Płatności bezgotówkowe w policji – czy za mandat można zapłacić kartą?

Rozwój technologii sprawia, że codzienność błyskawicznie się zmienia. Rzeczy, bez których kiedyś nie mogliśmy się obejść, stają się zbędne, zyskując wygodniejsze zamienniki. Zmiany nie ominęły również naszych portfeli, w których często zamiast większej gotówki można znaleźć karty płatnicze. Ale czy te zawsze są użyteczne? Sprawdźmy, czy płatności bezgotówkowe dotyczą również policji!

płatność za mandat

Mandat mandatowi nierówny – kiedy i jak zapłacić za wykroczenie na drodze?

Mandat to słowo, które na pewno źle się kojarzy każdemu kierowcy. Słusznie, bo jego płacenie to zawsze nieprzyjemna sprawa, szczególnie jeśli mamy wrażenie, że wlepiona nam kara jest niesprawiedliwa – a tak się dziwnie składa, że wielu tak uważa. Zwłaszcza teraz, kiedy wysokość kar mocno poszła w górę.

Wystarczy spojrzeć na taryfikator mandatów 2024, by zobaczyć, że najwyższe kary za wykroczenia drogowe wynoszą obecnie aż 5000 zł. Oczywiście kierowcy mogą ucierpieć jeszcze bardziej, bo otrzymują również punkty karne, a w niektórych przypadkach grozi im nawet utrata prawa jazdy.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeszcze bardziej kosztowny od mandatu za wykroczenie drogowe może być brak OC. Kary dla właścicieli samochodów osobowych wynoszą w 2024 roku od 1700 zł do 8480 zł w zależności od długości okresu bez ubezpieczenia.

Wysokość mandatów w Polsce to jednak temat na inną dyskusję, która zresztą regularnie powraca. Nas jednak interesują inne kwestie z nią związane, a mianowicie – jak i kiedy takie mandaty zapłacić? Odpowiedź brzmi: to zależy od ich rodzaju. A te zgodnie z art. 98 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia mamy trzy.

 1. Mandat gotówkowy – w jego przypadku grzywnę należy opłacić bezpośrednio u funkcjonariusza, który ją nałożył. Nakłada się go zwykle na obcokrajowców oraz osoby nieposiadające stałego miejsca zamieszkania w Polsce.
 2. Mandat kredytowany – najczęściej spotykany, bo nakładany na obywateli polskich zamieszkałych w kraju. Należy go opłacić w ciągu 7 dni od otrzymania, ale można to zrobić również od razu u nakładającego grzywnę funkcjonariusza.
 3. Mandat zaocznywystawiany pod nieobecność sprawcy, co dotyczy np. kar za niewłaściwe parkowanie. Należy go opłacić w ciągu 14 dni od wystawienia lub doręczenia.

W powyższym zestawieniu widać, że w zależności od przypadku różny jest nie tylko czas, jaki ma ukarany na opłacenie mandatu, ale również sposób jego zapłaty. Tej można bowiem dokonać:

 • na miejscu gotówką lub w inny sposób,
 • przez internet za pomocą bankowości online,
 • na poczcie tradycyjnym przelewem.

Nas interesuje szczególnie ten pierwszy sposób i pojawiające się w jego przypadku pytanie: czy mandat można zapłacić kartą?

Mandat? Zapłacę kartą!

Pytanie to jak najbardziej zasadne, bo przecież w dzisiejszych czasach coraz rzadziej zdarza się, byśmy nosili przy sobie w portfelu większe kwoty gotówki. Kartą lub telefonem płacimy za zakupy w supermarkecie, paliwo na stacji benzynowej czy jedzenie w restauracji – ogólnie rzecz biorąc, wszędzie. A jeśli tak, to czemu również nie w radiowozie?

W 2017 roku podobnie do sprawy podszedł ustawodawca, wprowadzając do przepisów nowelizację dotyczącą właśnie płatności bezgotówkowych. Jak ona brzmi?

Grzywna nałożona mandatem karnym, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 2, może być uiszczona w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, o ile funkcjonariusz ją nakładający dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji rozliczeń. Grzywnę uważa się za uiszczoną z chwilą potwierdzenia dokonania płatności uzyskanego z urządzenia do autoryzacji rozliczeń.

Art. 98 § 3a Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia

Podany wyżej przepis wszedł w życie na początku kolejnego roku, a już od 1 lutego 2018 każdy radiowóz policji z wydziału ruchu drogowego miał być wyposażony w terminal umożliwiający rozliczanie transakcji bezgotówkowych. Dobra wiadomość? Jak najbardziej – zarówno dla funkcjonariuszy, jak i ukaranych kierowców, którym takie rozwiązanie po prostu ułatwia życie.

Przykład

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych w policji okazało się wygodne także dla obcokrajowców, na których nakłada się mandaty gotówkowe. Wcześniej w razie braku pieniędzy przy sobie zdarzało się, że funkcjonariusze jechali z ukaranym w ten sposób kierowcą do najbliższego bankomatu lub na pocztę po gotówkę na uiszczenie grzywny.

Sposoby bezgotówkowej płatności za mandat

Cytowany wyżej przepis Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie wspomina o dwóch rodzajach bezgotówkowej płatności za mandat – karcie płatniczej i innych instrumentach płatniczych. Co się kryje za tymi terminami?

Karta płatnicza

W teorii to tylko niepozorny kawałek plastiku, w praktyce bez niego trudno wyobrazić sobie dziś życie. Karty płatnicze, zarówno kredytowe, jak i debetowe, służą nam do codziennego łatwego dostępu do pieniędzy na naszym koncie, sprawiając, że każda transakcja zajmuje kilka sekund. Również ta nieprzyjemna, czyli dotycząca mandatu karnego za wykroczenie drogowe.

O czym trzeba pamiętać, płacąc mandat kartą?

 • Można to zrobić, tylko używając własnej karty płatniczej.
 • Płatności grzywny nie można podzielić, tzn. opłacić mandatu w dwóch transakcjach lub zapłacić części kartą, a części gotówką.
 • Po zapłacie mandatu kartą, policjant powinien wydać potwierdzenie dokonania płatności z terminalu.
 • Za płatność mandatu kartą nie ponosi się żadnych dodatkowych opłat.

Smartfon

Karta płatnicza to już przeżytek? Może to za daleko posunięte stwierdzenie, ale nie da się zaprzeczyć, że dziś nie jest ona wcale żadną koniecznością. Do dokonania płatności bezgotówkowej wystarczy przecież smartfon. Z aplikacji bankowych lub BLIK-a korzysta coraz więcej osób, czyniąc ze swojego telefonu urządzenie, z którym rzeczywiście trudno się rozstać. Ale jak ono ułatwia życie!

Zapłata mandatu – jeśli nie na miejscu, to może online?

Nie masz przy sobie wystarczająco dużo gotówki. Na karcie brakuje środków. A może po prostu nie wziąłeś telefonu. Różne rzeczy mogą się zdarzyć i niekiedy przyjęcie mandatu, by zapłacić go później, to jedyne możliwe rozwiązanie. Na szczęście nie jest to żaden powód do zmartwień, bo płatność online jest równie prosta, jak opcje opisane wcześniej.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 1 stycznia 2016 roku wpłaty z tytułu grzywien nałożonych mandatem karnym należy kierować na rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Aby jej dokonać, będziesz potrzebował po prostu dostępu do swojej bankowości elektronicznej lub aplikacji bankowej. Co dalej?

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej.
 2. Wybierz opcję przelewu do urzędu skarbowego.
 3. Zaznacz typ formularza: “mandaty”.
 4. Wypełnij dane Urzędu Skarbowego w Opolu (mogą pojawić się automatycznie).
 5. Jako identyfikatora użyj swojego numeru PESEL.
 6. Wpisz kwotę mandatu.
 7. W polu z identyfikatorem zobowiązania wpisz numer i serię mandatu.
 8. Zatwierdź przelew.

Prawda, że proste? A do tego szybkie i darmowe, czego nie można powiedzieć choćby o najbardziej tradycyjnym ze sposobów płatności za mandat, a więc przelewie pocztowym. Stanie w kolejkach i do tego jeszcze ok. 10 zł opłaty za przelew? Nie, w dzisiejszych czasach to już naprawdę nie jest konieczne!

PODSUMOWANIE
 • Czas i miejsce opłaty mandatu zależy od jego rodzaju.
 • Mandaty gotówkowe wystawia się osobom niemającym stałego miejsca zamieszkania w Polsce, trzeba je zapłacić od razu u funkcjonariusza.
 • Mandaty kredytowane można opłacić na miejscu lub w ciągu 7 dni od ich otrzymania.
 • Mandat można opłacić na miejscu, online lub na poczcie.
 • Od 2018 roku przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia dopuszczają możliwość zapłaty mandatu kartą lub za pomocą innego instrumentu płatniczego.
 • Poza kartą płatniczą, mandat można opłacić na miejscu również smartfonem, BLIK-iem oraz gotówką.
 • Płatności za mandat można dokonać również online na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o płatności bezgotówkowe w policji

Czy za mandat można zapłacić policjantowi na miejscu?
Czy do płatności za mandat można użyć telefonu?
Czy za zapłatę mandatu kartą pobierana jest prowizja?
Źródła:
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC