Jak płacić za granicą – kartą czy gotówką?

Gotówka przydaje się w różnych sytuacjach za granicą. Może okazać się niezastąpiona w wielu przypadkach. Karta ma przydatne funkcje, ale trzeba wiedzieć, jak z niej korzystać w podróży. Sprawdź, jak uchronić się przed utratą pieniędzy na wyjeździe!

płatność za granicą

Zastanawiasz się, jak najlepiej płacić za granicą? Co się bardziej opłaca? Jakie możliwości ma karta płatnicza, a co daje bilon i gotówka na wyjeździe? Dowiedz się, ile pieniędzy wziąć ze sobą za granicę.

Karta – wygoda na co dzień i w podróży

Karta bankowa jest powszechnym środkiem płatniczym na całym świecie. Ten kawałek plastiku z chipem zajmuje niewiele miejsca i pozwala na swobodny dostęp do środków, gdziekolwiek jesteś. To sprawia, że kartą posługujemy się zarówno w kraju, jak podczas zagranicznych wakacji.

Istnieje kilka rodzajów kart płatniczych. W tym tekście skupiamy się na zwykłej karcie płatniczej (debetowej) dołączonej do konta. Jej użycie za granicą jest najbardziej uzasadnione i opłacalne. O tym, jak różne potrafią być inne karty, przeczytasz w naszym poradniku: Karta kredytowa a debetowa – jakie są między nimi różnice?

Płatności kartą za granicą – czym różnią się od tych w Polsce?

Zdawać by się mogło, że płatność kartą wygląda tak samo w kraju, jak i poza jego granicami. Wyciągasz kartę, przykładasz lub wkładasz do terminala, wprowadzasz PIN i gotowe. Owszem, procedura jest wszędzie taka sama, jednak jej rozliczenie może przebiegać całkiem inaczej. Często nie widać tego gołym okiem!

Banki i instytucje finansowe na całym świecie zaopatrują swoich klientów w karty płatnicze w konkretnym standardzie. Są to przeważnie karty sygnowane przez Visa lub Mastercard. Zasady dotyczące ich obsługi ustala dany bank oraz podmiot, który je wydaje.

Visa czy Mastercard – która karta lepiej wypada za granicą?

Czym różnią się między sobą karty Mastercard i Visa oprócz logo widniejącym na plastiku? Największa różnica polega na płatnościach za granicą w obcej walucie. Operacje, które wymagają przewalutowania, czyli te transakcje, które nie są rozliczane bezpośrednio w walucie wyjściowej, są nieco inaczej realizowane w przypadku obu tych kart. Różnice w podejściu obu operatorów oraz skutki, które z tego wynikają, ukazuje poniższa tabela:

VISAMASTERCARD
Jak wygląda przewalutowanie przy użyciu karty za granicą?walutą rozliczenia transakcji jest polski złoty (PLN),
przewalutowanie transakcji odbywa się jednokrotnie
walutą rozliczenia transakcji jest waluta wymienialna (EUR lub USD),
przewalutowanie transakcji może odbyć podwójnie (kiedy wyjściowa waluta nie jest wymienialna)
Źródło: opracowanie własne Mubi.

Różnice w zagranicznych płatnościach kartami Visa i Mastercard z wykorzystaniem przewalutowania mogą być nieznaczne, jednak zauważalne. Przy płatnościach w walucie niewymienialnej karta Mastercard stosuje podwójne przewalutowanie. Może ono nie być tak korzystne jak jednorazowe, gdyż każde przeliczenie transakcji obciąża posiadacza karty pobocznymi kosztami.

Karta walutowa i wielowalutowa za granicą – jak korzystać?

Aby uniknąć przewalutowania poszczególnych transakcji po niekorzystnym kursie za granicą, przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w kartę walutową. Umożliwia ona przeprowadzenie transakcji w konkretnej walucie. Ten rodzaj karty płatniczej, podpiętej do konta walutowego, pozwala korzystać ze środków zgromadzonych na osobnym rachunku w danej walucie obcej. Dzięki temu, płacąc w euro, czerpiesz ze swoich środków zgromadzonych na koncie w euro, natomiast regulując rachunek w czeskiej restauracji w koronach czeskich, nie musisz obawiać się, że kwota zostanie przeliczona po niekorzystnym kursie.

Jeśli nie chcesz nosić przy sobie pliku kart, zaopatrz się w kartę wielowalutową. Jeden plastik może być podpięty do wielu kont walutowych (np. EUR, USD, GBP, CHF, itd.). W Polsce działa jak zwykła karta płatnicza, natomiast za granicą pozwala Ci wybrać, czy płacisz w danej walucie czy w złotówkach. Daje więc wybór, z którego konta (walutowego czy złotówkowego) mają trafić środki na pokrycie transakcji.

Korzystanie z karty walutowej za granicą – opłaty

Karta wielowalutowa jest przeważnie bezpłatna, gdyż na ogół to ta sama karta, która dołączana jest do podstawowego rachunku (ROR). Aby korzystać z obsługi wielowalutowej, wystarczy uruchomić konto w innej walucie i podpiąć do niego posiadaną kartę, a także zapewnić na nim środki. Niektóre banki zaznaczają, że nie należy korzystać z usługi dynamicznego przeliczania walut (DCC), aby płacić prosto z konta walutowego. Jeśli karta okaże się niezbędna – jej koszt to raptem ok. 41 zł.

Jak prezentują się opłaty za transakcje kartą walutową (PLN)? Używanie standardowej karty płatniczej (bez włączonej obsługi wielowalutowej lub środków na rachunku w walucie obcej) za granicą wiąże się z niekorzystnym przewalutowaniem wg kursu danego banku oraz dodatkowymi opłatami i prowizjami stosowanymi przez instytucję finansową.

Sprawdźmy, ile kosztuje używanie zwykłej karty (z nieaktywną obsługą wielowalutową) za granicą w wybranych bankach w Polsce?

BankOpłaty i prowizje za korzystanie z karty za granicą?
Alior Bankbrak prowizji za przewalutowanie (wg kursu wymiany banku)
Bank Millennium2% wartości transakcji za przewalutowanie (wg kursu wymiany banku),
brak marży dla kart Visa/Mastercard 360 dla płatności walutowych do równowartości 1000 zł miesięcznie
BNP Paribas5% wartości transakcji za przewalutowanie (wg kursu wymiany banku)
Credit Agricole4% wartości transakcji za przewalutowanie (wg kursu wymiany banku)
mBank5,9% wartości transakcji lub 3,5% dla operacji kartą z włączoną usługą wielowalutową
Pekao S.A.1% wartości transakcji za przewalutowanie (wg kursu wymiany banku)
PKO BP4% wartości transakcji za przewalutowanie (wg kursu wymiany banku)
Santander Bank Polska2,8% wartości transakcji za przewalutowanie (wg kursu wymiany banku),
ok. 3% w przypadku karty dopasowanej
Źródło: opracowanie własne Mubi na podstawie tabel opłat i prowizji ww. banków [marzec 2024].

Gotówka na zagraniczny wyjazd – warto mieć

Skąd wziąć gotówkę na zagraniczną podróż? Ile wypłacić przed wyjazdem? – te pytania zdają się najczęściej zadawać podróżujący do innych krajów. Spieszymy z odpowiedzią. Otóż znaczną kwotę należy uzyskać jeszcze przed wyjazdem z kraju. W tym celu należy udać się do lokalnego kantoru i wymienić stosowną sumę pieniędzy. Dostępne są też internetowe kantory wymiany walut lub tzw. kantory bankowe, które proponują swoim klientom zakup lub sprzedaż walut po stosowanych przez siebie stawkach. Może to być całkiem korzystna opcja, zazwyczaj lepsza od kantoru stacjonarnego.

Jeszcze taniej można zdobyć walutę od znajomych. Może komuś z wyjazdu zostały zbędne banknoty i bilon, a Ty odkupisz je nawet poniżej ceny rynkowej? Z tego względu warto zapytać najbliższych (przyjaciół lub członków rodziny), czy nie mają na zbyciu waluty, która Tobie przyda się na wyjeździe, a im może zalegać.

Kiedy przydaje się gotówka za granicą?

Po co mi gotówka skoro mam kartę? – zastanawiają się podróżnicy przyzwyczajeni do korzystania z płatności kartą fizyczną lub telefonem w kraju. Płatności elektroniczne w innym państwie nie muszą być wcale tak powszechne jak w Polsce. Na przykład BLIK to polski wynalazek, który nie działa na terenie innych państw. Jeśli dawno zrezygnowałeś z karty fizycznej tym bardziej zaopatrz się przed opuszczeniem ojczyzny w niezbędną ilość gotówki. Wypłaty gotówki z bankomatów za granicą mogą być obciążone wysoką prowizją, dlatego wcześniej sprawdź to na stronie swojego banku.

Banknoty i monety przydają się m.in.:

  • kiedy musisz skorzystać z płatnej toalety,
  • kiedy chcesz kupić coś w automacie,
  • kiedy chcesz skorzystać z płatnej szafki/szatni,
  • kiedy terminal nie działa,
  • kiedy chcesz zostawić napiwek w lokalu,
  • kiedy chcesz kupić bilet jednorazowy na komunikację,
  • kiedy chcesz kupić drobiazg.

Pieniądze za granicę – ile wziąć na wyjazd?

Konkretna kwota, jaką należy zabrać ze sobą w podróż, zależy od osobistych preferencji. Nie powinna ona przekraczać pewnych, dozwolonych prawem limitów. Pamiętaj, że możesz wziąć kartę i płacić przy jej użyciu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Wyliczając niezbędną na wyjeździe sumę gotówki, uwzględnij płatności, które najczęściej odbywają się przy pomocy banknotów i drobnych.

Czynniki istotne przy wyliczaniu kwoty na wyjazd:

  • lokalny transport,
  • miejscowe sklepy,
  • stragany z pamiątkami,
  • płatne atrakcje.

Ile wynoszą limity na przewóz gotówki?

Przekraczając zewnętrzne granice Unii Europejskiej, trzeba pamiętać o limitach wywozowych obejmujących również gotówkę. Obywatel UE może mieć przy sobie:

  • 10 000 euro,
  • równowartość tej kwoty:
    • w innej walucie,
    • w papierach wartościowych,
    • w monetach kolekcjonerskich,
    • w złocie.

Przewóz wskazanej (lub większej) ilości gotówki trzeba wcześniej zadeklarować. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą surowe kary (mogą sięgać nawet 15 tys. zł).

Limity na przewóz gotówki w innych krajach:

  • 10 000 funtów brytyjskich – obowiązuje obcokrajowców przy wjeździe do Wielkiej Brytanii,
  • 10 000 dolarów amerykańskich – obowiązuje obcokrajowców przy wjeździe do USA.

Utrata środków płatniczych na wyjeździe – jak się przed tym ustrzec?

Aby uniknąć ryzyka, że zostaniesz bez środków do życia na wyjeździe, zastosuj się do kilku działań prewencyjnych. Polegają one przede wszystkim na właściwym zabezpieczeniu wypłaconej gotówki, ochronie środków płatniczych i dokumentów przed niepowołanymi osobami. Pomaga w tym polisa turystyczna, chroniąca na wypadek utraty dobytku na zagranicznych wczasach.

Gdzie trzymać gotówkę na wyjeździe?

Jak bezpiecznie przechowywać gotówkę podczas podróży? – to jedno z największych wyzwań stojących przed podróżnikami. Dużą kwotę trzeba rozbić na mniejsze, aby w razie rabunku, kradzieży lub zgubienia pieniędzy nie stracić całej sumy. Znaczną część wypłaconej gotówki możesz zadysponować w hotelu. W punkcie noclegowym zostaw większość, a wychodząc zabieraj ze sobą tylko taką ilość gotówki, jaka jest Ci potrzebna w danym dniu. Jeśli masz możliwość, wykorzystaj hotelowy sejf, w którym możesz umieścić również dokumenty oraz kosztowności (np. biżuterię). Nie mając dostępu do skrytki, ukryj wartościowe przedmioty w niewidocznym i trudno dostępnym miejscu (np. na dnie walizki).

CZY WIESZ, ŻE …

Na rynku dostępne są specjalne saszetki pod ubranie, w których ukryjesz najważniejsze rzeczy. Z zewnątrz są praktycznie niewidoczne i niedostępne dla złodzieja. Przed kieszonkowcem uchroni Cię trzymanie wszystkich pakunków przed sobą (zwłaszcza w komunikacji zbiorowej) oraz np. specjalny pasek z ukrytą wewnątrz kieszenią na banknoty.

Kradzież na wyjeździe – ochrona w ramach polisy podróżnej

Ubezpieczenie turystyczne chroni w razie nieszczęśliwego wypadku za granicą. Dotyczy to również utraty środków pieniężnych oraz dokumentów. Do takiej sytuacji może dojść, gdy zostaniesz okradziony lub napadnięty. Ubezpieczyciel zaoferuje w takim przypadku niezbędną pomoc. W jej ramach otrzymasz niezbędne wsparcie finansowe, językowe i prawne. Dzięki temu szybko skontaktujesz się z polskim konsulatem, aby uzyskać tymczasowy dokument podróży. Opłacisz dokument i pobyt, który w tej sytuacji może się nieco wydłużyć.

Aby otrzymać odszkodowanie po kradzieży za granicą, musisz dopełnić pewnych formalności. Chodzi o to, abyś udowodnił, że dołożyłeś wszelkich starań, aby ustrzec się przed utratą pieniędzy, dokumentów czy kosztowności. Ubezpieczyciele zaznaczają, że jeśli do kradzieży dojdzie po tym, jak np. zostawisz wypożyczony samochód otwarty lub niezamknięte okno w hotelu, to towarzystwo zmniejszy kwotę świadczenia lub całkowicie odmówi jego wypłaty. Sprawę zgłoś na policję, a notatkę z tego zdarzenia przekaż ubezpieczycielowi. Niezwłocznie po kradzieży skontaktuj się ze swoim towarzystwem – otrzymasz dalsze instrukcje.

Ochrona środków i dokumentów w ramach assistance turystycznego

Podróżne assistance zapewnia opiekę na wypadek zgubienia gotówki, instrumentów płatniczych lub dokumentów. W ramach pakietu wsparcia w podróży turystom udzielane jest niezbędne wsparcie, które umożliwia m.in. wykupienie podstawowych artykułów i uzyskanie dokumentów tymczasowych. Dzięki temu turyści mogą spokojnie dokończyć pobyt na wczasach i wrócić do kraju.

Zaglądamy do OWU wybranych ubezpieczycieli, aby sprawdzić, jakie wsparcie otrzymują podróżni po utracie pieniędzy, kart płatniczych lub dokumentów podróży w ramach polisy podróżnej ze szczególnym uwzględnieniem assistance w poszczególnych ofertach.

AXA Partners – zwrot kosztów wyjazdu

Zakład ubezpieczeń AXA Partners oferuje wsparcie podróżnikom, którzy z powodu utraty dokumentów wyjazdowych nie są w stanie wziąć udziału w wyprawie. Na podstawie ubezpieczenia kosztów rezygnacji lub przerwania podróży towarzystwo zwraca poniesione wydatki. Wystarczy zgłosić odpowiednim służbom utratę dokumentów, która miała miejsce maksymalnie 30 dni przed planowaną podróżą.

Generali – pakiet Assistance Exclusive

Towarzystwo Generali w ramach pakietu turystycznego Assistance Exlusive oferuje rozszerzone usługi wsparcia w podróży. Należą do nich m.in.:

  • wysyłka niezbędnych przedmiotów osobistych,
  • pomoc finansową.

Generali może dostarczyć ubezpieczonemu rzeczy osobiste o wartości do 100 euro, jeśli okażą się niezbędne do kontynuacji wyjazdu. Mogą to być zastępcze dokumenty podróży, które zostały w kraju. W przypadku utraty środków płatniczych (karty lub gotówki), ubezpieczyciel oferuje wsparcie materialne. Polega ono na opłaceniu wszystkich obowiązkowych kosztów (m.in. wyżywienia czy zakwaterowania) do kwoty 500 euro. Działa to na zasadzie pożyczki, którą ubezpieczony musi zwrócić w ciągu tygodnia od powrotu do kraju albo nie później niż 45 dni od momentu otrzymania wsparcia.

mtu24.pl – pożyczka do 1200 zł

Ubezpieczyciel mtu24.pl zapewnia wsparcie podróżnikom po kradzieży lub utracie dokumentów na wyjeździe. Pożyczka wynosi do 600 zł, a środki te mają pozwolić wyrobić niezwłocznie tymczasowy paszport. W sytuacji kradzieży portfela z dokumentem, kartą płatniczą i gotówką kwota wsparcia może być dwukrotnie wyższa – 1200 zł. Warunki zwrotu środków są jednakowe jak w Generali.

SIGNAL IDUNA – wsparcie po kradzieży dokumentów

Towarzystwo SIGNAL IDUNA zapewnia pomoc również w przypadku kradzieży dokumentów. Takie wsparcie obejmuje assistance rozszerzony w wariancie PLUS (Standard lub Super).

Przeczytaj również: Kradzież podczas podróży zagranicznej – czy możesz liczyć na odszkodowanie?

Sprawdź też: Najniebezpieczniejsze miejsca świata – podróż tam oznacza podniesione ryzyko!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o płatności kartą lub gotówką podczas podróży zagranicznej

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu od kradzieży?
Czy ubezpieczenie podróżne chroni w razie kradzieży?
Z czym wiąże się płatność kartą za granicą?
Czy gotówkę można swobodnie przewozić przez granicę?
PODSUMOWANIE
  • Za granicą płać kartą lub gotówką. Zabierz na wyjazd kartę walutową lub wystarczającą ilość gotówki.
  • Płacąc kartą wielowalutową podpiętą do konta w danej walucie, unikniesz pobocznych opłat. Płatności zwykłą kartą bez funkcji wielowalutowej oznaczają przewalutowanie wg kursu banku (w przypadku kart Mastercard może mieć miejsce podwójne przewalutowanie).
  • Wypłata gotówki w kraju na wyjazd pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów, którymi obciążone są bankomaty za granicą. Pieniądze i dokumenty trzymaj zawsze w kilku bezpiecznych miejscach, abyś nie stracił wszystkiego.
  • Na wyjazd za granicę weź ze sobą ubezpieczenie turystyczne. Zapewni Ci pieniądze, jeśli padniesz ofiarą złodziei i zostaniesz bez środków pieniężnych lub paszportu.
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!