Jak zaplanować podróż autostopem 2024?

Plecak zapakowany po brzegi, kciuk w górę i plansza z destynacją – to zestaw obowiązkowy każdego autostopowicza. Podróżowanie autostopem przez świat to ekscytująca forma docierania do odległych miejsc. Bez zbędnych kosztów pozwala znaleźć w najdalszych zakątkach globu i poznać przy tym całą masę ludzi.

autostop

Zastanawiasz się, co zabrać w podróż autostopem? Nie jesteś pewien, czy podróżowanie “na stopa” jest bezpieczne? Dowiedz się, bez czego nie ruszać się z domu, aby zapewnić sobie spokój podczas wyprawy! Wszystko, co musisz wiedzieć o autostopie, znajdziesz w niniejszym poradniku.

Autostop – podróż za jeden uśmiech i tysiąc słów

Wyciągnięty przed siebie kciuk, plecak i transparent z nazwą miasta lub orientacyjnym kierunkiem to widok znany w pobliżu najpowszechniejszych szlaków komunikacyjnych. Jest to prosta forma turystyki, która ponad 60 lat temu została sformalizowana i na dobre zagościła w naszym kraju.

Akcja Autostop – boom na autostop w Polsce

Polskie biura turystyczne w 1957 r. zorganizowały wyjątkowe przedsięwzięcie. “Akcja Autostop” polegała na wprowadzeniu do obrotu specjalnych książeczek z kuponami na darmowe przejazdy na określonym dystansie. Autostopowicze nabywali te “albumy” w pakietach, co pozwalało na darmowy przejazd nie jednym, a wieloma pojazdami. Celem akcji było zachęcenie kierowców do wykorzystania wolnego miejsca w aucie dla “pasażera na gapę”. Pomocni kierujący gromadzili w ten sposób kupony, które następnie odsyłali do organizatorów, celem wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród.

CZY WIESZ, ŻE …

Akcja miała rozkręcić turystykę krajową. Obywatele PRL, którzy przeważnie nie mogli sobie pozwolić na własny samochód, a środki transportu publicznego były przeciążone, dzięki temu mogli zwiedzać powojenną Polskę.

Akcja oprócz umożliwienia społeczeństwu podróżowania stopem po kraju przyniosła jeszcze jeden pozytywny aspekt. Książeczki z kuponami otrzymały okładkę z czerwono-białym lizakiem, podobnym do policyjnego lizaka. Sygnalizatora (road-blocker) był wykorzystywany do bezpiecznego zatrzymywania życzliwych kierowców. Ten z nich, który uzbierał kupony o największym łącznie kilometrażu, zapewniał sobie większe szanse na wygraną. Z drugiej strony broszura świadczyła o tym, że właściciel jest posiadaczem komunikacyjnego NNW.

CZY WIESZ, ŻE …

Uczestnicy “Akcji Autostop” przed nabyciem albumu z kuponami musieli przedstawić aktualny dokument tożsamości oraz dowód nabycia książeczki oszczędnościowej o wartości nominalnej 200 zł. Miało to zapewnić autostopowiczowi minimum środków na utrzymanie.

Cena książeczki wraz z ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków w ruchu drogowym w 1972 r. wynosiła 45 zł (+200 zł wpłaty na książeczkę). Akcja cieszyła się dużym powodzeniem do końca lat 70. W następnych dekadach ta zinstytucjonalizowanej forma turystyki autostopem straciła na znaczeniu, głównie za sprawę upowszechnienia niedrogich samochodów osobowych i jednośladów rodzimej produkcji. Ostatnie książeczki zostały wydane w roku 1995.

Autostop – jak wygląda współcześnie?

Obecnie rozwój osobistej turystyki zapośredniczonej dzięki obcemu pojazdowi poruszającemu się w tym samym kierunku przeniósł się na internetowe platformy społeczne. Coraz bardziej popularny staje się tzw. carpooling, czyli łączenie ze sobą kierowcy i pasażerów, zmierzających w jednym celu.

CZY WIESZ, ŻE …

Współdzielenie podróży pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń do środowiska i rozłożyć koszty na współtowarzyszy wyprawy. Sprawdza się to zarówno w przypadku jednorazowych jazd, jak i codziennych kursów np. na dojazdy do pracy.

Dla wielu obieżyświatów autostop nadal stanowi atrakcyjną i nietypową formę spędzania urlopu. Podróżowanie w ten sposób pozwala złapać kontakt z ludźmi, z którymi często nie ma się do czynienia na co dzień. Poznaje się w ten sposób lokalną kulturę i obyczaje, przez co lepiej można złapać klimat danego miejsca.

Co spakować w podróż autostopem?

Autostopowicz nie zmieści w plecaku tych wszystkich rzeczy, które mieszczą walizki i torby klasycznych urlopowiczów, udających się na upragnione wczasy. Musi natomiast znaleźć się w nim miejsce na kluczowe przedmioty i urządzenia, które pozwolą przetrwać drogę i pobyt w miejscu docelowym.

Co powinno znaleźć się z plecaku autostopowicza?

Na wyprawę autostopem weź ze sobą koniecznie:

 • ubrania,
 • buty,
 • karimatę,
 • śpiwór,
 • namiot,
 • elektronikę,
 • naczynia turystyczne,
 • prowiant.

Na wyjazd autostopem zabierz różnorodną garderobę, tak abyś miał w co się ubrać w każdych możliwych warunkach pogodowych. Weź ze sobą kilka zestawów ciuchów, a także różne pary butów (np. obuwie sportowe, trekingowe i klapki). Pamiętaj także o nakryciu głowy i lekkiej kurtce. Mały namiot razem z karimatą i śpiworem pozwoli Ci się wyspać nawet z dala od hotelu. Na wyprawę nie ruszaj bez niezbędnego sprzętu elektronicznego razem z ładowarką i powerbankiem – pozwoli Ci to utrzymać kontakt ze światem nawet po zejściu z utartej ścieżki. Suchy prowiant, termos, konserwy i sztućce pozwolą Ci być samowystarczalnym przez pewien czas.

co zabrać na podróż autostopem

Sprawdź również: “Samotna wyprawa w góry – czy lepiej z partnerem lub z przewodnikiem?”.

Ubezpieczenie wyprawy autostopem – co powinno obejmować?

Oprócz rzeczy i wyposażenia potrzebnych w podróży “na stopa”, nie zapomnij o jednym istotnym aspekcie – swoim bezpieczeństwie. Podróżowanie autostopem wymaga swego rodzaju ostrożności (zwłaszcza pod kątem nowo poznanych osób). Zapobiegliwość pozwala autostopowiczowi zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanego zdarzenia. Tak jak przed laty posiadacze książeczek “Akcji Autostop”, tak również i dzisiaj miłośnicy tego typu spędzania czasu wolnego mogą cieszyć się nieskrępowanym poczuciem bezpieczeństwa z odpowiednim pakietem polisowym.

Polisa dla autostopowicza – jaka powinna być?

Ubezpieczenie podróży autostopem przez Europę chociaż w części można powierzyć EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego). Ten darmowy dokument zezwala na zwrot kosztów leczenia za granicą od NFZ, jeśli jesteś płatnikiem składek zdrowotnych. Karta obowiązuje tylko na terenie Wspólnoty Europejskiej i w każdym kraju realizowana jest inaczej. Wiąże się z brakiem pewności, a często dodatkowo płatnymi usługami.

CZY WIESZ, ŻE …

Na rynku poza EKUZ są dostępne płatne karty ubezpieczeniowe, np. ISIC czy Euro26. Zapewniają zwrot kosztów leczenia w wielu miejscach na świecie i świadczenia z tytułu NNW.

Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest nabycie ubezpieczenia podróżnego. Wymaga podania kraju (lub państw), które zamierzasz odwiedzić i okresu, w jakim to planujesz zrobić, ale gwarantuje środki do wskazanej przez ubezpieczyciela kwoty. Możesz więc nabyć polisę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

Polisa dla autostopowicza – jaki koszt w 2024?

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie podróży autostopem na konkretnym przykładzie. 26-letnia Martyna planuje w ciągu miesiąca objechać Półwysep Skandynawski. Zamierza odwiedzić Szwecję, Norwegię i Danię. W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty polisy podróżnej odwiedziła porównywarkę ubezpieczeń Mubi. Oto oferty, zawierające OC w życiu prywatnym, turystyczne NNW, ochronę bagażu i ubezpieczenie sportowe, które uzyskała:

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2 000 zł
150,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2 000 zł
180,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 1 000 zł
200,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 173 920 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 130 440 zł
bagaż: 1 000 zł
210,01 zł
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2 000 zł
223,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3 000 zł
266,91 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3 000 zł
306,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [styczeń 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróże autostopem w 2024 roku

Czy można ubezpieczyć się na wyprawę autostopem?
Jak przygotować się na wyprawę autostopem?
Czy autostop w Polsce jest legalny?
PODSUMOWANIE
 • Podróżowanie autostopem znane jest na całym świecie od dziesięcioleci. W Polsce spopularyzowało się dzięki krajowej “Akcji Autostop” promującej ten typ turystyki samodzielnej.
 • Obecnie autostop coraz częściej jest zapośredniczony za pomocą specjalnych aplikacji czy stron internetowych. Kierowcy w ten sposób mogą przenieść część kosztów na pasażerów, a do atmosfery trafia mniej spalin.
 • W podróż autostopem zabierz do plecaka m.in.: ciepłe ubrania, wygodne buty, matę do spania, śpiwór, naczynia turystyczne i prowiant. Dokumenty, środki płatnicze i elektronikę trzymaj zawsze w bezpiecznym miejscu!
 • W samotną wyprawę “na stopa” zabierz ze sobą ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna z NNW i kosztami leczenia zapewni Ci niezbędną pomoc w wyjątkowej sytuacji.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!