Peloponez – największe atrakcje greckiego półwyspu

Antyczne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miejsca rodem z mitologii, wysokie góry idealne na trekking, plaże, morze, a do tego wspaniała kuchnia z oliwą Kalamata na czele, to tylko kilka powodów, by odwiedzić Peloponez. Na tym greckim półwyspie nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie atrakcję dla siebie!

peloponez

Peloponez – położenie półwyspu

Półwysep Peloponeski, czy też Peloponez, to najbardziej wysunięta na południe kontynentalna część Grecji, a więc także półwyspu Bałkańskiego. Od wschodu otaczają go wody Morza Egejskiego, od południa Morza Śródziemnego, a od zachodu Morza Jońskiego.

Peloponez połączony jest z pozostałą częścią Grecji wąskim Przesmykiem Korynckim, w którym wydrążono Kanał Koryncki, który łączy Zatokę Sarońską z Zatoką Koryncką. Powierzchnia Peloponezu wynosi 21 549 km², czyli jest nieco większa od powierzchni województwa podlaskiego, a nieco mniejsza od województwa zachodniopomorskiego.

Na obszarze półwyspu znajdują się zarówno wysokie góry Tajget z najwyższym szczytem o wysokości 2 407 m n.p.m., jak i tereny nizinne. Cechą charakterystyczną Peloponezu jest jego mocne rozczłonkowanie, co sprawia, że w jego skład wchodzą mniejsze półwyspy: Argolidzki, Lakoński, Mani czy Mesyński.

Podróż na Peloponez – samochodem czy samolotem?

Na Półwyspie Peloponeskim znajdują się dwa lotniska międzynarodowe. Jedno w mieście Kalamata, a drugie w Araxos. To dobra informacja dla turystów, którzy wybierają się z biurem podróży, które organizuje czarterowe loty. A co w przypadku indywidualnej podróży samolotem?

Tutaj może być problem! Z polskich miast nie ma bezpośrednich lotów na Peloponez. Konieczna jest przynajmniej jedna przesiadka, na przykład w Monachium, co znacznie wydłuża czas lotu oraz podnosi jego cenę. 

Za to bez problemu znajdziemy bezpośrednie loty do Aten. Ze stolicy Grecji można polecieć do miast na Peloponezie lub dojechać w wybrane miejsce pociągiem czy autobusem. Jeśli w planach mamy zwiedzanie półwyspu, to w Atenach najlepiej wynająć samochód.

Co w takim razie z podróżą samochodem z Polski na Peloponez? Czy to w ogóle ma sens? Trasa z Warszawy do Kalamaty, czyli na samo południe półwyspu, liczy około 2 500 km w zależności od wybranego wariantu przejazdu – podróż zajmie około 26 godzin!

Podczas podróży samochodem na Peloponez trzeba liczyć się z koniecznością wykupienia winiet w Czechach, na Słowacji czy Węgrzech. Dodatkowo na przejazd przez Macedonię Północną będziemy potrzebować Zielonej Karty, by uniknąć konieczności zakupu ubezpieczenia granicznego. Czy więc podróż samochodem na Peloponez ma sens?

Tylko wtedy, gdy po drodze planujemy zwiedzanie innych krajów i miast. W przypadku bezpośredniej podróży na Peloponez będzie to bardzo męcząca wyprawa choćby ze względu na dystans i liczne roboty drogowe na trasie. O wiele lepiej polecieć do Aten i tam wynająć samochód.

Zabytki na Peloponezie – świat antycznej Grecji

Podczas podróży na Peloponez z pewnością warto zobaczyć ruiny starożytnych greckich miastach. To właśnie tutaj leżą Mykeny, które według mitologii założył Perseusz, Sparta słynąca z wojowników czy Olimpia, gdzie odbywały się starożytne zawody sportowe. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym zabytkom na Peloponezie!

atrakcje peloponezu

Mykeny

Według mitologii to położone w północno-wschodniej części Peloponezu miasto założył syn Zeusa i Danae, czyli Perseusz. Jego najbardziej znanym władcą był Agamemnon, który zdobył Troję. W epoce brązu Mykeny były głównym ośrodkiem politycznym i kulturalnym w Grecji – kultura mykeńska rozwijała się między 1600 a 1150 rokiem p.n.e.

Stanowisko archeologiczne w Mykenach i Tirynsie zostało w 1999 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj możemy tam zobaczyć fragmenty murów, pozostałości pałacu, cysterny i ruiny świątyń. Najbardziej znanym zabytkiem w Mykenach jest Lwia Brama z dwoma płaskorzeźbami lwów.

Niecałe 500 metrów od ruin Myken znajduje się Skarbiec Atreusza, nazywany także Grobowcem Agamemnona. To właśnie o tym nim Juliusz Słowacki napisał wiersz. Budowla składa się z 36-metrowego korytarza (dromos) i komory grobowej, która zbudowana jest z 33 wielkich kamiennych bloków.

Starożytne miasto Epidauros

Na wschód od ruin Myken (około 50 km) trafimy na stanowisko archeologiczne Epidauros. W niewielkiej dolinie znajdowało się w starożytności centrum kultu Asklepiosa, czyli boga sztuki lekarskiej. Działał tutaj Asklepiejon (sanktuarium), którego pozostałości możemy podziwiać w ruinach temenosu, czyli świętego kręgu.

Wśród zabytków temenosu znajdują się pozostałości po świątyni Asklepiosa, świątyni Artemidy, sypialni dla pacjentów (abaton) czy propyleje (brama). Dodatkowo w tamtejszym muzeum archeologicznym zobaczymy choćby antyczne narzędzia chirurgiczne oraz posągi, które pochodzą z lokalnych wykopalisk.

Jednak największą atrakcją w Epidauros jest najlepiej zachowany w Grecji antyczny teatr. Budowla, która powstała około 300 roku p.n.e. mogła pomieścić 14 tysięcy widzów. Do dziś robi wrażenie, a na miejscu możemy przekonać się, jak wspaniałymi budowniczymi byli starożytni Grecy.

Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj

W zachodniej części Peloponezu możemy zobaczyć jedną z najlepiej zachowanych świątyń starożytnej Grecji. Budowla wzniesiona w V wieku p.n.e. została zaprojektowana podobno przez architekta Iktinosa. Wyróżnia ją unikatowe połączenie 3 klasycznych stylów greckich – doryckiego, jońskiego i korynckiego.

Świątynie Apollina w Bassaj wzniesiono na terenach wiejskich, więc w bardzo dobrym stanie przetrwała ona przez wieki. Została ponownie odkryta w XVIII wieku. Od 1986 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest ona zabezpieczona namiotem.

Starożytna Olimpia

To właśnie na Peloponezie odbywały się starożytne Igrzyska Olimpijskie. Na zachodzie półwyspu co 4 lata między 776 rokiem p.n.e. a 393 rokiem n.e. spotykali się zawodnicy, by rywalizować w różnych dyscyplinach sportowych.

Na terenie stanowiska archeologicznego Olimpia, które w 1898 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczymy liczne pozostałości po antycznych budowlach. Wśród nich są ruiny stadionu, świątynia Zeusa (kiedyś to w niej stał posąg boga dłuta Fidiasza), świątynia Hery, Filipejon (świątynia Filipa II Macedońskiego), prytanejon czy gimnazjon.

Mistra (Mistras)

Ostatnim obiektem na Peloponezie, który trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest Mistra. To średniowieczne bizantyjskie miasto leży w południowej części półwyspu niedaleko Sparty na zboczach najwyższych gór tej części Grecji.

W Mistrze zobaczymy XIII wieczną katedrę Mitrópolis, klasztory Vrondochión, Pandánassa i Perivléptos, a także kościół Agia Sofia czy zamek Villehardouin. Będąc w Mistrze, z pewnością warto także zobaczyć ruiny starożytnej Sparty, które znajdują się zaledwie 6 km na wschód od tego miejsca.

Na liście najważniejszych zabytków historycznych Peloponezu umieściliśmy te, które trafiły na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oczywiście wartych uwagi miejsc jest o wiele więcej, wśród nich są między innymi: ruiny starożytnej Sparty, starożytne Argos czy Korynt. 

Cuda natury na Peloponezie – jaskinie, góry i jeziora

Oprócz pozostałości po starożytnym świecie, o którym możemy przeczytać w mitach lub późniejszych dziełach kultury, Peloponez zachwyci nas również atrakcjami przyrodniczymi. Naturalnie im także musimy się przyjrzeć!

Jaskinia Diros

W południowej części Peloponezu, a dokładniej po zachodniej stronie półwyspu Mani znajduje się zespół jaskiń Diros. Duża ich część jest zalana, więc powstały tam podziemne jeziora. Zwiedzanie jaskiń, w których można podziwiać zjawiska krasowe (stalaktyty, stalagmity), odbywa się zarówno w łódce, jak i pieszo.

Wąwóz Lusios

W środkowej części Peloponezu, a dokładniej w zachodniej Arkadii, odkryjemy wąwóz rzeki Lusios, który ma 15 km długości i 2 km szerokości. Jego maksymalna głębokość to ponad 300 metrów. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i trekkingu.

Teren wokół wąwozu Lusios porastają lasy, a najpiękniejsze widoki można podziwiać z drogi ciągnącej się u szczytu. Pobliskie szlaki turystyczne pozwalają zarówno na odkrycie tamtejszej przyrody, jak i licznych zabytków wśród których wyróżniają się klasztory: Ajiu Ioannou Prodromou, Palea Filosofu, Nea Filosofu czy Emialon.

Jezioro Stymfalijskie

Akwen znajduje się w północnej części Peloponezu w Koryntii. Jezioro leży na wysokości 920 m n.p.m. u podnóży wysokich szczytów górskich, które wznoszą się na nawet wysokość 2 374 metrów. Niestety ze względu na niski stan wód w ostatnich latach jezioro kilka razy całkowicie wyschło.

Dużą część terenu wokół jeziora Stymfalijskie porastają trzciny, które są siedliskiem dla wielu gatunków ptaków. Dlatego obszar ten jest chronionym rezerwatem przyrody. Miejsce to znane jest także z mitologii, ponieważ to tam Herakles wykonywał jedną ze swoich dwunastu prac – przepędzał ptaki stymfalijskie, które miały żelazne dzioby i pióra, a także żywiły się ludzkim mięsem.

Pasmo górskie Tajget

Pasjonaci przyrody i trekkingu górskiego znajdą na południu Peloponezu raj dla siebie. Na zachód od niziny Lakońskiej rozciąga się najwyższe pasmo półwyspu. Góry Tajget swoją nazwę wzięły on plejady Tajgete. Najwyższy szczyt Profitis Elias (Prorok Eliasz) wznosi się na wysokość 2 407 m n.p.m.

W górach wyznaczono wiele szlaków turystycznych, z których można podziwiać wspaniałe krajobrazy Peloponezu i pobliskiego morza. Należy jednak uważać podczas trekkingu, ponieważ Tajget to w dużej części dzikie i bezludne góry.

Wodospady Polilimnio

Nie byliśmy jeszcze w południowo-zachodniej części Peloponezu. A to tutaj znajdują się wodospady Polilimnio, które możemy odkryć podczas trekkingu po porośniętej bujną roślinnością dolinie. Na dole wodospadu znajduje się jezioro, które kusi niektórych śmiałków orzeźwiającą kąpielą w krystalicznie czystych wodach.

Atrakcje na Peloponezie – aktywności dla turystów

Oprócz zwiedzania zabytków oraz trekkingu na Peloponezie czeka na turystów wiele innych atrakcji. Wśród nich są:

  • wypoczynek na plaży – popularna plaża Voidokilia czy Kalamata;
  • uprawianie sportów wodnych – w tym żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania i kajakarstwa;
  • zwiedzanie malowniczych miasteczek – na przykład Nafplio, Dimitsana czy Stemnitsa;
  • degustacja lokalnych produktów – z pewnością zaliczymy do nich oliwę z Kalamaty, wina, miód czy sery;
  • rejs przez kanał Koryncki – podróż statkiem pomiędzy strzelistymi ścianami kanału;
  • udział w wydarzeniach kulturalnych – Festiwal teatralny w Epidauros i karnawał w Patras (w styczniu odbywają się parady).

Na Peloponezie każdy podróżny znajdzie coś dla siebie. Wakacje na półwyspie można spędzić aktywnie lub wypoczywając na plażach i w malowniczych miasteczkach.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Peloponez – ile kosztuje?

Na wyjazd na Peloponez z pewnością warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta podstawowa ochrona w razie choroby lub wypadku zapewnia ograniczone wsparcie, dlatego warto także wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego jest to ważne?

EKUZ umożliwia leczenie na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Z kolei ubezpieczenie turystyczne, a dokładnie zawarte w pakiecie ubezpieczenie kosztów leczenia, pokrywa koszty leczenia także w prywatnych placówkach oraz koszty transportu medycznego czy akcji ratowniczej (wraz z assistance).

Dodatkowo w pakiecie ubezpieczenia turystycznego mogą znaleźć się dodatkowe ochrony, takie jak NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. Pamiętajmy, by przy wyborze polisy wskazać aktywności, którym planujemy się poświęcić podczas wyjazdu – może to być nie tylko zwiedzanie/wypoczynek, ale także nurkowanie czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka (ekstremalnych).

Ile więc kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Peloponez. To zależy zarówno od oferty konkretnego ubezpieczyciela, ale także od liczby dni objętych ochroną, liczby ubezpieczonych osób czy dodatkowych rozszerzeń. Poniżej prezentujemy propozycje dla 27-letniej turystki, która w celach turystycznych wybiera się na 7 dni na Peloponez.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia na Peloponez
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 912 zł
NNW – 15 000 zł
25,40 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł29,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
32,69 zł
WienerKoszty leczenia – 173 824 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 108 640
36,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
49,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [11.06.2024].

Najtańszy pakiet od mtu24.pl z ubezpieczenie kosztów leczenia i OC w życiu prywatnym na tygodniowy wyjazd na Peloponez kosztuje 22 zł, czyli nieco ponad 3 zł za dzień. Z kolei pełny pakiet również z dodatkowym NNW to wydatek 36 zł – oferta Wiener. 

Pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel oferuje kilka wariantów ubezpieczenia turystycznego do wyboru. Dlatego zawsze warto przeprowadzić własną kalkulację w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi, by wybrać ofertę dopasowaną do własnych potrzeb.

PODSUMOWANIE
  • Peloponez to najbardziej wysunięta część kontynentalnej Grecji.
  • Na Peloponez można dostać się samolotem lub samochodem, choć oba rodzaje transportu mają swoje ograniczenia.
  • Peloponez słynie z wielu antycznych zabytków: Mykeny, Epidauros, świątynia Apollina w Bassaj, starożytna Olimpia czy Mistra (zabytek bizantyjski).
  • Miłośnicy przyrody odkryją na Peloponezie jaskinie Diros, wąwóz Lusios, jezioro Stymfalijskie, góry Tajget czy wodospady Polilimnio.
  • Na Peloponezie można uprawiać sporty wodne, wybrać się na trekking, wypoczywać na plażach, zwiedzać miasteczka czy poznać wyjątkowe smaki Grecji.
  • Ubezpieczenie na Peloponez można kupić za około 3 zł za dzień ochrony.
Kiedy najlepiej jechać na Peloponez?
Jakie atrakcje turystyczne znajdują się na Peloponezie?
Jaką ochronę wybrać na wyjazd na Peloponez?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!