Pamiątki z Wenecji – co przywieźć do Polski?

Z wizyty w stolicy dawnej Republiki Weneckiej warto mieć wyjątkowy upominek. Na rynku jest wiele propozycji. Część z nich możesz rozważać, ale reszty lepiej unikaj. Sprawdź, co nabyć na pamiątkę wizyty w Wenecji, a czego nie kupować!

pamiatki z wenecji

Wenecja – jakie pamiątki wybrać?

Republika Wenecka ze stolicą w Wenecji działała przez ponad tysiąc lat. To najdłużej nieprzerwanie funkcjonujące państwo na świecie zostawiło po sobie bogaty dorobek kulturowy, z którego czerpią kolejne pokolenia. Z czego tak naprawdę słynie Wenecja?

Obcokrajowcy, którzy tłumnie odwiedzają współcześnie Lagunę Wenecką, chcą zachować ten moment na zawsze w swojej pamięci. Pomagają w tym liczne artefakty, z których znana jest Wenecja. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w gąszczu weneckich uliczek. Przedstawiamy najbardziej popularne pamiątki z Wenecji, które bez trudu kupisz podczas zwiedzania miasta na wodzie!

pamiatki z wenecji

Co kupić jako pamiątkę z Wenecji?

 • Weneckie maski

Czy jest coś, co bardziej kojarzy się z Wenecją niż karnawałowe maski? Maskarada poprzedzająca okres wielkiego postu ma długą tradycję, sięgającą XI wieku. Władze republiki już w roku 1296 oficjalnie ustanowiły to święto. Największy rozkwit weneckiego karnawału przypada na XVII i XVIII tysiąclecie. Za odpowiednią opłatą każdy z maską na twarzy mógł wziąć udział w balu karnawałowym i jego licznych atrakcjach.

Zasłonięta twarz i zmieniony głos zapewniał anonimowość uczestnikom święta. Oprócz ukrywania tożsamości, maski na czas karnawału zdejmowały bariery między ludźmi, gdyż ubodzy mogli bawić się razem z bogatymi.

Za sprawą epidemii dżumy, maska z długim dziobem i kostium stały się częstym widokiem w Wenecji. Najpewniej stąd wziął się przesąd, że noszenie maski weneckiej przynosi pecha. Strój lekarza zadżumionych (m.in. płaszcz tabàro) wszedł na stałe do kanonu weneckich przebrań karnawałowych. 

Maski weneckie są różne. Teatralne modele są bardziej okazałe i zdobne, a codzienne miały prostą formę i jednolity kolor. Do tradycyjnych wzorów należą: aùta, morèta, volto, medico della peste i gnaga. Postaci komedii dell’arte doprowadziły do pojawienia się nowych: Arlekin, Kolombina, Poliszynel, Pantalone i Pierrot.

Współcześnie maski w rozmaitych wariantach znajdziesz w sklepach w całym mieście. Dostępne są wzory od najprostszych po misternie zdobione. Istnieje kilka szkół i warsztatów (np. La Bottega Dei Mascareri), które tworzą prawdziwe arcydzieła tej sztuki. Turyści bardzo chętnie po nie sięgają. Ceny ręcznie wykonanych, niepowtarzalnych egzemplarzy zaczynają się od 250 euro.

 • Weneckie korale

Wenecjanie ze szkła Murano formują paciorki, które połączone tworzą niepowtarzalną biżuterię. Z korali nazywanych też weneckimi perłami powstają wyjątkowe bransoletki i naszyjniki.

 • Koronki

Inna wenecka wyspa znana jest z ręcznie tkanych koronek. To właśnie na Burano jest muzeum tego haftu (Museo del Merletto), którego tradycja sięga XV wieku. Wysepka zachwyca barwnymi fasadami domów, a jej mieszkańcy nadal tworzą niepowtarzalne rękodzieła.

Prawdziwe koronki z Burano są bardzo drogie. Ich ceny wynoszą nawet kilkaset euro.

 • Mozaiki

Wenecja słynie również z pięknej mozaiki. Możesz kupić pojedynczą płytkę jak lub osobny panel dekoracyjny na pamiątkę. Także inne przedmioty nawiązujące do weneckiej sztuki mozaikowych układanek mogą być idealne na prezent dla bliskich.

 • Obrazy i grafiki

Wenecja stanowi ważny ośrodek sztuki malarskiej. W mieście nadal działa wielu artystów malarzy i grafików, którzy ukazują miasto na płótnie lub papierze. Przedstawiają często popularne atrakcje turystyczne, jak np. Most Rialto czy Plac św. Marka.

 • Weneckie przysmaki

Lokalne smaki to również coś, co możesz zachować na dłużej. Wybierz miejscowe przysmaki, które kupisz na weneckich straganach i targach. Mogą to być np.: oliwa z oliwek, ser parmigiano reggiano lub wyrabiany ręcznie makaron. Dzięki temu, wprowadzisz do domu smak prawdziwej, włoskiej kuchni – prosto z miasta na wodzie.

 • Weneckie szkło

Szklane wyroby to kolejna pamiątka z Wenecji, którą warto nabyć. Powstawały pierwotnie na pobliskiej wyspie Murano (stąd nazwa – szkło Murano) i należą do wyszukanej sztuki szklarskiej. Przybierają najróżniejszą postać. Mogą to być figurki, wazony czy naczynia. Bez trudu kupisz je w weneckich sklepach. Samo oglądanie witryn sklepowych z ozdobami może wprawić w zachwyt.

CIEKAWOSTKA

Lustro weneckie wcale nie zostało wynalezione przez Wenecjan. To szyba pokryta cienką warstwą metalu, dzięki czemu jedna strona działa jak zwierciadło, a druga przepuszcza światło jak zwykła szyba. Jego inna nazwa to lustro fenickie, ale zarówno Fenicjanie, jak i Wenecjanie nie dysponowali technologią do jego stworzenia. Wynalazek półprzepuszczalnego szkła powstał dopiero w XIX wieku za sprawą chemika z Niemiec, Justusa von Liebiga.

Wenecja – na co uważać?

Podczas zwiedzania Wenecji należy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Pozwoli to uniknąć różnych nieprzyjemnych sytuacji, które mogą uprzykrzyć życie.

 • Kieszonkowcy

We Włoszech grasują zorganizowane grupy złodziei. Część z nich specjalizuje się w okradaniu turystów. Do większości kradzieży dochodzi w pobliżu największych atrakcji i w środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowcy wykorzystują tłok i obniżoną czujność podróżników w pobliżu zabytków, albo stosują odwrócenie uwagi ofiary.

Wszystkie podejrzane sytuacje zgłaszaj Carabinieri i polskim służbom konsularnym. Te instytucje pomogą Ci po utracie środków finansowych i dokumentów.

 • Mewy

Wenecja to morskie miasto portowe, więc nie powinna dziwić obecność mew. Weneckie mewy potrafią skomplikować pobyt w Wenecji. Najpierw nagabują turystów, aby je dokarmić, a potem zuchwale zabierają jedzenie wprost sprzed nosa.

Wenecja – jak przygotować się do zwiedzania?

Wenecja to miasto na wodzie, które jest regularnie podmywane przez morze. Wenecjanie znają to zjawisko pod nazwą acqua alta, kiedy przypływ zalewa niektóre części aglomeracji miejskiej.

 • Bezpieczeństwo

Wenecja nie różni się specjalnie pod tym względem od innych miejscowości turystycznych. Z racji wąskich uliczek i wielu turystów, złodzieje mogą tam grasować na ulicy w biały dzień. 

Z tego względu:

 • nie noś przy sobie dużej ilości gotówki (portfel schowaj do wodoodpornego pokrowca),
 • dokumenty i karty trzymaj w różnych miejscach (np. w nerce pod ubraniem),
 • plecak lub torebkę trzymaj przed sobą,
 • uważaj na wąskich mostach i kładkach, aby nie wpaść do wody.

W serwisie Numbeo co prawda nie występuje Wenecja, ale na podstawie pobliskich miejscowości można oszacować poziom przestępczości w tym miejscu. Miasto na wodzie leży pośrodku drogi z Bolonii do Triestu. W Bolonii bieżący wskaźnik przestępczości wskazuje: 47,6, a poziom bezpieczeństwa: 52,4. Z kolei w Trieście – przestępczość: 27,4, a bezpieczeństwo: 72,6. Wynika z tego, że w Wenecji wskaźnik przestępczości wyniósłby 37,5. Poczucie bezpieczeństwa osiągnęłoby poziom 62,5 – wynik lepszy niż np. Florencja (60,2), lecz nieco gorszy niż Cagliari (64,9). To dobry wynik – zbliżony m.in. do litewskiego Kowna (62,2) czy cypryjskiego Limassol (62,8).

Ubezpieczenie do Wenecji – jakie wybrać?

Na wycieczkę do Wenecji weź ze sobą polisę podróżną. Ubezpieczenie turystyczne do Włoch zapewni Ci niezbędne wsparcie w razie nagłego wypadku. EKUZ nie zapewnia bezkosztowego leczenia w tym kraju. Jeśli trafisz w Wenecji do lekarza i tak będzie musiał zapłacić ok. 36 euro za wizytę. Rozwiązaniem jest osobista umowa ubezpieczenia, która zapewni pełne finansowanie.

Co powinna zawierać polisa turystyczna do Wenecji?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenie

Umowa zapewnia środki na konsultację i interwencję lekarską oraz hospitalizację po nieszczęśliwym wypadku na obszarze Italii.

 • Turystyczne assistance

Na wypadek jeśli zgubisz się na terenie Włoch, nie będziesz mógł się dogadać lub popadniesz w konflikt z prawem możesz liczyć na wsparcie w podróży. W zależności od potrzeb assistance obejmuje bowiem pomoc informacyjną, językową i prawną. W razie konieczności zapewnia również transport powrotny do kraju.

 • NNW podróżne

Następstwa nieszczęśliwych wypadków mogą dawać się we znaki jeszcze długo po przyjeździe do ojczyzny. Ubezpieczenie to obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu, kalectwo oraz utratę zdolności do dotychczasowej pracy. Towarzystwo zapewnia środki na rehabilitację, zmianę kwalifikacji zawodowych, wypłacając do 100% sumy ubezpieczenia NNW (w przypadku śmierci).

 • OC w życiu prywatnym

Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego lub dzieci czy zwierzęta domowe, którymi się opiekował w chwili zdarzenia.

 • Ubezpieczenie bagażu

Podczas pobytu w Wenecji niezwykle ważne jest ubezpieczenie bagażu. Szczególnie chroni cenną elektronikę (np. sprzęt fotograficzny), który narażony na wysoką wilgoć, może być podatny na uszkodzenia. Polisa dodatkowo zabezpiecza na wypadek kradzieży czy opóźnienia w transporcie.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Wenecji?

Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić za kompleksową polisę turystyczną (z NNW, OC prywatnym i ochroną bagażu, a także z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia) na tydzień do Włoch w konkretnym przypadku osoby pełnoletniej (do 30 lat).

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa do Włoch (do Wenecji) na 7 dni dla jednej osoby dorosłej (30 lat)
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
26 zł
Proama
KL: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2000 zł
39 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 1000 zł
39 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 60 000 euro
NNW: 30 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 1000 zł
41 zł
mtu24.pl
KL: 300 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2000 zł
44 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
46 zł
Wiener
KL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
bagaż: 1000 zł
46 zł
UNIQA
KL: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
51 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (06.06.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup pamiątek w Wenecji

Jakie pamiątki zabrać z Wenecji?
Co kupić na prezent z Wenecji?
Na co szczególnie uważać w Wenecji?
PODSUMOWANIE
 • Wenecja to relikt dawnej potęgi Wenecjan. Stworzona przez nich republika trwała ponad 1000 lat.
 • Obcokrajowcy chętnie odwiedzają dziś Lagunę Wenecką i podziwiają jej zabudowania. Z obawy o dewastację miasta na wodzie, lokalne władze sukcesywnie wprowadzają ograniczenia w ruchu turystycznym.
 • Na pamiątkę wizyty w Wenecji przywieź do kraju wyjątkowe pamiątki. Stanowią je m.in.: maski weneckie, szkło Murano i szklane koraliki, wzorzyste koronki oraz mozaiki, barwne obrazy i grafiki, a także weneckie przysmaki miejscowej kuchni (np. oliwa z oliwek czy ser parmigiano reggiano).
 • Podczas pobytu w Wenecji uważaj, abyś nie wpadł do kanału, albo nie padł ofiarą złodziei. Wenecja zapewnia podobny poziom bezpieczeństwa, jak np. Florencja czy Cagliari.
 • Na wyjazd do Włoch EKUZ nie wystarczy, ponieważ wymaga dopłaty do usług medycznych. Całkowite finansowanie leczenia zapewni Ci dopiero kompleksowa polisa ubezpieczeniowa, którą na mubi.pl kupisz już od 3,71 zł/dzień.
Źródła:
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawa%C5%82_w_Wenecji
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!