Poczułeś się źle w trakcie jazdy samochodem – co zrobić?

Niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia może zdarzyć się w każdej sytuacji. Jeśli dojdzie do niego w samochodzie, to najważniejsze jest bezpieczne zjechanie i zatrzymanie pojazdu. Co zrobić przy niewielkim pogorszeniu stanu psychofizycznego? Jak zareagować w razie gwałtownych problemów ze zdrowiem za kierownicą na autostradzie? Czy pojazd może sam zareagować na omdlenie kierowcy?

co zrobić w razie pogorszenia się samopoczucia

Gorsze samopoczucie – zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu!

Podczas podróży samochodem każdemu kierowcy mogą przydarzyć się problemy ze zdrowiem. Jeśli jest to niewielkie osłabienie, ból głowy czy zmęczenie, należy znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania się, by odpocząć i ocenić, czy stan zdrowia ulegnie poprawie, która umożliwi kontynuowanie jazdy.

W przypadku lekkiej niedyspozycji, która nie grozi utratą przytomności i nie zagraża życiu, powinieneś zrobić przerwę w podróży w najbliższym przeznaczonym do tego miejscu. Jeśli znajdujesz się na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, to najlepiej skorzystaj z najbliższego zjazdu lub MOP-u, czyli miejsca obsługi podróżnych.

Zanim trafisz na zjazd lub MOP, postaraj się o poprawienie warunków we wnętrzu samochodu. Twój stan zdrowia do czasu zatrzymania się może poprawić:

 • otworzenie lub uchylenie okna, żeby przewietrzyć wnętrze samochodu,
 • zmniejszenie temperatury w klimatyzacji,
 • wyłączenie ogrzewania,
 • ściszenie radia (głośne dźwięki mogą stać się drażniące),
 • zachowanie spokoju,
 • uspokojenie oddechu,
 • koncentracja na drodze.

Zatrzymywanie się na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu zawsze jest niebezpieczne. Dlatego warto zachować maksymalne skupienie i dojechać do zjazdu. Powiadom także współtowarzyszy podróży o Twoich problemach ze zdrowiem. W przypadku poruszania się po zwykłej drodze sytuacja będzie prostsza – łatwiej znaleźć miejsce, w którym można się bezpiecznie zatrzymać.

UWAGA!

Jeśli nie czujesz się na siłach, to nie kontynuuj podróży, dopóki nie poczujesz się lepiej!

Gdy się zatrzymasz, to napij się wody. W takim przypadku warto także wysiąść z samochodu i się przejść. Krótki spacer na świeżym powietrzu pozwoli Ci się dotlenić i rozruszać usztywnione od siedzenia mięśnie – będzie także korzystny dla układu krążenia.

Przykład

W trakcie podróży samochodem zauważyłeś, że masz trudności ze skupieniem się na drodze, a nawet nie pamiętasz kilku ostatnich sekund jazdy. Zrozumiałeś, że ogarniająca Cię senność może stanowić zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Na szczęście spokojnie dojechałeś do najbliższego zjazdu, gdzie po krótkiej drzemce i wypiciu kawy byłeś gotów na dalszą, bezpieczniejszą jazdę.

Gwałtowne pogorszenie zdrowia – nie jedź dalej!

O wiele groźniejsze jest niespodziewane pogorszenie zdrowia. Kierowca, u którego podczas jazdy zaczną pojawiać się symptomy związane z zawałem lub wylewem, powinien natychmiast zareagować. Najprawdopodobniej będzie miał bardzo mało czasu, by bezpiecznie się zatrzymać i wezwać pomoc – zwłaszcza jeśli jedzie sam. 

Gdy taka sytuacja przydarzy się kierowcy jadącemu z innymi osobami, to powinni oni od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wskazać, gdzie się znajdują. Natomiast kierowca powinien:

 • włączyć światła awaryjne,
 • na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu zjechać na pas awaryjny,
 • zatrzymać się, lecz nie hamować gwałtownie a stopniowo,
 • czekać na przyjazd pomocy.

Włączenie świateł awaryjnych podczas jazdy będzie sygnałem dla innych kierowców. Dzięki temu będą wiedzieli, by zachować większą ostrożność i bacznie obserwować zachowanie samochodu, który ich używa. 

Pamiętaj także, że gwałtowne hamowanie może spowodować wpadnięcie w poślizg albo zaskoczy kierowców jadących za Tobą. Dlatego kolejność w razie nagłego pogorszenia zdrowia powinna być taka – najpierw światła awaryjne, potem stopniowe hamowanie

Po zatrzymaniu się na pasie awaryjnym na autostradzie lub drodze ekspresowej:

 • samochód musi mieć włączone światła awaryjne – jeśli pojazd ich nie ma, to należy użyć świateł pozycyjnych,
 • należy ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 m za samochodem na jezdni lub poboczu – zależnie od miejsca zatrzymania pojazdu,
 • kierowca (jeśli jest w stanie) i pasażerowie powinni poczekać na pomoc za barierami ochronnymi.

Wprawdzie w Polsce kamizelki odblaskowe nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale warto je mieć w pojeździe i założyć po zatrzymaniu się na autostradzie lub drodze ekspresowej – osoby w kamizelkach są o wiele bardziej widoczne. 

Na pozostałych drogach utwardzonych należy:

 • użyć świateł awaryjnych w przypadku zatrzymania poza obszarem zabudowanym w miejscu zabronionym na jezdni i na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z daleka,
 • użyć świateł awaryjnych w przypadku zatrzymania na terenie zabudowanym, jeśli pojazd stoi w miejscu, w którym zatrzymywanie się jest zakazane,
 • ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości od 30 do 50 m za pojazdem (poza terenem zabudowanym) albo za samochodem lub na nim (na obszarze zabudowanym).

Na jakie wsparcie może jeszcze liczyć kierowca, którego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył? Bardzo często z pomocą przychodzą inni uczestnicy ruchu – zwłaszcza jak widzą włączone światła awaryjne i nietypowe zachowanie kierowcy. 

Asystent kierowcy w nagłych wypadkach – elektroniczne wsparcie w razie omdlenia

Zadaniem emergency driver assistant jest monitorowanie zachowania kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli system wykryje przerwy lub brak jego reakcji związanych z ruchem kierownicy i pedałami hamowania czy przyspieszania, to w pierwszej kolejności zacznie dawać sygnały dźwiękowe i zapalą się kontrolki

Przy dalszym braku reakcji kierowcy system elektroniczny przejmie kontrolę nad samochodem i zatrzyma go. Dodatkowo zostaną włączone światła awaryjne, a nawet automatycznie wezwana pomoc.

Systemy związane z Emergency Assist instalowane są obecnie w najnowszych modelach samochodów. Jest to dodatkowe wyposażenie, za które trzeba więcej zapłacić. Jednak w przyszłości takie systemy staną się z pewnością obowiązkowe w każdym nowym samochodzie, zważywszy na starzenie się społeczeństw europejskich oraz przydatność takiego rozwiązania w poprawie bezpieczeństwa na drogach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pogorszenie samopoczucia za kierownicą

Co zrobić w przypadku pojawienia się zawrotów głowy za kierownicą?
Jakiego błędu kierowca powinien unikać, gdy poczuje się źle za kierownicą?
Jak poprawić widoczność samochodu i osób jadących po zatrzymaniu pojazdu?
PODSUMOWANIE
 • W przypadku osłabienia, bólu głowy czy lekkiego pogorszenia zdrowia podczas jazdy samochodem, należy znaleźć najbliższe miejsce do bezpiecznego zatrzymania pojazdu.
 • Do czasu dotarcia do postoju warto przewietrzyć wnętrze pojazdu, ściszyć muzykę i uspokoić oddech.
 • W razie gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia (atak serca, udar) należy włączyć światła awaryjne i niezwłocznie zatrzymać się na poboczu – jeśli to możliwe.
 • Nie należy kontynuować jazdy, będąc w złym stanie zdrowia.
 • Coraz popularniejsze stają się systemy wsparcia kierowcy, które zatrzymują pojazd w razie zasłabnięcia lub zaśnięcia za kierownicą.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC