Parkowanie na drodze wewnętrznej – kiedy można dostać mandat?

Droga wewnętrzna nie jest zaliczana do dróg publicznych – mówią przepisy. Jak łatwo się domyślić, oznacza to, że nie obowiązują na niej przepisy dla tychże dróg przewidziane. Ale czy w takim razie panuje tam pełna dowolność, także w kwestii parkowania? Niekoniecznie! Co więcej, za złamanie reguł można tam otrzymać wysoki mandat!

parkowanie na drodze wewnętrznej

Droga wewnętrzna – co to takiego?

Zacznijmy od przepisów. Definicję drogi wewnętrznej znajdziemy w ustawie o drogach publicznych.

Drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi.

Art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych

Jak więc wspomniano na wstępie – droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną i nie jest zlokalizowana w pasie takiej drogi. To sprawia, że na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy Kodeksu drogowego. Oznacza się ją znakami:

 • D-46 “droga wewnętrzna” (czarny napis na białym tle),
 • D-47 “koniec drogi wewnętrznej” (czarny napis na białym tle przekreślony czerwoną kreską).
początek i koniec drogi wewnętrznej

Można je spotkać bardzo często na drogach osiedlowych, prowadzących do zakładów pracy, gruntów rolnych i leśnych, czy prywatnych posesji. Czasem jednak droga jest drogą wewnętrzną nawet bez znaku. Jego postawienie nie jest obowiązkowe, bo decyduje o nim… no właśnie, kto?

Zasady obowiązujące na drodze wewnętrznej – kto je ustala?

Wiemy już, że na drogach wewnętrznych nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Nie oznacza to jednak, że panuje na nich wolna amerykanka. Sięgnijmy ponownie do przepisów ustawy o drogach publicznych.

Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.

Art. 8 ust. 2 ustawy o drogach publicznych

Zasady poruszania się po drodze wewnętrznej ustala właściciel takiej drogi (np. spółdzielnia mieszkaniowa czy firma prywatna), który może ją oznaczyć, postawić na niej znaki pionowe, namalować znaki poziome czy określić zasady parkowania. O ile więc kierowca nie musi się martwić, że na drodze wewnętrznej otrzyma mandat np. za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy nawet jazdę bez uprawnień, o tyle niekoniecznie będzie mógł sobie pozwolić na parkowanie w dowolny sposób, jeżeli właściciel drogi określi obowiązujące w tym względzie reguły.

UWAGA!

Na drodze wewnętrznej kierowcy muszą stosować się do ustawionych znaków i sygnałów drogowych, oraz nie mogą stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego.

Sposób parkowania na drodze wewnętrznej zależy zatem od tego, jakie zasady ustalił zarządca drogi. Jeżeli nie wyznaczył żadnych – samochód można zatrzymać praktycznie w każdym miejscu. Jeżeli jednak zarządca drogi wyznaczył miejsca parkingowe, określił sposób parkowania czy wprowadził opłaty za parkowanie, trzeba się tych reguł trzymać. W przeciwnym razie właściciel drogi może wyegzekwować kary za nieprzestrzeganie wprowadzonych przez siebie przepisów. Nie może tego natomiast zrobić policja czy straż miejska.

Droga wewnętrzna a strefy ruchu i zamieszkania

Z powyższego wynika, że w praktyce na drodze wewnętrznej nie można otrzymać mandatu za nieprawidłowe parkowanie. Od tej zasady obowiązują jednak wyjątki, które wynikają z przepisów Kodeksu drogowego.

Ustawa określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.

Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym

O ile więc na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, to w strefach ruchu i zamieszkania już tak. A droga wewnętrzna może takie strefy stanowić, jeśli pojawia się na niej znak:

 • D-52 “Strefa ruchu”,
 • D-40 “Strefa zamieszkania”.
grafika

Wystarczy zatem, że droga wewnętrzna będzie oznaczona odpowiednim znakiem, a już będą na niej obowiązywać przepisy ruchu drogowego w dokładnie taki sam sposób, jak na każdej drodze publicznej. Możliwe będzie więc otrzymanie tam mandatu za ich złamanie, np. nieprawidłowe parkowanie.

W praktyce jest tak, że drogi wewnętrzne, które nie stanowią jednocześnie strefy ruchu, są rzadkością. Najczęściej drogi wewnętrzne są albo strefą ruchu, albo strefą zamieszkania, co oznacza, że obowiązują na nich przepisy odpowiednie dla tych stref. Jeżeli nie masz przekonania, co do statusu drogi, na której jesteś, w pierwszej kolejności powinieneś więc szukać na niej odpowiedniego oznakowania.

Droga wewnętrznaStrefa ruchuStrefa zamieszkania
Oznakowanie nie jest obowiązkoweObowiązkowy znak na początku i końcu drogiObowiązkowy znak na początku i końcu drogi
Obowiązują tylko przepisy dotyczące znaków i sygnałów drogowychObowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowegoObowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego
Parkowanie możliwe w dowolnym lub w wyznaczonym miejscuZasady parkowania jak na drogach publicznychObowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego
Nie można otrzymać mandatu poza nielicznymi wyjątkamiMożna otrzymać mandat za każde wykroczenieMożna otrzymać mandat za każde wykroczenie

Mandat za niewłaściwe parkowanie na drodze wewnętrznej – nawet do 1200 zł!

Wiemy już, że otrzymanie mandatu za niewłaściwe parkowanie na drodze wewnętrznej jest możliwe, jeżeli taka droga stanowi strefę ruchu lub strefę zamieszkania. A ile taki mandat wynosi? Stawki są oczywiście takie same, jak w przypadku nieprawidłowego parkowania na innych drogach publicznych, czyli zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów wynoszą w większości przypadków 100 zł i 1 punkt karny. Jeżeli jednak do nieprawidłowego parkowania dojdzie np. na miejscu dla niepełnosprawnych, kara może wzrosnąć nawet do 1200 zł i 6 punktów karnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o parkowanie na drodze wewnętrznej

Czy na drodze wewnętrznej obowiązują przepisy ruchu drogowego?
W jaki sposób parkować na drodze wewnętrznej?
Czy policja lub straż miejska może wystawić mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej?
PODSUMOWANIE
 • Droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną.
 • Na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego.
 • Zasady parkowania na drodze wewnętrznej określa zarządca tej drogi.
 • Przepisy ruchu drogowego mogą obowiązywać na drodze wewnętrznej, jeśli jest ona strefą ruchu lub strefą zamieszkania.
 • Policja lub straż miejska mogą wystawić mandat za nieprawidłowe parkowanie na drodze wewnętrznej, jeśli stanowi ona strefę ruchu lub zamieszkania.
 • Mandat za nieprzepisowe parkowanie na drodze wewnętrznej może wynieść od 100 zł do 1200 zł.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19850140060/U/D19850060Lj.pdf
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC