Portugalia – przewodnik dla turystów

Spontaniczne wypady czy wycieczki last minute są świetnym rozwiązaniem dla oszczędnych i osób unikających dalekobieżnego planowania. Do każdego wyjazdu choć w minimalnym stopniu trzeba się jednak przygotować. Zwłaszcza wówczas, gdy celem wycieczki jest tak oddalony od domu kraj, jak Portugalia.

Z czego słynie Portugalia? Czym przyciąga turystów? Jak przygotować się do wyjazdu do tego kraju, gdy przyjdzie czas na wakacje nad Atlantykiem?

Dokumenty, nocleg, najpotrzebniejsze rzeczy – co trzeba zrobić przed wyjazdem do Portugalii?

Portugalia jest krajem przyjaznym turystom zarówno ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturalne, jak i formalności, których przy przekraczaniu granic nie ma zbyt wiele.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Na kiedy zaplanować wakacje w Portugalii?

Przebywając w Portugalii można poświęcić czas zarówno na spacery i zwiedzanie tamtejszych zabytków, jak i na plażowanie i wypoczynek nad oceanem. Jeśli wakacyjny wyjazd do tego kraju będzie w dużej mierze opierał się na pobycie w mieście, poznawaniu portugalskiej kultury i smakowaniu miejscowej kuchni, można zaplanować na kwiecień, maj, wrzesień lub październik, kiedy słońce tak mocno nie grzeje, co ułatwia wypoczynek w parnych miejscowościach. Jest to także czas, kiedy nie ma tam wielu turystów. Miłośnicy odpoczynku na plaży, morskich i słonecznych kąpieli powinni z kolei wybrać się na wakacje w czerwcu, lipcu lub sierpniu, kiedy temperatura jest najwyższa, a pogoda najpewniejsza. Trzeba mieć jednak świadomość, że w tych miesiącach Portugalia jest oblegana przez turystów z całej Europy, dlatego może być tam dosyć tłoczno.

Aktualna pogoda w stolicy Portugalii – Lizbona

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Nocleg w Portugalii – ile trzeba zapłacić za tygodniowy pobyt w hotelu?

W Portugalii ceny noclegów są zróżnicowane. Wszystko zależy jednak od preferencji turystów. Oczywistym jest, że wynajem łóżka w pokoju wieloosobowym z łazienką na zewnątrz będzie sporo tańszy niż pokój jednoosobowy w hotelu z prywatną łazienką. Sprawdźmy, ile trzeba wydać na nocleg w hotelu 3-gwiazdkowym podczas tygodniowego pobytu w poszczególnych miastach Portugalii w szczycie sezonu (między 20.06.2020 a 27.06.2020).

 • Lizbona – 984 zł,
 • Lagos – 1346 zł,
 • Portimao – 1590 zł,
 • Serta – 1346 zł,
 • Montijo – 1922 zł,
 • Faro – 1624 zł,
 • Campo Maior – 1794 zł,
 • Estremoz – 1346 zł,
 • Funchal – 1029 zł,
 • Coimbra – 2093 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2020].

panorama lizbony

Dokumenty – co mieć przy sobie?

Na terytorium malowniczej Portugalii polscy turyści mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. O dodatkowych dokumentach powinni pamiętać kierowcy, którzy, żeby jeździć autem po portugalskich drogach, powinni posiadać przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz ubezpieczenie OC. W zupełności wystarczy polisa, którą właściciel samochodu otrzymał od ubezpieczyciela jako potwierdzenie wykupienia wymaganej ochrony kierowców.

Czy klimat panujący w Portugalii może wpływać na samopoczucie turystów?

Jadąc do Portugalii nie trzeba obawiać się styczności z egzotycznymi chorobami, na które organizm polskiego turysty nie jest odporny. Nie ma również potrzeby szczepienia się przed takim wyjazdem.

Zmiany samopoczucia da się jednak odczuć za sprawą pogody. Ta w Portugalii może nieco różnić się od tej, do której są przyzwyczajeni Polacy. Zmiany w funkcjonowaniu swojego organizmu prawdopodobnie będą odczuwały przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore, które wybiorą się na urlop na Półwyspie Iberyjskim w letnich miesiącach (czerwiec, lipiec i sierpień). Wówczas tamtejszy klimat serwuje najwyższe temperatury.

Nie należy zapominać o zabraniu środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i regulujących pracę układu pokarmowego. Zmiana środowiska i diety nie zawsze wpływa korzystnie na podróżnych.

Przewidując wszelkie przeziębienia, zatrucia i wypadki, warto zadbać o dostęp do opieki medycznej podczas wyjazdu wakacyjnego. Żeby móc w awaryjnej sytuacji skorzystać z pomocy lekarza i nie wydać na wizyty majątku, konieczne jest zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta jednak pozwala na leczenie tylko w takim zakresie, w jakim jest ono zapewnione Portugalczykom. Niektórymi kosztami może zostać zatem obciążony chory turysta. Za pomoc przychodni trzeba wnieść opłatę w wysokości 5 euro, czyli około 21,50 zł, a za pomoc uzyskaną na izbie przyjęć, bo tam też można się kierować – 20 euro, czyli ponad 85 zł.

W Portugalii można również skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Tej jednak nie refunduje NFZ nawet wtedy, gdy turysta posiada EKUZ. Za taką wizytę turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni lub skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Trzeba jednak zadbać o to jeszcze przed wyjazdem, wykupując ubezpieczenie od kosztów leczenia.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Portugalii?

Atrakcje historyczne i architektoniczne

Klasztor Zakonu Chrystusa w Tomarze

Imponujący kompleks klasztorny z XII wieku, którego styl romański, renesansowy i gotycki w jednym. Klasztor budowano przez ponad 400 lat. Usytuowany na wzgórzu czuwa nad miastem Tomar, będącym siedzibą Zakonu Templariuszy.

Zamek Maurów w Sintrze

Pozostałości średniowiecznego zamku, ulokowanego na dwóch wzgórzach w pobliżu miasta Sintra. Te historyczne mury przechodziły z rąk Arabów, wikingów, aby zostać własnością Maurów. W XX wieku w zamku znaleziono grobowce.

Stacja Kolejowa Porto-São Bento

Centrum komunikacyjne Porto, na którym znajdują się perony kolejowe i stacja metra. Budynek pochodzi z początków XX wieku. Na uwagę zasługują malowidła przedstawiające historię miasta. Wykonano je w stylu kultowych już w Portugalii azulejos.

Atrakcje rozrywkowe w Portugalii

Walki byków

Znana na całym świecie hiszpańska corrida to także jedna z ulubionych rozrywek Portugalczyków. Tzw. tourade opiera się na organizacji pokazów zdolności torreadora bez krzywdzenia samego zwierzęcia.

Fiesta

Huczne zabawy z okazji dnia św. Jana, do którego Portugalczycy przygotowują się na długo przed samymi obchodami. Kolorowe dekoracje zdobią ulice, na których później wszyscy bawią się, śpiewając i tańcząc. Porto – jako miasto pod patronatem tego świętego – obchodzi fiestę najhuczniej.

Atrakcje przyrodnicze w Portugalii

Jeziora Lagos das Sete Cidades

Dwa jeziora umiejscowione na wyspie Sao Miguel, oddzielone od ciebie niewielkim przesmykiem. Cieszą się dużym zainteresowaniem turystów dzięki kraterowemu charakterowi jezior oraz zróżnicowanej barwie: jedno z nich ma odcień zielonkawy, drugie – niebieski.

Lasy wawrzynowe na Maderze

Jednym z nich jest Laurissilva – gęsty i dziki las, w którego życie niemal na całym obszarze nie ingeruje człowiek. W lasach tych można spotkać ciekawe gatunki roślin i zwierząt.

Uprawy winorośli

Jednym ze znaków rozpoznawczych Portugalii jest tamtejsze wino. Uprawy winorośli ciągną się całymi połaciami na północy kraju, w dolinie rzeki Douro. Jest to jednocześnie mniej popularny i rzadziej odwiedzany przez turystów obszar, dlatego warto wybrać się tam również po to, żeby odetchnąć i wyciszyć się przed dalszą podróżą.

Portugalia-morze i skały

Atrakcje kulturowe w Portugalii

Azulejos

Portugalia słynie przede wszystkim z pięknych, mozaikowych ścian pokrytych kaflami z przeróżnymi wzorami. Jedne z nich są proste i geometryczne, inne bardziej zdobne i bogate w szczegóły. Zdarzają się nawet takie, które przedstawiają całe sceny, np. obrazujące historię miasta. Dominuje w nich kolor niebieski, jednak malowidła mogą być różnokolorowe.

Kogut z Barcelos

Większe lub mniejsze figurki kolorowego kogucika można spotkać na ulicach Barcelos i w sklepikach z pamiątkami. Zwierzę to stało się symbolem Portugalii dzięki legendzie o przyjezdnym, którego niesłusznie oskarżono o kradzież srebra i skazano na śmierć. Przed egzekucją miał on zarzekać się, że jego niewinność potwierdzi pianie nieżywego już koguta. Kogut rzeczywiście zapiał, a przybysz został uniewinniony.

Kulinarna część wyprawy do Portugalii

Portugalia nie jest jednorodna pod względem kulinarnym. Właściwie każdy region ma swoje lokalne specjały, którymi może się pochwalić i z których słynie. Czym byłby urlop w Portugalii bez degustacji tamtejszego wina czy bacalhau, czyli suszonego, a wcześniej marynowanego dorsza, którego można przygotować na setki sposobów. Czego warto skosztować podczas wakacji w Portugalii?

 • Sardynki z grilla,
 • caldo verde, czyli zupa z ziemniaków, zielonej kapusty, jarmużu i chorizo,
 • pasteis de nata, czyli budyniowe ciastko,
 • jesuitas, czyli tradycyjne portugalskie ciastko,
 • caldeirada, czyli potrawa przygotowywana z kilku rodzajów ryb.

Co przywieźć z Portugalii?

 • Wino,
 • portugalskie sery,
 • likier wiśniowy,
 • łubin w zalewie.

Jakie ceny obowiązują w Portugalii? Cennik przykładowych produktów i usług

 • Opłata administracyjna w przychodni – 21,50 zł,
 • opłata administracyjna na izbie przyjęć – 85 zł,
 • benzyna (litr) – 6,64 zł,
 • diesel (litr) – 6,17 zł,
 • zupa – od około 17 zł do około 43 zł,
 • sałatka – od około 21 zł do około 51 zł,
 • cappuccino – około 11 zł,
 • herbata – około 6,50 zł,
 • tapas – od około 17 zł do około 30 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Portugalii

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!