Pojezierze Mrągowskie – przewodnik dla turystów

Aktywny wypoczynek, relaks na łonie przyrody, a może wielka plenerowa impreza? Wybierając się na urlop na Pojezierze Mrągowskie, nie trzeba decydować się na tylko jedną formę spędzania wolnego czasu. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających ten rejon Polski?

pojezierze mrągowskie

Jeśli planujecie wakacje na Mazurach, na główny cel podróży najłatwiej obrać Krainę Wielkich Jezior. Warto jednak pamiętać, że północno-wschodnia część Polski ma więcej atrakcyjnych turystycznie terenów, choć nie wszystkie cieszą się podobną popularnością. Jednym z nich jest Pojezierze Mrągowskie.

Czy warto wybrać się na Pojezierze Mrągowskie?

O wizycie na Pojezierzu Mrągowskim w pierwszej kolejności powinni myśleć miłośnicy sportów wodnych i pięknych krajobrazów. Obfitujący w jeziora, rzeki i strumyki obszar jest świetnie przystosowany do eksploracji przez żeglarzy i kajakarzy, ale i wędkarze czy grzybiarze znajdą tu piękne tereny, gdzie będą mogli w spokoju oddawać się swoim pasjom.

Nie brakuje także szlaków rowerowych i pieszych, które prowadząc przez tutejsze rezerwaty przyrody, zapewniają zróżnicowane trasy o przystępnym stopniu trudności. Jeśli zaś wolimy inne rozrywki, nie możemy ominąć Mrągowa, gdzie odbywają się przyciągające tłumy turystów imprezy kulturalne. A to nie koniec.

Pojezierze Mrągowskie – gdzie się zatrzymać?

Ponieważ turystyka stanowi bardzo istotną gałąź przemysłu w regionie, na każdym kroku można tutaj znaleźć miejsca oferujące noclegi. Od położonych nad jeziorami kempingów (ceny zaczynają się od 30-35 zł za noc), przez domki letniskowe, pensjonaty czy pokoje gościnne (od 100 zł), po hotelowe apartamenty (od ok. 300 zł). Najwięcej możliwości mamy oczywiście w Mrągowie.

Planując wycieczkę na Pojezierze Mrągowskie, można też skorzystać z bazy noclegowej Mikołajek (23 km od Mrągowa) lub Giżycka (44 km). Jeśli zaś zależy nam głównie na wypadach na łono natury, noclegu można szukać np. w okolicy Krutynia, ale trzeba liczyć się ze znacznie mniejszą liczbą miejsc niż w centrach turystycznych.

Mrągowo, czyli miasto jezior i festiwali

Nie można mówić o Pojezierzu Mrągowskim, nie zaczynając od turystycznego i nie tylko centrum regionu. Malowniczo położone Mrągowo zachwyca krajobrazami i nie pozwala się nudzić, mając w swojej ofercie bardzo różnorodne atrakcje.

Największymi są oczywiście jeziora – już na terenie miasta znajdują się cztery z nich. Największe jest jezioro Czos, mniejsze Sutapie Małe oraz Sołtyskie, a niewielkie jezioro Magistrackie przypomina bardziej miejski staw. Kolejne zbiorniki wodne otaczają Mrągowo ze wszystkich stron (tuż za jego granicami leżą jeziora Juno i Czarne), a okolice można wygodnie zwiedzać, np. na rowerze lub szlakiem kajakowym rzeki Dajny prowadzącym aż do Świętej Lipki.

Aktywnie wypoczniemy również w samym mieście, gdzie znajdują się liczne ścieżki spacerowe, na czele z biegnącą wzdłuż jeziora Czos promenadą. Są też wyznaczone kąpieliska, molo oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego, a w smażalniach i restauracjach można spróbować świeżych ryb złowionych w mazurskich jeziorach, m.in. sandaczy, szczupaków czy okoni.

Z innych atrakcji na pewno warto wymienić Górę Czterech Wiatrów, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą na miasto, a także… ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia. Są w nim dwa wyciągi, kilka tras zjazdowych oraz wypożyczalnia sprzętu, dzięki czemu Mrągowo ma też coś dla miłośników sportów zimowych. Na obrzeżach miasta znajduje się z kolei Mrongoville – westernowe miasteczko umożliwiające podróż na Dziki Zachód, które spodoba się nie tylko najmłodszym.

Słynne mrągowskie festiwale

Najbardziej znanym punktem na mapie Mrągowa jest jednak bez wątpienia pięknie usytuowany na brzegu jeziora Czos amfiteatr, goszczący liczne imprezy, które odbywają się co roku w mieście. Do tych najpopularniejszych należą:

 • Piknik Country – odbywający się od niemal 40 lat Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country i Folk to największa tego typu impreza w Polsce i prawdziwa wizytówka Mrągowa. Na przełomie lipca i sierpnia do miasta zjeżdżają się tysiące fanów muzyki i turystów, a koncerty uzupełniają liczne imprezy towarzyszące, m.in. przejeżdżająca ulicami Mrągowa Parada Country czy wybory Miss Country.
 • Mazurska Noc Kabaretowa – organizowana od 1999 roku w pierwszej połowie lipca, jest już stałym punktem na rozrywkowej mapie Polski. Goszcząc najpopularniejsze kabarety, co roku sprawia, że amfiteatr zapełnia się do ostatniego miejsca.
 • Festiwal Kultury Kresowej – folklorystyczna impreza mająca popularyzować kulturę i tradycję Polaków zamieszkujących tereny byłych Kresów Wschodnich. Odbywa się co roku w sierpniu.

Spływ kajakowy Krutynią

Jeśli Pojezierze Mrągowskie można nazwać mekką dla miłośników kajakarstwa, to szlak rzeki Krutyni musi być najprawdziwszym rajem. Liczący ponad 100 km odcinek, który prowadzi przez malownicze obszary Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego, nie bez powodu jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie, pozwalając odkryć piękno Mazur w całej krasie.

Co najlepsze, żeby tego dokonać, wcale nie trzeba być doświadczonym kajakarzem. Wręcz przeciwnie – szlak Krutyni należy do tych naprawdę łatwych i bezpiecznych, więc mierzyć się z nim mogą śmiało również amatorzy czy rodziny z dziećmi. Zdarzają się nieco trudniejsze odcinki (możliwe są wypłycenia lub silniejsze fale na jeziorach), ale są one na tyle niegroźne, że zachowując odpowiednie środki ostrożności, każdy da sobie radę.

Choć rzecz jasna nie trzeba od razu porywać się na całą trasę, bo przebycie tej to spore wyzwanie (zajmuje ok. 8-9 dni). Do poznania uroków szlaku wystarczą jednak w zupełności krótsze, jednodniowe spływy, które nadadzą się idealnie dla początkujących amatorów kajakarstwa. A ze znalezieniem oferty dla siebie nikt nie będzie miał problemu, bo wypożyczalni i firm zajmujących się organizacją spływów w tym rejonie nie brakuje.

Gdzie zacząć spływ?

Mnóstwo wypożyczalni mieści się np. w miejscowości Krutyń (24 km od Mrągowa), skąd też startuje wiele krótkich spływów. W zależności od naszych potrzeb i umiejętności, można wybrać trasy kilkugodzinne, weekendowe lub nawet kilkudniowe. Ceny zależą od rodzaju kajaku, wybranej trasy i wypożyczalni, ale zaczynają się już od około 50 zł za dzień (przy kajaku dla jednej osoby). Wiele firm oferuje też spływy rodzinne, dostosowane do potrzeb najmłodszych turystów (krótkie i spokojne trasy, atrakcje po drodze).

Wszystkie szlaki są zróżnicowane, wiodąc przez rzekę i jeziora, oraz pozwalając nacieszyć się pięknem mazurskiej przyrody. Płynie się raz płytkim i wartkim strumieniem, kiedy indziej przez gładką taflę wody. Na trasie rozlokowane są stanice wodne (znajdują się co ok. 13 km od siebie), gdzie można odpocząć, zjeść lub zaplanować nocleg na polu namiotowym (w niektórych trafiają się też domki, a w większych miejscowościach pensjonaty).

Co zabrać na spływ kajakowy?

Choć spływy kajakowe nie wymagają od nas wyjątkowych przygotowań, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które znacznie ułatwią nam życie na wodzie. W słoneczny dzień podczas spływu zdecydowanie przydadzą się:

 • wygodne, szybko wysychające ubrania i buty, które będziemy mogli zamoczyć;
 • krem z filtrem – słońce mocno daje się we znaki, a skutki tego odczuwa się dopiero po czasie;
 • czapka, kapelusz lub chusta na głowę;
 • okulary przeciwsłoneczne;
 • wodoodporne opakowania na telefon i inne cenne rzeczy;
 • rękawiczki do jazdy na rowerze lub plastry na odciski;
 • środek na komary.

Jeśli natomiast pogoda jest mniej sprzyjająca, do listy trzeba koniecznie dopisać kurtkę przeciwdeszczową. Dobry humor nie jest konieczny – mazurskie krajobrazy i tak same go zapewnią.

Inne atrakcje Pojezierza Mrągowskiego

Wilczy Szaniec, czyli leśna kwatera Hitlera

200 budynków – tyle miało liczyć ukryte głęboko w mazurskim lesie na terenie Gierłoży koło Kętrzyna miasteczko stanowiące tajną kwaterę Adolfa Hitlera, w której ten spędził w sumie 800 dni. Choć w 1944 roku w zabezpieczonym na każdy sposób miejscu mieszkało ponad 2000 osób, dzisiaj pozostały po nim ruiny, bo wycofujące się wojska niemieckie w popłochu wysadzały wszystko w powietrze. Ocalałe szczątki wciąż robią jednak ogromne wrażenie, będąc obowiązkowym punktem na mapie mazurskiej wycieczki.

Była kwatera wojenna dziś jest otoczonym przez lasy, jeziora i bagna miasteczkiem bunkrów, w którym do zwiedzania po specjalnie wytyczonych szlakach dostępne są miejsca zamieszkiwane przed laty przez Hitlera i jego świtę. Można tu także trafić do baraku, gdzie nieudanego zamachu na przywódcę Trzeciej Rzeszy dokonał Claus von Stauffenberg. Obiekt jest dostępny przez cały rok (bilety wstępu: 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy), na miejscu znajdują się także hotel, kemping i restauracja.

Reszel – średniowieczne miasteczko na Mazurach

Reszel to niewielkie, oddalone o 20 km od Kętrzyna miasteczko, które stanowi prawdziwą historyczną perłę okolicy. Gród powstał już w 1241 roku, ale prawa miejskie Reszel uzyskał niemal sto lat później, w 1337 roku – z tego okresu pochodzi zachowany do dziś układ urbanistyczny starego miasta. Ponadto na miejscu znajdują się:

 • Zamek biskupów warmińskich z XIV wieku – dziś odnowiony, mieści hotel i restaurację, ale możliwe jest także zwiedzanie jego zabytkowych wnętrz;
 • Kościół Św. Piotra i Pawła z końca XIV wieku – gotycka murowana budowla z wysoką na ponad 50 m kwadratową wieżą, na którą można się wspiąć i podziwiać z niej widoki na okolicę;
 • gotyckie mosty, fragmenty murów obronnych i średniowiecznych wodociągów miejskich – wszystkie z XIV wieku.

Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce

Z Reszla przez ok. 6 km ciągnie się trakt pielgrzymkowy, wzdłuż którego stoją kapliczki przydrożne i rosną wiekowe lipy. Prowadzi on wprost do Świętej Lipki, czyli miejscowości znanej z sanktuarium maryjnego, które przyciąga pielgrzymów już od czasów średniowiecza. Znajdziemy tam barokową Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z krużgankami, a w niej XVIII-wieczne organy z ruchomymi figurkami i obraz Matki Boskiej Świętolipskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się również muzeum.

co warto zwiedzić na pojezierzu mrągowskich

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje na Pojezierzu Mrągowskim

Gdzie wybrać się na spływ kajakowy na Pojezierzu Mrągowskim?
Co można robić w Mrągowie?
Jakie zabytki znajdują się na Pojezierzu Mrągowskim?
PODSUMOWANIE
 • Pojezierze Mrągowskie to region idealny dla osób lubiących spędzać urlop aktywnie – żeglarzy, kajakarzy, rowerzystów czy wędkarzy.
 • Centrum regionu stanowi Mrągowo, gdzie odbywają się słynne festiwale, m.in. Piknik Country czy Mazurska Noc Kabaretowa.
 • Przez Pojezierze Mrągowskie prowadzi szlak rzeki Krutyni – jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie.
 • Wśród innych atrakcji regionu można wymienić m.in. Wilczy Szaniec, Reszel czy sanktuarium maryjne w Świętej Lipce.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!