Portugalia – przewodnik dla turystów

Spontaniczne wypady czy wycieczki last minute są świetnym rozwiązaniem dla oszczędnych i osób unikających dalekobieżnego planowania. Do każdego wyjazdu choć w minimalnym stopniu trzeba się jednak przygotować. Zwłaszcza wówczas, gdy celem wycieczki jest tak oddalony od domu kraj, jak Portugalia.

Z czego słynie Portugalia? Czym przyciąga turystów? Jak przygotować się do wyjazdu do tego kraju, gdy przyjdzie czas na wakacje nad Atlantykiem?

COVID-19 w Portugalii

Władze portugalskie wprowadziły obowiązujący przyjezdnych podział krajów na kategorie pod względem liczby zakażeń. Polska znajduje się w grupie państw członkowskich UE i Strefy Schengen, w których występuje poniżej 500 zakażeń na 100 000 mieszkańców. Oznacza to, że podróżni z Polski przylatujący do Portugalii muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu molekularnego wykonanego do 72 godzin wcześniej lub testu antygenowego wykonanego do 48 godzin wcześniej.

Z obowiązku posiadania testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Zwolnienie nie przysługuje osobom zaszczepionym ani ozdrowieńcom. Te same zasady obowiązują podczas podróży na Maderę i Azory.

Zgodnie z aktualnymi regulacjami, na terenie Portugalii obowiązuje sytuacja klęski żywiołowej. Obowiązują nakazy używania maseczek w przestrzeniach zamkniętych i otwartych, jeśli nie ma możliwości utrzymania dystansu, a także ograniczenia w pracy lokali handlowych i gastronomicznych. Regionalnie mogą być wprowadzone dodatkowe obostrzenia.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Portugalii i związanymi z tym obostrzeniami są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dokumenty, nocleg, najpotrzebniejsze rzeczy – co trzeba zrobić przed wyjazdem do Portugalii?

Portugalia jest krajem przyjaznym turystom zarówno ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturalne, jak i formalności, których przy przekraczaniu granic nie ma zbyt wiele.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Na kiedy zaplanować wakacje w Portugalii?

Przebywając w Portugalii, można poświęcić czas zarówno na spacery i zwiedzanie tamtejszych zabytków, jak i na plażowanie oraz wypoczynek nad oceanem. Jeśli wakacyjny wyjazd do tego kraju będzie w dużej mierze opierał się na pobycie w mieście, poznawaniu portugalskiej kultury i smakowaniu miejscowej kuchni, można zaplanować go na kwiecień, maj, wrzesień lub październik, kiedy słońce tak mocno nie grzeje, co ułatwia wypoczynek w parnych miejscowościach. Jest to także czas, kiedy nie ma tam wielu turystów.

Miłośnicy odpoczynku na plaży i morskich czy słonecznych kąpieli powinni z kolei wybrać się na wakacje w czerwcu, lipcu lub sierpniu, kiedy temperatura jest najwyższa, a pogoda najpewniejsza. Trzeba mieć jednak świadomość, że w tych miesiącach Portugalia jest oblegana przez turystów z całej Europy, dlatego może być tam dosyć tłoczno.

Aktualna pogoda w stolicy Portugalii – Lizbona

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Nocleg w Portugalii – ile trzeba zapłacić za tygodniowy pobyt w hotelu?

W Portugalii ceny noclegów są zróżnicowane. Wszystko zależy jednak od preferencji turystów. Oczywistym jest, że wynajem łóżka w pokoju wieloosobowym z łazienką na zewnątrz będzie sporo tańszy niż pokój jednoosobowy w hotelu z prywatną łazienką. Sprawdźmy, ile trzeba wydać na nocleg w hotelu 3-gwiazdkowym podczas tygodniowego pobytu w poszczególnych miastach Portugalii w szczycie sezonu (między 19.07.2021 a 26.07.2021).

 • Lizbona – 1310 zł,
 • Lagos – 2550 zł,
 • Portimao – 2305 zł,
 • Serta – 1576 zł,
 • Montijo – 1418 zł,
 • Faro – 2015 zł,
 • Campo Maior – 1473 zł,
 • Estremoz – 1103 zł,
 • Funchal – 614 zł,
 • Coimbra – 1040 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [czerwiec 2021].

panorama lizbony

Dokumenty – co mieć przy sobie?

Na terytorium malowniczej Portugalii polscy turyści mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. O dodatkowych dokumentach powinni pamiętać kierowcy, którzy, żeby jeździć autem po portugalskich drogach, powinni posiadać przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz ubezpieczenie OC. W zupełności wystarczy polisa, którą właściciel samochodu otrzymał od ubezpieczyciela jako potwierdzenie wykupienia wymaganej ochrony kierowców.

Przeczytaj też: Portugalia – poradnik dla kierowców

Czy klimat panujący w Portugalii może wpływać na samopoczucie turystów?

Jadąc do Portugalii, nie trzeba obawiać się styczności z egzotycznymi chorobami, na które organizm polskiego turysty nie jest odporny. Nie ma również potrzeby szczepienia się przed takim wyjazdem.

Zmiany samopoczucia da się jednak odczuć za sprawą pogody. Ta w Portugalii może nieco różnić się od tej, do której są przyzwyczajeni Polacy. Zmiany w funkcjonowaniu swojego organizmu prawdopodobnie będą odczuwały przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore, które wybiorą się na urlop na Półwyspie Iberyjskim w letnich miesiącach (czerwiec, lipiec i sierpień). Wówczas tamtejszy klimat serwuje najwyższe temperatury.

Nie należy zapominać o zabraniu środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i regulujących pracę układu pokarmowego. Zmiana środowiska i diety nie zawsze wpływa korzystnie na podróżnych.

Przewidując wszelkie przeziębienia, zatrucia i wypadki, warto zadbać o dostęp do opieki medycznej podczas wyjazdu wakacyjnego. Żeby móc w awaryjnej sytuacji skorzystać z pomocy lekarza i nie wydać na wizyty majątku, konieczne jest zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta jednak pozwala na leczenie tylko w takim zakresie, w jakim jest ono zapewnione Portugalczykom. Niektórymi kosztami może zostać zatem obciążony chory turysta. Za pomoc przychodni trzeba wnieść opłatę w wysokości 5 euro, czyli około 22,50 zł, a za pomoc uzyskaną na izbie przyjęć, bo tam też można się kierować – 20 euro, czyli około 90 zł.

W Portugalii można również skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Tej jednak nie refunduje NFZ nawet wtedy, gdy turysta posiada EKUZ. Za taką wizytę turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni lub skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Trzeba jednak zadbać o to jeszcze przed wyjazdem, wykupując ubezpieczenie od kosztów leczenia.

portugalia - ważne numery tekefonów

Ubezpieczenie podróżne do Portugalii od kilku złotych za dzień ochrony!

Ile musiałby zapłacić za ubezpieczenie tygodniowego pobytu w Portugalii jeden dorosły turysta? Sprawdziliśmy to, korzystając z kalkulatorów na stronach poszczególnych firm. Okazało się, że za dzień ochrony trzeba by zapłacić od 3,71 zł (mtu24.pl) do 9,86 zł (Warta). W porównaniu do kosztów, jakie mogłoby wygenerować choćby samodzielne pokrycie kosztów leczenia w Portugalii, są to wręcz minimalne kwoty.

Firma ubezpieczeniowaCena i pakietZakres ubezpieczeniaOpcje dodatkowe
mtu24.plPakiet Optymalny – 26 złKoszty leczenia i Assistance – 80 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; NNW – 20 000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie chorób przewlekłych, uprawianie sportów ryzykownych, pracę wysokiego ryzyka/wyczynowe uprawianie sportu i ubezpieczenie bagażu.
ProamaPakiet Optymalny – 37 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 200 000 zł); NNW – 20 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 500 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
WienerWariant Optimum – 37 złKoszty leczenia – 40 000 euro; Assistance; NNW – 10 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł; OC w życiu prywatnym – 25 000 euro.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie w zakresie leczenia chorób przewlekłych.
GeneraliPakiet Optymalny – 40 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 300 000 zł; NNW – 30 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 500 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
Signal IdunaWariant Komfortowy – 45 złKoszty leczenia i assistance – 40 000 euro; NNW – 15 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł; OC w życiu prywatnym – 30 000 euro.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, wyczynowe uprawianie sportu, sporty ekstremalne, sporty zimowe, pracę fizyczną i zaostrzenie choroby przewlekłej.
PZUPakiet 2 – 47 złUbezpieczenie kosztów leczenia – 160 000 zł; Assistance Rozszerzony; NNW – 100 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie bagażu i assistance dla rowerzystów.
Europa UbezpieczeniaPakiet Comfort – 49 złKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł; NNW – 25 000 zł; Assistance 24h – 300 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł; Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł; Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł.Ubezpieczenie w zakresie chorób przewlekłych i amatorskiego uprawiania sportu w cenie polisy.
AvivaPakiet Uniwersalny – 66 złPokrycie kosztów leczenia i transportu do szpitala – 300 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; NNW – 20 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł; Ubezpieczenie domu lub mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych – 100 000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o uprawianie narciarstwa, jazdy na snowboardzie lub nurkowania, sportów ekstremalnych, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej, leczenie na wypadek wojny lub aktów terroru i leczenie chorób przewlekłych.
WartaPakiet Polecany – 69 złKoszty leczenia – 400 000 zł; Ratownictwo i transport medyczny – bez limitu; Assistance – 1 000 000 zł; NNW – 25 000 zł; OC w życiu prywatnym – 300 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, sportów ekstremalnych, pracy w branżach o wysokim ryzyku, działań wojennych, kontynuacji leczenia w Polsce i szkód w wypożyczonym samochodzie.
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 29.06.2021)

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Zastanawiasz się, którą polisę wybrać? Zwracaj szczególną uwagę na sumy ubezpieczenia, zwłaszcza te dotyczące kosztów leczenia i ratownictwa. Im wyższa kwota, tym większa pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty niezbędnej pomocy medycznej i hospitalizacji za granicą czy transportu do kraju w razie potrzeby.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Portugalii?

Atrakcje historyczne i architektoniczne

Klasztor Zakonu Chrystusa w Tomarze

Imponujący kompleks klasztorny z XII wieku, prezentujący styl romański, renesansowy i gotycki w jednym. Klasztor budowano przez ponad 400 lat. Usytuowany na wzgórzu czuwa nad miastem Tomar, będącym siedzibą Zakonu Templariuszy.

Zamek Maurów w Sintrze

Pozostałości średniowiecznego zamku, ulokowanego na dwóch wzgórzach w pobliżu miasta Sintra. Te historyczne mury przechodziły z rąk Arabów, wikingów, aby zostać własnością Maurów. W XX wieku w zamku znaleziono grobowce.

Stacja Kolejowa Porto-São Bento

Centrum komunikacyjne Porto, na którym znajdują się perony kolejowe i stacja metra. Budynek pochodzi z początków XX wieku. Na uwagę zasługują malowidła przedstawiające historię miasta. Wykonano je w stylu kultowych już w Portugalii azulejos.

Atrakcje rozrywkowe w Portugalii

Walki byków

Znana na całym świecie hiszpańska corrida to także jedna z ulubionych rozrywek Portugalczyków. Tzw. tourade opiera się na organizacji pokazów zdolności torreadora bez krzywdzenia samego zwierzęcia.

Fiesta

Huczne zabawy z okazji dnia św. Jana, do którego Portugalczycy przygotowują się na długo przed samymi obchodami. Kolorowe dekoracje zdobią ulice, na których później wszyscy bawią się, śpiewając i tańcząc. Porto – jako miasto pod patronatem tego świętego – obchodzi fiestę najhuczniej.

Atrakcje przyrodnicze w Portugalii

Jeziora Lagos das Sete Cidades

Dwa jeziora umiejscowione na wyspie Sao Miguel, oddzielone od siebie niewielkim przesmykiem. Cieszą się dużym zainteresowaniem turystów dzięki kraterowemu charakterowi zbiorników oraz zróżnicowanej barwie wody: jedno z jezior ma odcień zielonkawy, drugie – niebieski.

Lasy wawrzynowe na Maderze

Jednym z nich jest Laurissilva – gęsty i dziki las, w którego życie niemal na całym obszarze nie ingeruje człowiek. W lasach tych można spotkać ciekawe gatunki roślin i zwierząt.

Uprawy winorośli

Jednym ze znaków rozpoznawczych Portugalii jest tamtejsze wino. Uprawy winorośli ciągną się całymi połaciami na północy kraju, w dolinie rzeki Douro. Jest to jednocześnie mniej popularny i rzadziej odwiedzany przez turystów obszar, dlatego warto wybrać się tam również po to, żeby odetchnąć i wyciszyć się przed dalszą podróżą.

Portugalia-morze i skały

Atrakcje kulturowe w Portugalii

Azulejos

Portugalia słynie przede wszystkim z pięknych, mozaikowych ścian pokrytych kaflami z przeróżnymi wzorami. Jedne z nich są proste i geometryczne, inne bardziej zdobne i bogate w szczegóły. Zdarzają się nawet takie, które przedstawiają całe sceny, np. obrazujące historię miasta. Dominuje w nich kolor niebieski, jednak malowidła mogą być różnokolorowe.

Kogut z Barcelos

Większe lub mniejsze figurki kolorowego kogucika można spotkać na ulicach Barcelos i w sklepikach z pamiątkami. Zwierzę to stało się symbolem Portugalii dzięki legendzie o przyjezdnym, którego niesłusznie oskarżono o kradzież srebra i skazano na śmierć. Przed egzekucją miał on zarzekać się, że jego niewinność potwierdzi pianie nieżywego już koguta. Kogut rzeczywiście zapiał, a przybysz został uniewinniony.

Kulinarna część wyprawy do Portugalii

Portugalia nie jest jednorodna pod względem kulinarnym. Właściwie każdy region ma swoje lokalne specjały, którymi może się pochwalić i z których słynie. Czym byłby urlop w Portugalii bez degustacji tamtejszego wina czy bacalhau, czyli suszonego, a wcześniej marynowanego dorsza, którego można przygotować na setki sposobów. Czego warto skosztować podczas wakacji w Portugalii?

 • Sardynki z grilla;
 • caldo verde, czyli zupa z ziemniaków, zielonej kapusty, jarmużu i chorizo;
 • pasteis de nata, czyli budyniowe ciastko;
 • jesuitas, czyli tradycyjne portugalskie ciastko;
 • caldeirada, czyli potrawa przygotowywana z kilku rodzajów ryb.

Co przywieźć z Portugalii?

 • Wino,
 • portugalskie sery,
 • likier wiśniowy,
 • łubin w zalewie.

Jakie ceny obowiązują w Portugalii? Cennik przykładowych produktów i usług

 • Opłata administracyjna w przychodni – 21,50 zł;
 • opłata administracyjna na izbie przyjęć – 85 zł;
 • benzyna (litr) – 7,37 zł*;
 • diesel (litr) – 6,46 zł*;
 • zupa – od około 17 zł do około 43 zł;
 • sałatka – od około 21 zł do około 51 zł;
 • cappuccino – około 11 zł;
 • herbata – około 6,50 zł;
 • tapas – od około 17 zł do około 30 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 29.06.2021).

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Portugalii

PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Portugalii może być paszport lub dowód osobisty. Kierowcy muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC.
 • W Portugalii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 • Najcieplejsze i najbardziej oblegane przez turystów miesiące w Portugalii to czerwiec, lipiec i sierpień.
 • W Portugalii pełno jest przyciągających turystów zabytków (m.in. klasztor w Tomarze) i atrakcji przyrodniczych (np. Jeziora Lagos das Sete Cidades).
 • Znanymi na całym świecie wydarzeniami, które odbywają się w Portugalii są walki byków i fiesta.
 • Wśród portugalskich przysmaków można wymienić m.in. bacalhau, sardynki z grilla czy zupę caldo verde.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Portugalii

Jak zabezpieczyć się na wypadek choroby podczas urlopu w Portugalii?
Jeśli zachorujesz, bądź przydarzy Ci się wypadek w Portugalii, możesz skorzystać z pomocy tamtejszej publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Ta nie gwarantuje jednak w pełni darmowej opieki i nie zadziała w przypadku, gdybyś chciał skorzystać z prywatnej opieki. Na wszelki wypadek dobrze jest więc posiadać ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia.
Czy w Portugalii przyda się ubezpieczenie turystyczne?
Chociaż Portugalia jest bezpiecznym i przyjaznym turystom krajem, nigdy nie wiadomo, co może się stać podczas urlopu. Choroba, wypadek, kradzież lub zgubienie dokumentów czy bagażu mogą stanowić nie lada problem w obcym kraju, szczególnie przy nieznajomości języka. We wszystkich tych sytuacjach pomóc pomoże dobrze dobrana polisa turystyczna, która zapewni m.in. odszkodowanie z NNW czy pomoc w ramach assistance.
Co można robić w Portugalii?
W Portugalii pełno jest różnego rodzaju atrakcji turystycznych. Miłośnicy zwiedzania mogą zobaczyć m.in. klasztor w Tomarze i zamek Maurów w Sintrze, a przyciągającymi turystów wydarzeniami są walki byków czy fiesta. Do tego dochodzą oczywiście piękne plaże, portugalska kultura i kuchnia, której przysmakami są m.in. wina i sery.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!