocniejszych trunków zapewne będą zainteresowani spróbowaniem lokalnej tequili. Produkowana jest ze sfermentowanego soku z agawy niebieskiej. Swoją nazwę zawdzięcza mieście Tequila, które stanowi stolicę produkcji tego trunku. W drogę powrotną możesz wziąć ze sobą butelkę do barku lub na prezent.
Z agawy ciemnozielonej lub amerykańskiej powstaje niskoprocentowy napój alkoholowy pulque (octli). Uchodzi za narodowy napój Meksykanów.
- Czaszki
Motyw śmierci w postaci kolorowych czaszek lub ubranych kościotrupów to powszechny widok na straganach z pamiątkami. Kupisz wiele popularnych gadżetów (koszulki, figurki czy kubki) ozdobionych barwnymi głowami. Wynika to z faktu, że zmarli zajmują specjalne miejsce w kulturze Meksykanów. Święto Zmarłych (Dia de los Muertos) jest bardzo hucznie obchodzone w tym kraju. W ten sposób człowiek oswaja się z przemijaniem. Nie jest to kult śmierci samej w sobie, tylko uznanie jej za nieodłączny element życia.
Na straganach bez dostaniesz ręcznie zdobione czaszki. Intrygującą propozycją jest z pewnością La Catrina (znana także jako La Calavera Garbancera). To dama-kościotrup ubrana w elegancki XIX-wieczny strój: suknię i kapelusz (często z parasolką).
- Frida Kahlo
W Meksyku panuje wszechobecna fridomania. Objawia się umieszczaniem wizerunku znanej malarki i jej dzieł na wszelkich możliwych pamiątkach. Miniaturowe reprodukcje obrazów Kahlo dostaniesz np. na widokówkach, pocztówkach czy na magnesach.
Dom Fridy w Meksyku jest jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy. To doskonały pretekst do nabycia choćby jednego z gadżetów z jej podobizną.
Meksyk – na co uważać?
- Przestępczość
Władze Meksyku od lat borykają się z problemem przestępczości. Turystom zagrażają drobni złodzieje i kieszonkowcy, którzy grasują głównie w zatłoczonych miejscach (np. przy straganach z pamiątkami lub w komunikacji publicznej: w metrze, w tzw. metrobusie czy w autokarze na trasach międzymiastowych. Pieniądze oraz dokumenty trzymaj więc zawsze w bezpiecznym, trudno dostępnym miejscu. Kopię paszportu i część funduszy zadysponuj najlepiej w hotelowym sejfie.
Meksyk to również obszar działań przestępczości zorganizowanej. Obcokrajowcy powinni nie epatować zbytnio majętnością, gdyż narażają się wtedy na tzw. porwania ekspresowe. Polega to na tym, że uprowadzeni sami płacą za siebie okup. Porywacze zabierają ich do najbliższego bankomatu i pod groźbą utraty życia lub zdrowia, żądają wypłaty wszystkich środków. Z tego względu nie korzystaj z przypadkowych taksówek, tylko zamawiaj taryfę ze sprawdzonymi kierowcami przez telefon.
- Skorumpowana policja
Zdarzają się przestępcy, którzy podają się za funkcjonariuszy policji. Prawdziwych policjantów w Meksyku najlepiej obdarzyć szacunkiem, ale ograniczonym zaufaniem – znane są przypadki skorumpowanych gliniarzy. Niehonorowym mundurowych zdarza się niesłusznie zatrzymywać turystów pod byle pretekstem i na podstawie własnej interpretacji przepisów prawa wyłudzać łapówki.
Na to zjawisko narażeni są szczególnie plażowicze w popularnych kurortach nadmorskich (m.in. Cancun, Playa del Carmen i Tulum) oraz użytkownicy dróg dojazdowych do turystycznych miejscowości (np. Avenida Costera w Acapulco).
- Oszuści, naciągacze i nieuczciwi sprzedawcy
Poza fałszywymi i skorumpowanymi policjantami w Meksyku trzeba uważać na pospolitych oszustów. Niekonieczne muszą to być tubylcy, wręcz przeciwnie – jak informuje polski MSZ znaczną część z nich stanowią inni podróżnicy lub obcokrajowcy, którzy osiedli w Meksyku.
Proceder polega na tym, że naciągacze mamią niczego nieświadomych przybyszów niedrogą usługą lub drobną prośbą o wsparcie czy skorzystanie z karty płatniczej. To zjawisko znane jest turystom w kurortach i w pobliżu lotnisk.
Nieuczciwi sprzedawcy oferują podróżnym podróbki i niskiej jakości falsyfikaty. Mogą być w tej samej lub nieco niższej cenie, a handlarze zapewniają o ich autentyczności – brak poświadczenia (certyfikatu lub zaświadczania) powinien być traktowany poważnie. Oryginalne dzieła sztuki (np. rękodzielniczej) szybciej znajdziesz w pracowni artystycznej niż na obleganym stoisku na straganie.
Jak ubezpieczyć się na podróż do Meksyku?
Wyprawa na inny kontynent wiąże się z pewnym ryzykiem. Z dala od domu może dojść do zdarzenia, po którym możesz być narażony na wysokie koszty własne. Rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie finansowe na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Niezbędne środki zapewni zawarta przedtem indywidualna polisa turystyczna.
Co powinna zawierać polisa do Meksyku?
- Ubezpieczenie kosztów leczenia
To podstawa każdej polisy podróżnej. EKUZ działa w Europie, więc tylko osobiste ubezpieczenie zapewni Ci bezkosztowy dostęp do służby zdrowia. Koszt hospitalizacji w Meksyku jest bardzo wysoki (zbliżony do tego w USA). Badania i interwencja lekarska mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy dolarów za dłuższy pobyt w szpitalu (np. w Cancun). Z tego względu suma ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 100 000 dolarów (równowartość blisko 400 000 zł).
- Podróżne assistance
Pakiet usług dodatkowego wsparcia w podróży zawiera pomoc informacyjną, logistyczną, językową oraz prawną. Wystarczy zdalny kontakt z infolinią ubezpieczyciela, abyś otrzymał potrzebne informacje.
Towarzystwo pokryje transport medyczny do kraju, gdy dalsze leczenie będzie można przeprowadzić na miejscu. W przypadku śmierci ubezpieczyciel sprowadzi ciało do ojczyzny w celu pochówki.
- NNW podróżne
Następstwa nieszczęśliwych wypadków na wyjeździe do Meksyku mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na Twoim zdrowiu. Wtedy otrzymasz zadośćuczynienie w adekwatnej wysokości (100% w przypadku zgonu). Dzięki tym środkom opłacisz zajęcia rehabilitacyjne lub kurs zawodowy, jeśli nie będzie mógł dalej wykonywać dotychczasowej pracy zarobkowej.
- OC w życiu prywatnym
W podróży do Meksyku nie musisz martwić się koszt ewentualnych szkód. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewni środki na opłacenie roszczeń poszkodowanych, gdy np. przez przypadek zniszczysz hotelowy basen.
OC podróżne obejmuje również dzieci i zwierzęta domowe, które znajdują się pod Twoją opieką.
- Ubezpieczenie bagażu
Zabezpiecz swoją walizkę na wypadek jej utraty, uszkodzenia lub opóźnienia w transporcie. Suma ubezpieczenia (do kilku tysięcy złotych) obejmuje sprzęt elektroniczny i rzeczy osobiste, które przewozisz w luku bagażowym (np. cenne pamiątki).
Ile kosztuje ubezpieczenie do Meksyku?
Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochrony | Polisa do Meksyku na 14 dni dla jednej osoby dorosłej (30 lat) | Polisa do Meksyku na 14 dni dla dwóch osób dorosłych (30 i 29 lat) | Polisa do Meksyku na 14 dni dla rodziny (dwoje dorosłych: 30 i 29 lat oraz dwoje dzieci: 5 i 3 lata) |
---|---|---|---|
Generali KL: 500 000 zł NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł bagaż: 2000 zł | 143 zł | 288 zł | 502 zł |
AXA Partners KL: 600 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 100 000 zł bagaż: 2000 zł | 184 zł | 368 zł | 627 zł |
SIGNAL IDUNA KL: 150 000 euro NNW: 30 000 zł OC: 30 000 euro bagaż: 2000 zł | 196 zł | 392 zł | 705 zł |
UNIQA KL: 750 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł bagaż: 3000 zł | 218 zł | 437 zł | 786 zł |
Wiener KL: 150 000 euro NNW: 40 000 zł OC: 100 000 euro bagaż: 2000 zł | 228 zł | 457 zł | – |
Sprawdź również: Ubezpieczenie do Meksyku
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup pamiątek w Meksyku
Na pamiątkę wyjazdu do Meksyku wybierz charakterystyczne elementy meksykańskiego stroju: sombrero, kowbojki i ponczo. Postaw na praktyczną torbę lub kolorowe naczynia ceramiczne. Może zaopatrzyć się także w kawę, kakao lub tequilę.
Zabroniony jest transport m.in.: świeżej oraz niskoprzetworzonej żywności, wszystkich przetworów domowych (np. nalewek czy konfitur), nasion oraz roślin. Zakaz przewożenia dotyczy także mięsa – zarówno surowego, jak i w paczkach.
Jako prezent z pobytu w Meksyku dla bliskich sprawdzą się meksykańskie czaszki. Mogą mieć formę świeczek z kolorowego wosku. Na upominek znakomicie sprawdzą się typowe pamiątki z motywem La Catrina lub wizerunkiem Fridy Kahlo.
Meksyk nie jest całkowicie bezpiecznym krajem dla turystów. Wiele zależy od stanu czy nawet dzielnicy miasta. Mexico City jest bezpieczniejsze niż przygraniczna Tijuana. Wg. rankingu serwisu Numbeo ma jednak wyższy wskaźnik przestępczości niż inne miasta w kraju, jak choćby: Guadalajara, Puebla, Cancún, San Miguel de Allende, Monterrey, Santiago de Querétaro, Puerto Vallarta czy najbezpieczniejsza Merida.
- Z dalekiej podróży do Ameryki Północnej przywieź jakiś drobiazg. Na pamiątkę wybierz typowe dla Meksyku: stroje (sombrero, kowbojki i ponczo), rękodzieło (ceramikę, Molinillo czy torbę) lub zapas kawy, kakao czy tequili. Na prezent z Meksyku dla bliskich sprawdzą się elementy meksykańskiej kultury, jak np. kolorowe czaszki, La Catrina oraz Frida Kahlo.
- Podczas pobytu w Meksyku zachowaj ostrożność. W Mexico City są przestępcy, którzy porywają turystów i pozbawiają ich wszystkich środków. Uważaj także na policjantów w pobliżu plaż i prowadzących do nich dróg w popularnych kurortach, gdyż wyłudzają łapówki.
- Pamiątki, kupuj tylko z pewnych źródeł! Handlarze dzieł sztuki i rękodzieła oferują podróbki. Falsyfikat poznasz po niższej jakości towaru i braku certyfikatu.
- Na transatlantycką podróż do Meksyku weź ze sobą ubezpieczenie turystyczne. Polisa indywidualna zapewni Ci niezbędne wsparcie w potrzebie!
Dołącz do dyskusji