Płatne drogi w Polsce i Europie – cenniki 2020, winiety, opłaty na autostradach, mostach, w tunelach

Opłaty za przejazd autostradami w Polsce i krajach europejskich różnią się w zależności od m.in. zarządcy drogi, rodzaju pojazdu, odcinków autostrad, a nawet sposobu uiszczenia opłaty. Inne cenniki mogą obowiązywać za przejazd niektórymi mostami, tunelami i wiaduktami. W krajach, w których nie pobiera się opłat za przejazd poszczególnymi odcinkami autostrad, mogą obowiązywać winiety. Dowiedz się, ile kosztuje podróżowanie płatnymi drogami na Słowacji, we Francji, Włoszech, w Czechach i innych państwach europejskich.

Płatne drogi w Polsce – ceny i sposoby poboru opłat

Nie istnieje jednolita stawka za przejazd 1 km autostradą. Płatne drogi w Polsce są zarządzane nie tylko przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), ale również przez prywatnych zarządców, czyli koncesjonariuszy. W efekcie autostrady mają zarówno odcinki koncesyjne, którymi przejazd zazwyczaj jest droższy, ponieważ ich utrzymanie nie jest dotowane z budżetu państwa i opłaty zawierają 23% VAT, oraz odcinki publiczne, na których obowiązujące stawki są kwotami netto. 

Kategoria pojazdów Cena za 1 km na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl Cena za 1 km na odcinku Nowy Tomyśl – Konin
1 – motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach 0,20 zł 0,44 zł
2 – pojazdy samochodowe z przyczepami i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koła bliźniacze 0,46 zł 0,66 zł
3 – pojazdy samochodowe o 3 osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których minimum jedna ma koła bliźniacze z przyczepami 0,46 zł 1 zł
4 – pojazdy samochodowe mające więcej niż trzy osie oraz pojazdy samochodowe z trzema osiami i więcej z przyczepami 0,46 zł 1,54 zł
5 – pojazdy nienormatywne 0,46 zł 4,40 zł
Opracowanie własne na podstawie cennika na stronie autostrada-a2.pl. Aktualizacja danych: 24.06.2020. Na wymienionych odcinkach koncesyjnej autostrady są stosowane różne systemy rozliczeń z rządem.

Ponadto na jednej autostradzie mogą występować różne systemy poboru opłat: otwarty i zamknięty. W systemie otwartym punkty poboru opłat są ustawione w poprzek autostrady. Kierowcy zatrzymują się przy bramkach i uiszczają opłaty za skorzystanie z danego odcinka trasy. Na autostradzie A2 będzie to np. odcinek Września – Konin, za którego przejechanie samochodem osobowym trzeba zapłacić 22 zł według kalkulatora podróży autostrada-a2.pl. 

Z kolei w systemie zamkniętym kierowca pobiera bilet autostradowy na bramce wjazdowej i uiszcza opłatę na bramce wyjazdowej. Na autostradzie A2 może to być odcinek Gołuski – Trzciel. Za tę trasę przebytą autem osobowym kierowca zapłaci 25 zł na Stacji Poboru Opłat Trzciel. O ile możliwe jest przyjęcie płatności w obcej walucie, np. euro czy dolarach amerykańskich, o tyle nie jest przyjmowany bilon. Reszta jest wydawana w złotówkach na podstawie kursu walut aktualnego w danym dniu. Honorowane są również karty płatnicze i karty paliwowe.

Przykładowe ceny za 1 km na autostradach w Polsce

 • 0 zł na odcinku od węzła Kleszczów do węzła Sośnica autostrady A4 dla pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i motocykli
 • 0,10 zł za 1 km na odcinku Konin – Stryków autostrady A2 dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony
 • 0,16 zł za 1 km na autostradzie A1 dla pojazdów o dwóch osiach, bez podwójnych kół i przyczepy
 • 10 zł za przejazd na odcinku Katowice – Kraków autostradą A4 dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach

Zastanawiasz się, czy możesz zapłacić za przejazd autostradą za pomocą aplikacji, aby uniknąć zatrzymywania się przy bramkach i pobierania biletów? Teoretycznie jest możliwe wnoszenie elektronicznych opłat, ale praktycznie niestety nie istnieje spójny system, z którego można korzystać na wszystkich płatnych autostradach w Polsce.

Elektroniczne systemy poboru opłat za przejazd autostradami w Polsce

ViaTOLL jest jednym z systemów, dzięki którym opłaty pobierane są automatycznie. Nie funkcjonuje on na odcinkach autostrad, które nie są zarządzane przez GDDKiA, a koncesjonariuszy. Pełna lista odcinków autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych objętych systemem elektronicznym viaTOLL jest dostępna tutaj. System viaTOLL jest obligatoryjny dla wszystkich autobusów, pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita > 3,5 tony. Muszą być one wyposażone w urządzenie viaBOX

W przypadku pojazdów samochodowych dopuszczalnej masie całkowitej ≤ 3,5 tony korzystanie z systemu viaTOLL jest dobrowolne i wymaga urządzenia viaAUTO, które kosztuje ok. 135 zł brutto. Jak to działa? Krótko mówiąc: przy wjeździe na autostradę urządzenie przekazuje zakodowane dane o pojeździe do przekaźnika w bramce, która jest otwierana automatycznie. System działa na wybranych odcinkach płatnych autostrad, np. Konin – Stryków na A2 i Bielany Wrocławskie – Sośnica na A4.

Inny z automatycznych systemów poboru opłat to AmberGo, który działa na autostradzie A1 (odcinku Toruń – Gdańsk). Aby skorzystać z systemu AmberGo, pobierz bezpłatną aplikację AmberOne oraz jedną z aplikacji do obsługi płatności online, np. Autopay. Następnie wpisz w niej dane osobowe, numer rejestracyjny, kategorię pojazdu i kartę płatniczą. Jak to działa? Kamery na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1 odczytują tablice. Numer pojazdu jest rejestrowany przez specjalne urządzenia przekazujące informację do systemu, który odpowiada za automatyczne podniesienie szlabanu. Na wyjeździe z autostrady płatność jest automatycznie pobierana z karty użytkownika aplikacji Autopay. Bramki przeznaczone dla osób korzystających z systemu AmberGO mają przekreślone symbole poboru biletu i inkasenta.

Videotolling, czyli automatyczny pobór opłaty po zidentyfikowaniu numeru rejestracyjnego pojazdu przez kamery, działa również na odcinku A4 (Katowice – Kraków). Kierowcy na tej trasie również powinni mieć zainstalowaną aplikację Autopay.

Płatne drogi w Europie – ceny i sposoby poboru opłat

W krajach europejskich funkcjonuje nie tylko manualne pobieranie opłat w systemie otwartym i zamkniętym oraz videotolling, ale obowiązują również opłaty za przejazdy niektórymi tunelami i mostami oraz płatne wjazdy do aglomeracji. 

W niektórych państwach zamiast pobierania opłat na bramkach na autostradach stosuje się winiety, których przykładowe ceny możesz poznać w dalszej części artykułu. Koszt winiety jest zależny od okresu jej ważności i rodzaju pojazdu. Winietę można opłacić na okres od 7 dni do roku.

Autostrady w Chorwacji

Opłaty są pobierane przede wszystkim w systemie zamkniętym, co oznacza, że przy wjeździe na autostradę kierowca pobiera bilet w bramce wjazdowej, ale w tym momencie nic nie płaci. Rozlicza się dopiero na bramce wyjazdowej. Jest kilka wyjątków. System otwarty jest stosowany na odcinku autostrady A3 Bregana – Zagrzeb – Lipovac oraz odcinku autostrady A7 Rupa – Rijeka. Aktualne stawki za przejazdy chorwackimi autostradami są dostępne tutaj.

UWAGA!

Od 15 czerwca do 15 września opłaty za przejazd chorwackimi autostradami są podwyższone o 10% ze względu na szczytowy okres turystyczny.

miniaturka wpisu
Chorwacja – przewodnik dla kierowców

Chorwacja jest jednym z tych krajów, które jednocześnie zapewniają przepiękną pogodę i są położone stosunkowo niedaleko od Polski.

Przejdź do artykułu

Autostrady w Niemczech

Aktualnie przejazdy niemieckimi autostradami są bezpłatne dla np. samochodów osobowych. Istniały już plany wprowadzenia opłat, które miały obowiązywać od października 2020 roku, ale regulacja została odrzucona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Teoretycznie opłaty miały obowiązywać Niemców i obywateli innych krajów, ale w praktyce tylko obcokrajowcy ponosiliby koszt przejazdu autostradami, bo obywatele niemieccy mogliby odliczyć poniesione opłaty od podatku. 

Aktualne opłaty drogowe w Niemczech dotyczą pojazdów użytkowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t, które są przeznaczone lub używane do transportu towarów. Szczegóły są opisane tutaj.

Autostrady we Francji

We Francji działa aż 22 operatorów płatnych autostrad o łącznej długości ok. 9000 km, stąd duże różnice w cenniku za przejazdy. Autostrady o łącznej długości ok. 3000 km, które są zarządzane przez państwo, są bezpłatne. Na niektórych trasach opłaty rosną w godzinach szczytu, ale przeważnie cena zależy od rodzaju pojazdu, pokonanej odległości i odcinka autostrady. Ponadto dodatkowo płatne są przejazdy niektórymi mostami, tunelami i wiaduktami.

Opłaty na niektórych odcinkach francuskich autostrad dla samochodów osobowych

 • 8,70 euro za odcinek Angers – Nantes 
 • 9 euro za odcinek Grenoble – Albertville
 • 15,90 euro za odcinek Lille – Reims
 • 27,40 euro za odcinek Lyon – Montpellier
 • 37,70 euro za odcinek Rouen – Tours
 • 44 euro za odcinek Reims – Lyon
 • 56,20 euro za odcinek Bordeaux – Paryż
miniaturka wpisu
Samochodem do Francji – przewodnik dla kierowcy

Francja to nie tylko zabytkowe miasta czy piękne, nadmorskie miejscowości. Coraz więcej osób wybiera się tam również zimą, żeby skorzystać z dobrze przygotowanych stoków narciarskich.

Przejdź do artykułu

Autostrady we Włoszech

Autostradami płatnymi we Włoszech zarządza 14 koncesjonariuszy. Większość włoskich autostrad jest płatna. Stawkę za przejazd danym odcinkiem możesz obliczyć tutaj

Ponadto dodatkowe opłaty są naliczane za przejazdy tunelami:

 • The Great St Bernard, 
 • du Mont Blanc, 
 • du Fréjus,
 • Munt La Schera.

Opłaty na niektórych odcinkach włoskich autostrad dla pojazdów klasy I (m.in. samochodów osobowych bez przyczepy i motocykli)

 • 16,80 euro na trasie Milano – Verona (odcinek płatny – 97 km)
 • 8,30 euro na trasie Florencja – Bolonia (odcinek płatny – 100 km)
 • 7,30 euro na trasie Piacenza – Modena (odcinek płatny – 101 km)
 • 6,70 euro na trasie Rzym – Frosinone (odcinek płatny – 82 km)
 • 6 euro na trasie Turyn – Novello (odcinek płatny – 63,3 km)
miniaturka wpisu
Włochy – przewodnik dla kierowców

Jak dotrzeć na wczasy w tym pięknym kraju? I o czym należy pamiętać przed wyprawą do Italii? Sprawdź!

Przejdź do artykułu

Ceny winiet w krajach europejskich

Winiety możesz kupić online przed wyjazdem bądź w punktach sprzedaży Polskiego Związku Motorowego. PZM jest jedynym autoryzowanym i legalnym dystrybutorem winiet okresowych, które obowiązują w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji i na Węgrzech

Więcej informacji o winietach znajdziesz w artykule Winiety – kiedy trzeba je mieć, gdzie je kupić i ile kosztują?. Jaka jest różnica między winietami na 365 dni a winietami na 1 rok? Pierwsze są ważne przez 365 dni od dnia wskazanego przez użytkownika, drugie aktualnie od 1.01.2020 do 31.01.2021.

UWAGA!

Artykuł zawiera ceny winiet dostępnych w punktach lub na stronie PZM. Ponieważ winietki są dostępne również m.in. na przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz w innych punktach sprzedaży za granicą, ceny mogą różnić się od tych, które znasz z dotychczasowych podróży.

Płatne drogi na Słowacji – ceny winiet PZM ważne od 1.12.2019

Okres ważności winiety Cena winiety dla pojazdu silnikowego o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, pojazdów silnikowych kategorii M1 bez względu na ich maksymalną dopuszczalną masę całkowitą oraz przyczep kategorii O1 i O2, które wchodzą w skład zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony
10 dni 65,50 zł
30 dni 85,50 zł
365 dni 254,50 zł
1 rok 254,50 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel aktualnych 23.06.2020.

Płatne drogi w Czechach – ceny winiet PZM ważne od 1.12.2019

Okres ważności winiety Cena winiety dla samochodów do 3,5 tony
10 dni 70,50 zł
Miesiąc 92 zł
Rok 281,50 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel aktualnych 23.06.2020.

Płatne drogi na Węgrzech – ceny winiet PZM ważne od 1.12.2019

Cena winiety na 10 dni Cena winiety miesięcznej Cena winiety rocznej Cena winiety rocznej powiatowej
Motocykle 45 zł 61 zł brakbrak
Pojazdy do 3,5 t zarejestrowane jako osobowe, które mają do 7 miejsc 76,50 zł 108,50 zł 776,50 zł 103 zł
Pojazdy do 3,5 t zarejestrowane jako ciężarowe lub mające więcej niż 7 miejsc 142,50 zł 189,50 zł 777,50 zł 196 zł
Busy, autobusy do 5 t 302 zł 426,50 zł 3720 zł 381 zł
Przyczepy ciągnięte przez pojazdy z kat. D2 i B2 75 zł 107 zł 777 zł 102 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel aktualnych 23.06.2020.

Płatne drogi w Austrii – ceny winiet PZM ważne od 1.12.2019

Okres ważności winiety Cena winiety dla motocykli Cena winiety dla samochodów do 3,5 tony
10 dni 38 zł 59,50 zł
2 miesiące 75 zł 140 zł
Rokbrak 438 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel aktualnych 23.06.2020.

Opłaty za przejazdy mostami lub tunelami w krajach europejskich

Kraj Trasa objęta opłatami Opłata za przejazd
Belgia Liefkenshoek (tunel)Dla pojazdów o wys. poniżej 3 m:
6 euro dla płatności gotówkowych, 4,95 euro dla płatności kartą kredytową, 3,56 euro dla płatności automatycznych TELETOL/OBU.
Dla pojazdów o wys. równej lub powyżej 3 m (godz. 6:01 – 21:59): 19 euro dla płatności gotówkowych, 17,60 euro dla płatności kartą kredytową, 14,16 euro dla płatności automatycznych TELETOL/OBU.
Dla pojazdów o wys. równej lub powyżej 3 m (godz. 22:00 – 6:00): 6 euro dla płatności gotówkowych, 4,95 euro dla płatności kartą kredytową, 3,56 euro dla płatności automatycznych TELETOL/OBU.
Dania Storebaelt (most)Przykładowe stawki za jednorazowy przejazd wynoszą:
130 DKK dla motocykli o dł. poniżej 3 m,
245 DKK dla samochodów osobowych z przyczepą o łącznej dł. poniżej 6 m,
375 DKK dla samochodów z przyczepą kempingową,
610 DKK dla samochodów ciężarowych o dł. poniżej 10 m,
375 DKK dla busów o dł. powyżej 6 m oraz wys. poniżej 2,7 m.
Dania Øresundsbron (most)Jednorazowy przejazd opłacony online:
58 euro dla samochodów o maks. długości 6 m,
116 euro dla samochodów o maks. długości 6 m + przyczepka (łączna maks. dł. 15 m), samochodów kempingowych (6-10 m), samochodów dostawczych (6-9 m),
186 euro dla samochodów z przyczepami o łącznej maks. długości 15 m, samochodów kempingowych o długości powyżej 15 m lub długości powyżej 6 m oraz z przyczepą, samochodów dostawczych o długości powyżej 9 m,
30 euro dla motocykli.
Czarnogóra Sozina (tunel) Ceny za jednorazowy przejazd wynoszą od 1 euro dla motocykli i 2,5 euro dla samochodów osobowych do 5 euro i 10 euro dla samochodów o większych wymiarach bądź mających przyczepy oraz 18 euro dla np. autobusów i ciężarówek powyżej 3,5 t.
Holandia Kil (tunel) Piesi i rowery mogą przemieszczać się w tunelu za darmo. Opłata w przypadku samochodów osobowych o wys. poniżej 2,3 m (z uwzględnieniem ładunku) wynosi 2 euro dla płatności gotówką lub 1,45 euro dla płatności telekartą. Dla pojazdów o wys. powyżej 2,3 m przewidziano opłatę równą 5 euro dla płatności gotówką lub 3,8 euro dla płatności telekartą.
Holandia Westerschelde (tunel)Obowiązuje 5 kategorii pojazdów. Taryfa standardowa wynosi:
5 euro dla samochodów o długości mniejszej lub równej 6 m oraz wysokości mniejszej lub równej 3 m,
7,45 euro dla samochodów o długości większej niż 6 m oraz wysokości mniejszej lub równej 3 m,
18,20 euro dla pojazdów o długości mniejszej lub równej 12 m oraz wysokości większej niż 3 m,
25 euro dla pojazdów o długości większej niż 12 m oraz wysokości większej niż 3 m,
2,5 euro dla motocykli.
Niemcy Warnow Tunnel (tunel) Opłaty różnią się w zależności od okresu letniego (1 maja – 31 października) i zimowego (1 listopada – 30 kwietnia). W przypadku samochodów osobowych i motocykli wynoszą odpowiednio 4,30 euro lub 3,50 euro. Stawka dla samochodów osobowych z wysokimi przyczepami do 2,6 m wynosi 5,40 euro latem i 4,00 euro zimą. Kierowcy małych ciężarówek zapłacą odpowiednio 11,60 euro lub 8,70 euro.
Opracowanie własne na podstawie Tolls.eu, Storebaelt.dk, Oresundsbron.com, Monteput.me, Kiltunnel.nl, Westerscheldetunnel.nl. Aktualizacja danych: 23.06.2020.

Informacje dodatkowe

 • Liefkenshoek – bramki poboru opłat są wyznaczone zarówno dla pojazdów wyposażonych w urządzenia OBU, jak i pozostałych kierowców, którzy płacą jednorazowo za przejazd kartą płatniczą lub gotówką.
 • Storebaelt – cena jednorazowego przejazdu przez most jest uzależniona od rodzaju pojazdu, jego długości i wysokości (z uwzględnieniem haku holowniczego, ładunku, przyczepy). Brak uregulowanej opłaty grozi dodatkową karą w wysokości 600 DKK, czyli ok. 358 zł według kursu waluty aktualnego 23.06.2020.
 • Øresundsbron – dostępne są kontrakty BroPas, tzw. umowy zniżkowe, które kosztują 43 euro za rok. Taką umowę opłaca się zawrzeć osobom, które zamierzają przejechać przez Øresundsbron więcej niż raz w ciągu roku. Zobacz, jak to się opłaca w przypadku podróży samochodem osobowym o dł. do 6 m. 

Bilet online na jednorazowy przejazd: 58 euro, dwa przejazdy: 116 euro.

Bilet zakupiony na stacji poboru opłat na jednorazowy przejazd: 63 euro, dwa przejazdy: 126 euro.

Koszt jednorazowego przejazdu dla osoby z umową BroPas: 23 euro, dwa przejazdy: 46 euro plus koszt umowy zniżkowej: 43 euro. Łącznie: 89 euro, czyli oszczędzasz nawet 37 euro.

 • Sozina – tunelem przejeżdża nawet ponad 8000 pojazdów w ciągu doby, natomiast w ciągu roku przejechało tamtędy 2 832 414 pojazdów. Aktualne statystyki oraz ceny można sprawdzać na Monteput.me.
 • Kil – w przypadku płatności gotówkowej nie są akceptowane banknoty większe niż 50 euro! Osoby regularnie przejeżdzające przez tunel mogą zainwestować w tzw. telekartę, którą można kupić za 4,55 euro i doładować za minimum 15 euro i maksymalnie 500 euro. Jednorazowa płatność telekartą pozwala zaoszczędzić od 0,15 euro do 1,2 euro.
 • Westerschelde – w wybrane dni przejazd tunelem jest darmowy. W 2020 roku te dni wypadają 12 września, 31 października, 28 listopada i 19 grudnia. Osoby przejeżdżające regularnie przez tunel mogą korzystać z systemu płatności elektronicznej, który zapewnia stałą zniżkę i dodatkowy rabat dla kierowców, którzy przejadą przez tunel więcej niż 150 razy w ciągu roku.
 • Warnowtunnel – w przypadku płatności gotówką banknoty 100 euro, 200 euro i 500 euro nie są akceptowane. 
PODSUMOWANIE
 • Opłaty za przejazd autostradami w Polsce i innych krajach europejskich są zależne od m.in. zarządców dróg, odcinków autostrad, długości trasy, sposobu płatności, a nawet okresu w ciągu roku.
 • Bez wątpienia najwygodniejszą metodę płatności za przejazd drogą umożliwiają systemy elektroniczne, dzięki którym bramki otwierają się automatycznie, a opłata jest ściągana z karty płatniczej kierowcy pojazdu. Automatyczny pobór opłaty za przejazd dzięki odczytowi numeru rejestracyjnego pojazdu to videotolling.
 • Przed wyjazdem za granicę możesz sprawdzić online, ile będzie kosztować przejazd wybraną trasą. Sprawdź, czy zapłacisz mniej, używając karty płatniczej i czy istnieją ograniczenia co do przyjmowanych banknotów. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, może będzie Ci się opłacała umowa długoterminowa na przejazdy daną trasą.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!