Pożyczka na zakup samochodu
Bank nie jest jedynym miejscem, w którym możesz pożyczyć pieniądze na zakup samochodu. Wsparcie finansowe, gdy konieczna jest wymiana auta, możesz uzyskać także w parabankach i firmach pożyczkowych, które pożyczą Ci pieniądze na nieco innych zasadach. Jakie to zasady? Co powinieneś wiedzieć o pożyczce na zakup samochodu?
W tym artykule przeczytasz:
Pożyczka na zakup samochodu a kredyt samochodowy – różnice
Zarówno kredyt samochodowy, jak i pożyczka na zakup pojazdu umożliwiają otrzymanie środków na zakup auta, których Ci brakuje. Oczywiście środki te trzeba będzie prędzej czy później zwrócić instytucji, która udzieliła Ci takiego wsparcia. Jednak zarówno zaciągnięcie takiej pożyczki lub kredytu, jak i spłata zobowiązań następuje na nieco innych warunkach w każdym z tych podmiotów. Czym różni się kredyt samochodowy od pożyczki na zakup pojazdu?
Kredyt samochodowy
- Zaciągany na konkretny cel.
- Umożliwia otrzymanie większej kwoty.
- Konieczne jest przedstawienie dokumentów, np. zaświadczenia o zarobkach.
- Zostanie udzielony osobie, która ma zdolność kredytową.
- Wydłużona procedura.
- Dłuższy okres spłaty.
- Bank jest współwłaścicielem samochodu do momentu spłaty kredytu.
- Konieczność wykupienia ubezpieczenia AC, z którego odszkodowanie otrzymuje bank.
Pożyczka na zakup samochodu
- Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.
- Dotyczy zwykle niewielkich sum.
- Udzielana bez konieczności udokumentowania zarobków.
- Może zostać udzielona niemal każdej pełnoletniej osobie.
- Mniej formalności i otrzymanie pieniędzy nawet następnego dnia.
- Krótszy okres spłaty.
- Nie jest wymagane zabezpieczenie pożyczki.
- Nie ma obowiązku nabywania ubezpieczenia AC.
Kiedy warto zdecydować się na zaciągnięcie pożyczki?
W niektórych przypadkach zaciągnięcie pożyczki zamiast kredytu może okazać się bardziej opłacalne i praktyczne. Skorzystanie z takiej formy pomocy finansowej powinieneś przemyśleć, jeśli:
- nie masz regularnych dochodów, ale będziesz w stanie spłacić zadłużenie,
- trafiła Ci się okazja zakupu auta, a decyzję musisz podjąć szybko,
- masz odłożone pieniądze na zakup auta, ale brakuje Ci części sumy, którą zażyczył sobie zbywca,
- nie potrzebujesz dużej sumy,
- potrzebujesz pieniędzy nie tylko na zakup auta, ale także na jego naprawę lub zakupienie dodatkowego wyposażenia.
Brakuje Ci niewielkiej kwoty na zakup auta. Wolałbyś nie brać kredytu, ponieważ wiąże się z nim dłuższy okres oczekiwania na pieniądze, a także wydłużony czas spłaty rat. Myślisz też o zakupie kilku elementów wyposażenia samochodu, czego nie mógłbyś zrobić za pieniądze z kredytu przeznaczonego na zakup auta. W końcu decydujesz się na pożyczkę. Szybko udaje Ci się dopełnić formalności i otrzymujesz potrzebne pieniądze wcześniej, niż miałoby to miejsce po wzięciu kredytu.
Kto może ubiegać się o pożyczkę?
Jeśli kierujesz się po pomoc finansową do banku, musisz liczyć się z tym, że zanim ją otrzymasz, zostanie zweryfikowana Twoją zdolność kredytową. Bank zażąda również dostarczenia wymaganych dokumentów, w tym także zaświadczenia o dochodach. Zatem żeby otrzymać kredyt samochodowy, musisz być osobą pracującą i mieć dochody na takim poziomie, który według banku będzie umożliwiał terminową spłatę zadłużenia.
Nieco mniej rygorystyczne wymagania mają firmy pożyczkowe, z których usług może skorzystać niemal każdy. Pożyczkobiorca powinien być jednak pełnoletni (mieć możliwość potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą dowodu osobistego, a także powinien posiadać konto bankowe, na które zostanie przesłana pożyczana suma pieniędzy). Istotne jest też to, żeby nie zalegać ze spłatą innych zobowiązań. Przeszkodą w otrzymaniu pożyczki może okazać się też wpis do rejestru dłużników.
Jak zaciągnąć pożyczkę na zakup samochodu?
Jeśli chcesz wziąć pożyczkę na zakup auta, możesz to zrobić na kilka sposobów:
- udając się do oddziału firmy pożyczkowej,
- prosząc pożyczkodawcę o przesłanie dokumentów za pośrednictwem kuriera,
- wypełniając formularz na stronie internetowej wybranej przez Ciebie firmy pożyczkowej.
Podstawą otrzymania pożyczki jest podpisanie umowy pożyczkowej. To ten dokument będzie regulował zasady korzystania z pomocy finansowej oraz spłaty zadłużenia. W umowie będą musiały znaleźć się Twoje dane: imię i nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail.
Pożyczka na zakup samochodu – zalety i wady
Pożyczanie pieniędzy w parabankach i firmach pożyczkowych ma zarówno swoje dobre, jak i gorsze strony.
Zalety pożyczki na zakup samochodu:
- otrzymasz pożyczkę, nawet jeśli nie masz podpisanej umowy o pracę i stałego dochodu (firmy pożyczkowe nie weryfikują wysokości Twoich zarobków),
- minimum formalności,
- otrzymasz pieniądze nawet w ciągu 1 dnia po dopełnieniu formalności,
- pomocna w nagłych wypadkach (np. gdy musisz wnieść opłatę za auto w krótkim terminie),
- pieniądze możesz przeznaczyć zarówno na zakup samochodu, jak i na jego naprawę, gdy kupisz uszkodzony pojazd, a także na jego doposażenie.
Wady pożyczki na zakup samochodu:
- krótki okres spłaty (zwykle od miesiąca do kilkunastu miesięcy),
- możliwość otrzymania mniejszej kwoty niż w przypadku kredytu.
- Jeśli potrzebujesz pieniędzy na zakup samochodu, możesz wziąć kredyt lub zaciągnąć pożyczkę.
- Biorąc pożyczkę, możesz wykorzystać otrzymane pieniądze zarówno na zakup auta, jak i na jego naprawę lub doposażenie, podczas gdy kredyt samochodowy musi być spożytkowany na określony wcześniej cel, np. na zakup pojazdu.
- Pożyczkę możesz zaciągnąć m.in. wtedy, gdy potrzebujesz pieniędzy na już, masz inne zobowiązania do spłacenia lub zależy Ci na czasie.
- Otrzymasz pożyczkę, jeśli jesteś pełnoletni, nie zalegasz ze spłatą innych długów, a Twoje nazwisko nie widnieje w rejestrze dłużników.
- Pożyczkę na zakup samochodu możesz zaciągnąć online, udając się do oddziału, prosząc o przesłanie dokumentów kurierem.
- Żeby otrzymać pożyczkę, musisz podpisać umowę pożyczkową.
- W umowie muszą znaleźć się Twoje dane osobowe i kontaktowe.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o pożyczkę na zakup samochodu
Pożyczkę można szybciej uzyskać, ponieważ w tym celu wystarczy dopełnić minimum formalności. Zwykle nie trzeba udowadniać swoich zarobków, a do otrzymania pieniędzy w krótkim czasie wystarczy okazanie dokumentu tożsamości. Pożyczkę można przeznaczyć na wybrany przez siebie cel, a kredyt otrzymuje się tylko na zakup samochodu.
Trzeba być osobą pełnoletnią, żeby otrzymać pożyczkę. Należy też mieć konto bankowe, na które wpłyną środki. Przeszkodą w uzyskaniu pożyczki może być wpis do rejestru dłużników albo posiadanie innych zobowiązań finansowych.
Pożyczka na zakup samochodu przyda się osobom, które chciałyby szybko spłacić zadłużenie, nie potrzebują dużej kwoty, ale wolałyby otrzymać ją jak najszybciej. Wybór pożyczki jest dobrym pomysłem również wtedy, gdy za pożyczone pieniądze nabywca auta chce kupić także inne rzeczy, na przykład wyposażenie potrzebne w samochodzie.
Dołącz do dyskusji