Czemu służy paszport dla psa?

Podróż ze zwierzęciem wymaga od właściciela dodatkowych dokumentów. Psy, koty i tchórzofretki muszą mieć swoje indywidualne paszporty. Dowiedz się, kiedy niezbędny jest paszport dla Twojego zwierzaka?

paszport dla psa

Z naszego poradnika dowiesz się, jak i gdzie uzyskasz paszport dla psa, a także w jakich sytuacjach się przydaje! Wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego dokumentu i procedury paszportowej dla zwierząt znajdziesz w tym tekście.

Paszport dla psa – co to jest?

Podróżujące zwierzęta domowe, tak jak ich właściciele, potrzebują stosownego dokumentu podróży. Zezwala on na opuszczenie kraju i wjazd na terytorium innego państwa. W przypadku psów, ale również kotów i fretek, dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy państw członkowskich oraz trzecich jest paszport dla czworonoga.

Jak wygląda paszport dla psa?

Dokument ma kształt książeczki formatu paszportu dla człowieka. W odróżnieniu od polskiego paszportu ma granatową, jednolitą okładkę z flagą Unii Europejskiej w środkowej części oraz nazwą dokumentów w języku polskim i angielskim.

Jak działa paszport dla psa?

Paszport dla zwierzęcia polega na oznakowaniu pupila, opisaniu go i wystawieniu dokumentów na jego dane oraz dane właściciela. Pozwala to ustalić tożsamość posiadacza czworonoga, jeśli np. zgubi się na wyjeździe. Paszport także ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród zwierząt (m.in. wścieklizny) przez wymóg przyjęcia stosownych szczepień przed wyjazdem z kraju.

Paszport dla psa – co zawiera?

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej (UE) nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 roku dokumentem identyfikacyjnym zwierząt domowych jest specjalny paszport. Wzór tego dokumentu został określony w 1. części aneksu nr III. Polskie paszporty dla czworonogów są zbieżne z unijnym wzorem.

Paszport psa obejmuje informacje, takie jak:

 • umiejscowienie transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia lub naniesienia albo datę odczytu transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu,
 • imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego,
 • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela,
 • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny,
 • podpis właściciela,
 • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie,
 • data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie,
 • informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna,
 • inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.
co zawiera paszport dla psa

Jak uzyskać paszport dla psa?

Paszport dla czworonoga wystawia upoważniony do tego lekarz weterynarii. Ich spis prowadzą okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listę podmiotów uprawnionych do wystawiania dokumentów podróżnych dla zwierząt domowych znajdziesz na stronie vetpol.org.pl.

Jak wygląda wystawianie paszportu dla psa?

Proces składa się z trzech prostych kroków. Poniżej przedstawiamy etap po etapie, jak przebiega wytwarzanie paszportu pupilowi.

 1. Weterynarz sprawdza stan zdrowia czworonoga (książeczkę zdrowia), a także, czy zwierzę domowe jest oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 2. Weterynarz uzupełnia informacje w dokumencie identyfikacyjnym.
 3. Właściciel podpisuje dokument identyfikacyjny wydany przez weterynarza.
CZY WIESZ, ŻE …

Wydany w Polsce paszport dla zwierzęcia możesz sprawdzić na stronie KILW za pośrednictwem portalu WETSystems. Wystarczy podać numer paszportu lub mikroczipu, a strona zweryfikuje autentyczność dokumentu.

Paszport dla czworonoga – kiedy wyrobić?

O paszport dla psa trzeba zatroszczyć się z wyprzedzeniem. Niezbędny jest komplet szczepień, a nie wszystkie można wykonać w dowolnym momencie. Chodzi głównie o szczepienie przeciwko wściekliźnie, które wykonywane jest nie wcześniej niż po ukończeniu przez czworonoga 3. miesiąca. Przyjęte szczepienie nabiera mocy dopiero po 3 tygodniach (21 dniach). Z tego względu należy zadbać, aby paszport dla psa wyrobić odpowiednio wcześnie.

Podróżowanie z psem – kiedy potrzebny jest paszport dla czworonoga?

Przewożenie psa autem musi odbywać się w odpowiedni sposób. Z poradnika “14 porad na temat tego, jak przewozić psa w samochodzie” dowiesz się, jak dokładnie powinno to wyglądać, aby nie groził Ci mandat. Jeśli wybierasz się ze swoim czworonożnym przyjacielem za granicę, to bezwzględnie musisz mieć dla niego paszport!

Jeśli decydujesz się na podróżowanie z psem samolotem, warto znać wszelkie procedury. Psy lekkie (najczęściej do 8 kg) mogą podróżować w kabinie pasażerskiej, te cięższe lecą zazwyczaj w luku bagażowym. Oprócz paszportu i kompletu szczepień musisz zadbać więc o odpowiedni transporter lub torbę.

Więcej o podniebnym podróżowaniu z czworonożnym przyjacielem przeczytasz w naszym artykule: Zwierzę w samolocie – przepisy.

Pies w drodze – co z ubezpieczeniem?

Jeśli obawiasz się o potencjalne szkody, które mógłby wyrządzić Twój pies na rzecz osób trzecich, zapoznaj się z proponowanymi ubezpieczeniami obejmującymi pupila. Obecnie coraz więcej towarzystw dodaje do swojej oferty polisy dla psa. Oprócz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na rynku dostępny jest szereg ubezpieczeń zapewniających wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu pupila – takie ubezpieczenie proponują np. UNIQA, Generali lub Beesafe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o paszport dla psa

Ile kosztuje paszport dla psa?
Kto wystawia paszport dla psa?
Jak długo obowiązuje paszport dla czworonoga?
Czy w paszporcie czworonoga konieczne jest zdjęcie?
O czym warto pamiętać?
PODSUMOWANIE
 • Paszport dla psa jest niezbędny do przekroczenia granicy z pupilem. Jest wymagany zarówno w krajach Unii Europejskiej jak i poza nią.
 • Dokument jest wydawany przez uprawnionych lekarzy weterynarii. Ich aktualny wykaz znajdziesz w internecie.
 • Aby uzyskać paszport musisz wcześniej zadbać o komplet szczepień czworonoga.
 • Paszport dla zwierząt domowych wydawany jest dożywotnio i dotyczy: psów, kotów i tchórzofretek.
Źródła:
 • https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32013R0577&rid=1
 • https://vetpol.org.pl/wp-content/uploads/2024/01/zalacznik-1.-Dobra_Praktyka_Wystawiania_Paszportow_tekst_jedn.pdf
 • https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/dokumenty-identyfikacyjne
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!