Co warto kupić w Turcji i przywieźć do domu?
Turcja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków turystów z Polski. Ten piękny kraj ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, począwszy od słonecznych plaż, przez wspaniałe zabytki i cuda natury, po lokalne przysmaki. Z pewnością warto też zabrać ze sobą stamtąd coś, co będzie nam przypominać udany pobyt – w artykule mamy kilka podpowiedzi.
W tym artykule przeczytasz:
Co warto przywieźć z Turcji?
Turcja to jeden z tych krajów, w których bez problemu znajdziemy absolutnie wyjątkowe pamiątki. Bardzo różna kulturowo od Polski, oferuje całe mnóstwo jedynych w swoim rodzaju rzeczy, których próżno szukać gdzie indziej, i które przydadzą się również po wyjeździe. Zapomnijcie o typowych turystycznych bibelotach – nad Bosforem znajdziecie mnóstwo praktycznych pamiątek, które po powrocie do domu nie będą kurzyć się na półce.
Co w takim razie szczególnie warto przywieźć z Turcji? Zanim przejdziemy do szczegółów, przygotowaliśmy ogólną listę zakupów, żeby niczego nie przegapić. Będąc w Turcji, zwróć szczególną uwagę na:
- produkty spożywcze,
- alkohole,
- wyroby ze szkła i porcelany,
- ceramikę,
- wyroby z mosiądzu,
- biżuterię,
- galanterię,
- dywany,
- tkaniny,
- mydła.
Jak widać, jest w czym wybierać, więc warto zawczasu przygotować się na większe zakupy, np. zostawiając miejsce w walizce lub przewidując dopłatę za nadbagaż w samolocie.
Smaki Turcji – co dobrego przywieźć z wakacji?
Na początek zajmiemy się specjałami tureckiej kuchni, która obfituje w unikalne przysmaki. Część z nich można zabrać ze sobą do domu, żeby jeszcze długo po powrocie móc za ich sprawą wspominać wakacyjne chwile. Co smacznego zabrać ze sobą z Turcji?
Kawa i herbata
Nie bez powodu każdy słyszał o wyśmienitej tureckiej kawie i herbacie. Turcy są prawdziwymi ekspertami w przyrządzaniu tych napojów, więc podczas pobytu absolutnie trzeba ich skosztować – nie będzie to trudne, bo zwłaszcza herbata (tur. çay) jest dostępna dosłownie wszędzie i z pewnością zostaniecie nią poczęstowani.
Turecka czarna herbata pochodzi z okolic Rize w północno-wschodniej części kraju. Tradycyjnie przygotowywana jest mocniejsza i bardziej aromatyczna od tej znanej w Polsce, co wynika z dłuższego czasu parzenia (ok. 15 minut). Napój jest podawany z kostką cukru.
W przypadku kawy po turecku sam proces jej przygotowania z bardzo drobno zmielonych ziaren jest wyjątkowy i popularny na całym świecie – w 2013 roku został nawet wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. To dzięki niemu kawa w Turcji jest tak mocna, gorzka i pełna kofeiny. Będąc na miejscu, koniecznie skorzystaj z okazji i zobacz, jak robią ją doświadczeni lokalni bariści, żeby potem móc spróbować samemu w domu.
Herbatę kupisz w Turcji w wielu miejscach, np. w supermarkecie, i nie będzie to duży wydatek. W świeże ziarna kawy do zmielenia warto natomiast zaopatrzyć się na bazarze.
Wraz z kawą otrzymasz w Turcji szklaneczkę wody. Służy ona do oczyszczenia kubków smakowych i należy ją wypić przed spożyciem napoju. Dzięki temu będzie można w pełni cieszyć się smakiem kawy.
Słodycze
W Turcji słodycze są dokładnie takie, jak ich nazwa wskazuje, czyli słodkie. I to bardzo. Mowa tu zwłaszcza o lokum – popularnych na Bliskim Wschodzie galaretkach pokrytych cukrem pudrem, ale też dostępnych z wieloma innymi dodatkami, np. orzechami, wanilią czy migdałami.
Poza tym zdecydowanie warto spróbować tureckiej chałwy, którą polecamy kupić na wagę, bo smakuje znacznie lepiej niż pakowana. Inny przysmak znany w tej części świata to również bardzo słodka baklawa składająca się z warstw ciasta listkowego przełożonego pokrojonymi orzechami z cukrem i miodem, a następnie zapieczonego i polanego lukrem lub syropem.
Alkohole
Jak wiele krajów na świecie, również Turcja ma swój narodowy alkohol. W tym przypadku mowa o rakı, czyli rodzaju anyżowej wódki produkowanej z winogron i rodzynek. Bez dodatków jest klarowna i mocna (ok. 40-50% alkoholu), dlatego zwykle podaje się ją rozcieńczoną wodą, przez co mętnieje i zmienia kolor na biały.
Miłośników nieco słabszych napitków mogą z kolei zainteresować tureckie wina owocowe dostępne w przeróżnych smakach. Szczególnie poleca się wino z granatów, które jest łatwo dostępne w sklepach.
A co z napojami bezalkoholowymi? Warto spróbować syropu z granatu (najlepiej domowej roboty, kupionego na bazarze), który charakteryzuje się słodko-kwaśnym smakiem, gęstością i wieloma właściwościami prozdrowotnymi.
Przyprawy
Turecka kuchnia nieodmiennie kojarzy się z wyrazistymi smakami, a te uzyskuje się za sprawą przypraw, które tu smakują jak nigdzie indziej, zwłaszcza jeśli kupione na wagę na bazarze. Wśród setek aromatów i kolorów znajdziesz tam m.in.:
- sumak,
- paprykę,
- ziele angielskie,
- kurkumę,
- czarny pieprz,
- miętę,
- kmin,
- cynamon.
Oprócz pojedynczych przypraw w Turcji możesz też kupić ich mieszanki. Jedną z nich jest baharat, którego podstawę stanowią zwykle pieprz, kardamon, goździki, kmin, gałka muszkatołowa, papryka i kolendra.
Pamiątki z Turcji – co oryginalnego warto kupić?
Już samymi tureckimi artykułami spożywczymi można by spokojnie wypakować całą walizkę, ale nie tylko one są warte uwagi. W Turcji nie brakuje oryginalnych rzeczy, które przywiezione z wakacji mogą się sprawdzić zarówno jako unikalna pamiątka, jak i przedmiot codziennego użytku. Co takiego warto tam kupić?
- Dywan – w tym przypadku problemem może być transport, ale warto się z nim zmierzyć (sprzedawcy często oferują np. opcję wysyłki do kraju), bo znakomitej jakości, ręcznie tkane i naturalnie barwione tureckie dywany są absolutnie wyjątkowe, przyciągając wzrok niezwykłymi wzorami i kolorami.
- Zestaw do parzenia herbaty – z Turcji warto przywieźć zarówno charakterystyczne szklanki w kształcie tulipana, jak i specjalne dwuczęściowe czajniczki (tur. çaydanlık).
- Tygielek do kawy – po turecku cezve lub dżezwa to specjalne miedziane naczynie z długą rączką służące do przygotowywania kawy po turecku.
- Ceramika – ręcznie robione, bogato zdobione, kolorowe i wzorzyste lub bardziej minimalistyczne kubki, talerzyki czy całe zastawy będą Ci służyć długo i przywoływać wakacyjne wspomnienia.
- Galanteria skórzana – najpopularniejsze są wyroby z miękkiej skóry jagnięcej takie jak m.in. kurtki, torebki, obuwie, portfele czy paski, które warto kupić w licencjonowanym sklepie, bo na bazarze można trafić na podrabianą skórę.
- Biżuteria – wyroby ze złota i srebra są w Turcji tańsze niż w innych krajach i bardzo łatwo dostępne, z kolei szukających czegoś unikalnego może zainteresować zultanite, czyli kamień półszlachetny występujący naturalnie tylko w tureckiej Anatolii.
- Szisza – tur. nargile, czyli fajka wodna, to pamiątka, którą można w Turcji dostać w przeróżnych rozmiarach, wzorach i kolorach, a używać zgodnie z przeznaczeniem do palenia lub po prostu jako oryginalną ozdobę.
- Mydło – bardzo popularne są naturalne, delikatne mydła na bazie oliwy z oliwek i olejku pistacjowego, które mają właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne.
- Lampa z tykwy – dostępne w formach lampek nocnych, stojących czy żyrandoli, ręcznie wykonywane, wzorzyste i kolorowe, świetnie ozdobią każde pomieszczenie.
- Backgammon – po polsku tryktrak, to tradycyjna gra planszowa o bardzo długiej historii i prostych zasadach, w Turcji można kupić także bardzo ładne, ozdobne egzemplarze.
- Oko proroka – tur. nazar boncuğu, mający chronić posiadacza przed złą energią symbol w kształcie niebiesko-białego oka, który w Turcji występują pod każdą postacią, od breloczków i bransoletek, po magnesy, zawieszki i ceramikę.
Oko proroka nie jest symbolem religijnym, więc można je nosić swobodnie w różnych okolicznościach. Według tradycji będzie ono skutecznie odbijać złą energię, jeśli zostanie podarowane właścicielowi przez osobę o czystych intencjach, a jeśli pęknie, będzie to oznaczało, że spełniło swoją rolę.
Czego nie przywieziesz z Turcji?
W każdym kraju znajdziemy rzeczy, których nie można z niego wywozić i Turcja nie jest pod tym względem wyjątkiem. Panujące tam zasady nie są jednak szczególnie restrykcyjne i dotyczą w gruncie rzeczy tylko przedmiotów o charakterze zabytkowym i historycznym, w tym nawet drobnych fragmentów rzeźb, płaskorzeźb itp. Ich wywóz jest kategorycznie zabroniony, a jego próba grozi karą pozbawienia wolności.
Dodatkowo zabroniony jest przywóz produktów mięsnych, co wiąże się z tym, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, a także podróbek markowych ubrań, których pełno na tureckich bazarach. Są tam one bardzo popularne, ale przed zakupem warto się zastanowić po pierwsze nad jakością, a po drugie legalnością – przyłapany przez służbę celną możesz mieć problemy.
Tureckie bazary i targowanie się
Będąc w Turcji, prędzej czy później bez wątpienia trafisz na bazar. Znajdziesz tam praktycznie wszystko, czego dusza zapragnie, podpatrzysz, jak wygląda codzienność lokalnych mieszkańców, nacieszysz oczy mnogością barw i nos setkami zapachów. A przy okazji możesz trochę zaoszczędzić, bo w Turcji, podobnie jak w innych krajach z tej części świata, targowanie się jest na porządku dziennym.
Bazar znajdziesz w każdym tureckim mieście i wiosce, ale nie wszystkie z nich są otwarte codziennie. Niektóre są zamknięte w niedziele, inne działają tylko w 1-2 dni w tygodniu.
Jak się skutecznie targować w Turcji? Podstawa to cierpliwość, uśmiech i kultura osobista. Tureccy sprzedawcy uwielbiają turystów i rozmowy z nimi, a jeśli złapiesz dobry kontakt, z pewnością uda Ci się coś ugrać. Zabierz gotówkę, porównaj ceny tych samych produktów na innych stoiskach i na początek zawsze zaproponuj zdecydowanie niższą – bez wątpienia znajdziecie ze sprzedającym kompromisowe rozwiązanie.
Ubezpieczenie do Turcji – o czym pamiętać?
Turcja nie należy do Unii Europejskiej i nie obowiązuje w niej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W związku z tym w razie wypadku lub choroby wszelkie koszty leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, a te są nad Bosforem wysokie. Zaleca się, żeby przed wyjazdem zadbać o zakup ubezpieczenia turystycznego, które pokryje ewentualne wydatki (suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 50 000 euro). Dodatkowo ochrona może zawierać m.in.:
- ubezpieczenie NNW podróżne,
- assistance podróżne,
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie bagażu.
Jaki dokładnie będzie zakres ubezpieczenia, zależy od Ciebie – im szerszy, tym większa ochrona, ale też wyższa cena polisy. Warto jednak pamiętać, że koszty zakupu nawet najdroższego ubezpieczenia są nieporównywalnie niższe od strat, jakie poniesiesz w razie braku ochrony ubezpieczeniowej za granicą.
W tabeli przedstawiamy przykładowe oferty ubezpieczenia podróżnego do Turcji dla jednego dorosłego turysty, który wybiera się tam na tydzień w celach wypoczynkowych. Wzięliśmy pod uwagę tylko propozycje z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości co najmniej 200 000 zł. Ochrona obejmuje cały kraj.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 44 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 54 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 257 981 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 128 990 zł, Bagaż: 1000 zł | 57 zł |
mtu24.pl | KL: 300 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 100 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 62 zł |
Wiener | KL: 344 647 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 215 404 zł, Bagaż: 1000 zł | 64 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 64 zł |
UNIQA | KL: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 71 zł |
FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Turcji
W Turcji nie brakuje oryginalnych pamiątek, których nie spotkasz nigdzie indziej. Należą do nich oczywiście lokalne produkty spożywcze, takie jak turecka kawa i herbata, słodycze, przyprawy czy alkohol – raki. Poza nimi warto zwrócić uwagę na nietypowe naczynia – zwłaszcza te służące do parzenia kawy i herbaty – czy wspaniałe tureckie dywany.
To oczywiście zależy. Bez problemu znajdziesz w Turcji tanie pamiątkowe drobiazgi, nie zapłacisz także majątku za zakupy spożywcze. Drożej będzie, jeśli zechcesz kupić np. oryginalny turecki dywan, wyroby skórzane czy komplety z porcelany. Pamiętaj też o tym, że podczas zakupów na tureckim bazarze mile widziane jest targowanie się, dzięki któremu zawsze można trochę zaoszczędzić.
Tak, chociaż nie będzie to tania pamiątka. Wciąż jednak zapłacisz mniej niż za to samo w Polsce, a będziesz mieć pewność, że w Twoje ręce trafi naprawdę najwyższej jakości produkt. Tureckie dywany są ręcznie tkane i wykonane przy użyciu naturalnych barwników, a ich niesamowite kolory i wzory sprawią, że będą idealną ozdobą każdego domu. Kupując je na miejscu, możesz też skorzystać z usługi wysyłki do kraju, dzięki czemu nie będzie problemu z transportem.
- W Turcji można znaleźć mnóstwo oryginalnych, ręcznie robionych i charakterystycznych dla tego kraju pamiątek.
- Turcja słynie z kawy i herbaty. Oprócz nich można tam kupić również specjalne szklanki i zestawy do przygotowania napojów.
- Dużą popularnością wśród turystów cieszą się tureckie słodycze (np. lokum, chałwa), alkohole (raki) i przyprawy.
- Na tureckich bazarach można kupić m.in. doskonałej jakości dywany, ceramikę, wyroby metalowe, biżuterię czy galanterię skórzaną.
- Nietypowe pamiątki z Turcji to m.in. szisza, gra backgammon czy rzeczy z symbolem oka proroka.
Dołącz do dyskusji