Pociągiem po Europie? Oto najważniejsze rady dla podróżujących

Wsiąść do pociągu byle jakiego… i przejechać nim cały kontynent? Nie jest to wcale cel realny tylko dla pasjonatów kolei. Chociaż większość podróżujących wybiera dziś połączenia lotnicze, kolej jest często tańszą, bardziej ekologiczną i atrakcyjniejszą alternatywą. Co trzeba wiedzieć, zanim udamy się w taką podróż przez Europę? Gdzie szukać biletów? Ile to będzie kosztować? Sprawdźmy!

podróż pociągiem po europie

Dlaczego warto postawić na podróżowanie pociągiem?

Kolej wraca do łask? Nietrudno o taki wniosek, patrząc na taniejące ceny przewozów międzynarodowych, oferowane przez przewoźników zniżki dla poszczególnych grup wiekowych czy inwestycje w infrastrukturę kolejową w różnych krajach. Podróżowanie pociągiem to dziś już nie tylko opcja dla mniej zamożnych – wybierają ją turyści świadomi, chcący zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej.

Co należy do głównych zalet podróżowania koleją?

  • Bezpieczny i wygodny środek transportu.
  • Łatwość w kupowaniu biletów.
  • Zniżki dla dzieci, studentów, seniorów, większych grup.
  • Niższe ceny biletów w przypadku rezerwacji z wyprzedzeniem.
  • Mniejszy wpływ na środowisko.
  • Dworce kolejowe umieszczone w centrach miast, co ułatwia zwiedzanie.
  • Możliwość zabrania ze sobą większego bagażu w cenie biletu.
  • Możliwość pracy w podróży.
  • Udogodnienia w podróży (rozkładane fotele, wi-fi, gniazdka elektryczne, toalety, klimatyzacja, wagony restauracyjne).

Wszystko to sprawia, że dziś podróżowanie pociągiem nie przypomina już w niczym niewygód związanych z tym środkiem transportu, które znaliśmy przed laty, i które wciąż bywają stereotypowo postrzegane przez podróżnych. Warto się tych uprzedzeń pozbyć, tym bardziej, że jazda koleją to nie tylko komfort. Nie zawsze musi się ona choćby wiązać z dłuższym czasem podróży niż w przypadku innych środków transportu – nawet podróży samolotem, do której trzeba przecież doliczyć jeszcze czas potrzebny m.in. na odprawę. Jeszcze większe są zalety podróżowania pociągiem, jeśli chodzi o kwestie ekologiczne, co przedstawia poniższa tabela.

TrasaZaoszczędzony czasZmniejszenie emisji CO2Zaoszczędzone paliwo
Barcelona-Madryt1:15 godz.98 kg35 l
Monachium-Wiedeń0:15 godz.123 kg49 l
Londyn-Manchester1:21 godz.110 kg44 l
Londyn-Paryż0:09 godz.106 kg38 l
Amsterdam-Paryż0:42 godz.88 kg29 l
Amsterdam-Bruksela1:39 godz.79 kg32 l
Bruksela-Paryż2:38 godz.119 kg44 l
Mediolan-Rzym1:06 godz.90 kg34 l
Rzym-Wenecja0:03 godz.78 kg29 l
Informacje ze strony https://pl.omio.com/pociagi. Zestawienie uwzględnia czas podróży na/z lotniska, czas odprawy oraz przelotu. Dane dotyczące emisji CO2 oraz spalania paliwa opracowane przez serwis Ecopassenger.

Jak widać, transport kolejowy może nam nie tylko zaoszczędzić na czasie, ale też ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż samolot, dzięki czemu wpisuje się w założenia coraz popularniejszego nurtu ekoturystyki. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i wyruszyć tam, gdzie nas tory poniosą.

Międzynarodowe połączenia kolejowe – gdzie szukać biletów?

Skoro znamy już atuty podróżowania koleją, możemy przejść do konkretów. Od czego powinniśmy zacząć planowanie naszej europejskiej wycieczki? Oczywiście od znalezienia interesujących nas połączeń. Gdzie ich szukać?

Odpowiedzi jest wiele i zależą one od kierunku, w jakim planujemy się udać. Przykładowo, rozkłady i jednocześnie ceny biletów można sprawdzać na stronach:

  • Deutsche Bahn – niemiecki przewoźnik kolejowy, którego pociągi kursują między najważniejszymi miastami w kraju, docierając także do Polski.
  • České dráhy i Leo Express – czescy przewoźnicy oferujący połączenia między największymi miastami w kraju i w państwach sąsiadujących.
  • Trenitalia – włoski przewoźnik obsługujący połączenia między miejscowościami we Włoszech, Francji, Austrii, Niemczech i w Szwajcarii.
  • Renfe – największy hiszpański przewoźnik, zapewniający szybkie i wygodne połączenia krajowe, a także przejazdy m.in. do Paryża, Lizbony, Mediolanu czy Zurychu.
  • SNCF – francuski przewoźnik odpowiedzialny za połączenia krajowe i przewozy dalekobieżne (m.in. do Brukseli czy Barcelony).
UWAGA!

Rozkłady jazdy pociągów należy zawsze sprawdzać na bieżąco, ponieważ przewoźnicy często dokonują w nich zmian np. ze względu na modernizację linii.

Ceny biletów kolejowych w Europie i jak na nich zaoszczędzić?

Jedną z głównych zalet podróżowania koleją wydaje się cena. I rzeczywiście, nieraz cena biletu na pociąg nijak się ma do kosztów połączenia lotniczego czy wydatków na benzynę na tej samej trasie. Złudne będzie jednak przypuszczenie, że pociągi to wyjątkowo tani środek transportu. Przeciwnie, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, gdzie kolej uchodzi za prestiżowy środek transportu, mogą one przyprawić o zawrót głowy.

Dzieje się tak, ponieważ ceny są ustalane na podstawie taryfy międzynarodowej, która może być szczególnie dotkliwa dla mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej. Koszty zależą od zmieniającego się kursu euro, co o tyle nie sprzyja pasażerowi, że stosuje się tzw. “kolejowy kurs euro”, będący mniej korzystnym od kursu bankowego.

Oczywiście to nie tak, że pasażerowie stoją na z góry straconej pozycji. Wpływ na niższą cenę biletów mogą mieć choćby umowy dwustronne zawierane między przewoźnikami obsługującymi dane połączenie. Podróżujący są też chronieni szeregiem praw, m.in. możliwością zwrotu poniesionych kosztów w razie opóźnienia zawinionego przez przewoźnika.

Wreszcie, istnieją także sposoby na to, żeby zaoszczędzić na podróży pociągiem. Szukając tanich biletów kolejowych, warto kierować się kilkoma zasadami.

  1. Kupuj z wyprzedzeniem – to podstawowa zasada dla wszystkich planujących podróż pociągiem, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zasady mogą być różne w poszczególnych krajach (w Polsce bilety można kupić z miesięcznym wyprzedzeniem, we Francji trzymiesięcznym, a w Niemczech nawet z półrocznym), jednak zawsze można liczyć na to, że decydując się na taką opcję, wydamy nawet kilkukrotnie mniej, niż kupując bilety z dnia na dzień.
  2. Szukaj alternatywnych tras – zasadą jest, że im bardziej popularna i oblegana trasa, tym więcej będzie kosztował bilet. Oszczędności można więc szukać, wybierając alternatywne rozwiązanie, np. obejmujące przesiadki.
  3. Rozsądnie wybierz termin podróży – jak nietrudno się domyślić, podróżowanie w weekendy i święta jest zwykle droższe. Zaoszczędzimy więc, planując naszą podróż na mniej oblegane terminy, najczęściej w dniach od poniedziałku do czwartku.
  4. Kupuj bilety osobno – dotyczy to dłuższych podróży z zaplanowanymi przesiadkami, na które często poszczególni operatorzy oferują atrakcyjne zniżki, a te nie zawsze są uwzględniane, gdy kupujemy bilet jednorazowo.
  5. Kupuj bilety przez internet – wielu przewoźników oferuje specjalne zniżki przy okazji sprzedaży internetowej.

Ile zapłacimy za bilety na przykładowe kolejowe połączenia międzynarodowe? Trzeba pamiętać, aby nie przywiązywać zbyt dużej wagi do podanych niżej cen, ponieważ te zmieniają się bardzo dynamicznie.

PrzewoźnikTrasaCena
PKP IntercityWarszawa-Berlin od 109 PLN
PKP IntercityWrocław-Berlin od 65 PLN
PKP IntercityKraków-Wiedeń od 87 PLN
Deutsche BahnBerlin-Monachium od 67 EUR
Deutsche BahnBerlin-Paryż od 233 EUR
České dráhyPraga-Brno od 269 CZK
TrenitaliaParyż-Mediolanod 79 EUR
TrenitaliaMediolan-Rzym od 25 EUR
OuigoBarcelona-Madryt od 25 EUR
Dane na podstawie informacji ze stron poszczególnych przewoźników (09.04.2024).

Warto wspomnieć też o tzw. ofercie Interrail, dzięki której z pewnymi ograniczeniami mamy możliwość kupienia sieciowego biletu kolejowego, który jest ważny w większości krajów europejskich (Global Pass) lub w dowolnie wybranym państwie (One Country Pass). Jak to działa?

Interrail jest biletem ryczałtowym, co oznacza, że za z góry ustaloną cenę można na nim korzystać z nieograniczonej liczby pociągów należących do przewoźników, którzy go akceptują. Opłaca się on szczególnie młodym osobom (do ukończenia 27. roku życia), które mają prawo do biletów zniżkowych. Korzystając z biletu Interrail, można wyruszyć z Polski do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i na Słowację, korzystając z połączeń oferowanych przez trzech przewoźników – PKP Intercity, Koleje Dolnośląskie i Polregio.

UWAGA!

Przewoźnicy mogą żądać dopłat do biletu Interrail, np. związanych z obowiązkową rezerwacją miejsca.

Podróż pociągiem po Europie a ubezpieczenie turystyczne

Nieważne, jakim środkiem transportu podróżujemy, zagraniczny wyjazd zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Choroba czy wypadek mogą przydarzyć się wszędzie, jednak podczas wyjazdu będzie to szczególnie uciążliwe i… kosztowne, ponieważ opieka medyczna za granicą jest zwykle znacznie droższa niż w Polsce. Jak sobie z tym poradzić?

Jednym z rozwiązań jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można wyrobić bezpłatnie w oddziale NFZ. Jest to bardzo przydatny dokument, który potwierdzając nasze prawo do ubezpieczenia, umożliwia uzyskanie pomocy publicznej służby zdrowia w obcym kraju. Jest jednak kilka “ale”. Przede wszystkim, EKUZ ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o zakres usług. Karta nie pokryje m.in. kosztów ratownictwa, leczenia prywatnego czy transportu medycznego do Polski. W poszczególnych krajach mogą też obowiązywać dodatkowe opłaty za leczenie w publicznych placówkach.

Tego rodzaju problemów nie będziemy mieć, decydując się na prywatne ubezpieczenie turystyczne. Polisa, której koszt zaczyna się już od kilku złotych na dzień, gwarantuje pokrycie wszystkich kosztów leczenia do wysokości ustalonej sumy ubezpieczenia, a także wypłatę odszkodowania w ramach NNW turystycznego czy pokrycie szkód z OC w życiu prywatnym. Do tego dochodzą dodatkowe elementy, takie jak np. ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sportowe.

Wszystko to można mieć w bardzo korzystnej cenie i dotyczy to zarówno podróży do jednego kraju, jak i takiej obejmującej kilka różnych państw. Sprawdźmy zatem, ile za ubezpieczenie turystyczne zapłaciłby 28-letni turysta, który wybiera się pociągiem na wycieczkę przez kilka europejskich stolic. Plan jego podróży obejmuje Berlin, Amsterdam, Brukselę i Paryż, a łączny czas wyjazdu to 10 dni. Do porównania wybraliśmy najtańsze oferty poszczególnych ubezpieczycieli znalezione za pomocą kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
32,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 176 zł,
NNW: 15 000 zł
35,95 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
42,00 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
42,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
45,29 zł
ProamaKL: 100 000 zł46,00 zł
Wiener KL: 170 352 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 470 zł
50,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
70,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (09.04.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróżowanie pociągiem po Europie

Czy podróż koleją jest tańsza niż samolotem?
Czy koleją po Europie podróżuje się szybko?
Co to jest bilet Interrail?
PODSUMOWANIE
  • Transport kolejowy jest wybierany m.in. ze względu na komfort i bezpieczeństwo podróży, liczne zniżki i udogodnienia, oraz mniejszy wpływ na środowisko.
  • Biletów na międzynarodowe połączenia kolejowe należy szukać na stronach krajowych przewoźników, np. Deutsche Bahn w Niemczech lub Trenitalia we Włoszech.
  • Ceny biletów kolejowych na połączenia międzynarodowe nie należą do najtańszych, ale zaoszczędzić na bilecie kolejowym można, m.in. kupując go z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Rozwiązaniem pozwalającym na podróżowanie pociągami w większości europejskich krajów są bilety sieciowe Interrail.
  • Ubezpieczenie turystyczne na międzynarodową podróż pociągiem powinno obejmować m.in. pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
Źródła:
  • https://www.bahn.com/pl
  • https://www.cd.cz/en/eshop/default.htm
  • https://www.leoexpress.com/pl
  • https://www.trenitalia.com/en.html
  • https://www.renfe.com/es/en
  • https://www.sncf.com/en
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!