Ubezpieczenie do Portugalii

Spontaniczne wypady czy wycieczki last minute są świetnym rozwiązaniem dla oszczędnych i osób unikających dalekobieżnego planowania. Do każdego wyjazdu choć w minimalnym stopniu trzeba się jednak przygotować. Zwłaszcza wówczas, gdy celem wycieczki jest tak oddalony od domu kraj, jak Portugalia.

portugalia - miasto

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Portugalii?

Z czego słynie Portugalia? Czym przyciąga turystów? Jak przygotować się do wyjazdu do tego kraju, gdy przyjdzie czas na wakacje nad Atlantykiem?

atrakcje turystyczne w portugalii

11 najciekawszych atrakcji turystycznych w Portugalii

Wieża Belem (Torre de Belem)

Znajdująca się w lizbońskiej dzielnicy Belem wieża to jeden z najcenniejszych portugalskich zabytków. Mierząca 35 m wysokości militarna budowla z XVI wieku leży u ujścia Tagu blisko klasztoru Hieronimitów, ma bardzo ciekawą historię i przepiękną, bogatą zdobioną fasadę.

Most 25 Kwietnia

Jeden z najdłuższych mostów wiszących w Europie, który łączy Lizbonę z położonym na południu miastem Almada. Bardzo charakterystyczny, wyglądem przypominający amerykański Golden Gate, pięknie wpisuje się w lizboński krajobraz. Na moście znajduje się też platforma widokowa.

Most Vasco da Gamy

Spinający brzegi Tagu kolejny lizboński most, który mierzy aż 17,2 km, będąc najdłuższym mostem w Europie, a zarazem łącznikiem między północną i południową częścią Portugalii.

Klasztor Hieronimitów

Pochodzący z XV wieku kompleks klasztorny w Lizbonie, jeden z najpiękniejszych przykładów stylu manuelińskiego. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla zachwyca pięknie zdobionymi krużgankami i refektarzem, stanowi także miejsce pochówku wielu osobistości, m.in. Vasco da Gamy.

Park Narodowy Peneda-Gerês

Jedyny portugalski park narodowy, położony na północy kraju przy granicy z Hiszpanią i obejmujący trzy pasma górskie z najwyższym szczytem Nevosa (1546 m n.p.m.). Wytyczono w nim wiele szlaków turystycznych, dzięki którym można obcować z tutejszą, bardzo różnorodną fauną i florą.

Pałac Narodowy w Sintrze (Palácio Nacional de Sintra)

Pałac będący jedną z najbardziej charakterystycznych budowli położonej niedaleko Lizbony Sintry. Przykład architektury XIX-wiecznego romantyzmu, znany z dwóch charakterystycznych białych wież.

Oceanarium w Lizbonie

Największe oceanarium w Europie, które obejmuje cztery akwaria oraz zbiornik główny, wszystkie podzielone tematycznie i zamieszkiwane przez blisko 25 tysięcy morskich stworzeń.

Zamek w Guimarães

Pochodzący z X wieku zamek znajdujący się w historycznej stolicy Portugalii, dawna siedziba królów. Położony na wzgórzu w otoczeniu parku, nadal imponuje jako przykład architektury romańskiej z elementami gotyku.

Dolina Douro

Region na północy Portugalii, rozciągający się wzdłuż rzeki Duero. Zachwycający naturalnymi krajobrazami i malowniczymi wioskami, słynie także z winnic, w których powstaje wino porto.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Jedno z ważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie, położone w środkowej części Portugalii, założone w miejscu, w którym w 1917 roku trójce dzieci miała się objawić Matka Boska. Dziś jest ważnym celem pielgrzymek, a zwiedzić tam można m.in. Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej oraz Bazylikę Trójcy Przenajświętszej.

Przylądek Miłosierdzia (Ponta da Piedade)

Jedna z najpiękniejszych klifowych plaż w Portugalii, położona na południu kraju w regionie Algarve, nieopodal Lagos. Słynie z malowniczych klifów i formacji skalnych wyrastających z morza na blisko 20 m.

Atrakcje rozrywkowe w Portugalii

Walki byków

Znana na całym świecie hiszpańska corrida to także jedna z ulubionych rozrywek Portugalczyków. Tzw. tourade opiera się na organizacji pokazów zdolności torreadora bez krzywdzenia samego zwierzęcia.

Fiesta

Huczne zabawy z okazji dnia św. Jana, do którego Portugalczycy przygotowują się na długo przed samymi obchodami. Kolorowe dekoracje zdobią ulice, na których później wszyscy bawią się, śpiewając i tańcząc. Porto – jako miasto pod patronatem tego świętego – obchodzi fiestę najhuczniej.

Atrakcje kulturowe w Portugalii

Azulejos

Portugalia słynie przede wszystkim z pięknych mozaikowych ścian pokrytych kaflami z przeróżnymi wzorami. Jedne z nich są proste i geometryczne, inne bardziej zdobne i bogate w szczegóły. Zdarzają się nawet takie, które przedstawiają całe sceny, np. obrazujące historię miasta. Dominuje w nich kolor niebieski, jednak malowidła mogą być różnokolorowe.

Kogut z Barcelos

Większe lub mniejsze figurki kolorowego kogucika można spotkać na ulicach Barcelos i w sklepikach z pamiątkami. Zwierzę to stało się symbolem Portugalii dzięki legendzie o przyjezdnym, którego niesłusznie oskarżono o kradzież srebra i skazano na śmierć. Przed egzekucją miał on zarzekać się, że jego niewinność potwierdzi pianie nieżywego już koguta. Kogut rzeczywiście zapiał, a przybysz został uniewinniony.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Portugalii na mubi.pl?
 • Będziesz miał zapewnioną opiekę medyczną w rozbudowanej sieci prywatnych przychodni i szpitali. Nie zapłacisz za pomoc na ostrym dyżurze i izbie przyjęć, a także za badania, które w Portugalii są dodatkowo płatne. Nawet jeśli posiadasz EKUZ.
 • Otrzymasz wsparcie finansowe, jeśli ktoś ukradnie Twój paszport i będziesz musiał na miejscu wyrobić nowy. Kradzieże w Portugalii są bardzo częste.
 • Otrzymasz zadośćuczynienie za ból i cierpienie, jeśli podczas surfowania w kurorcie Ericeria doznasz urazu.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Kulinarna część wyprawy do Portugalii

Portugalia nie jest jednorodna pod względem kulinarnym. Właściwie każdy region ma swoje lokalne specjały, którymi może się pochwalić i z których słynie. Czym byłby urlop w Portugalii bez degustacji tamtejszego wina czy bacalhau, czyli suszonego, a wcześniej marynowanego dorsza, którego można przygotować na setki sposobów. Czego warto skosztować podczas wakacji w Portugalii?

 • Sardynki z grilla;
 • caldo verde, czyli zupa z ziemniaków, zielonej kapusty, jarmużu i chorizo;
 • pasteis de nata, czyli budyniowe ciastko;
 • jesuitas, czyli tradycyjne portugalskie ciastko;
 • caldeirada, czyli potrawa przygotowywana z kilku rodzajów ryb.

Co przywieźć z Portugalii?

 • Wino,
 • portugalskie sery,
 • likier wiśniowy,
 • łubin w zalewie.

COVID-19 w Portugalii

Osób podróżujących do Portugalii kontynentalnej nie obowiązują żadne restrykcje wjazdowe. Podobnie sytuacja wygląda przy podróżach na Maderę. Jednak już podróż na Azory może wymagać okazania zaświadczenia o przyjęciu szczepienia na COVID-19, certyfikatu potwierdzającego przebycie choroby lub negatywnego wyniku testu. Osoby nieposiadające żadnego z tych dokumentów zostaną poddane testowi. Do czasu otrzymania wyniku należy przebywać w odosobnieniu.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Portugalii i związanymi z tym obostrzeniami są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dokumenty, nocleg, najpotrzebniejsze rzeczy – co trzeba zrobić przed wyjazdem do Portugalii?

Portugalia jest krajem przyjaznym turystom zarówno ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturalne, jak i formalności, których przy przekraczaniu granic nie ma zbyt wiele.

Na kiedy zaplanować wakacje w Portugalii?

Przebywając w Portugalii, można poświęcić czas zarówno na spacery i zwiedzanie tamtejszych zabytków, jak i na plażowanie oraz wypoczynek nad oceanem. Jeśli wakacyjny wyjazd do tego kraju będzie w dużej mierze opierał się na pobycie w mieście, poznawaniu portugalskiej kultury i smakowaniu miejscowej kuchni, można zaplanować go na kwiecień, maj, wrzesień lub październik, kiedy słońce tak mocno nie grzeje, co ułatwia wypoczynek w parnych miejscowościach. Jest to także czas, kiedy nie ma tam wielu turystów.

Miłośnicy odpoczynku na plaży i morskich czy słonecznych kąpieli powinni z kolei wybrać się na wakacje w czerwcu, lipcu lub sierpniu, kiedy temperatura jest najwyższa, a pogoda najpewniejsza. Trzeba mieć jednak świadomość, że w tych miesiącach Portugalia jest oblegana przez turystów z całej Europy, dlatego może być tam dosyć tłoczno.

Nocleg w Portugalii – ile trzeba zapłacić za tygodniowy pobyt w hotelu?

W Portugalii ceny noclegów są zróżnicowane. Wszystko zależy jednak od preferencji turystów. Oczywistym jest, że wynajem łóżka w pokoju wieloosobowym z łazienką na zewnątrz będzie sporo tańszy niż pokój jednoosobowy w hotelu z prywatną łazienką. Sprawdźmy, ile trzeba wydać na nocleg (dla 2 osób) w hotelu 3-gwiazdkowym podczas tygodniowego pobytu w poszczególnych miastach Portugalii już po sezonie (między 17.08.2024 a 23.08.2024).

 • Lizbona – od 1 203 zł*,
 • Lagos – od 1 719 zł*,
 • Portimao – od 1 648 zł*,
 • Serta – od 1 472 zł*,
 • Montijo – od 2 191 zł*,
 • Faro – od 2 069 zł*,
 • Porto – od 1 282 zł*,
 • Estremoz – od 1 530 zł*,
 • Funchal – od 1 308 zł*,
 • Coimbra – od 1 203 zł*.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [czerwiec 2023].

panorama lizbony

Dokumenty – co mieć przy sobie?

Na terytorium malowniczej Portugalii polscy turyści mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. O dodatkowych dokumentach powinni pamiętać kierowcy, którzy, żeby jeździć autem po portugalskich drogach, powinni posiadać przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz ubezpieczenie OC. W zupełności wystarczy polisa, którą właściciel samochodu otrzymał od ubezpieczyciela jako potwierdzenie wykupienia wymaganej ochrony kierowców.

Przeczytaj też: Portugalia – poradnik dla kierowców

Czy klimat panujący w Portugalii może wpływać na samopoczucie turystów?

Jadąc do Portugalii, nie trzeba obawiać się styczności z egzotycznymi chorobami, na które organizm polskiego turysty nie jest odporny. Nie ma również potrzeby szczepienia się przed takim wyjazdem.

Zmiany samopoczucia da się jednak odczuć za sprawą pogody. Ta w Portugalii może nieco różnić się od tej, do której są przyzwyczajeni Polacy. Zmiany w funkcjonowaniu swojego organizmu prawdopodobnie będą odczuwały przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore, które wybiorą się na urlop na Półwyspie Iberyjskim w letnich miesiącach (czerwiec, lipiec i sierpień). Wówczas tamtejszy klimat serwuje najwyższe temperatury.

Nie należy zapominać o zabraniu środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i regulujących pracę układu pokarmowego. Zmiana środowiska i diety nie zawsze wpływa korzystnie na podróżnych.

Przewidując wszelkie przeziębienia, zatrucia i wypadki, warto zadbać o dostęp do opieki medycznej podczas wyjazdu wakacyjnego. Żeby móc w awaryjnej sytuacji skorzystać z pomocy lekarza i nie wydać na wizyty majątku, konieczne jest zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta jednak pozwala na leczenie tylko w takim zakresie, w jakim jest ono zapewnione Portugalczykom. Niektórymi kosztami może zostać zatem obciążony chory turysta. Za pomoc przychodni trzeba wnieść opłatę w wysokości 5 euro, a za pomoc uzyskaną na izbie przyjęć, bo tam też można się kierować – 20 euro.

W Portugalii można również skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Tej jednak nie refunduje NFZ nawet wtedy, gdy turysta posiada EKUZ. Za taką wizytę turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni lub skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Trzeba jednak zadbać o to jeszcze przed wyjazdem, wykupując ubezpieczenie od kosztów leczenia.

portugalia - ważne numery tekefonów

Ubezpieczenie podróżne do Portugalii od kilku złotych za dzień ochrony!

Ile musiałby zapłacić za ubezpieczenie tygodniowego pobytu w Portugalii jeden dorosły turysta? Sprawdziliśmy to, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi. Okazało się, że za dzień ochrony trzeba by zapłacić od 3,14 zł (mtu24.pl) do 6,71 zł (Generali). W porównaniu do kosztów, jakie mogłoby wygenerować choćby samodzielne pokrycie kosztów leczenia w Portugalii, są to wręcz minimalne kwoty.

Firma ubezpieczeniowaCenaZakres ubezpieczenia (suma ubezpieczenia KL, NNW, OC)
mtu24.pl22,00 złKoszty leczenia – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
SIGNAL IDUNA26,24 złKoszty leczenia: 89 266 zł
NNW: 15 000 zł
You Can Drive29,00 złKoszty leczenia – 100 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
UNIQA29,40 złKoszty leczenia: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
Proama31,00 złKoszty leczenia: 100 000 zł
AXA Partners 31,70 złKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
Wiener 35,00 zł Koszty leczenia: 175 384 zł
NNW: 10 000 zł
OC w życiu prywatnym: 109 615 zł
AXA Partners31,70 złKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
Generali47,00 złKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.01.2024).

Zastanawiasz się, którą polisę wybrać? Zwracaj szczególną uwagę na sumy ubezpieczenia, zwłaszcza te dotyczące kosztów leczenia i ratownictwa. Im wyższa kwota, tym większa pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty niezbędnej pomocy medycznej i hospitalizacji za granicą czy transportu do kraju w razie potrzeby.

Podróżując w czasie pandemii, warto zwrócić również uwagę na to, czy oferta ubezpieczenia turystycznego, która przygotował ubezpieczyciel, zawiera także zabezpieczenie związane z leczeniem COVID-19 za granicą i z poddaniem się kwarantannie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony związanej z pandemiąCena rozszerzenia
SIGNAL IDUNAPrzedłużenie pobytu związane z koniecznością poddania się kwarantannie. Ubezpieczyciel opłaca między innymi zakwaterowanie, wyżywienie w czasie izolacji, a po jej odbyciu powrót do domu. Suma ubezpieczenia: 1000 – 2000 euro.16 zł
Europa UbezpieczeniaPrzedłużenie pobytu związane z koniecznością poddania się kwarantannie. Ubezpieczyciel opłaca między innymi zakwaterowanie, wyżywienie w czasie izolacji, a po jej odbyciu powrót do domu. Suma ubezpieczenia: 9000 zł (pakiet Comfort i Premium)
Konieczność podjęcia leczenia COVID-19 w czasie podróży. Suma ubezpieczenia: 100 000 – 700 000 zł.
w cenie ubezpieczenia turystycznego w zależności od wybranego wariantu
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (22.01.2024).

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe już w podstawowym zakresie ochrony zapewniają pomoc na wypadek zachorowania na COVID-19, trafienia na izolację lub kwarantannę. Nie każda firma jednak pomoże we wszystkich tych sytuacjach. Ochrona COVID działa zarówno w razie zachorowania, izolacji, jak i kwarantanny, jeśli polisa jest wykupiona w mtu24.pl i You Can Drive. Pomoc ogranicza się do sytuacji zachorowania i poddania się izolacji w Generali i Proamie. Tylko w związku z zachorowaniem na COVID pomocy udzieli AXA Partners.

Towarzystwo ubezpieczenioweKiedy zadziała ochrona COVID?
AXA Partnerszachorowanie*
Generalizachorowanie, izolacja
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna
Proamazachorowanie, izolacja
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (22.01.2024).

*dotyczy ochrony w najtańszym wariancie

Jakie ceny obowiązują w Portugalii? Cennik przykładowych produktów i usług

 • Opłata administracyjna w przychodni – ok. 21,50 zł;
 • opłata administracyjna na izbie przyjęć – ok. 85 zł;
 • benzyna (litr) – 7,23 zł*;
 • diesel (litr) – 6,86 zł*;
 • zupa – od około 17 zł do około 43 zł;
 • sałatka – od około 21 zł do około 51 zł;
 • cappuccino – około 11 zł;
 • herbata – około 6,50 zł;
 • tapas – od około 17 zł do około 30 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 17.01.2024).

PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Portugalii może być paszport lub dowód osobisty. Kierowcy muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC.
 • W Portugalii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 • Najcieplejsze i najbardziej oblegane przez turystów miesiące w Portugalii to czerwiec, lipiec i sierpień.
 • W Portugalii pełno jest przyciągających turystów zabytków (m.in. klasztor w Tomarze) i atrakcji przyrodniczych (np. Jeziora Lagos das Sete Cidades).
 • Znanymi na całym świecie wydarzeniami, które odbywają się w Portugalii są walki byków i fiesta.
 • Wśród portugalskich przysmaków można wymienić m.in. bacalhau, sardynki z grilla czy zupę caldo verde.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Portugalii

Co warto zobaczyć na południu Portugalii?
Czy warto jechać do Portugalii?
Co warto przywieźć z Portugalii?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!