Płatne drogi w Polsce i Europie – cenniki 2024

Opłaty za przejazd autostradami w Polsce i krajach europejskich różnią się w zależności od m.in. zarządcy drogi, rodzaju pojazdu, odcinków autostrad, a nawet sposobu uiszczenia opłaty. Inne cenniki mogą obowiązywać za przejazd niektórymi mostami, tunelami i wiaduktami. W krajach, w których nie pobiera się opłat za przejazd poszczególnymi odcinkami autostrad, mogą obowiązywać winiety. Dowiedz się, ile kosztuje podróżowanie płatnymi drogami na Słowacji, we Francji, Włoszech, w Czechach i innych państwach europejskich.

płatne autostrady

Płatne drogi w Polsce – ceny i sposoby poboru opłat

Nie istnieje jednolita stawka za przejazd 1 km autostradą. Płatne drogi w Polsce są zarządzane nie tylko przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), ale również przez prywatnych zarządców, czyli koncesjonariuszy. W efekcie autostrady mają zarówno odcinki koncesyjne, którymi przejazd zazwyczaj jest droższy, ponieważ ich utrzymanie nie jest dotowane z budżetu państwa oraz opłaty zawierają 23% VAT, jak i odcinki publiczne, na których obowiązujące stawki są kwotami netto. 

Kategoria pojazdówCena za odcinek Świecko – Nowy TomyślCena za odcinek Nowy Tomyśl – Modła
1 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach18 zł90 zł
2 – pojazdy samochodowe z przyczepami i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koła bliźniacze40 zł141 zł
3 – pojazdy samochodowe o 3 osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których minimum jedna ma koła bliźniacze z przyczepami40 zł216 zł
4 – pojazdy samochodowe mające więcej niż trzy osie oraz pojazdy samochodowe z trzema osiami i więcej z przyczepami40 zł327 zł
5 – pojazdy nienormatywne40 zł900 zł
6 – motocykle18 zł45 zł
Opracowanie własne na podstawie cennika na stronie autostrada-a2.pl. Aktualizacja danych: 15.01.2024. Na wymienionych odcinkach koncesyjnej autostrady są stosowane różne systemy rozliczeń z rządem.

Ponadto na jednej autostradzie mogą występować różne systemy poboru opłat: otwarty i zamknięty. W systemie otwartym punkty poboru opłat są ustawione w poprzek autostrady. Kierowcy zatrzymują się przy bramkach i uiszczają opłaty za skorzystanie z danego odcinka trasy. Na autostradzie A2 będzie to np. odcinek Września – Modła, za którego przejechanie samochodem osobowym trzeba zapłacić 30 zł według kalkulatora podróży autostrada-a2.pl.

Z kolei w systemie zamkniętym kierowca pobiera bilet autostradowy na bramce wjazdowej i uiszcza opłatę na bramce wyjazdowej. Na autostradzie A2 może to być odcinek Buk – Trzciel. Za tę trasę przebytą autem osobowym kierowca zapłaci 22 zł na Stacji Poboru Opłat Trzciel. O ile możliwe jest przyjęcie płatności w obcej walucie, np. euro czy dolarach amerykańskich, o tyle nie jest przyjmowany bilon. Reszta jest wydawana w złotówkach na podstawie kursu walut aktualnego w danym dniu. Honorowane są również karty płatnicze i karty paliwowe.

Przykładowe ceny za 1 km na autostradach w Polsce

 • 0 zł na odcinku Wrocław-Sośnica autostrady A4 dla pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i motocykli.
 • 0 zł na odcinku Konin-Stryków autostrady A2 dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
 • 0,38 zł za 1 km na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk-Toruń dla pojazdów kategorii 2, 3 oraz 4. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku pojazdy kategorii 1 i 1a (o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnące przyczepy oraz motocykle) są zwolnione z opłaty.
 • 7 zł dla motocykli, 15 zł pojazdów samochodowych o dwóch osiach, 27 zł dla pojazdów kategorii 2 i 3 oraz 46 zł dla pojazdów kategorii 4 i 5 za przejazd na odcinku Katowice – Kraków autostradą A4 
UWAGA!

Od 1 lipca 2023 roku zniesione zostały opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica) dla pojazdów lekkich, czyli samochodów osobowych i motocykli o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Zastanawiasz się, czy możesz zapłacić za przejazd autostradą za pomocą aplikacji, aby uniknąć zatrzymywania się przy bramkach i pobierania biletów? Teoretycznie jest możliwe wnoszenie elektronicznych opłat, ale praktycznie niestety nie istnieje spójny system, z którego można korzystać na wszystkich płatnych autostradach w Polsce.

W Polsce płatne są tylko 3 odcinki autostrad o łącznej długości prawie 470 km. Jest to:

 • autostrada A1 Rusocin – Nowa Wieś

Odcinek ten liczy 152 km. Właściciele pojazdów osobowych i motocykli za przejazd muszą zapłacić 30 zł, kierowcy pojazdów ciężarowych – 71 zł, a aut kategorii 5 – 298,90 zł.

 • autostrada A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko

Trasa liczy 255 km. Przejazd tym odcinkiem kosztuje 60 zł w przypadku motocykli, 102 zł w przypadku pojazdów osobowych, od 169 do 340 zł dla aut ciężarowych i 880 zł dla pojazdów kategorii 5.

 • autostrada A4 Katowice – Kraków

Autostrada ma długość 60 km. Za przejazd tym odcinkiem kierowcy motocykli muszą uiścić opłatę w kwocie 7 zł, właściciele aut osobowych – 15 zł, pojazdy ciężarowe – od 27 do 46 zł, a pozostałe auta – 46 zł.

Przeczytaj też: Rodzaje dróg a dopuszczalna prędkość na nich

Elektroniczne systemy poboru opłat za przejazd autostradami w Polsce

W 2021 roku doszło do zmiany systemu poboru opłat za przejazd autostradami w Polsce. Od tego czasu opłata elektroniczna za przejazd drogami krajowymi dla pojazdów ciężkich (autobusy, pojazdy samochodowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony) jest obligatoryjna i możliwa tylko przez system e-TOLL. Użytkownicy muszą zarejestrować się w e-TOLL i wybrać jedno z urządzeń do przekazywania danych geolokalizacyjnych – urządzenie pokładowe OBU/ZSL lub aplikację mobilną e-TOLL PL.

UWAGA!

Od 1 października 2021 roku nie działa już system poboru opłat viaTOLL, a także płatności za pomocą viaBOX i viaAUTO.

Kierowcy pojazdów ciężkich mogą korzystać z e-TOLL na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, czyli A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. System nie funkcjonuje na odcinkach zarządzanych przez koncesjonariuszy. Ponadto, od 1 grudnia 2021 roku na wspomnianych odcinkach nie działa już manualny system poboru opłat – kierowcy nie zatrzymują się przy bramkach, a ci którzy nie korzystają z systemu e-TOLL, zapłacą za przejazd poprzez kupno biletu autostradowego (e-biletu).

E-bilet autostradowy w formie elektronicznej można kupić za pomocą aplikacji e-TOLL PL BILET przed wjazdem na autostradę, nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Bilet jest ważny przez 48 godzin od zadeklarowanej daty rozpoczęcia podróży. Bilety w formie papierowej można nabyć m.in. na stacjach Orlen lub Lotos.

UWAGA!

Weryfikacja opłacania przejazdów za pomocą e-biletów jest dokonywana m.in. przez urządzenia zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad. Jazda po państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 bez e-biletu jest karana opłatą dodatkową w wysokości 500 zł. Nie jest ona pobierana, jeśli opłata za przejazd zostanie uregulowana poprzez zakup e-biletu w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu.

Inny z automatycznych systemów poboru opłat to AmberGo, który działa na autostradzie A1 (na odcinku Toruń – Gdańsk). Aby skorzystać z systemu AmberGo, pobierz bezpłatną aplikację AmberOne oraz jedną z aplikacji do obsługi płatności online, np. Autopay. Następnie wpisz w niej dane osobowe, numer rejestracyjny, kategorię pojazdu i kartę płatniczą. Jak to działa? Kamery na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1 odczytują tablice. Numer pojazdu jest rejestrowany przez specjalne urządzenia przekazujące informację do systemu, który odpowiada za automatyczne podniesienie szlabanu. Na wyjeździe z autostrady płatność jest automatycznie pobierana z karty użytkownika aplikacji Autopay. Bramki przeznaczone dla osób korzystających z systemu AmberGO mają przekreślone symbole poboru biletu i inkasenta.

Videotolling, czyli automatyczny pobór opłaty po zidentyfikowaniu numeru rejestracyjnego pojazdu przez kamery, działa również na odcinku A4 (Katowice – Kraków). Kierowcy na tej trasie również powinni mieć zainstalowaną aplikację Autopay lub Skycash.

Płatne drogi w Europie – ceny i sposoby poboru opłat

W krajach europejskich funkcjonuje nie tylko manualne pobieranie opłat w systemie otwartym i zamkniętym oraz videotolling, ale obowiązują również opłaty za przejazdy niektórymi tunelami i mostami oraz płatne wjazdy do aglomeracji. 

W niektórych państwach zamiast pobierania opłat na bramkach na autostradach stosuje się winiety, których przykładowe ceny możesz poznać w dalszej części artykułu. Koszt winiety jest zależny od okresu jej ważności i rodzaju pojazdu. Winietę można opłacić na okres od 7 dni do roku.

Autostrady w Chorwacji

Opłaty są pobierane przede wszystkim w systemie zamkniętym, co oznacza, że przy wjeździe na autostradę kierowca pobiera bilet w bramce wjazdowej, ale w tym momencie nic nie płaci. Rozlicza się dopiero na bramce wyjazdowej. Jest kilka wyjątków. System otwarty jest stosowany na odcinku autostrady A3 Bregana – Zagrzeb – Lipovac oraz odcinku autostrady A7 Rupa – Rijeka. Aktualne stawki za przejazdy chorwackimi autostradami są dostępne tutaj.

UWAGA!

Zwykle od 15 czerwca do 15 września opłaty za przejazd chorwackimi autostradami są podwyższone o 10% ze względu na szczytowy okres turystyczny.

Przykładowe ceny za przejazd chorwackimi autostradami dla samochodów osobowych

 • 9,20 euro na odcinku Zagrzeb-Rijeka,
 • 13,50 euro na odcinku Karlovac-Zadar,
 • 16,10 euro na odcinku Zagrzeb-Osijek,
 • 24 euro na odcinku Zagrzeb-Split.

Źródło: Dane z dnia 15.01.2024 r. na podstawie wyliczeń na stronie https://www.croatian-adriatic.eu/.

Chorwacja samochodem – o czym pamiętać jadąc autem do Chorwacji?

Autostrady w Niemczech

Aktualnie przejazdy niemieckimi autostradami są bezpłatne dla np. samochodów osobowych. Istniały już plany wprowadzenia opłat, które miały obowiązywać od października 2020 roku, ale regulacja została odrzucona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Teoretycznie opłaty miały obowiązywać Niemców i obywateli innych krajów, ale w praktyce tylko obcokrajowcy ponosiliby koszt przejazdu autostradami, bo obywatele niemieccy mogliby odliczyć poniesione opłaty od podatku. 

Aktualne opłaty drogowe w Niemczech dotyczą pojazdów użytkowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t, które są przeznaczone lub używane do transportu towarów. Szczegóły są opisane tutaj.

Autostrady we Francji

We Francji działa aż 22 operatorów płatnych autostrad o łącznej długości ok. 9000 km, stąd duże różnice w cenniku za przejazdy. Autostrady o łącznej długości ok. 3000 km, które są zarządzane przez państwo, są bezpłatne. Na niektórych trasach opłaty rosną w godzinach szczytu, ale przeważnie cena zależy od rodzaju pojazdu, pokonanej odległości i odcinka autostrady. Ponadto dodatkowo płatne są przejazdy niektórymi mostami, tunelami i wiaduktami.

Opłaty na niektórych odcinkach francuskich autostrad dla samochodów osobowych

 • 9,80 euro za odcinek Angers – Nantes,
 • 9,80 euro za odcinek Grenoble – Albertville,
 • 17,40 euro za odcinek Lille – Reims,
 • 30,30 euro za odcinek Lyon – Montpellier,
 • 45,20 euro za odcinek Rouen – Tours,
 • 47,00 euro za odcinek Reims – Lyon,
 • 59,10 euro za odcinek Bordeaux – Paryż.

Źródło: Dane z dnia 15.01.2024 r. na podstawie wyliczeń na stronie https://www.autoroutes.fr/.

Samochodem do Francji – przewodnik dla kierowcy

Jedziesz samochodem do Francji? Przeczytaj nasz przewodnik dla kierowców, w którym poznasz koszty przejazdu, ubezpieczeń i innych elementów.

Czytaj dalej

Autostrady we Włoszech

Autostradami płatnymi we Włoszech zarządza 14 koncesjonariuszy. Większość włoskich autostrad jest płatna. Stawkę za przejazd danym odcinkiem możesz obliczyć tutaj

Ponadto dodatkowe opłaty są naliczane za przejazdy tunelami:

 • The Great St Bernard, 
 • du Mont Blanc, 
 • du Fréjus,
 • Munt La Schera.

Opłaty na niektórych odcinkach włoskich autostrad dla pojazdów klasy I (m.in. samochodów osobowych bez przyczepy i motocykli)

 • 6 euro na trasie Turyn – Novello (63 km),
 • 6,80 euro na trasie Rzym – Frosinone (82 km),
 • 7,50 euro na trasie Piacenza – Modena (101 km),
 • 9,60 euro na trasie Florencja – Bolonia (114 km),
 • 18,20 euro na trasie Mediolan – Verona (138 km).

Źródło: Dane z dnia 15.01.2024 r. na podstawie wyliczeń na stronie https://www.autostrade.it/.

Włochy – przewodnik dla kierowców

Jak dotrzeć na wczasy w tym pięknym kraju? I o czym należy pamiętać przed wyprawą do Italii? Sprawdź!

Czytaj dalej

Ceny winiet w krajach europejskich

Winiety możesz kupić online przed wyjazdem bądź w punktach sprzedaży Polskiego Związku Motorowego. PZM jest jedynym autoryzowanym i legalnym dystrybutorem winiet okresowych, które obowiązują w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji i na Węgrzech

Więcej informacji o winietach znajdziesz w artykule Winiety – kiedy trzeba je mieć, gdzie je kupić i ile kosztują?. Jaka jest różnica między winietami na 365 dni a winietami na 1 rok? Pierwsze są ważne przez 365 dni od dnia wskazanego przez użytkownika, drugie aktualnie od 01.01.2024 do 31.01.2025.

UWAGA!

Artykuł zawiera ceny winiet dostępnych w punktach lub na stronie PZM. Ponieważ winietki są dostępne również m.in. na przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz w innych punktach sprzedaży za granicą, ceny mogą różnić się od tych, które znasz z dotychczasowych podróży.

Płatne drogi na Słowacji – ceny winiet PZM ważne na dzień 15.01.2024

Okres ważności winiety Cena winiety dla pojazdu silnikowego o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, pojazdów silnikowych kategorii M1 bez względu na ich maksymalną dopuszczalną masę całkowitą oraz przyczep kategorii O1 i O2, które wchodzą w skład zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony
10 dni78,50 zł
30 dni105,50 zł
1 rok318,50 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel z dnia 15.01.2024.

Płatne drogi na Słowacji – ceny winiet PZM ważne na dzień 15.01.2024

Okres ważności winiety Cena winiety dla samochodów do 3,5 tony
10 dni78 zł
Miesiąc105 zł
Rok318 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel z dnia 15.01.2024.

Płatne drogi w Czechach – ceny winiet PZM ważne na dzień 15.01.2024

Kategoria pojazduCena winiety na 10 dniCena winiety miesięcznejCena winiety rocznej
D1 (motocykle i pojazdy osobowe do 3,5t przeznaczone do przewozu do 7 osób z przyczepą lub bez)82 zł110 zł320 zł
D2 (pojazdy powyżej 3,5t)158,50 zł211 zł1154 zł
U (przyczepy ciągnięte przez pojazdy z kat. D2 i B2)91,50 zł141,50 zł884,50 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel z dnia 15.01.2024.

Płatne drogi w Austrii – ceny winiet PZM ważne na dzień 15.01.2024

Okres ważności winiety Cena winiety dla motocykli Cena winiety dla samochodów do 3,5 tony
10 dni brak77,50 zł
2 miesiące brak164,50 zł
Rok brak512 zł
Opracowanie własne na podstawie danych PZM Travel. Ceny pochodzą ze sklepu PZM Travel z dnia 15.01.2024.

Opłaty za przejazdy mostami lub tunelami w krajach europejskich

Kraj Trasa objęta opłatami Opłata za przejazd
Belgia Liefkenshoek (tunel)Dla pojazdów o wys. poniżej 3 m: 7 euro dla płatności gotówkowych; 5,60 euro dla płatności kartą kredytową; 4,00 euro dla płatności automatycznych ABONEE.
Dla pojazdów o wys. równej lub powyżej 3 m (godz. 6:01 – 21:59): 22 euro dla płatności gotówkowych; 19,90 euro dla płatności kartą kredytową; 16,00 euro dla płatności automatycznych ABONEE.
Dla pojazdów o wys. równej lub powyżej 3 m (godz. 22:00 – 6:00): 7 euro dla płatności gotówkowych; 5,60 euro dla płatności kartą kredytową; 4,00 euro dla płatności automatycznych ABONEE.
Dania Storebaelt (most)Przykładowe stawki za jednorazowy przejazd wynoszą: 145 DKK dla motocykli o dł. poniżej 3 m, 275 DKK dla samochodów osobowych o długości od 3 do 6 m.
Dania Øresundsbron (most)Jednorazowy przejazd opłacony online: 455 DKK dla samochodów o maks. długości 6 m; 910 DKK dla samochodów o maks. długości 6 m + przyczepka (łączna maks. dł. 15 m), samochodów kempingowych (6-10 m), samochodów dostawczych (6-9 m); 1600 DKK dla samochodów z przyczepami o łącznej maks. długości powyżej 15 m, samochodów kempingowych o długości powyżej 15 m lub długości powyżej 6 m oraz z przyczepą, samochodów dostawczych o długości powyżej 9 m; 230 DKK dla motocykli.
Czarnogóra Sozina (tunel)Ceny za jednorazowy przejazd wynoszą od 1 euro dla motocykli i 2,5 euro dla samochodów osobowych, do 5 euro i 10 euro dla samochodów o większych wymiarach bądź mających przyczepy, oraz 18 euro dla np. autobusów i ciężarówek powyżej 3,5 t.
Holandia Kil (tunel)Piesi i rowery mogą przemieszczać się w tunelu za darmo. Opłata w przypadku samochodów osobowych o wys. poniżej 2,3 m (z uwzględnieniem ładunku) wynosi 2 euro dla płatności gotówką lub 1,45 euro dla płatności telekartą. Dla pojazdów o wys. powyżej 2,3 m przewidziano opłatę równą 5 euro dla płatności gotówką lub 3,8 euro dla płatności telekartą.
Holandia Westerschelde (tunel)Obowiązuje 5 kategorii pojazdów. Taryfa standardowa wynosi:
5 euro dla samochodów o długości mniejszej lub równej 6 m oraz wysokości mniejszej bądź równej 3 m,
7,45 euro dla samochodów o długości większej niż 6 m oraz wysokości mniejszej lub równej 3 m,
18,20 euro dla pojazdów o długości mniejszej lub równej 12 m oraz wysokości większej niż 3 m,
25 euro dla pojazdów o długości większej niż 12 m oraz wysokości większej niż 3 m,
2,50 euro dla motocykli.
Niemcy Warnow Tunnel (tunel)Opłaty różnią się w zależności od okresu letniego (1 maja – 31 października) i zimowego (1 listopada – 30 kwietnia). W przypadku samochodów osobowych i motocykli wynoszą odpowiednio 4,70 euro lub 3,80 euro. Stawka dla samochodów osobowych z wysokimi przyczepami do 2,6 m wynosi 5,80 euro latem i 4,40 euro zimą. Kierowcy małych ciężarówek zapłacą odpowiednio 12,50 euro lub 9,50 euro.
Opracowanie własne na podstawie Tolls.eu, Storebaelt.dk, Oresundsbron.com, Monteput.me, Kiltunnel.nl, Westerscheldetunnel.nl, Liefkenshoektunnel.be, Warnowquerung.de. Aktualizacja danych: 15.01.2024.

Informacje dodatkowe

 • Liefkenshoek – bramki poboru opłat są wyznaczone zarówno dla pojazdów wyposażonych w urządzenia OBU, jak i pozostałych kierowców, którzy płacą jednorazowo za przejazd kartą płatniczą lub gotówką.
 • Storebaelt – cena jednorazowego przejazdu przez most jest uzależniona od rodzaju pojazdu, jego długości i wysokości (z uwzględnieniem haku holowniczego, ładunku, przyczepy). Brak uregulowanej opłaty grozi dodatkową karą w wysokości 600 DKK.
 • Øresundsbron – dostępne są kontrakty ØresundGo, tzw. umowy zniżkowe, które kosztują 359 DKK. Taką umowę opłaca się zawrzeć osobom, które zamierzają przejechać przez Øresundsbron więcej niż raz w ciągu roku. Zobacz, jak to się opłaca w przypadku podróży samochodem osobowym o dł. do 6 m:
Przykład

Bilet online na jednorazowy przejazd przez Øresundsbron: 455 DKK, dwa przejazdy: 910 DKK. Koszt jednorazowego przejazdu przez Øresundsbron dla osoby z umową ØresundGo: 175 DKK, dwa przejazdy: 365 DKK plus koszt umowy zniżkowej: 374 DKK. Łącznie: 739 DKK, czyli oszczędzasz nawet 171 DKK (ok. 99 zł).

 • Sozina – tunelem przejeżdża nawet ponad 9000 pojazdów w ciągu doby, natomiast w ciągu roku przejechało tamtędy 3 523 039 pojazdów. Aktualne statystyki oraz ceny można sprawdzać na Monteput.me.
 • Kil – w przypadku płatności gotówkowej nie są akceptowane banknoty większe niż 50 euro! Osoby regularnie przejeżdzające przez tunel mogą zainwestować w tzw. telekartę, którą można kupić za 4,55 euro i doładować za minimum 15 euro i maksymalnie 500 euro. Jednorazowa płatność telekartą pozwala zaoszczędzić od 0,15 euro do 1,2 euro.
 • Westerschelde – w wybrane dni przejazd tunelem jest darmowy. W 2024 roku te dni wypadają: 27 stycznia, 24 lutego, 6 kwietnia, 7 września, 26 października, 30 listopada. Osoby przejeżdżające regularnie przez tunel mogą korzystać z systemu płatności elektronicznej, który zapewnia stałą zniżkę i dodatkowy rabat w wysokości 20% opłaty dla kierowców, którzy przejadą przez tunel więcej niż 150 razy w ciągu roku.
 • Warnowtunnel – w przypadku płatności gotówką banknoty 100 euro, 200 euro i 500 euro nie są akceptowane. 
PODSUMOWANIE
 • Opłaty za przejazd autostradami w Polsce i innych krajach europejskich są zależne od m.in. zarządców dróg, odcinków autostrad, długości trasy, sposobu płatności, a nawet okresu w ciągu roku.
 • Bez wątpienia najwygodniejszą metodę płatności za przejazd drogą umożliwiają systemy elektroniczne, dzięki którym bramki otwierają się automatycznie, a opłata jest ściągana z karty płatniczej kierowcy pojazdu. Automatyczny pobór opłaty za przejazd dzięki odczytowi numeru rejestracyjnego pojazdu to videotolling.
 • Przed wyjazdem za granicę możesz sprawdzić online, ile będzie kosztować przejazd wybraną trasą. Sprawdź, czy zapłacisz mniej, używając karty płatniczej i czy istnieją ograniczenia co do przyjmowanych banknotów. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, może będzie Ci się opłacała umowa długoterminowa na przejazdy daną trasą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o płatne drogi w Polsce i Europie

Które autostrady w Polsce są płatne, a które bezpłatne?
Czym jest e-TOLL, a czym AmberGo?
Jak kupić e-bilet autostradowy?

Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC