Pojezierze Drawskie – przewodnik dla turystów

Jeziora tworzące prawdziwy raj dla wędkarzy, niskie wzgórza stanowiące świetną alternatywę dla pobytu na kąpieliskach, bogata flora i fauna oraz wiele zabytków. Te i inne atrakcje oferuje Pojezierze Drawskie, które jest doskonałym przykładem tego, że na nizinach też można miło spędzić urlop. Przyjrzyj się bliżej walorom przyrodniczym i kulturowym tego regionu i zobacz je na własne oczy.

Gdzie leży Pojezierze Drawskie?

Chociaż to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest uważana za prawdziwy raj dla miłośników żeglowania, kąpieli wodnych i spacerów po lesie, to przynajmniej kilka innych regionów Polski śmiało może konkurować z Mazurami. Oprócz Pojezierza Kaszubskiego, na którym rozlewisk nie brakuje, prawdziwe zatrzęsienie jezior jest właśnie na Pojezierzu Drawskim.

Pojezierze Drawskie jest częścią Pojezierza Zachodniopomorskiego – znajduje się w środkowej jego części, nieco oddalone od linii brzegowej Bałtyku. Granice regionu wyznacza Wysoczyzna Łobeska i Pojezierze Ińskie na zachodzie, Dolina Gwdy i Pojezierze Bytowskie na wschodzie, Równina Wałecka, Drawska oraz Pojezierze Wałeckie i Szczecińskie na południu, a na północy – Wysoczyzna Polanowska i Równina Białogardzka. Dla uproszczenia mówi się, że Pojezierze Drawskie znajduje się w okolicy Drawska Pomorskiego i Jeziora Lubie.

Aktywny wypoczynek na Pojezierzu Drawskim

Pojezierze Drawskie to przede wszystkim wiele malowniczych szlaków, które można pokonać pieszo, rowerem, a także konno czy kajakiem. Wędrowanie po lasach i parkach to doskonały sposób na wyciszenie się przed powrotem do pracy i poznanie tamtejszej przyrody. Osoby, które zwykły, relaksujący spacer wolą zamienić na nieco bardziej wymagające trasy, mają do dyspozycji szlaki prowadzące na okoliczne szczyty. Najwyższy z nich to Wola Góra, której wysokość mierzy 219 m n.p.m. Chociaż nie są to ogromne wysokości, z pewnością dadzą Ci więcej możliwości organizowania czasu podczas wakacji. Inne szczyty, które możesz odwiedzić to Spyczyna, (203 m n.p.m.), Wiatraczna Góra (203 m n.p.m.) i Polska Góra (203 m n.p.m.).

Tam, gdzie jeziora, tam mnóstwo możliwości związanych z uprawianiem sportów wodnych. Jedną z niestandardowych form zwiedzania okolicy jest przebycie zaplanowanej wcześniej trasy kajakiem. Pojezierze Drawskie dysponuje nie tylko setkami większych i mniejszych jezior, ale także siecią rzek i pływów, które doskonale nadają się na tego typu wyprawy. Wartym zainteresowania jest szlak kajakowy Drawy im. ks. kard. Karola Wojtyły. Swoją podróż wodami tego dopływu Noteci możesz zacząć w Czaplinku, a zakończyć go w miejscowości Krzyż. Możesz jednak płynąć także Piławą czy Korytnicą.

Obszary ochrony przyrody

Ten region północnej Polski obfituje w bogactwo przyrodnicze. W tamtejszych wodach i lasach nie brakuje zwierzyny oraz roślinności, którą objęto szczególną ochroną, tworząc na Pojezierzu Drawskim w 1990 roku Drawieński Park Narodowy. Kryje on 900 gatunków roślin i 484 gatunki zwierząt, z czego większość stanowi tu ptactwo – bocian czarny, orlik krzywy, puchacz – łącznie 170 gatunków. Park, mimo że jest obszarem szczególnie chronionym, można zwiedzać, również drogą wodną, czyli szlakiem kajakowym, poprowadzonym rzeką Drawą. Trzeba jednak pamiętać o zasadach poszanowania tamtejszej przyrody, zakazie biwakowania i rozpalania ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz o tym, że w okresie wiosennym pływanie kajakiem na tamtejszych wodach jest zabronione. W Drawskim Parku Narodowym utworzono sześć ścieżek edukacyjnych o łącznej długości 29 km. Są to m.in.: Drawnik, Międzybór i Jezioro Ostrowieckie.

Nieco starszy, bo ponad 40-letni, jest Drawski Park Krajobrazowy. To na jego terenie znajduje się popularna Szwajcaria Połczyńska, jeziora: Drawsko, Komorze i Siecino, a także rozciągające się wokół wzgórza, z których można podziwiać tamtejsze krajobrazy. Również ten obszar nie skąpi turystom wiedzy. Tutejsze ścieżki edukacyjne to:

 • Jezioro Czarnówek,
 • Kukówka,
 • Przełom Rzeki Dębnicy,
 • Spyczyna Góra,
 • Wyspa Bielawa.

Na terenie całego Pojezierza Drawskiego, także w parku narodowym i krajobrazowym, utworzono kilka rezerwatów, których obszar odznacza się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Poniżej kilka z nich:

 • Dolina Pięciu Jezior (kryjąca w swoich granicach jeziora: Krąg, Krzywe, Długie, Głębokie i Małe),
 • Jezioro Prosino (przy jego brzegach znajduje się szeroki pas szuwarów, przez co człowiek właściwie nie ma dostępu do wód jeziora. Zyskuje na tym za to mieszkające tam ptactwo wodne),
 • Brzozowe Bagno koło Czaplinka (celem utworzenia rezerwatu była ochrona roślinności torfowiskowej oraz borów bagiennych i rosnących tu lasów sosnowych).

Historia i zabytki Pojezierza Drawskiego

Północne zakątki Polski to nie tylko piękna i bujna przyroda. Nie inaczej jest na Pojezierzu Drawskim, gdzie pasma lasów i polodowcowe rynny tworzące jeziora przecinają urocze miasteczka z wielowiekowymi kościołami, kameralnymi pałacami i innymi pozostałościami po wcześniejszych epokach. Poniżej kilka propozycji architektonicznych perełek tego regionu:

 • Pałac w Karwicach – pochodzący z początków XIX wieku, neogotycki obiekt o trzech kondygnacjach, którego elewację dekorują bogate zdobienia. W przeszłości niejednokrotnie był poddawany przebudowom. Dziś służy jako Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy.
 • Kościół w Mielenku Drawskim – kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski powstał w połowie XVII wieku. Uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków na całym Pomorzu Zachodnim.
 • Kościół w Zarańsku – kościół pw. św. Stanisława powstał w drugiej połowie XIX wieku. Obiekt zbudowano przy wykorzystaniu ciosanych kamieni. Śladem historii kościoła są znajdujące się obok pozostałości dzwonnicy i dzwonu.
 • Pałac w Dalewie – właściwie dwór wykonany w stylu neobarokowym. Pochodzi z 1920 roku. Forma obiektu jest dosyć prosta, jednak uroku dodają mu rokokowe ornamenty znajdujące się nad wejściem oraz oknami.

Pojezierze Drawskie w liczbach

 • Ponad 250 dużych jezior,
 • 219,2 m n.p.m. – najwyżej położony, zmierzony szczyt na Pojezierzu Drawskim,
 • 900 gatunków roślin w Drawieńskim Parku Narodowym,
 • 484 gatunki zwierząt w Drawieńskim Parku Narodowym,
 • 569 ha znajduje się pod ochroną w granicach utworzonego tu parku narodowego,
 • 636,5 km2 – powierzchnia Drawskiego Parku Krajobrazowego,
 • 29 km – łączna długość ścieżek edukacyjnych w Drawieńskim Parku Narodowym.

Przeczytaj też: Pojezierze Gnieźnieńskie — przewodnik dla turystów

Źródła:

 • https://wczasypolskie.pl/pojezierze-drawskie-mapa-jeziora-atrakcje-wypoczynek
 • http://www.pojezierzedrawskie.info/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pojezierze_Drawskie
 • http://www.powiatdrawski.pl/turystyka-i-promocja/zabytki-i-miejsca-warte-odwiedzenia/drawsko-pomorskie-zabytki-i-miejsca-warte-odwiedzenia.html
 • http://it.drawsko.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=29&subsub=155&subsubsub=166&menu=201&strona=1
 • https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Dziedzictwo_Pomorza-Zabytki_sakralne-Koscioly_klasztory_kaplice/a,8831/Kosciol_pw_Matki_Boskiej_Krolowej_Polski
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!