Prawidłowe używanie kierunkowskazów – pokaż innym, co zamierzasz!

Jaki czynnik ma bardzo duże znaczenie w ruchu drogowym? To przewidywalność, bez której na jezdni zapanuje chaos. Nie chodzi tylko o stanowcze podejmowanie decyzji podczas jazdy – czego niektórym kierowcom brakuje – ale także o skuteczne informowanie innych o swoich najbliższych zamiarach. Do tego służą kierunkowskazy? Niby odpowiedź jest banalna i oczywista, jednak wielu kierowców zapomina o nich lub celowo ignoruje innych uczestników ruchu. A to stwarza zagrożenie na drodze!

Kierunkowskaz na rondzie – jak ich używać?

Jako kierowca pewnie miałeś okazję korzystać z ronda. Choć trzeba uczciwie przyznać, że w niektórych miastach pojawiły się one dopiero w ostatnich kilkunastu latach. Choćby we Wrocławiu było ich zawsze niewiele – dalej jest. Natomiast szczecinianie mają z nimi do czynienia bardzo często. O co jednak chodzi z tymi rondami?

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę, jak poruszają się kierowcy po rondzie? Na ile typów byś ich podzielił? Na pewno są ci, którzy włączają kierunkowskaz przed wjazdem i zjazdem. Spotkać można również tych, co sygnalizują jedynie zjazd z ronda. Inni, wjeżdżając na rondo, włączają najpierw lewy kierunkowskaz, a przy zjeździe prawy. Na szczęście najmniej liczną grupą są ci kierowcy, którzy ignorują innych i nie używają w ogóle kierunkowskazów. 

Którzy z wyżej wymienionych typów kierowców używają prawidłowo kierunkowskazów na rondzie? Oczywiście są to ci, którzy sygnalizują zjazd ze skrzyżowania. Takie zachowanie ułatwia wjechanie na skrzyżowanie innym użytkownikom, co prowadzi do usprawnienia ruchu. Przyznasz pewnie, że lepiej płynnie wjechać na rondo, niż czekać, tylko dlatego, że komuś nie chce się włączyć kierunkowskazów. 

Również kierowcy, którzy włączają lewy kierunkowskaz przy wjeździe na skrzyżowania, nie popełniają błędu. Na przykład we Francji jest to bardzo często praktyka. Kierowcy z dalszych wjazdów widzą, do którego zjazdu będzie kierował się taki pojazd. Oczywiście przy zjeździe kierowcy ci zmieniają kierunkowskaz na prawy. 

UWAGA!

Prawy kierunkowskaz, który sygnalizuje opuszczenie skrzyżowania, należy włączyć między zjazdem docelowym a poprzednim, który został minięty.

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – wątpliwości?

Czy miałeś kiedyś wątpliwość, czy włączyć kierunkowskaz na skrzyżowaniu, którego droga z pierwszeństwem nie prowadziła prosto? Zdarza się tak, że skręca ona w lewo lub prawo – to skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym. Co wtedy powinieneś wtedy zrobić? Oczywiście włączyć kierunkowskaz!

Przepisy mówią jasno i wyraźnie, kiedy należy używać kierunkowskazu:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Nie ma więc znaczenia, że jedziesz po drodze z pierwszeństwem. Jeśli zmienia ona kierunek na skrzyżowaniu na lewy czy prawy, to kontynuując nią jazdę, musisz to zasygnalizować, ponieważ Ty również zmieniasz kierunek. W innym przypadku pozostali kierowcy, będą myśleć, że jedziesz prosto i mogą ruszyć, co doprowadzi do kolizji. 

UWAGA!

Na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym zachowaj szczególną ostrożność – możesz trafić na kierowcę, który nie spojrzy na znaki i uzna automatycznie, że główna droga prowadzi na wprost!

Wyprzedzanie – kiedy włączyć i wyłączyć kierunkowskaz?

Wyprzedzanie jest uważane za jeden z trudniejszych manewrów na drodze. Dlatego w to właśnie podczas jego wykonywania należy zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać o zasadach używania kierunkowskazów. 

Jeśli zdecydujesz się na wyprzedzanie, to najpierw powinieneś włączyć kierunkowskaz lewy i dopiero potem rozpocząć manewr. Co bardzo ważne, nie należy go wyłączać, aż do momentu wyprzedzenia innego pojazdu. Dzięki temu inni kierowcy będą wiedzieć, zwłaszcza Ci z naprzeciwka, co robisz. Migający kierunkowskaz wskaże im, że ktoś jest na ich pasie ruchu i wyprzedza inny pojazd. 

Po wyprzedzeniu innego pojazdu należy wrócić na właściwy pas ruchu. Włącza się wtedy prawy kierunkowskaza i po powrocie wyłącza go. Wydaje się proste, ale część kierowców ignoruje powyższe zasady i wyprzedza bez włączonego kierunkowskazu.

Zmiany pasa ruchu – o czym trzeba pamiętać?

W tym przypadku nie ma większych komplikacji. W ustawie Prawo o ruchu drogowym wyraźnie jest napisane, że każda zmiana pasa ruchu wymaga zasygnalizowania. Zaraz po wjechaniu na inny pas należy wyłączyć kierunkowskaz. Proste?

Niestety wielu kierowców zapomina o tym obowiązku w szczególności na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Mimo że inne pojazdy mogą być dość daleko, to powinno się mieć wyrobiony nawyk sygnalizowania zmiany pasa ruchu za każdym razem. Po co o tym za każdym razem myśleć?

Włączanie się do ruchu i skręcanie – czy tu są jakieś wątpliwości?

Za każdym razem, kiedy kierowca wjeżdża z drogi podporządkowanej, powinien to zasygnalizować innym uczestnikom ruchu. To prosta zasada, która nie powinna sprawiać problemów użytkownikom dróg. 

Jednak obserwując ruch drogowy, można zauważyć wątpliwości w jednej sytuacji – wjeżdżanie ze zjazdu z wiaduktu lub łącznika, przy których znajduje się znak STOP i nie ma pasa rozbiegowego. Co w takiej sytuacji rodzi problem?

Zazwyczaj taka droga biegnie wzdłuż tej głównej albo pod niewielkim kątem. Instynktownie część kierowców włącza prawy kierunkowskaz, ponieważ w tę stronę zamierza skręcić. Jednak migacz nie jest widoczny dla kierowców, którzy poruszają się drogą z pierwszeństwem – nadjeżdżają z lewej strony.

W takim przypadku kierowca wjeżdżający na drogę z pierwszeństwem powinien włączyć lewy kierunkowskaz. Po pierwsze będzie on widoczny dla tych znajdujących się już na drodze głównej. Po drugie taka sygnalizacja nikogo nie zmyli, ponieważ nie oznacza ona skręcenia w lewo – jest to niemożliwe.   

Włączając się do ruchu, należy sygnalizować kierunkowskazem. W tym przypadku nie ma żadnej filozofii. Kiedy kierowca wyjeżdża z parkingu, posesji czy miejsca postojowego, to musi pokazać swój zamiar innym. Podobnie jest w przypadku zjazdu – to informacja nie tylko dla innych kierowców, ale także dla pieszych i rowerzystów.

Czy trzeba włączać kierunkowskaz, będąc na pasie ruchu służącym tylko do skrętu? Oczywiście, że tak – to zmiana kierunku ruchu, o której mówią przepisy. Wielu kierowców ignoruje ten nakaz i jak widzi białe strzałki na niebieskim tle (od C-1 do C-4), to nie włącza kierunkowskazu. To błąd! 

Używanie kierunkowskazów – jakie są najczęstsze błędy?

Kierowcy popełniają często dwa błędy związane z używaniem kierunkowskazu – albo włączają go za szybko, albo za późno. Takie zachowanie nie tylko irytuje innych kierowców, ale także stwarza zagrożenie na drodze. 

Włączenie przez kierowcę kierunkowskazu przy zjeździe z drogi w ostatniej chwili, zmusza znajdujące się za nim pojazdy do gwałtownego hamowania. Również za szybkie włącznie migacza, może sugerować innym uczestnikom ruchu, chęć skręcania w innym kierunku, niż jest w rzeczywistości.

PODSUMOWANIE
  • Na rondzie należy włączać kierunkowskaz przed zjazdem.
  • Poruszając się drogą z pierwszeństwem na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym należy włączać kierunkowskaz.
  • Zmieniając pas, należy włączyć kierunkowskaz, a po zmianie wyłączyć go.
  • Wykonując manewr wyprzedzania, należy mieć włączony kierunkowskaz.
  • Każda zmiana pasa wymaga użycia kierunkowskazów.
  • Włączając się do ruchu lub zjeżdżając z drogi sygnalizuje się kierunkowskazem.
  • Najczęstszymi błędami popełnianymi przez kierowców jest zbyt szybkie lub zbyt późne użycie kierunkowskazu.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!