Ubezpieczenie do Peru

Ojczyzna ziemniaka, pomidora i miejsce, gdzie na mały głód przekąsić można świnkę morską. Kraj, w którym znajduje się legendarne machu Picchu, jezioro Titicaca i w którym przeżyć można przygodę w amazońskiej dżungli. Czy można wymarzyć sobie lepszą rekomendację?

peru

Peru – obostrzenia covidowe, bezpieczeństwo dokumenty wjazdowe

Covid-19

Aktualnie w Peru nie obowiązują żadne obostrzenia covidowe, aczkolwiek osobom niezaszczepionym, nie w pełni zaszczepionym i ozdrowieńcom zaleca się, aby posiadały negatywny wynik testu PCR wykonanego do 48 godzin przed wylotem. Od osób zaszczepionych testy nie są wymagane. Obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego.

Wymagane dokumenty

Obywatele Polski mogą przekraczać granicę Peru w ramach ruchu bezwizowego, jednak okres bezwizowego pobytu zależy od charakteru podróży. 

Turyści – bezwizowy pobyt możliwy jest do 90 dni z możliwością odpłatnego przedłużenia o kolejne 90 dni w danym roku kalendarzowym. 

Uczestnicy wydarzeń naukowych, seminariów, wystaw, sympozjów, wernisaży, wydarzeń kulturalnych, zawodów sportowych – bezwizowy pobyt do 90 dni.

Studenci, dziennikarze, osoby związane z mediami, przedstawiciele handlowi – bezwizowy pobyt do 90 dni. 

Wymagany jest oczywiście paszport lub paszport tymczasowy, których ważność musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty pierwszego dnia pobyt w Peru. 

Bezpieczeństwo

Polskie MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w Peru ze względu na występowanie protestów, blokad dróg i manifestacji. Z kolei całkowicie odradza się podróżowania do:

  • północno-wschodniej części kraju przy granicy z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) ze względu na działalność grup przestępczych,
  • regionu VRAEM opanowanego przez kartele narkotykowe i organizacje terrorystyczne,
  • regionów Puno i Apurimac, które stanowiły epicentrum niedawnych niepokojów społecznych i sytuacja jeszcze nie wróciła do normy.

Co ciekawe, ta niebezpieczna część Peru wcale nie jest aż tak bardzo oddalona od popularnych atrakcji turystycznych – VRAE od Machu Picchu dzieli zaledwie około 100 kilometrów.

CZY WIESZ, ŻE …

Obszar VRAE to rejon gór i gęstej dżungli w środkowej strefie kraju. W zasadzie nie dociera tam władza państwowa, a obszar jest całkowicie opanowany przez siły partyzantów Świetlistego Szlaku, skrajnie lewicowej organizacji terrorystycznej, których myślą przewodnią jest: „marksizm-leninizm odsłoni świetlisty szlak rewolucji”. Senderyści, bo tak nazywani są członkowie tej radykalnej grupy polityczno-wojskowej, nie uznają demokracji, a walka zbrojna jest dla nich jedyną formą realizacji celów ideowych. To skrajnie agresywna i brutalna grupa, która w przeszłości atakowała już ośrodki miejskie, w tym hotele i ambasady.

Ponadto w 7 regionach Peru (Áncash, Apurímac, Cusco, Huancavelica, Lima, Loreto y San Martín) wprowadzono stan wyjątkowy ze względu na ulewne deszcze i podtopienia. W mieście Trujillo i prowincji Pataz obowiązuje z kolei stan wyjątkowy z powodu gwałtownego wzrostu przestępczości zorganizowanej. Możliwe jest także wprowadzenie stanu epidemii  dengi. Szczegółowe informacje na ten temat, jak i zalecenia dla podróżnych znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W kwestii bezpieczeństwa warto mieć też na uwadze, że Peru znajduje się w pobliżu tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy, gdzie występują trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało kilka zasad zachowania w trakcie kataklizmów naturalnych. Znaleźć można je tutaj: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/katastrofy-naturalne.

Ubezpieczenie turystyczne do Peru

Jeśli zdarzyło Ci się narzekać na cenę usług medycznych w Polsce, nie będziesz zachwycony/a również tożsamymi cenami w Peru, w którym wizyta w prywatnej placówce zdrowotnej u specjalisty kosztuje 50-100 USD. O podobną kwotę (lub wyższą) uszczupli się Twój budżet, jeśli przyjdzie Ci spędzić dobę w szpitalu. 

Dlaczego jednak mowa jest o prywatnej opiece zdrowotnej? Stoi ona na zdecydowanie wyższym poziomie niż jej państwowa odpowiedniczka. 

Niektóre rejony kraju położone są powyżej 3000 m n.p.m. (np. Cuzco), co sprawia, że wielu turystów może również paść ofiarą choroby wysokościowej, którą nazywa się tu soroche.  

Do tego dochodzą bardziej tradycyjne zagrożenia związane z turystyką: kradzieże, napady, utrata mienia, wypadki i choroby.

Wszystkie te argumenty silnie przemawiają za nabyciem ubezpieczenia turystycznego. Tym bardziej, że cena polisy często nie przekracza kilkunastu złotych dziennie na osobę, co jest bardzo małym kosztem w porównaniu do potencjalnych strat wynikających z leczenia, hospitalizacji czy ratownictwa pokrywanych z własnej kieszeni. 

Ile dokładnie kosztuje zatem ubezpieczenie turystyczne do Peru? W tabeli poniżej przedstawiliśmy oferty polis ubezpieczeniowych kilku różnych towarzystw, które wyliczyliśmy za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi.pl. Przyjęliśmy założenie, aby suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie była niższa od 200 000 zł. Jako modelowy turysta posłużył nam 29-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który wybiera się do Peru na 14-dniowy urlop, zmierzając poświęcić czas na zwiedzanie i wypoczynek.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
88 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
97 zł
WienerKL: 345 608 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 005 zł,
Bagaż: 1000 zł
123 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
125 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
143 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
179 zł
SIGNAL IDUNAKL: 648 015 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 2000 zł
197 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
218 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.03.2024).

Peru – najważniejsze informacje

Peru ma powierzchnię 1 285 223 kilometrów kwadratowych i znajduje się w środkowo-zachodniej części kontynentu południowoamerykańskiego. Jest 4,1 raza większe od Polski. Graniczy z Ekwadorem i Kolumbią na północy, Brazylią i Boliwią na wschodzie, Chile na południu i Oceanem Spokojnym na zachodzie. Stolica Peru, Lima, położona jest na wybrzeżu Pacyfiku i jest domem dla prawie jednej trzeciej całkowitej populacji Peru. Na wybrzeżu mieszka zresztą dwie trzecie ludności kraju.

Lima została założona w 1535 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem kolonialnym i kulturalnym. W Limie można zobaczyć wiele zabytków kolonialnych, takich jak katedrę w Limie, kościół św. Franciszka oraz pałac rządowy Palacio de Gobierno. Oprócz tego warto zobaczyć też Muzeum Larco, które prezentuje przedkolumbijską sztukę peruwiańską. 

Jako że często podróżuje się, by jeść, warto wspomnieć, że Lima jest uważana za jedno z najważniejszych miast na kulinarnej mapie Ameryki Południowej. Peruwiańska kuchnia jest zróżnicowana i bogata w smaki, aromaty i kolory. W stolicy można spróbować wielu tradycyjnych dań, takich jak ceviche, lomo saltado, ají de gallina czy suspiro a la limeña.

CZY WIESZ, ŻE …

Ojczyzną ziemniaków, które przywędrowały do Europy za sprawą hiszpańskich kolonizatorów, jest m. in. Peru. Podobnie jest zresztą z pomidorami. Można zatem z przymrużeniem oka stwierdzić, że to właśnie Peru Polacy zawdzięczają jedne z najczęściej wykorzystywanych w kuchni warzyw. W Peru powstał największy na świecie Bank Genów Ziemniaka, w którym znajduje się ponad 10 tysięcy odmian tej rośliny.

Przy ceviche zatrzymajmy się trochę dłużej, bo to słynne danie jest prawdziwą dumą Peru i kuchni peruwiańskiej. Świadczy o tym wielka popularność, jaką ceviche zyskało na całym świecie. 

Jest to potrawa na bazie surowej ryby, którą marynuje się w soku z cytryny lub limonki, co powoduje, że ryba nabiera delikatnie kwaśnego smaku. Do ceviche używa się różnych gatunków ryb, takich jak łosoś, tuńczyk, halibut, mahi-mahi lub krewetki. Rybę kroi się na kawałki i zalewa sokiem z cytryny lub limonki, a następnie dodaje się posiekane cebule, chili, kolendrę i sól. 

Czas marynowania ryby w soku z cytryny lub limonki zależy od rodzaju użytej ryby i może wynosić od kilku minut do kilku godzin. Gotowe ceviche podaje się z ziemniakami, kukurydzą, awokado i kawałkami słodkiego batata lub yam. To lekkie i orzeźwiające danie, idealne na gorące dni. 

CZY WIESZ, ŻE …

W Peru spożywa się mięso świnki morskiej (cuy). Jest to popularne danie w wielu regionach kraju. Co więcej, liczne restauracje oferują dania z mięsem świnki morskiej, a w bardzo wielu gospodarstwach domowych hoduje się te zwierzęta właśnie jako źródło mięsa. Zazwyczaj jest pieczone lub smażone na ruszcie, a następnie podawane z ziemniakami, ryżem lub sałatkami.

W Peru ceviche jest często podawane na lunch lub kolację i jest uważane za jedno z najbardziej charakterystycznych dań tego kraju.

Około 60% powierzchni Peru to góry, które przecinają kraj na długości ponad 7 000 km. Najwyższym szczytem Peru jest Huascarán o wysokości 6 768 metrów n.p.m. Peru może poszczycić się faktem, że znajduje się tam ponad 50 szczytów, które przekraczają wysokość 6000 metrów!

CZY WIESZ, ŻE …

Najwyżej położonym miastem na świecie jest La Rinconada, w której mieszka około 30 tysięcy osób. Znajduje się na wysokości 5 100 metrów n.p.m.

Walutą Peru jest sol (PEN), który dzieli się na 100 centów (centavos). W kraju są dostępne banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 soli oraz monety o nominałach 10, 20 i 50 centavos oraz 1, 2 i 5 soli. Jeden sol peruwiański to 1,08 zł (wg kursu z dnia 20.03.2024). Można więc powiedzieć, że wartość obu walut jest porównywalna. 

Warto pamiętać, że w wielu miejscach, szczególnie w mniejszych miastach i wsiach, nie ma możliwości płatności kartą kredytową, a wymiana waluty może być ograniczona, więc zaleca się, aby podróżujący mieli ze sobą gotówkę w solach.

Peru – co warto zwiedzić? 

Machu Picchu – miasto Inków, choć nie starożytne, jak chcieliby niektórzy, położone na szczycie góry w Andach. Machu Picchu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków archeologicznych na świecie i przyciąga turystów z całego świata. Ruiny miasta są dobrze zachowane i oferują niesamowite widoki na okolicę. Miasto zostało zbudowane w XV wieku i pełniło dla inkaskich władców funkcję reprezentacyjną, ceremonialną i obronną. 

Jezioro Titicaca – najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie, usytuowane na granicy między Peru a Boliwią. Miejsce uważane za święte przez miejscowe ludy. Turystom oferuje wiele atrakcji, takich jak wizyty na pływających wyspach Uros, wioskach rybackich i świątyniach Inki. Jezioro znajduje się na wysokości 3812 m n.p.m. i jest otoczone ze wszystkich stron wysokimi szczytami Andów, które pokryte są śnieżnymi płaszczami, co nadaje okolicy niesamowitego charakteru. Prawdziwą gratką dla odwiedzających jest możliwość spędzenia czasu na pływających wyspach Uros, które zbudowane są z… trzciny. 

Amazonia – ogromny region leśny, który zajmuje większość terytorium Peru. Amazonia to dom dla mnóstwa gatunków roślin i zwierząt, w tym jaguarów, krokodyli, małp i ptaków. Wiele miejsc w Amazonii jest dostępnych tylko drogą wodną, co dodaje uroku przygodzie.

PODSUMOWANIE
  • Peru to położony nad Pacyfikiem górzysty kraj w środkowo-zachodniej części Ameryki Południowej.
  • Podróżujący do Peru muszą posiadać ważny paszport. Wizy nie są wymagane, jeśli czas pobytu nie przekracza 90 dni.
  • Peru nie należy do najbezpieczniejszych kierunków podróży. Występują tam zamieszki i niepokoje społeczne, aktywnie działają grupy przestępcze, a turystom grożą też zjawiska naturalne i choroby tropikalne.
  • Przed podróżą do Peru zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
  • Wśród największych atrakcji Peru można wymienić Machu Picchu, Jezioro Titicaca i amazońską dżunglę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy w Peru jest bezpiecznie?
Czy Polacy potrzebują wizy do Peru?
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Peru?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!