Pożyczka online w banku – jak i gdzie złożyć wniosek?

Dzięki pożyczce gotówkowej uzyskasz od 1000 zł do 200 000 zł na dowolny cel – podreperowanie motocykla, wyremontowanie mieszkania czy zagraniczny wyjazd. Możesz złożyć wniosek pożyczkę online w 15 minut bez wychodzenia z domu. Jeśli złożysz wniosek w banku, w którym masz rachunek z regularnymi wpływami wynagrodzenia, szybka pożyczka może zostać zaksięgowana na Twoim koncie nawet tego samego dnia. Sprawdź aktualny ranking pożyczek online i dowiedz się, gdzie możesz wziąć pożyczkę bez prowizji.

pożyczki online

Gdzie wziąć pożyczkę online na raty?

Pożyczki ratalne online są dostępne w m.in. Santander Banku, Citi Handlowym, Alior Banku, Banku Millennium, ING, PKO BP, BNP Paribas. Aby szybko i wygodnie porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, sprawdź ranking pożyczek online, który powinien uwzględniać takie parametry jak:

 • liczbę rat, 
 • ratę miesięczną,
 • prowizję,
 • oprocentowanie,
 • RRSO,
 • składkę ubezpieczeniową,
 • całkowity koszt pożyczki.

Twój bank deklaruje niższą niż standardową prowizję za udzielenie pożyczki? Świetnie, ale sprawdź także oferty innych banków. Jeśli trafisz na okresową promocję, możesz skorzystać z prowizji 0%, co zredukuje całkowity koszt pożyczki nawet o kilkaset złotych. 

Niektóre banki obniżają prowizję także dla klientów decydujących się na ubezpieczenie na życie. Główną zaletą tego rozwiązania jest ochrona bliskich osób pożyczkobiorcy na wypadek jego śmierci. Jeżeli dojdzie do tragicznego wypadku, w którym zginie klient banku, ubezpieczyciel spłaci pozostałą część zobowiązania. Ponadto ubezpieczenie pożyczki może być zabezpieczeniem na wypadek niezdolności do pracy wskutek trwałego uszczerbku na zdrowiu lub jej utraty z innych przyczyn. W zależności od warunków umowy ubezpieczyciel może spłacić od kilku do kilkunastu rat pożyczki.

Aby porównanie ofert za pomocą rankingu pożyczek online było miarodajne, bierz pod uwagę pożyczki z jednakowymi parametrami – kwotą i okresem spłaty. W przeciwnym razie zestawienie nie będzie rzetelne i nie dowiesz się, która oferta prezentuje się najbardziej obiecująco.

Jak działa kalkulator pożyczek online?

Niektóre banki udostępniają klientom proste kalkulatory pożyczek gotówkowych, za pomocą których możesz obliczyć raty i całkowitą kwotę do spłaty. 

Dane wyświetlane przez kalkulator mają charakter wyłącznie informacyjny. Symulacja nie stanowi ani zobowiązującej oferty, ani zaproszenia do podpisania umowy uwzględniającej zaprezentowane warunki. To okrojone narzędzie nie analizuje sytuacji finansowej klienta, a pozwala jedynie na orientacyjne obliczenie kosztów pożyczki. 

Poniższe symulacje zostały wykonane za pomocą kalkulatorów pożyczek gotówkowych na stronach wybranych banków. Aktualizacja danych: 17.01.2024.

Pożyczka online Citi Handlowy

Minimalistyczny kalkulator szybkiej pożyczki online w Citi Handlowy umożliwia oszacowanie wysokości comiesięcznej raty. Wystarczy wprowadzić zaledwie dwie dane – kwotę pożyczki od 1000 zł do 150 000 zł i ustalić liczbę miesięcy – od 9 do 120. Tabela prezentuje, jak zmienia się wysokość raty w zależności od okresu kredytowania dla klienta, który chce pożyczyć 25 000 zł (maksymalnie 24 raty).

Liczba ratSzacowana wysokość raty
93025 zł
122297 zł
181576 zł
241211 zł

Pożyczka online ING

Kalkulator pożyczki gotówkowej ING pozwala na obliczenie kosztów zobowiązania w wysokości od 1000 zł do 160 000 zł, które może zostać rozłożone na minimum 3 miesiące i maksymalnie 120 miesięcy. Jeżeli kredytobiorca chciałby pożyczyć 25 000 zł na 48 miesięcy, mógłby spłacać po 658,26 zł miesięcznie. Ubezpieczenie pożyczki zmniejszyłoby oprocentowanie z 11,99% do 11,49%, aczkolwiek rata łącznie ze składką ubezpieczeniową wyniosłaby 722,14 zł.

Pożyczka online Pekao S.A.

Klienci Pekao S.A. pożyczają od 100 zł na spłatę innych pożyczek. W celu wzięcia pożyczki na dowolny cel należy skontaktować się z bankiem. Dzięki kalkulatorowi pożyczki gotówkowej możesz obliczyć przewidywaną miesięczną ratę z ubezpieczeniem lub bez. W przypadku 25 000 zł rozłożonych na 48 miesięcy symulowana rata wynosi 645,90 zł przy RRSO 12,46%.

Pożyczka online PKO BP

PKO BP deklaruje 0 zł prowizji dla osób, które nie korzystały wcześniej z pożyczki gotówkowej w tym banku. Wniosek składa się całkowicie online – przez serwis iPKO bądź aplikację IKO. Kalkulator umożliwia obliczenie kosztu szybkiej pożyczki online w wysokości od 1500 zł do 300 000 zł. Jeśli zaznaczysz opcję „Pierwsza pożyczka w PKO Banku Polskim”, możesz maksymalnie rozłożyć kwotę na 24 raty. Pozostali klienci PKO BP wybierają do 96 rat. Nie masz konta w PKO BP? Możesz pożyczyć do 6 700 zł online – bez spotkania w placówce. W przypadku pożyczki w wysokości 25 000 zł rozłożonych na 48 miesięcy miesięczna rata wyniosłaby 765 zł (RRSO 22,33%).

Pożyczka online Bank Millennium

Kalkulator pożyczki gotówkowej Banku Millennium służy do obliczenia kosztu pożyczki w ofercie standardowej – od 5000 zł do 40 000 zł. Okres spłaty wynosi minimum 48 i maksymalnie 70 miesięcy. Szybka symulacja podaje, że klient pożyczający 25 000 zł na 48 miesięcy musiałby spłacać comiesięczną ratę w wysokości 650,94 zł. Niższa rata przysługiwałaby osobie otrzymującej wynagrodzenie na rachunek w Millennium. 

Jak złożyć wniosek o pożyczkę?

jak złożyć wniosek o pożyczkę
 • Internetowo. Indywidualna oferta pożyczki online może być dostępna na Twoim koncie. Po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej poszukaj zakładki z ofertami pożyczek i kredytów. Składanie wniosku o szybką pożyczkę online w banku, w którym masz aktywny rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, ma szczególną zaletę – pozwala uniknąć składania dokumentów dochodowych. Bank może błyskawicznie zweryfikować regularne wpływy wynagrodzenia na konto. Oczywiście wniosek o pożyczkę przez internet jest dostępny także dla osób, które nie są klientami danego banku. To powoduje, że są zobligowane do złożenia dokumentów dochodowych, co może wydłużyć wnioskowanie o pożyczkę. 
 • Telefonicznie. Dzwonienie na infolinię kojarzy Ci się z niecierpliwym słuchaniem melodii i komunikatu „proszę czekać, wszyscy konsultanci są zajęci”? Chcesz uniknąć ponoszenia kosztów rozmowy? Sprawdź, czy bank udostępnia formularz kontaktowy dla klientów. Wypełnij pola, wyślij formularz i poczekaj, aż oddzwoni do Ciebie pracownik banku. Rozmawiając z doradcą, otrzymasz wstępną decyzję kredytową. Aby doszło do zawarcia umowy pożyczki, musisz dostarczyć wymagane dokumenty i podpisać umowę, np. w trybie kuriera lub trybie przelewu. Tryb kuriera oznacza, że umowę do podpisania dostarczy Ci kurier, upoważniony do weryfikacji Twojej tożsamości. Tryb przelewu oznacza, że musisz potwierdzić tożsamość przelewem i złożyć oświadczenie woli w formie elektronicznej.
 • W placówce banku. Z jednej strony – to czasochłonne rozwiązanie, z drugiej strony – wskazane, jeżeli zależy Ci na bezpośrednim spotkaniu z wyczerpującą analizą kilku wariantów kredytów gotówkowych. Aby nie tracić czasu na czekanie w kolejce, umów się z doradcą, dzwoniąc wcześniej na infolinię. Niektóre banki ułatwiają rezerwację spotkań, np. Alior Bank rekomenduje planowanie wizyt za pośrednictwem serwisu Booksy. Z tej opcji mogą skorzystać mieszkańcy Krakowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Jeżeli masz przy sobie niezbędne dokumenty i wyróżniasz się doskonałą zdolnością kredytową, możesz uzyskać pożyczkę w trakcie jednej wizyty w banku.

Bank przelewa pożyczkę przez internet na konto klienta. Jeśli wybrana placówka bankowa prowadzi obsługę kasową, możesz otrzymać gotówkę na miejscu.

Kto może uzyskać szybką pożyczkę online?

Aby złożyć wniosek o pożyczkę online w banku, musisz spełnić pewne warunki. Możesz się spodziewać, że bank będzie wymagał:

 • pełnoletności, aczkolwiek niektóre pożyczki gotówkowe są udzielane osobom, które ukończyły 21. rok życia,
 • stałego dochodu, który możesz udokumentować,
 • indywidualnego rachunku bankowego, który jest niezbędny nie tylko do przelania pożyczki, ale także do identyfikacji tożsamości, jeśli masz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w innym banku,
 • pełnej zdolności do czynności prawnych,
 • numeru PESEL,
 • dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego, karty pobytu, paszportu,
 • dokumentacji dochodowej, jeżeli składasz wniosek w banku, w którym nie masz aktywnego rachunku z regularnymi wpływami,
 • dobrej historii kredytowej, czyli historii regularnie spłacanych zobowiązań finansowych,
 • dobrej zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty pożyczki gotówkowej z prowizją i odsetkami według harmonogramu dołączonego do umowy,
 • braku zadłużeń w rejestrach dłużników.

Jaki trzeba mieć dochód, aby dostać pożyczkę online?

Banki nie podają zazwyczaj minimalnej kwoty dochodu. Oczekują jednak dokumentów, którego go potwierdzają, by ocenić, czy dana osoba będzie spłacać zobowiązania. Kluczowa jest nie tylko wysokość dochodu, ale także jego źródło. Im bardziej stabilne, tym lepiej jest oceniane przez bank

Klient utrzymujący się z wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony może mieć większą szansę na uzyskanie pożyczki gotówkowej w porównaniu z osobą, która niedawno rozpoczęła karierę zawodową i podpisuje umowy o dzieło bądź umowy-zlecenie.

Szybka pożyczka online a zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu

Wzór zaświadczenia jest zwykle dostępny na stronie internetowej banku. Dokument jest konieczny w przypadku osób deklarujących dochody z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenie, umowy o dzieło czy kontraktu menedżerskiego. Inne dopuszczalne dokumenty to wyciąg z przelewami wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące lub PIT za ostatni rok.

Dzięki zaświadczeniu bank udzielający pożyczki online może się dowiedzieć:

 • czy umowa jest zawarta na czas określony lub nieokreślony,
 • czy klient jest zatrudniony na podstawie umowy na zastępstwo, 
 • ile wynoszą średnie miesięczne dochody netto za trzy ostatnie miesiące,
 • jakie stanowisko zajmuje klient,
 • czy dochody są obciążone z tytułu wyroku sądowych, pożyczek socjalnych, pożyczek mieszkaniowych bądź innych potrąceń,
 • czy klient znajduje się w okresie wypowiedzenia,
 • czy pracodawca znajduje się w stanie likwidacji, upadłości bądź postępowania naprawczego.

Zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu osoby wnioskującej o pożyczkę online musi być wypełnione przez osobę upoważnioną i podbite firmową pieczątką. Bank może zweryfikować zadeklarowane dane, kontaktując się z pracodawcą, co eliminuje ryzyko zafałszowania informacji. Zaświadczenie jest ważne przez 30 dni od daty wystawienia – po upływie tego okresu należy zdobyć nowy dokument, nawet jeśli dane nie uległy zmianie. 

Szybka pożyczka online na emeryturze

Emeryt składający wniosek o szybką pożyczkę online musi przedstawić jeden z poniższych dokumentów:

 • decyzję o przyznaniu emerytury,
 • ostatnią decyzję o waloryzacji emerytury,
 • ostatni odcinek emerytury,
 • wyciąg z rachunku potwierdzający wpływ emerytury za ostatni miesiąc.

Analogiczne dokumenty są wymagane od rencisty. W przypadku osoby otrzymującej świadczenie przedemerytalne bank może wymagać decyzji Urzędu Pracy lub ZUS-u o przyznaniu świadczenia.

Szybka pożyczka online a działalność gospodarcza

Osoby samozatrudnione są zobligowane do przedstawienia książki przychodów i rozchodów lub rocznego zeznania podatkowego i zaświadczenia z urzędu skarbowego. Uzyskanie pożyczki online przez przedsiębiorcę jest trudniejsze ze względu na wymagany dłuższy staż. O ile osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę powinna wykazać się minimum trzymiesięcznym stażem w danej firmie, o tyle przedsiębiorca musi udowodnić minimum dwuletnią działalność. 

Jeżeli zamierzasz wnioskować o pożyczkę w banku i zmienić miejsce pracy lub formę zatrudnienia, najpierw złóż wniosek. Oczywiście pożyczkobiorca powinien powiadomić bank o zmianach zawodowych i uaktualnić dane w umowie. Jednak nie wpłynie to na pożyczkę, o ile będzie regularnie spłacana, a zdolność kredytowa pożyczkobiorcy nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu.

Czy można wziąć pożyczkę online na dowód?

Osoba składająca wniosek o pożyczkę online w banku powinna dysponować aktualnym dowodem osobistym bądź innym dokumentem tożsamości. Ponadto bank wymaga zaświadczeń potwierdzających otrzymywanie stałego dochodu. W przypadku osób samozatrudnionych mogą być potrzebne także zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu podatków i składek ZUS. 

Nieco inaczej jest traktowany klient korzystający z konta osobistego w banku, w którym ubiega się o pożyczkę. Bank może zweryfikować, czy dany rachunek jest regularnie zasilany deklarowanym wynagrodzeniem. W takiej sytuacji dokumenty dochodowe są zbędne. Pożyczkobiorca loguje się do bankowości elektronicznej, wypełnia wniosek i czeka na decyzję kredytową.

Czy to oznacza, że kredytobiorca otrzymuje pożyczkę online na dowód? O ile wnioskowanie jest maksymalnie uproszczone z perspektywy klienta, o tyle bank jest zobowiązany do zweryfikowania jego zdolności kredytowej, nawet jeśli pożyczkobiorca osiąga regularne dochody ze stabilnego źródła. Podsumowując – dowód osobisty może być jedynym dokumentem, którego potrzebujesz, aby złożyć wniosek o pożyczkę, ale nie otrzymasz jej wyłącznie dzięki numerowi PESEL.

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa?

Pożyczka gotówkowa jest przelewana na konto osobiste klienta, który może ją spłacać przez kilka miesięcy bądź lat. Karta kredytowa jest przypisana do oddzielnego rachunku i umożliwia korzystanie z limitu kredytowego przyznanego przez bank – umowa jest podpisywana najczęściej na 12 miesięcy. Nie musisz mieć założonego konta w tym samym banku, chociaż redukuje to formalności i przyspiesza wydanie decyzji kredytowej tak samo jak w przypadku pożyczki gotówkowej.

O ile każda rata pożyczki gotówkowej składa się z części kapitałowej i odsetkowej, o tyle klient banku używający karty kredytowej może uniknąć spłaty odsetek. Jak to możliwe? Wystarczy zwrócić wykorzystaną kwotę w okresie bezodsetkowym. Jeżeli nie zdążysz ze spłatą w wyznaczonym terminie, możesz spłacić tylko kwotę minimalną lub rozłożyć zadłużenie na raty. Niestety oprocentowanie na karcie bywa wyższe w porównaniu z pożyczką gotówkową. 

Ponadto klient musi zapłacić za użytkowanie karty kredytowej, jeśli nie zrealizuje określonej liczby transakcji lub nie wyda wymaganej kwoty w ciągu roku. Dodatkowo płatne są także przelewy z rachunku kredytowego i wypłaty z bankomatów – poza tym nie są objęte okresem bezodsetkowym.

Przeczytaj też: Karta kredytowa a debetowa – jakie są między nimi różnice?

Pożyczka gotówkowa a pożyczka konsolidacyjna

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób mających co najmniej dwie pożyczki gotówkowe. Konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, które charakteryzuje się dłuższym okresem kredytowania i co najważniejsze – niższą miesięczną ratą. Bank udzielający pożyczki konsolidacyjnej spłaca wszystkie Twoje zobowiązania. Nie otrzymujesz pieniędzy na konto, chyba że wniosek obejmował dodatkową gotówkę na dowolny cel. 

Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna może finansować dowolny cel niezwiązany z działalnością gospodarczą jak pożyczka gotówkowa, ale wymaga zabezpieczenia w formie nieruchomości, której wartość ogranicza maksymalną wysokość zobowiązania. Przykładowo Santander oferuje pożyczkę hipoteczną do 60% wartości zabezpieczenia do 20 lat kredytowania, ING – do 80% wartości nieruchomości i dłuższy okres kredytowania – do 25 lat. 

Za wadę pożyczki hipotecznej można uznać chociażby bardziej wymagający proces wnioskowania – klient musi dostarczyć dokumenty niezbędne do ustalenia hipoteki. Ponadto nieruchomość musi być objęta ubezpieczeniem od ognia i innych zdarzeń losowych. Zaletą tej formy finansowania jest niższy koszt w porównaniu z pożyczką gotówkową. 

Trzeba też podkreślić, że wysokość pożyczki hipotecznej może być znacznie ograniczona dla osób samozatrudnionych – niezależnie od wysokości zarobków i wartości nieruchomości. Chociażby Santander wskazuje, że kwota kredytu zależy od rodzaju i wysokości dochodów, wieku czy zobowiązań. Minimalna wartość kredytu to 20 000 zł, a maksymalna to 500 000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pożyczki online

Ile wynosi pożyczka gotówkowa?
Jak długo można spłacać pożyczkę online?
Ile się czeka na pożyczkę?
Czy można wziąć pożyczkę online bez BIK w banku?
Czy można wziąć pożyczkę online bez baz w banku?
Czy można wziąć pożyczkę online bez weryfikacji?
Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę gotówkową?
Czy można dostać pożyczkę bez konta bankowego?
Czy dostanę pożyczkę online bez prowizji?
Na czym polega pożyczka gotówkowa z poręczycielem?
Czy otrzymam pożyczkę, mając złą historię kredytową?

Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC