Pamiątki z Norwegii – co przywieźć do domu z krainy fiordów?

W Norwegii znajdziemy wiele pamiątek, które związane są z tym krajem i Skandynawią. Na pewno będą to słynne lykketroll, czyli wyjątkowe trolle, które przynoszą szczęście, rzeczy związane z mitologią nordycką i Wikingami, wełniane swetry z charakterystycznym wzorem Marius czy brunost, czyli brązowy i słodki kozi ser. Przyjrzyjmy się bliżej pamiątkom z Norwegii!

norwegia pamiątki

Pamiątki z Norwegii – co wybrać, a czego unikać?

Wiele osób ma zwyczaj kupowania pamiątek podczas wyjazdu. W każdym kraju możemy znaleźć rzeczy, które warto kupić, a także te, które lepiej omijać szerokim łukiem. Na jakie przedmioty warto zwrócić uwagę podczas pobytu w Norwegii?

 • Rzemieślnicze wyroby – tego typu rzeczy zawsze będą czymś unikatowym i wyjątkowym, więc powinny być pierwsze na liście pamiątek do kupienia. Rzemieślnicy zazwyczaj wytwarzają dzieła związane z danym miejscem, regionem czy krajem, więc są to rzeczy, które w oczywisty sposób będą oryginalną pamiątką. 
 • Pamiątki związane z Norwegią – w każdym kraju można znaleźć masę rzeczy, które nawiązują lub są bezpośrednio związane z kulturą danego kraju. W przypadku Norwegii są to choćby słynne trolle czy przedmioty związane z Wikingami i mitologią nordycką.
 • Użytkowe przedmioty – nawet jeśli pamiątka związana jest z kulturą i tradycją Norwegii, to dla wielu osób może nie być interesująca, ponieważ szukają oni praktycznych rzeczy. O wiele lepszym pomysłem może być dla nich choćby kupienie ciepłego swetra z norweskiej wełny.
 • Do kolekcji – podróż do innego kraju to zawsze dobra okazja do powiększenia swoich zbiorów. Wybór pamiątki w takim przypadku zależy od tego, co kolekcjonujemy.
 • Jedzenie i picie – to pamiątka z ograniczoną datą ważności, w końcu po jakimś czasie zostanie zjedzona czy wypita, ma dwa podstawowe walory: pozwala przedłużyć smaki z podróży po powrocie do domu oraz jest pretekstem do spotkania z bliskimi w celu degustacji i opowiedzenia o wyjeździe do Norwegii.

Z drugiej strony są pamiątki, których nie warto kupować i przywozić do domu. O które z nich chodzi?

 • Podróbki i produkty masowe – niestety w wielu miejscach turystycznych oferowane są tanie pamiątki o wątpliwej jakości, które masowo sprowadza się z azjatyckich fabryk i które często udają produkty regionalne. Z drugiej strony oryginalne rzemieślnicze wyroby są często droższe, więc niektórzy sprzedawcy wykorzystują takie sytuacje i oferują tańsze podróbki lub, co gorsza, podróbki w równie wysokiej cenie. Zawsze przed zakupem pamiątki warto zobaczyć, gdzie powstała.

Najlepiej oryginalnych pamiątek szukać w niewielkich sklepach, targach lub u rzemieślników.

Rodzaje pamiątek z Norwegii – co zabrać do domu?

Do najpopularniejszych pamiątek z Norwegii zalicza się te należące do następujących rodzajów:

 • odzież,
 • przedmioty związane z kulturą nordycką i Wikingami,
 • wyroby rzemieślnicze,
 • produkty spożywcze.

Oczywiście niektóre pamiątki mogą należeć do kilku rodzajów jednocześnie i takie będą najlepsze – na przykład rzemieślnicze dzieło nawiązujące do kultury nordyckiej.

Pamiątki z Norwegii – lista warta uwagi

Czas przejść do konkretów. Które rzeczy kupione w Norwegii nadają się na pamiątkę lub upominek dla bliskiej osoby? Poniżej przedstawiamy listę popularnych wyrobów i przedmiotów.

Lykketroll – trolle na szczęście, a nie na złość!

To istoty z mitologii nordyckiej. Zazwyczaj przedstawiano je jako wielkie, stare i złośliwe człekokształtne stwory, choć pamiętajmy, że różniły się one zarówno wyglądem, jak i charakterem. Według wierzeń złośliwe trolle przeszkadzały w budowie słynnej Drogi Trolli (Trollstigen), a zostało to upamiętnione znakiem drogowym “Uwaga Trolle” – jedyne takie oznaczenie na świecie!

Jednak lykketroll to trolle na szczęście! Nie są piękne, mają pomarszczone buźki i rozwiane kolorowe fryzurki. To szalenie popularna pamiątka z Norwegii. Możemy kupić figurki różnych rozmiarów czy maskotki. Oczywiście motyw trolla pojawia się na klasycznych najtańszych pamiątkach takich jak breloki czy magnesy na lodówkę. A czy wiesz, że Muminki to też trolle, tylko takie sympatyczne?

Wikingowie i mitologia – klasyczna pamiątka z Norwegii

Skandynawia kojarzy się z Wikingami, którzy oczywiście zakładali swoje osady również w innych częściach Europy, a nawet dopłynęli do Ameryki Północnej. Nie powinno nas dziwić, że w Norwegii znajdziemy wiele pamiątek nawiązujących do mitologii nordyckiej i Wikingów. Co więc można zabrać do domu z tego kraju?

Bez wątpienia ciekawą pamiątką może być biżuteria (np wisiorek) związane z mitologią nordycką i Wikingami. Pasjonaci gier planszowych powinni zwrócić uwagę na Hnefatafl, czyli stół królewski – to strategiczna gra przypominająca szachy. Oczywiście bez problemu kupimy różnego rodzaju kufle lub rogi Wikingów do piwa czy miodu pitnego.

Norweski sweter – wełniany, ciepły i wzorzysty

Nikogo nie zaskoczy informacja, że Norwegia nie należy do najcieplejszych krajów na świecie. W związku z tym mieszkańcy tego kraju umieją w ciepłe ubrania. Klasyką są wełniane swetry ze słynnym wzorem Mariusa, który na pewno każdy kojarzy!

Wełniany sweter, czapka czy szalik z norweskim wzorem (Mariusa) to odzieżowe must have podróży do tego skandynawskiego kraju. Takie ubrania są świetnej jakości, więc będą służyć nam ciepło i długo, ale… obciążą nasz budżet. Kosztują dużo, ale z pewnością warto – przy zakupie na targach patrzmy na metki, bo można nadziać się na podróbki z azjatyckich krajów!

Brunost oraz ostehøvel – ser i narzędzie w komplecie!

W każdym kraju znajdziemy jakiś miejscowy przysmak, który oczaruje nasze podniebienia. Nie inaczej jest w Norwegii, z której warto przywieźć brunost, czyli kozi ser o brązowym kolorze (stąd jego nazwa) oraz słodkim smaku z nutami karmelu. Czym w takim razie jest ostehøvel?

To specjalnie zaprojektowana łopatka z ostrzem/tarką, który służy do krojenia sera o jednakowej grubości. Narzędzie to zostało zaprojektowane w 1925 roku przez Thora Bjørklunda z Lillehammer – można powiedzieć, że to taki strug do sera!

Powyżej przedstawiliśmy popularne pamiątki, które można przywieźć z Norwegii. Nie dodałem tutaj produkowanych przez firmę Freia słodyczy, bo to po prostu kolejna czekolada. Na miejscu na pewno warto spróbować mięsa renifera czy suszonych ryb, ale nie sądzę, by wiele osób planowało przywieźć takie produkty spożywcze jako pamiątkę.

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii – jak wybrać?

Wprawdzie Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, ale jest członkiem EFTA, a więc państw, w których również działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto jednak wykupić ubezpieczenie turystyczne, ponieważ nie jest drogie, a zapewnia o wiele szerszą ochronę niż EKUZ.

W skład ubezpieczenia turystycznego oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia wchodzi także:

 • assistance podróżne – pokrywa koszty choćby transportu medycznego i akcji ratowniczej w górach oraz na morzu, zapewnia wiele usług ubezpieczyciela;
 • OC w życiu prywatnym – pomocne, gdy to turysta spowoduje szkodę, wtedy odszkodowanie za nią zapłaci ubezpieczyciel;
 • NNW – zapewnia odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci;
 • ubezpieczenie bagażu – przydatne w razie utraty lub uszkodzenia bagażu podróżnego.

Pamiętajmy, by dopasować ubezpieczenie turystyczne do aktywności, które planujemy podczas podróży po Norwegii. Ochronę można rozszerzyć między innymi o uprawianie narciarstwa/snowboardingu czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka/ekstremalnych.

Ile więc kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Norwegii? Sprawdźmy to dla 28-letniego turysty, który wybiera się zobaczyć Oslo i fiordy, a więc w celach wypoczynkowych, a także zwiedzania. Jego wyjazd ma trwać 7 dni. Poniżej przedstawiamy najtańsze oferty od popularnych ubezpieczycieli.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Norwegii
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 85 993 zł
NNW – 15 000 zł
25,33 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł27,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
32,69 zł
WienerKoszty leczenia – 171 987 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 107 492
36,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
46,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [06.06.2024].

Najtańsze oferty ubezpieczenia turystycznego do Norwegii są bardzo tanie – zaczynają się od 22 zł! Pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel oferuje kilka wariantów ubezpieczenia, które w pakiecie mają dodatkowe ochrony. Najtańszy pełny pakiet, jedynie bez ubezpieczenia bagażu, oferuje Wiener za 36 zł.

PODSUMOWANIE
 • Najlepsze pamiątki to te związane z danym regionem i krajem, które powstają na miejscu.
 • Z Norwegii warto przywieźć pamiątki związane z lykketroll, mitologią nordycką i Wikingami, ciepłe wełniane ubrania (sweter, czapkę) z norweskim wzorem Marius, a także ser brunost z łopatką i tarką w jednym, czyli ostehøvel.
 • Ubezpieczenie do Norwegii można kupić za kilkadziesiąt złotych za 7 dni ochrony.
Jakie pamiątki przywieźć z Norwegii?
Jakie pamiątki najlepiej kupować?
Od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego do Norwegii?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!