Każdy ma swój Samochód Roku – jakie są najpopularniejsze motoryzacyjne plebiscyty i nagrody?

Samochodem Roku 2023 został Jeep Avenger. Wprawdzie tytuł Car of the Year jest najbardziej prestiżowym tego typu wyróżnieniem, na całym świecie nie brakuje innych motoryzacyjnych plebiscytów. Mamy je także w Polsce!

plebiscyt na samochód roku

Car of the Year – co warto wiedzieć o najważniejszej nagrodzie motoryzacyjnej?

“Jeep Avenger Samochodem Roku 2023!” – można było przeczytać w różnych portalach motoryzacyjnych, gdy ogłoszono triumfatora kolejnej edycji najbardziej prestiżowego plebiscytu motoryzacyjnego na świecie. Niewielu jednak wie, że wspomniany tytuł Car of the Year oznacza w rzeczywistości… Europejski Samochód Roku.

Rozróżnienie bierze się stąd, że samochodów roku mamy tak naprawdę w każdych 12 miesiącach multum. Tego typu nagrody przyznawane są różnego typu pojazdom przez gremia z całego świata, a akurat wyróżnienie od europejskich dziennikarzy motoryzacyjnych cieszy się po prostu największym prestiżem i ma najdłuższą, bo już 60-letnią tradycję. O jego statusie świadczy też to, że zwycięzca jest ogłaszany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

CZY WIESZ, ŻE …

O nagrodę dla Samochodu Roku mogą rywalizować pojazdy z całego świata, o ile są dostępne na co najmniej pięciu europejskich rynkach, a szacowana roczna sprzedaż wynosi przynajmniej 5000 sztuk.

Więcej na temat samego konkursu, a także tego, ile kosztuje ubezpieczenie aut wyróżnionych tytułem Samochodu Roku, znajdziesz w artykule: Jakie auto zostało Samochodem Roku 2024”. A jak wyglądały wyniki ostatniej edycji tego najważniejszego dla fanów motoryzacji plebiscytu?

W finałowej siódemce, spośród której jury wyłoniło zwycięzcę, znalazły się Kia EV6, Renault Megane R-Tech Electric, Hyundai Ioniq 5, Peugeot 308, Skoda Enyaq, Ford Mustang Mach-E, i Cupra Born. Pierwsza trójka konkursu o tytuł Samochodu Roku 2023 to natomiast:

 1. Jeep Avenger – 328 punktów,
 2. Volkswagen ID – 241 punktów,
 3. Nissan Ariya – 211 punktów.
CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenie OC zwycięskiego modelu możesz kupić za pomocą porównywarki Mubi. W styczniu 2024 roku średnia cena dla Jeepa Avengera wyniosła 467 zł.

Różne oblicza Samochodu Roku

O ile plebiscyt na Europejski Samochód Roku niezmiennie cieszy się największą popularnością, przez lata zdążyła mu wyrosnąć bardzo mocna konkurencja. Dziś mówiąc o Samochodzie Roku, trzeba więc doprecyzować, czy chodzi nam o europejską, północnoamerykańską czy może światową edycję konkursu. A to tylko te o międzynarodowym zasięgu, bo krajowych jest rzecz jasna znacznie więcej.

Skupmy się jednak na razie na tych pierwszych, które mają największe znaczenie dla fanów motoryzacji. Krótszą od europejskiego, ale i tak wieloletnią historię ma plebiscyt na Północnoamerykański Samochód Roku. Ten jest wybierany przez jury składające się z amerykańskich i kanadyjskich dziennikarzy od 1994 roku podczas NAIAS (North American International Auto Show) – odbywających się w Detroit jednych z największych targów motoryzacyjnych na świecie.

Nieco młodszy od niego jest plebiscyt na Światowy Samochód Roku, który został zorganizowany po raz pierwszy w 2004 roku. Brać w nim udział mogą samochody dostępne na przynajmniej pięciu rynkach i dwóch kontynentach. Jury składa się z ponad 80 dziennikarzy motoryzacyjnych z całego świata, a zwycięzcę ogłasza się podczas Auto Show w Nowym Jorku.

Sprawdźmy teraz, jakie auta wygrywały poszczególne plebiscyty w ostatnich latach.

RokEuropejski Samochód RokuŚwiatowy Samochód RokuPółnocnoamerykański Samochód Roku
2023Jeep AvengerHyundai IONIQ 6Acura Integra
2022Kia EV6Hyundai Ioniq 5Honda Civic
2021Toyota YarisVolkswagen ID.4Hyundai Elantra
2020 Peugeot 208Kia TellurideChevrolet Corvette
2019Jaguar I-Pace Jaguar I-PaceGenesis G70
2018Volvo XC40Volvo XC60Honda Accord
2017Peugeot 3008Jaguar F-PaceChevrolet Bolt
Opracowanie własne

Jak widać, w pięciu ostatnich edycjach tylko raz zdarzyło się, żeby w dwóch plebiscytach wygrał ten sam model samochodu. Jaguar I-Pace został wybrany zarówno Europejskim, jak i Światowym Samochodem Roku 2019. Była to i tak wyjątkowa sytuacja, bo wcześniej przez kilkanaście lat organizowania równolegle wszystkich konkursów w każdym z nich triumfował inny samochód.

Wygląda więc na to, że nagród wystarcza dla wszystkich, a może nawet wciąż nie ma ich dostatecznie dużo, jak na stale rozrastający się o nowe modele i typy pojazdów rynek motoryzacyjny. Właśnie ta dynamika w rozwoju samochodowej technologii sprawiła, że dotychczasowe plebiscyty trzeba było rozszerzyć o kolejne kategorie. Pojawiły się konkursy m.in. na najlepsze samochody miejskie, luksusowe, sportowe czy ekologiczne, a także nagrody za design. Jakie modele były w nich wyróżniane?

RokSamochód Miejski RokuSamochód Luksusowy RokuSamochód Sportowy RokuSamochodowy Design Roku
2023Citroen C3Lucid AirKia EV6 GTHyundai Ioniq 6
2022Toyota Yaris CrossMercedes EQSAudi e-tron GTHyundai Ioniq 5
2021Honda eMercedes-Benz S KlasaPorsche 911 TurboLand Rover Defender
2020Kia Soul EVPorsche TaycanPorsche TaycanMazda3
2019Suzuki JimnyAudi A7McLaren 720SJaguar I-Pace
2018Volkswagen PoloAudi A8BMW M5Range Rover Velar
2017BMW i3Mercedes-Benz E KlasaPorsche Boxster CaymanJaguar F-Pace
Opracowanie własne
CIEKAWOSTKA

Termin “Samochód Roku” miał zostać po raz pierwszy użyty w plebiscycie zorganizowanym przez amerykańskie czasopismo “Motor Trend” w 1949 roku.

Jeśli nie Samochód Roku, to co?

Oczywiście na przedstawionych wyżej najbardziej prestiżowych plebiscytach na Samochód Roku się nie kończy. Jak już wspominaliśmy, mnóstwo konkursów ma mniejszy, regionalny lub krajowy zasięg. Wszystkie bazują na podobnym formacie i kryteriach wyboru, które opierają się najczęściej na ocenie m.in.:

 • prowadzenia,
 • przyspieszenia,
 • przyczepności,
 • komfortu jazdy,
 • poziomu hałasu,
 • wpływu na środowisko,
 • innowacyjności,
 • designu,
 • przestrzeni i komfortu wnętrza.

W wielu krajach o bardzo mocno rozwiniętych rynkach samochodowych nie kończy się na jednym popularnym plebiscycie. Kilka znanych konkursów organizowanych zwykle przez magazyny i dziennikarzy motoryzacyjnych (ale nie tylko) odbywa się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Swoje plebiscyty mają także m.in. w Australii, Niemczech, Japonii, Chinach czy Rosji.

Jakie plebiscyty motoryzacyjne warto śledzić?

 1. Samochód Roku Top Gear – wyróżnienie przyznawane przez najbardziej znany magazyn motoryzacyjny na świecie od 1997 roku. Przez jakiś czas wyniki plebiscytu były ogłaszane w popularnym programie telewizyjnym o tym samym tytule. Ostatnim laureatem został Land Rover Defender.
 2. Samochód Roku What Car? – kolejne wyróżnienie przyznawane przez dziennikarzy popularnego brytyjskiego magazynu. Tym razem chodzi o wydawany od prawie pół wieku “What Car?”, który najlepsze samochody danego roku wyróżnia od 1978 roku. Ostatnim zwycięzcą plebiscytu został Ford Puma.
 3. Samochód Roku Auto Express – nagroda od brytyjskiego tygodnika motoryzacyjnego “Auto Express” przyznawana w kilkunastu kategoriach. Ostatnią edycję wygrał Hyundai Ioniq 5.
 4. Samochód Roku Motor Trend – wyróżnienie od prestiżowego amerykańskiego miesięcznika motoryzacyjnego “Motor Trend”. Magazyn, którego każde wydanie trafia do około miliona czytelników, wyróżnił ostatnio elektryczny samochód Lucid Air.
 5. 10 najlepszych Car and Driver10Best to lista dziesięciu najlepszych samochodów danego roku przygotowywana przez dziennikarzy amerykańskiego magazynu “Car and Driver”. W najnowszym zestawieniu znalazły się m.in. Cadillac CT, Kia Telluride, Volkswagen Golf i Honda Accord, dla której była to już 35. nominacja.
 6. Zielony Samochód Roku – nagroda przyznawana przez amerykański Green Car Journal samochodom szczególnie przyjaznym środowisku. Laureatem w 2023 roku została hybrydowa Toyota Crown.
 7. Samochód Roku Wheels – warto o niej wspomnieć, ponieważ według australijskiego magazynu motoryzacyjnego Wheels, jest to najdłużej przyznawana nagroda tego typu na świecie. Wydawca czasopisma wręcza ją nieustannie od 1963 roku, a ostatnim laureatem został Ford Everest.
CIEKAWOSTKA

Były prowadzący Top Gear Jeremy Clarkson wybiera teraz swój samochód roku na łamach tygodnika Sunday Times, którego jest felietonistą. W 2021 roku postanowił on w ten sposób wyróżnić Toyotę GR Yaris.

Polskie nagrody samochodowe

Skoro samochody roku wybiera się praktycznie na całym świecie, to czy również w Polsce mamy swoje plebiscyty motoryzacyjne? Oczywiście, że tak i chociaż daleko im do tych znanych na całym świecie, to przyznawane zarówno przez fachowców, jak i zwykłych entuzjastów motoryzacji nagrody mają swoje znaczenie. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Car of the Year Polska – krajowa edycja najpopularniejszego plebiscytu motoryzacyjnego na świecie dopiero zaczyna budować swój prestiż. Jury złożone z dziennikarzy motoryzacyjnych z różnych redakcji wybrało Samochodem Roku 2023 Renault Megane E-Tech Electric. Zwycięzca w 2022 roku został wybrany 1 grudnia z piątki finalistów, którymi – oprócz Renault Megane – byli: Dacia Jogger, Mazda CX60, Nissan Ariya, Peugeot 308.
 • The Best of Moto – w tym roku odbywa się już 5. edycja plebiscytu organizowanego przez portal Moto.pl. Wyboru w nim dokonują czytelnicy (w 11 kategoriach specjalnych) oraz eksperci (w 4 kategoriach dodatkowych). Tytuł Samochodu Roku 2023 przyznano Toyocie C-HR.
 • Moto Awards – nagrody przyznawane przez czytelników “Auto Świata” w kilku kategoriach, w których nominowanych wybiera redakcja tygodnika. W ostatniej edycji za rok 2023 wyróżniono: w kategorii Auta miejskie – MINI Cooper, miejskie SUV-y i crossovery – Dacia Duster, kompaktowe SUV-y – Peugeot e-3008. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o plebiscyty samochodowe

Czym różnią się plebiscyty o tytuł samochodu roku?
Jakie auto jest Samochodem Roku 2023?
Czy w Polsce przyznaje się nagrody motoryzacyjne?
PODSUMOWANIE
 • Najbardziej prestiżowym plebiscytem motoryzacyjnym na świecie jest konkurs na Europejski Samochód Roku.
 • Od lat przyznaje się też nagrody dla Światowego czy Północnoamerykańskiego Samochodu Roku, a także wyróżnienia dla różnych typów pojazdów.
 • Nagrody dla najlepszych samochodów roku przyznawane są najczęściej przez dziennikarzy i redakcje magazynów motoryzacyjnych w różnych krajach, m.in. “Top Gear”, “Auto Express” czy “Motor Trend”.
 • W Polsce przyznaje się m.in. tytuł Car of the Year, a także samochodów roku według portalu Moto.pl i magazynu “Auto Świat”.

Źródła:

 • https://www.caroftheyear.org/
 • https://northamericancaroftheyear.org/
 • https://www.worldcarawards.com/
 • https://www.caroftheyear.pl/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC