Porysowane szyby w aucie – wymieniać szyby czy likwidować rysy?

Rysy na szybie samochodowej, w szczególności przedniej, są niczym porysowane okulary – niesamowicie irytują i zaburzają obraz świata, co na drodze grozi poważnym niebezpieczeństwem. Nic dziwnego, że kierowcy zazwyczaj bez większej zwłoki decydują się na usunięcie tego defektu. Bierzemy pod lupę rysy na samochodowej szybie i sprawdzamy, kiedy opłaca się ją po prostu wymienić, a kiedy wystarczy polerowanie.

samochód w salonie

Rysy na szybie – jak powstają?

Ostatnio pisaliśmy artykuł o pielęgnacji karoserii, w którym zwracaliśmy uwagę na bardzo duży wpływ czynników atmosferycznych na trwałość lakieru. W przypadku szyb szkodzi nie tyle sama pogoda, co związane z nią czynności: odszranianie i wycieranie szyb, używanie wycieraczek (zwłaszcza dawno niewymienianych) czy wizyty w myjniach automatycznych.

Nie pomagają też oczywiście zwierzęta i ich spacery szlakiem samochodowych szyb, kamyki rozpryskujące się spod kół innych pojazdów czy piasek sypany zimą przez drogowców. W skrócie – nie trzeba popełniać żadnych karygodnych błędów, by po niedługim czasie użytkowania samochodu zauważyć rysy na szybach. To nieuniknione.

Tymczasem nawet najmniejsze zarysowania, o sporych pęknięciach nie wspominając, w sposób istotny rzutują na widoczność drogi, zniekształcając pole widzenia kierowcy i załamując światło. A to już wykracza poza ramy problemu estetycznego i wkracza na pole poważniejszego zagadnienia – bezpieczeństwa na drodze. Ponadto powstałe uszkodzenia powiększają się wraz z upływem czasu. Drobna ryska może zamienić się w skali kilku miesięcy w dużą i utrudniającą jazdę rysę. Właśnie dlatego rys na szybie nie powinno się lekceważyć.

Gdyby jednak nie przekonywały Cię powyższe argumenty, wiedz, że za pękniętą przednią szybę policja może wystawić mandat w wysokości od 50 do 500 zł, a w skrajnych przypadkach zabrać dowód rejestracyjny. Uparte ignorowanie rys po prostu się nie opłaca. 

UWAGA!

Policja ma prawo ukarać Cię mandatem lub odebraniem dowodu rejestracyjnego za uszkodzenie przedniej szyby, jeśli defekt znajduje się w tzw. polu widzenia lub powoduje olśnienie kierującego. Co to oznacza w praktyce? Policjanci nie powinni stosować tej kary w sytuacji, gdy na przedniej szybie znajdują się jedynie peryferyjne uszkodzenia, które w żaden sposób nie wpływają na pole widzenia kierowcy.

Porysowane szyby – wszystko o polerowaniu i naprawie

Kierowcy, którzy stoją przed wyzwaniem przywrócenia szybom w swoim samochodzie pierwotnej przejrzystości, mają dwa wyjścia: wymiana lub polerowanie. Skupmy się na razie na tym drugim rozwiązaniu, zakładając jednocześnie, że los szyb oddasz w ręce specjalistów. 

Gdzie mogę wykonać polerowanie szyb?

Naprawa i polerowanie szyb samochodowych to popularne usługi w szeroko pojętym świecie motoryzacji. W sieci znajdziesz wiele ogłoszeń zarówno lokalnych warsztatów, jak i ogólnokrajowych sieci placówek z bogatą ofertą w omawianej dziedzinie. Wiele wyspecjalizowanych firm oferuje również dojazd do klienta. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że zamówienie polerowania niczym nie różni się od zamawiania pizzy. 

Ile kosztuje polerowanie szyb samochodowych?

Cena zależna jest od rozległości i głębokości zarysowań, a także od warsztatu i regionu kraju (inne ceny znaleźć można w centrum Warszawy, a inne na przedmieściach Rzeszowa), ale można przyjąć założenie, że średni koszt polerowania całej przedniej szyby pojazdu wynosi ok. 400 zł. Należy jednak zaznaczyć, że o finalnej cenie usługi zdecyduje pracownik warsztatu, który przeprowadzi oględziny (zazwyczaj bezpłatne).

Ile czasu trwa polerowanie szyby?

Długość polerowania uzależniona jest od powierzchni i głębokości uszkodzeń. Musisz się liczyć z poświęceniem przynajmniej 2-3 godzin na wizytę w warsztacie. Z drugiej strony, bez problemu znajdziesz w internecie ogłoszenia firm, które proponują naprawę szyby w czasie krótszym niż 30 minut.

W jakich sytuacjach możliwa jest naprawa i polerowanie szyby samochodowej?

Żeby w ogóle brać pod uwagę naprawę szyby samochodowej, spełnione muszą zostać dwa warunki:

  • defekt, którego chcemy się pozbyć, nie może swoją średnicą przekraczać 22 mm;
  • defekt nie może być usytuowany bliżej niż 10 cm od krawędzi szyby. 

Wynika z tego, że 18-milimetrowy odprysk na przedniej szybie jak najbardziej kwalifikuje się do naprawy.

Przykład

Właścicielka samochodu z uszkodzoną przednią szybą udała się do warsztatu z prośbą o wypolerowanie rysy. Była pewna, że rysa o średnicy mniejszej niż 2 cm kwalifikuje się do likwidacji. Okazało się, że w warsztacie, do którego przyjechała, nie są przeprowadzane naprawy szyb, które zostały uszkodzone dokładnie na wysokości wzroku kierowcy. Nawet po naprawie w miejscu ubytku mogłyby pozostać ślady, które doprowadziłyby do pogorszenia widoczności, a nawet do oślepienia kierowcy przez odbicie światła pod niewłaściwym kątem.

Wymiana szyby w samochodzie – najważniejsze informacje

Czasem jednak uszkodzenia szyb są na tyle poważne, że nawet interwencja specjalistów nie będzie skuteczna. Wówczas musimy zdecydować się na wymianę szyby

Ile kosztuje wymiana szyby samochodowej?

I znów: wszystko zależy od marki i modelu samochodu, a nawet od rodzaju szyby. W końcu całkiem sporo nowoczesnych samochodów posiada rozbudowane systemy wspomagania kierowcy, wśród których znaleźć można ekrany Head Up Display, czyli wyświetlane na szybie najważniejsze informacje dla kierowcy, jak choćby prędkość pojazdu. Koszt wymiany takiej szyby może przekroczyć nawet 3000 zł. 

Z drugiej strony, ceny szyb czołowych w starszych, gorzej wyposażonych modelach samochodów mogą oscylować na poziomie 250-300 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt usługi montażu szyby, który dla samochodów osobowych zazwyczaj wynosi ok. 150 zł. Nie będzie zatem przesadą, jeśli napiszemy, że wymiana szyby to proces kilkukrotnie droższy od polerowania. 

Gdzie można wymienić szybę samochodową?

Montaż szyb to dość skomplikowany proces, który wymaga wprawy i doświadczenia. Jeśli odstawisz samochód do sprawdzonego warsztatu, który jednak nie specjalizuje się w tego typu usługach, możesz być pewien, że Twój samochód i tak zostanie przekazany właściwej monterni, a warsztat zarobi na marży. Dlatego najlepiej od razu poszukać wyspecjalizowanych placówek. 

Wady wymiany szyby samochodowej

Czasem nie ma wyjścia i po prostu trzeba zdecydować się na wymianę szyby – to i tak dużo lepsze rozwiązanie niż jazda z porysowaną szybą i narażanie się na niebezpieczeństwo, mandaty lub utratę dowodu rejestracyjnego. Gdy już do tego dojdzie, nasz samochód nie będzie niestety składał się w całości z oryginalnych części i w przypadku potencjalnej sprzedaży, może to istotnie wpłynąć na jego cenę i nasz zarobek.

CZY WIESZ, ŻE …

Szkodę polegającą na uszkodzeniu szyby można zlikwidować z ubezpieczenia autocasco lub osobnego ubezpieczenia szyb. Ta druga opcja jest o tyle korzystna, że likwidując z niej szkodę, nie stracimy zniżek na AC w kolejnym roku. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule “Ubezpieczenie szyb w samochodzie – przed czym chroni i gdzie je kupić?”

FAQ – najczęściej zadawane pytania o porysowane szyby w samochodzie

Skąd biorą się rysy na szybach?
Czy jazda z porysowaną szybą jest karalna?
Czy naprawa porysowanej szyby się opłaca?
Kiedy jest konieczna wymiana szyby w samochodzie?
PODSUMOWANIE
  • Rysy na szybie powstają w wyniku odszraniania jej, używania zużytych wycieraczek, uderzeń kamyków wypadających spod kół innych kierowców i innych czynników.
  • Za jeżdżenie z pękniętą szybą można zapłacić mandat w wysokości 500 zł i stracić dowód rejestracyjny.
  • Można naprawić szybę tylko wtedy, gdy rysa ma średnicę mniejszą niż 22 mm i znajduje się dalej niż 10 cm od krawędzi szyby.
  • W przypadku większych zarysowań konieczna będzie wymiana szyby, która może kosztować nawet kilkaset do kilku tysięcy złotych. Wymiany szyb najlepiej dokonać w warsztacie, który się w tym specjalizuje.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC