6 aplikacji na telefon, które przydadzą Ci się w trakcie zagranicznej podróży

Nie każdy decyduje się na wyjazd na zagraniczny urlop z biurem podróży. Część turystów samodzielnie organizuje przejazd, nocleg i bilety wstępu do atrakcji turystycznych, aby mieć większą swobodę i spędzić czas tak, jak im się podoba. Jeśli należysz do tej grupy, doskonale wiesz, ile przygotowań i czujności na miejscu wymaga taki wyjazd. Możesz ułatwić sobie organizację wycieczki, instalując na telefonie kilka przydatnych aplikacji podróżnych. Jakich?

aplikacje na telefon

Podróże to przede wszystkim wypoczynek, relaks i poznawanie nowej kultury, architektury czy sztuki. Żebyś mógł w pełni cieszyć się atrakcjami, jakie czekają na Ciebie podczas urlopu, musisz być dobrze przygotowany do aktywności, które zaplanowałeś. Będziesz zwiedzał? Przyda Ci się mapa i przewodnik. Zamierzasz spacerować po górach? Dobrze mieć przy sobie rozkład szlaków. Chcesz pozostać w kontakcie z bliskimi i na bieżąco wysyłać im zdjęcia z podróży? Zainstaluj w telefonie komunikator. Czego jeszcze będziesz potrzebował podczas urlopu za granicą? Przeczytaj!

Jak odnaleźć się na zagranicznych wakacjach?

Jeśli podróżujesz samodzielnie, tj. bez przewodnika czy opiekuna wycieczki, o wszystko musisz zadbać sam. Zatem zanim położysz się wygodnie na leżaku w przyhotelowym basenie, zejdziesz na plażę czy będziesz mógł podziwiać miejscowe zabytki, wykonasz kilka kroków:

 • zorganizujesz transport z lotniska do hotelu,
 • zameldujesz się w hotelu,
 • zapłacisz za nocleg,
 • kupisz bilety uprawniające do zwiedzania,
 • znajdziesz miejsce, w którym zjesz obiad lub kolację.

Żeby móc zadbać o to wszystko, będziesz musiał sprawnie poruszać się w nowym miejscu, znać miejscowy język lub przynajmniej język angielski, mieć dostęp do konta w odpowiedniej walucie. Część spraw z pewnością załatwisz przed podróżą. Ale niektóre będziesz musiał organizować na bieżąco. I nie sprawi Ci to większego problemu, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz.

Rozwój technologii ułatwia dziś bardzo wiele. Wystarczy, że zainstalujesz w swoim telefonie kilka przydatnych aplikacji, a wiele pozornie problematycznych kwestii okaże się banalnie prostymi.

Te aplikacje warto mieć w swoim telefonie w zagranicznej podróży!

 1. Google Maps

W nowym miejscu bez mapy ani rusz. Mało kto jednak dziś korzysta z tej papierowej. Odkąd standardowym wyposażeniem właściwie każdego człowieka stał się smartfon, mapy są dostępne w telefonach. W dodatku z opcją nawigacji, która sama poprowadzi Cię od punktu A do punktu B, a po drodze jeszcze wskaże przystanki, które zaplanujesz na trasie. Tak właśnie działa usługa Google Maps, która jest domyślnie wgrana w wielu urządzeniach.

Nie chodzi tu tylko o nawigowanie podczas samochodowej podróży. Jeśli jedziesz za granicę, taka aplikacja przyda Ci się także podczas pieszego przemierzania miasta, które odwiedzasz.

W Google Maps nie tylko znajdziesz punkt docelowy, ale ustawisz całą trasę zwiedzania, zahaczając po drodze o inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Aplikacja pomoże Ci też bez problemu dotrzeć do miejsca zakwaterowania czy znaleźć polecaną przez znajomych lub hotel restaurację, w której zjesz dobry obiad czy kolację. Trasy możesz przygotować wcześniej i zapisać na telefonie lub tworzyć je na bieżąco, w miarę powstawania planu zwiedzania.

Do korzystania z Google Maps potrzebujesz połączenia z internetem. W przestrzeni publicznej musisz zapewnić sobie sieć od operatora komórkowego. Jeśli w Polsce korzystasz z sieci na telefonie, a Twoja podróż odbywa się w granicach Unii Europejskiej, nie powinieneś mieć z tym problemu. Gdy uruchomisz roaming, warunki korzystania z telefonu i internetu będą podobne do tych obowiązujących w Polsce.

Przeczytaj też: Roaming, wi-fi, zagraniczna karta, eSIM – jak korzystać z telefonu i internetu w podróży?

UWAGA!

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz mógł swobodnie korzystać z internetu w przestrzeni miejskiej, zainstaluj na telefonie inną aplikację – MAPS.ME, która działa offline.

 1. iPolak

Przed wyjazdem za granicę powinieneś zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi kraju, do którego zmierzasz lub przez który będziesz przejeżdżał. Pomoże Ci w tym aplikacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych – iPolak. To kompendium wiedzy o wszystkich krajach na świecie. Znajdziesz tam m.in.:

 • informacje dotyczące formalności potrzebnych przy wjeździe do danego kraju i wyjeździe z niego,
 • zasady bezpieczeństwa,
 • informacje o ochronie zdrowia,
 • informacje o wymaganych ubezpieczeniach.
 1. WhatsApp

Może nie jest to absolutnie niezbędna aplikacja, która ratuje urlop w razie trudności, ale możliwe, że przyda się i Tobie.

Twoja podróż z pewnością będzie bogata w nowe doświadczenia i doznania. Będziesz podziwiał piękne miejsca, którymi być może zechcesz podzielić się z bliskimi. Jeśli chcesz być w ciągłym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi nawet podczas zagranicznej podróży, będziesz chciał zdawać im codzienną relację z przebiegu wyprawy lub po prostu dawać od czasu do czasu znać, że wszystko z Tobą w porządku, przyda Ci się aplikacja WhatsApp.

WhatsApp pozwoli Ci pisać i odbierać wiadomości, wysyłać zdjęcia, a także prowadzić rozmowy (również wideo) z kim tylko zechcesz.

 1. Foursquare

Nie oszukujmy się, podróże to nie tylko zwiedzanie czy wylegiwanie się na plaży. Po wielu godzinach opalania lub zwiedzania z pewnością zgłodniejesz i zaczniesz szukać restauracji, w której zjesz coś smacznego. Najlepiej z lokalnej kuchni. Warty uwagi punkt pomoże Ci znaleźć aplikacja Foursquare, która w jednym miejscu zbiera dane z lokali znajdujących się w pobliżu Twojego miejsca pobytu.

Oprócz podpowiedzi dotyczących restauracji, kawiarni czy pubów, w aplikacji znajdziesz też sugestie co do atrakcji turystycznych wartych odwiedzenia.

 1. izi.TRAVEL

Nie musisz wszędzie korzystać z usług przewodników. Indywidualne zwiedzanie, we własnym tempie jest dużo wygodniejsze i pozwala nacieszyć się odwiedzanym miejscem na tyle, na ile tego potrzebujesz. I nie, nie musisz całkiem rezygnować z ciekawostek i poznawania historii zwiedzanego obiektu. Są aplikacje, które udostępniają audioprzewodniki w telefonie. Taką aplikacją jest izi.TRAVEL.

W aplikacji znajdziesz audioprzewodniki dotyczące wielu miast na świecie. Jeśli udostępnisz swoją lokalizację, aplikacja zaproponuje Ci opracowania, z których będziesz mógł skorzystać podczas zwiedzania. Możesz też wcześniej pobrać taki przewodnik na telefon, aby później korzystać z niego bez konieczności łączenia się z internetem.

 1. Revolut

Jeśli jedziesz za granicę, będziesz potrzebował pieniędzy w innej walucie. Oczywiście możesz tradycyjnie zabrać ze sobą gotówkę, nawet jest to wskazane. Ale nie musisz zabierać majątku w takiej formie. Dziś na koncie bankowym stworzysz dodatkowe konto w obcej walucie, w dodatku za darmo. Ale możesz też skorzystać z dodatkowej aplikacją, np. Revolut, która ułatwia wymianę walut i wykonywanie transakcji za granicą. Kursy walut są tam często korzystniejsze niż w kantorach.

Oprócz aplikacji możesz zamówić też kartę pre-paid.

Dlaczego aplikacje na telefon się przydają?

Dziś korzystanie z aplikacji i przeniesienie wielu funkcji do smartfonów stało się normą. Mało kto wyobraża sobie chociażby wyjście z domu bez tego urządzenia, a co dopiero wyjazd do dalekiego kraju. Smartfony pozwalają zachować kontakt z bliskimi, odnaleźć drogę w nieznanym miejscu, wykonać przelew czy znaleźć niezbędne informacje na temat miejsca pobytu i zwiedzanych atrakcji.

Dzięki aplikacjom podróżnym nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też zabierzesz ze sobą mniej przedmiotów (odchodzi mapa, rozmówki i słowniki kieszonkowe, przewodniki, duża ilość gotówki i inne przybory turysty).

Ubezpieczenie turystyczne – jak je kupić w trakcie podróży?

O ubezpieczeniu turystycznym najlepiej pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Wówczas zakup będzie bardziej świadomy, dokonany na spokojnie, bez pośpiechu, przemyślany. W dodatku ochrona wystartuje w momencie, który wskażesz (najczęściej w dniu wyjazdu na urlop). Czasem zdarza się jednak tak, że w przedwyjazdowym pośpiechu i chaosie zwyczajnie zapomnisz o polisie. Właśnie dlatego ubezpieczyciele umożliwiają zakup ochrony nawet w trakcie wypoczynku.

UWAGA!

Jeśli kupisz ubezpieczenie już za granicą, ubezpieczyciel prawdopodobnie zastosuje karencję, czyli opóźni start ochrony o kilka godzin lub dni. Ma to zapobiec sytuacji, w której musiałby odpowiadać za szkodę, do której doszło jeszcze przed zakupem ubezpieczenia. O tym, ile trwa karencja w danym towarzystwie, przeczytasz w OWU tej firmy.

Oczywiście zakup polisy w trakcie podróży nadal jest możliwy. Możesz to zrobić z poziomu smartfonu lub tabletu, który ma dostęp do internetu. Do Twojej dyspozycji są kalkulatory ubezpieczeń, które pozwalają wyszukać i porównać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt ofert od różnych ubezpieczycieli. W porównywarce ubezpieczeń turystycznych bez problemu zakupisz też wybrane ubezpieczenie. Wystarczy, że wpiszesz niezbędne dane, podasz adres e-mail (tam zostanie wysłana Twoja polisa) oraz opłacisz składkę przelewem.

PODSUMOWANIE
 • Podczas podróży przyda Ci się kilka aplikacji podróżnych, m.in.: Google Maps lub MAPS.ME, iPolak, WhatsApp, Foursquare, izi.TRAVEL i Revolut.
 • Aplikacje podróżne pozwalają zaoszczędzić czas, ograniczyć liczbę zabieranych w na wyjazd przedmiotów, a także ułatwiają odnalezienie drogi, dobrej restauracji, miejsca zakwaterowania, zakup biletu wstępu, a także przewalutowanie pieniędzy czy zapoznanie się z historią odwiedzanego miejsca.
 • Jeśli przed wyjazdem nie kupiłeś ubezpieczenia, możesz to zrobić w trakcie podróży z poziomu telefonu lub tabletu z dostępem do internetu.
 • Uwaga! Jeśli kupujesz polisę już za granicą, ubezpieczyciel prawdopodobnie zastosuje tzw. karencję, czyli opóźni start ochrony o kilka godzin lub dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najbardziej przydatne aplikacje podróżne

Jakie korzyści niesie korzystanie z aplikacji podróżnych?
Czy do korzystania ze wszystkich aplikacji jest potrzebne połączenie z internetem?
Czy ubezpieczenie turystyczne można kupić podczas urlopu?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!