Podróż samochodem z Warszawy do Lizbony to 3,3 tys. km i ponad 30 godzin jazdy. Mimo tego wielu kierowców decyduje się wybrać tam nie samolotem, nie pociągiem, a własnym autem. Inni przylatują do kraju nad oceanem samolotem, a potem, już na miejscu wypożyczają samochód i podróżują od miasta do miasta i z plaży na plażę. Ten poradnik jest dla wszystkich – zawiera informacje dotyczące przepisów drogowych, zwyczajów kierowców, sieci dróg, koniecznych i dodatkowych ubezpieczeniach.
W tym artykule przeczytasz:
Wyjazd do Portugalii w czasie pandemii
Według informacji dostępnych dzień 14 września 2022 roku w przypadku podróży do Portugalii kontynentalnej oraz na Maderę nie ma konieczności okazywania dokumentów poświadczających o statusie związanym z pandemią (zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu). Restrykcje dotyczą jednak wjazdu na teren Azorów. Turyści obierający ten kierunek powinni posiadać jeden z poniższych dokumentów:
- Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdzający przyjęcie szczepienia,
- negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wejściem do samolotu lecącego na Azory,
- negatywny wynik szybkiego testu antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed wejściem pokład samolotu.
Osoby, które nie będą posiadały któregoś z tych dokumentów, zostaną poddane testowi po wylądowaniu. Do chwili otrzymania wyniku (12-48 godzin) należy przebywać w izolacji.
Osoby, które nie są zaszczepione, powinny wypełnić formularz online.
W przypadku dłuższych pobytów na Azorach turyści są zobowiązani poddać się kolejnym testom w 6. i 12. dniu pobytu.
Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Portugalii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Portugalia samochodem – warunki drogowe, przepisy, koszty
Poruszanie się samochodem po Portugalii nie powinno nikomu sprawić problemu. Mimo wszystko przed wyjazdem warto zapoznać się z miejscowymi przepisami, zwyczajami kierowców i warunkami na drogach.
Jakie dokumenty na wyjazd do Portugalii?
Polacy mogą przekroczyć granicę i przebywać w Portugalii do 90 dni tylko na podstawie dowodu, paszport nie jest konieczny. W przypadku dłuższych pobytów należy w urzędzie miasta złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu. W tym celu trzeba udokumentować posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, środków pozwalających na pokrycie kosztów utrzymania i innych dokumentów, jeśli wymaga tego cel pobytu.
Obowiązkowe dokumenty, które muszą znaleźć się w samochodzie każdego cudzoziemca wjeżdżającego do Portugalii:
- prawo jazdy,
- ważne OC,
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
- w przypadku samochodów firmowych – upoważnienie firmy leasingowej w języku angielskim.
Takie same zasady dotyczą terytoriów autonomicznych Portugalii – Madery i Azorów.
Przepisy drogowe w Portugalii
Nie różnią się za bardzo od tych, które obowiązują w pozostałych krajach Europy Zachodniej. Należy jednak pamiętać, że mandaty nakładane przez policję są tam wysokie.
Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych
Światła mijania: w terenie zabudowanym używa się ich tylko podczas jazdy nocą, w ciągu dnia jedynie gdy warunki atmosferyczne utrudniają widoczność. W tunelach i na drodze z Aveiro do Vilar Formoso światła mijania są obowiązkowe.
Limit alkoholu we krwi nie jest zbyt restrykcyjny i wynosi 0,5 promila. Jednak kary za jego przekroczenie są wysokie – najniższe wynoszą 250 EUR.
Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba że używa się zestawu głośnomówiącego lub słuchawki bezprzewodowej. Kary zaczynają się od 120 EUR. Tyle samo może kosztować jazda bez pasów bezpieczeństwa, co dotyczy wszystkich pasażerów samochodu.
Obowiązkowe wyposażenie w każdym samochodzie to trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Za ich brak grozi mandat od 60 do 300 EUR.
Zabronione jest używanie antyradarów i, uwaga, rejestratorów jazdy. Nie można też przewozić rowerów na platformach z tyłu samochodu (nie dotyczy kamperów). Jeśli chcemy zabrać rower, musimy mieć bagażnik dachowy.
Mandaty dla cudzoziemców płatne są na miejscu gotówką. Większość radiowozów jest jednak wyposażona w mobilne bankomaty. Odmowa przyjęcia mandatu może nas kosztować konfiskatę samochodu.
Portugalia – stan dróg
Sieć dróg w Portugalii jest bardzo rozwinięta. Zarówno drogi bezpłatne, jak i płatne, są dobrze utrzymane.
Polskiego kierowcę może zaskoczyć duża liczba rond na drogach niższych kategorii – z dróg jednopasmowych wyrastają dwupasmowe ronda, co może wprowadzać dezorientację.
Zimą w rejonach górskich lepiej mieć w samochodzie łańcuchy śniegowe.
Portugalscy kierowcy i ich zwyczaje
Portugalczycy nie zawsze pamiętają o sygnalizowaniu swoich zamiarów na drodze, dlatego warto przewidywać nieprzewidziane – nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś nagle się przed nami zatrzyma albo zechce skręcić. Klaksonu używa się tam tylko w ostateczności, a w rejonie zabudowanym – tylko przy zagrożeniu życia.
Portugalia jest też krajem, gdzie kierowcy okazują duży szacunek pieszym, warto więc zastosować się do miejscowych zwyczajów i zawsze przepuszczać osoby czekające na przejście przez jezdnię.
Przeczytaj też: Portugalia – przewodnik dla turystów
Koszty i opłaty podczas podróży samochodem po Portugalii
Korzystanie z dróg szybkiego ruchu w Portugalii jest płatne. Opłata zależy od kategorii pojazdu i długości przejechanego odcinka. Warto wcześniej zaplanować swoją trasę i przygotować się na to, że płatność za przejazdy odbywa się tam nieco inaczej niż w Polsce. Można to zrobić na trzy sposoby:
- system opłat elektronicznych Easy Toll – jest polecany posiadaczom kart kredytowych Mastercard lub Visa. Przy pierwszym przejeździe wystarczy włożyć kartę do czytnika, kamery odczytają tablice rejestracyjne samochodu, a przy kolejnych przejazdach system będzie sam pobierał opłatę z karty;
- karty prepaid Toll Card – to karty doładowywane przez SMS lub stronę internetową, których używamy na każdej bramce. Warianty doładowań to 5, 10, 20, 40 euro;
- urządzenie VIA VERDE VISTORS’ DEVICE – to urządzenie montowane pod przednią szybą, którego konto można doładować i w ten sposób płacić za przejazd. Urządzenie można wypożyczyć, nie trzeba mieć go na własność. Opłata za pierwszy miesiąc użytkowania to 4,99 EUR, każdy kolejny miesiąc – 1,25 EUR. Posiadacze Via Verde mają do dyspozycji priorytetowe pasy przejazdu i nie muszą zatrzymywać się na bramkach.
Autostrady, na których płaci się jedynie elektronicznie, oznaczone są ‘Electronic toll only’.
Aktualne ceny paliwa:
- benzyna – ok. 8,35 zł za litr;
- diesel – ok. 8,85 zł za litr.
*ceny za portalami e-petrol.pl i mylpg.eu, aktualizacja: 14.09.2022.
Tylko stacje paliw przy głównych trasach są czynne 24h/dobę, pozostałe – od 7 do 22. Płatności kartą kredytową mogą być obciążone dodatkową, niewielką opłatą.
W Portugalii jest niewiele stacji z gazem LPG i są one oznaczone inaczej niż u nas – GPL. Najłatwiej znaleźć je w dużych miastach i wzdłuż zachodniego wybrzeża. Właściciele samochodów na gaz powinni zabrać w podróż przejściówkę euroconnector, może być potrzebna na niektórych stacjach.
Parkowanie: w większości miast w centrum znajdują się strefy płatnego parkowania. Parkomaty działają na monety, zakupiony bilet należy umieścić za szybą. Godzina parkowania kosztuje ok. 0,5 euro. Parkowanie bez opłaty w takich strefach jest szybko wykrywane. Za kilkukrotne powtórzenie takiego wyczynu grozi nawet kilka punktów karnych. Strefy, w których nie można parkować, oznaczone są ‘Estacionamento Probido’, biało-niebieskim znakiem z czerwoną linią w poprzek lub krawężnikiem pomalowanym na żółto lub czerwono.
Portugalia – ubezpieczenia komunikacyjne
Podróż samochodem przez całą Europę Zachodnią, a następnie zwiedzanie Portugalii od oceanu aż po wzgórza i góry to doskonały pomysł. Jednak zanim wybierzemy się w tak długą podróż, zapewnijmy sobie bezpieczeństwo odpowiednimi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.
Portugalia – Zielona Karta czy polskie OC?
Do jazdy po Portugalii wystarczy polskie OC, ale przed wyjazdem warto dwa razy sprawdzić jego ważność. Jeśli policja podczas kontroli stwierdzi brak ważnego ubezpieczenia, może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości od 500 do 2500 EUR, a nawet zatrzymać samochód do czasu wyjaśnienia sprawy i uregulowania płatności.
Autocasco w Portugalii
Jeśli mamy polskie AC, możemy je rozszerzyć, żeby działało również za granicą. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy nasz ubezpieczyciel daje taką możliwość. Portugalia nie należy do krajów wykluczonych z ubezpieczenia zagranicznego, więc jeśli tylko firma ubezpieczeniowa ma takie w swojej ofercie, powinno być ważne i w Portugalii, i na całej, najpopularniejszej trasie do tego kraju: w Niemczech, Belgii, Francji i Hiszpanii.
AC na wyjazd do Portugalii jest dobrym pomysłem zwłaszcza dla kierowców, którzy mają małe doświadczenie w zagranicznych podróżach i którzy obawiają się, że sami mogliby spowodować stłuczkę lub wypadek. Ubezpieczają się tak również te osoby, które jeżdżą dość awaryjnymi pojazdami i nie są pewne, jak ich samochód sprawdzi się na tak długiej trasie.
Assistance – czy przyda się w Portugalii?
Assistance dla zmotoryzowanych zapewnia organizację pomocy w razie awarii lub wypadku samochodu oraz pokrycie jej kosztów. Ochrona obejmuje zazwyczaj takie zdarzenia, jak:
- unieruchomienie pojazdu;
- zderzenie pojazdów;
- zderzenie z osobą, przedmiotem lub zwierzęciem,
- akty wandalizmu,
- kradzież części pojazdu.
Większość firm, które oferują assistance na wyjazdy zagraniczne, chroni pojazd na terenie wszystkich państw, które znajdują się na trasie do Portugalii i w samej Portugalii, jednak przed zakupem i tak warto to potwierdzić.
Assistance na wyjazd do Portugalii kupują najczęściej ci kierowcy, dla których barierą jest język. Pomoc konsultanta w awaryjnej sytuacji może być dla nich nieoceniona.
Ubezpieczenie NNW na wyjazd do Portugalii
W 2018 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków na milion mieszkańców Portugalii wyniosła 59, w 2019 roku liczba śmiertelnych ofiar zmalała o około 30%. W 2020 roku wyniosła 59 osób na milion mieszkańców. Oznacza to, że w Portugalii w wypadkach drogowych ginie mniej osób niż w Polsce, ale nadal więcej niż w większości krajów UE. Ponadto, portugalscy kierowcy nie mają najlepszej renomy. Niektórzy twierdzą, że jeżdżą mniej bezpiecznie niż Polacy. W związku z realnym ryzykiem uczestnictwa w wypadku, warto rozważyć ubezpieczenie się przed jego następstwami.
Jak zachować się podczas wypadku w Portugalii?
Jeśli jesteśmy sprawcami wypadku lub kolizji, możemy zgłosić szkodę po powrocie do Polski do towarzystwa ubezpieczeń, w którym sprawca posiadał ubezpieczenie OC.
Jeśli to my jesteśmy poszkodowani, szkodę możemy zgłosić jeszcze podczas pobytu w Portugalii ubezpieczycielowi sprawcy lub już w Polsce reprezentantowi wyznaczonemu przez ubezpieczyciela sprawcy.
Jeżeli nie znamy nazwy ubezpieczyciela sprawcy, można przesłać prośbę o ustalenie tego faktu do PBUK. Gdyby nie udało się go ustalić, szkodę trzeba będzie zgłosić do polskiego organu odszkodowawczego lub portugalskiego funduszu gwarancyjnego.
W Portugalii obowiązuje uniwersalny numer ratunkowy 112.
Numer do Ambasady RP w Lizbonie: +351 213 041 437.
- Aby wjechać do Portugalii, wystarczy posiadać dowód osobisty. Upoważnia on do pobytu w tym kraju na okres do 90 dni.
- Kierowca wybierający się do Portugalii musi mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
- Ograniczenia prędkości w Portugali wynoszą: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 120 km/h na autostradzie.
- Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy w Portugalii to 0,5 promila.
- Drogi szybkiego ruchu w Portugalii są płatne.
- W Portugalii ma zastosowanie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Portugalii
Po ostatnich podwyżkach mandatów w Polsce zbliżyliśmy się nieco do portugalskich kar. Za przekroczenie limitu alkoholu we krwi kierowcy (0,5 promila) w Portugalii zapłacisz co najmniej 250 euro, korzystanie z telefonu podczas jazdy i nieużywanie pasów bezpieczeństwa kosztuje minimum 120 euro, a brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu to wydatek rzędu nawet 300 euro. Co więcej, odmowa przyjęcia mandatu może oznaczać konfiskatę Twojego samochodu.
Tak. Płatności nie dokonuje się jednak na bramkach czy w postaci winiet. Opłaty są pobierane za pomocą systemu Easy Toll, kart prepaid Toll Card lub specjalnego urządzenia VIA VERDE VISTORS’ DEVICE, które można wypożyczyć i zamontować w samochodzie. Doładowując je, płaci się za przejazd i zyskuje przywileje m.in. przy przejeżdżaniu przez bramki.
Kierowca musi oczywiście pamiętać o OC – dobra wiadomość jest jednak taka, że w zupełności wystarczy polska polisa, ponieważ Zielona Karta nie jest w Portugalii wymagana. Dodatkowo warto zainwestować w ubezpieczenie AC, assistance i NNW. Ze względu na dość duże koszty leczenia, turystom podróżującym do Portugalii zaleca się też zakup ubezpieczenia turystycznego, które pokryje wydatki nieobjęte zakresem ochrony karty EKUZ.
Trudne pojęcia
Dołącz do dyskusji