Poprawne ustawienie lusterek w samochodzie – poradnik dla kierowców

Chociaż wyglądają niepozornie, lusterka to jedne z najważniejszych elementów samochodu z punktu widzenia prowadzącego pojazdu. Zapewniają one komfort i bezpieczeństwo jazdy, to dzięki nim jest również możliwe wykonywanie wielu podstawowych manewrów na drodze, takich jak choćby zmiana pasa ruchu. Na niewiele się one jednak zdadzą, jeśli wcześniej nie zostaną poprawnie ustawione. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

lusterka w samochodzie

Rola lusterek w samochodzie

Ile mamy lusterek w samochodzie? Każdy kierowca bez chwili zastanowienia odpowie na to pytanie: trzy – dwa zewnętrzne (boczne) i jedno wewnętrzne (wsteczne). Co jednak ciekawe, przepisy są w tej kwestii nieco mniej oczywiste.

Pojazd samochodowy wyposaża się:
(…)
w lusterka zapewniające kierującemu niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność do tyłu:
a) co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie pojazdu – w odniesieniu do samochodu osobowego i motocykla (…),
b) co najmniej dwa lusterka zewnętrzne, jedno po lewej i jedno po prawej stronie pojazdu – w odniesieniu do pozostałych pojazdów oraz do samochodu osobowego ciągnącego przyczepę i samochodu osobowego, w którym lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu,
c) wewnętrzne – w odniesieniu do samochodu osobowego.

§ 11 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Zgodnie z nimi, do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą zatem lusterko zewnętrzne po stronie kierowcy oraz lusterko wsteczne. Lusterko po stronie pasażera jest obowiązkowe, gdy dwa pozostałe nie dają prowadzącemu pełnej widoczności. To jednak prawne szczegóły – w rzeczywistości każdy samochód posiada trzy lusterka. Jaka jest ich funkcja?

Częściową odpowiedź daje już cytowany wyżej przepis – chodzi o zapewnienie kierowcy widoczności do tyłu. Rozszerzając to, można powiedzieć, że lusterka pomagają kierującemu we właściwej ocenie sytuacji na drodze i na parkingu. Dzięki nim można bezpiecznie manewrować samochodem, ponieważ poszerzają one pole widzenia i dają możliwość zobaczenia tego, co znajduje się bezpośrednio za pojazdem przy jak najmniejszej mobilności samego kierowcy. Innymi słowy, może on przyjrzeć się sytuacji na drodze, nie musząc w tym celu kręcić głową czy się odwracać.

Tak przynajmniej jest w teorii. W praktyce wszystko zależy od tego, jak ustawimy lusterka. Źle ustawione nie pełnią one bowiem swojej funkcji, a więc nie zapewniają pełnego pola widzenia. To zaś może skutkować niedostrzeżeniem w porę zagrożenia, a w konsekwencji zarysowaniem pojazdu, potrąceniem innego uczestnika ruchu, kolizją lub wypadkiem. Jak zatem powinno się właściwie ustawić lusterka samochodowe?

UWAGA!

Chociaż właściwe ustawienie lusterek jest bardzo istotne, podczas jazdy nie wolno się ograniczać tylko do niego. Oprócz obserwowania lusterek należy zatem również rozglądać się na boki, np. podczas wyprzedzania czy zmiany pasa.

Ustawienie lusterek bocznych w samochodzie – krok po kroku

Zacznijmy od nieco trudniejszej kwestii, czyli ustawienia lusterek zewnętrznych. Są one umieszczone po obydwu bokach pojazdu, wychodząc zdecydowanie poza jego bryłę – dzięki temu odbijają to, co znajduje się za i obok samochodu. W tym pomaga też ich asferyczny (łamany) kształt, zapewniający dopasowany do wielkości i rodzaju nadwozia kąt widzenia. W uzyskaniu odpowiedniej widoczności największe znaczenie ma jednak nie kształt, a ustawienie lusterek przez kierowcę. Jak to poprawnie zrobić?

Jak ustawić boczne lusterka w samochodzie?

  1. Najpierw zajmij wygodną i zapewniającą kontrolę nad pedałami i kierownicą pozycję w siedzeniu.
  2. Ustaw lewe lusterko tak, by poziom gruntu znajdował się mniej więcej w połowie jego wysokości – lusterko nie ma odbijać nieba ani drogi, a to, co znajduje się na drodze.
  3. Sprawdź, co widzisz w lewym lusterku – powinno być to jak najmniej Twojego samochodu, a jak najwięcej przestrzeni za Tobą.
  4. W zależności od tego, co widzisz w lusterku, odchyl je w lewo, tak by w prawym dolnym rogu widzieć przednią klamkę – nie pozwól, aby w lusterku odbijały się drzwi lub tył samochodu.
  5. Postępuj analogicznie z lusterkiem po prawej stronie pojazdu, ustawiając je poziomo i odchylając w prawo, aby widzieć w nim jak najwięcej drogi.
jak ustawić lusterka boczne w samochodzie
UWAGA!

W starszych samochodach ustawieniem lusterka steruje się nie elektronicznie, lecz ręcznie za pomocą dźwigni. Aby sięgnąć do tej znajdującej się przy prawym lusterku, musisz zmienić swoją pozycję w fotelu. Pamiętaj, aby po powrocie do docelowej pozycji upewnić się, że lusterko zapewnia odpowiednie pole widzenia.

Ustawienie lusterka wstecznego w samochodzie

Nazywanie lusterka wewnętrznego wstecznym nie jest oczywiście przypadkowe. Wzięło się to stąd, że najczęściej używamy tego umieszczonego nad kokpitem zwierciadła właśnie podczas jazdy do tyłu. Warto jednak pamiętać, że jego prawidłowe ustawienie jest ważne nie tylko podczas cofania. Przydaje się ono bowiem również podczas jazdy do przodu, aby móc obserwować sytuację na drodze za Tobą. Co zatem zrobić, żeby zapewnić sobie jak najlepszą widoczność?

Jak ustawić wsteczne lusterko w samochodzie?

Ustawienie lusterka wewnętrznego jest prostsze niż zewnętrznych. Musisz trzymać się w gruncie rzeczy tylko jednej zasady – w prawidłowo ustawionym lusterku wstecznym widoczna ma być cała tylna szyba pojazdu. Masz w nim widzieć nie swoje odbicie czy tylną kanapę, lecz to, co dzieje się za samochodem. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko przeprowadzić bezpiecznie manewr cofania, ale też np. zobaczyć, jak jadący za Tobą samochód zaczyna Cię wyprzedzać. Pamiętaj, aby obraz nie był zasłonięty żadnymi elementami, które mogłyby zaburzać widoczność (np. dekoracjami na szybie lub lusterku).

Ustawienie lusterek w samochodzie a martwe pole

Po co te wszystkie manewry z lusterkami? Są one bardzo istotne, ponieważ ich ważnym celem jest minimalizacja tzw. martwego pola, czyli obszaru niewidocznego z perspektywy kierowcy. Znajduje się on za lewą ćwiartką naszego samochodu, a o tym, jak jest niebezpieczny, niech świadczy fakt, że może się w nim “zmieścić” nawet cały samochód lub motocykl, który znika wówczas z oczu kierowcy.

Konsekwencje przegapienia znajdującego się w naszym martwym polu innego pojazdu mogą być oczywiście tragiczne, gdy zdecydujemy się w tym czasie np. na zmianę pasa lub rozpoczęcie manewru wyprzedzania. Dobra wiadomość jest jednak taka, że właściwe ustawienie lusterek pozwala znacząco zmniejszyć, a nawet w pełni zredukować obszar martwego pola. Aby osiągnąć taki efekt, warto przetestować ustawienie lusterek podczas jazdy lub jeszcze przed nią np. na parkingu. Jak to zrobić?

  1. Zwolnij podczas jazdy i obserwuj w lusterkach samochody wymijające Cię z lewej strony.
  2. W chwili gdy, samochód za Tobą zacznie manewr wyprzedzania, zniknie on z lusterka wstecznego i pojawi się w bocznym – obserwuj go w nim uważnie do momentu, gdy jego maska pojawi się w Twojej bocznej szybie.
  3. Jeżeli podczas obserwacji w lusterku w którymś momencie stracisz wyprzedzające Cię auto z oczu, oznacza to, że znalazło się ono w Twoim martwym polu. Należy wówczas skorygować ustawienie lusterka, odchylając je bardziej w stronę drogi.
CZY WIESZ, ŻE …

Dzisiejsza technologia wspomaga kierowcę w wykrywaniu martwego pola. Umożliwiają to nie tylko lusterka asferyczne, które poszerzają pole widzenia, ale także dodatkowe mniejsze lusterka montowane w rogu tych większych oraz specjalne systemy zwane asystentami martwego pola. Wykorzystują one czujniki, które wykrywają zbliżające się z tyłu samochody, ostrzegając o tym kierowcę np. za pomocą sygnału dźwiękowego lub informacji na wyświetlaczu head-up display.

Sprawdzenie ustawienia lusterek – kilka sekund, które mają znaczenie

Pamiętasz swój kurs nauki jazdy? Jeśli tak, to z pewnością jedną z pierwszych czynności, jakie pokazał Cię instruktor, było właśnie prawidłowe ustawienie lusterek po zajęciu miejsca w fotelu kierowcy. Nie bez przyczyny nauka zaczyna się właśnie od tego i warto wyrobić w sobie ten nawyk już podczas prowadzenia pojazdu. Dlaczego?

Trzeba pamiętać o tym, że nie istnieje żadne uniwersalne ustawienie lusterek. W przypadku każdego pojazdu i kierowcy będzie ono nieco inne, zależąc od kształtu samochodu, ale też wzrostu i postawy kierującej nim osoby. To ważne np. jeśli wsiadasz do pożyczonego auta – nie zmieniając ustawienia lusterek (ale też choćby fotela), narażasz nie tylko siebie, ale też innych uczestników ruchu, którzy mogą ucierpieć, ponieważ będziesz miał ograniczone pole widzenia.

Choć więc bywa często bagatelizowane, ustawienie lusterek ma bardzo istotne znaczenie i nie należy go lekceważyć w żadnej sytuacji. Tym bardziej, że jest to czynność, która zajmuje dosłownie kilka sekund.

CZY WIESZ, ŻE …

Kontrolować trzeba nie tylko ustawienie lusterek, ale także ich czystość. Warto je regularnie przecierać – wystarczy do tego odrobina płynu do mycia szyb i kawałek papierowego ręcznika. Jeżeli zaś doszłoby do uszkodzenia lusterka, należy jak najszybciej wymienić je na nowe. Zwłoka grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ustawienie lusterek w samochodzie

Czy właściwe ustawienie lusterek w samochodzie jest ważne?
Czym jest martwe pole?
Jakie błędy popełniają kierowcy przy ustawianiu lusterek w samochodzie?
Jak często należy sprawdzać ustawienie lusterek w samochodzie?
PODSUMOWANIE
  • W każdym samochodzie znajdują się dwa lusterka boczne na zewnątrz pojazdu i jedno lusterko wsteczne w środku kabiny.
  • Prawidłowe ustawienie lusterek bocznych i wstecznego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, ponieważ pozwala w łatwy sposób ocenić sytuację na drodze.
  • Lusterka boczne należy ustawić tak, aby widoczny w nich był jak najmniejszy fragment boku naszego samochodu i jak największa część drogi.
  • W lusterku wstecznym powinna być widoczna cała tylna szyba pojazdu.
  • Właściwe ustawienie lusterek bocznych i tylnego pozwala znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia martwego pola.
Źródła:
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030320262/O/D20030262.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC