Prawo o ruchu drogowym 2021 – jakie oszczędności i ułatwienia czekają kierowców?

Przypuszczalnie większość kierowców nie wie nic o ustawie uchwalonej 14 sierpnia 2020 roku, która wprowadza zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym i kilku innych aktach prawnych. Czego ona dotyczyła? Nowe rozwiązania ułatwią, pozwolą na oszczędności oraz poszerzą możliwości związane z rejestracją samochodu. Zniosą także obowiązek posiadania prawa jazdy przy sobie. Kiedy przepisy te wejdą w życie? Co dokładnie oznaczają dla właścicieli aut i kierowców? Przekonajmy się!

zmiany w prawie o ruchu drogowym 2021

Ułatwienia dla kierowców – wirtualne prawo jazdy

Od 1 października 2018 roku kierowcy mogą prowadzić samochód bez dowodu rejestracyjnego. Nie muszą wozić ze sobą także potwierdzenia ubezpieczenia OC – co nie oznacza zniesienia obowiązku jego wykupienia!

Do dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC dołączyło 5 grudnia 2020 roku prawo jazdy. Tak, wreszcie po tylu latach kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą tego dokumentu. Pamiętaj jednak, że prawo to dotyczy wyłącznie terytorium Polski.

W przypadku kontroli drogowej policjant lub funkcjonariusz innej służby będzie mógł sprawdzić ważność dokumentów w centralnej ewidencji kierowców. Oczywiście to samo może zrobić z polisą OC, a także z informacją o przeglądzie technicznym pojazdu.

Każdy kierowca może również na własną rękę sprawdzić aktualność polisy OC na wybrany samochód. Pozostaje jeszcze jedna kwestia, która może nurtować w kwestii prawa jazdy online – co w przypadku zatrzymania tego dokumentu?

Wyobraźmy sobie, że nierozważny kierowca (bardzo delikatnie mówiąc), będzie prowadził samochód pod wpływem alkoholu lub przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h. Jeśli zatrzyma go policja, to oczywiście nie pojadą po prawo jazdy do miejsca, gdzie dokument się znajduje, tylko zatrzymane zostanie ono wirtualnie. W bazie zostanie to odpowiednio zaznaczone.  

Nowe rozwiązania dla właścicieli – czasowe wycofanie, kwestia tablic rejestracyjnych oraz inne ułatwienia

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym wprowadzają także wiele rozwiązań korzystnych dla właścicieli aut, które mają ułatwić załatwianie formalności oraz znoszą uciążliwe obowiązki. Przyjrzyjmy się im po kolei!

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym – koniec z wymianą

Jedną z bardziej irytujących sytuacji, która często spotyka wieloletnich właścicieli samochodów, jest brak miejsca na nową pieczątkę od diagnosty na stacji kontroli pojazdów. Co trzeba było wtedy zrobić? Wziąć zaświadczenie o badaniu pojazdu i wyrobić nowy dowód rejestracyjny – co zabiera czas i kosztuje!

Na szczęście 4 grudnia 2020 roku to się skończyło! Od tego dnia nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy zabraknie miejsca na pieczątkę! 

Przykład

Rafał udał się na badanie techniczne samochodu. Z powodu braku miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, diagnosta wprowadził informację o przejściu przeglądu do bazy CEPiK oraz wydał pisemne zaświadczenie z datą następnego badania. Czy Rafał powinien je zatrzymać? Tak! Ten dokument może się przydać podczas kontroli policyjnej podczas wyjazdu za granicę, trzeba go także przekazać nowemu nabywcy w razie sprzedaży auta.

Czasowe zamieszkanie – starosta zarejestruje pojazd

W dzisiejszym świecie dużo osób przemieszcza się i wyjeżdża na kontrakty do innych miejscowości. W takim czasowym miejscu zamieszkania będzie można zarejestrować czasowo pojazd – wystarczy, że właściciel auta złoży wniosek.

W nowych przepisach również określono, że starosta będzie mógł zarejestrować pojazd w normalnym lub czasowym trybie. Rozwiązanie to będzie także korzystne dla osób, które kupią pojazd w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i będą potrzebowały przejechać nim z miejsca zakupu do domu. Przepisy te weszły w życie 4 grudnia 2020 roku

Salon sprzedaży pojazdów – dealer zajmie się rejestracją

W artykule 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym pojawiła się definicja salonu sprzedaży pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów. Oczywiście nie ma sensu jej tu przywoływać. Znaczenie ma kontekst, w jakim będzie wykorzystywana.

Od 4 czerwca 2021 roku w salonie sprzedaży będzie można załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją pojazdu samochodowego, przyczepy i motoroweru. Nowy właściciel nie będzie musiał biegać po urzędach – zaoszczędzi czas i pieniądze na płatne parkingi w centrach dużych miast!

Stacja kontroli pojazdów – elektroniczny zwrot dowodu rejestracyjnego

Do niedawna w razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego jego właściciel musiał zgłosić się do odpowiedniego urzędu albo do dowolnej jednostki organu, która zatrzymała dokument. Aby zaoszczędzić czas kierowców, ustawodawca rozszerzył podmioty, które mogą elektronicznie zwrócić dowód rejestracyjny o stacje kontroli pojazdów.

Rozwiązanie to weszło już w życie! Obowiązuje od 4 października 2020 roku. 

Dowód własności pojazdu – zniesienie obowiązku podczas rejestracji

Nowe przepisy wprowadzają także ułatwienie dla rejestrujących pojazd. Jeśli od ostatniej rejestracji na terytorium Polski nie nastąpiła zmiana jego właściciela, to nie ma już obowiązku przedstawienia dowodu własności pojazdu podczas wyrabiania dowodu rejestracyjnego.

Niby to drobna rzecz, ale zawsze zmniejsza liczbę dokumentów, o których trzeba pamiętać. W nowym rozwiązaniu do wniosku rejestracyjnego wystarczy dowód rejestracyjny oraz aktualne badania techniczne. Nie jest potrzebna więc umowa kupna-sprzedaży, jeśli nie zmienił się właściciel. Zmiany zaczęły obowiązywać od 4 grudnia 2020 roku.

Tablice rejestracyjne – umieszczanie i utrzymanie w czystości

W artykule 60.1. ustawy Prawo o ruchu drogowym znalazły się 3 nowe zapisy, które obowiązują od 4 grudnia 2020 roku. Pierwszy z nich zabrania montowania tablicy lub tablic rejestracyjnych w innych miejscach niż te, które są do tego przeznaczone. 

Również zabronione jest umieszczanie zmniejszonych tablic rejestracyjnych jednorzędowych na pojeździe, który nie ma zmniejszonego miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego na montaż takich tablic. 

Co ważne, każdy kierowca ma obowiązek dbania o czystość i należyty stan tablic rejestracyjnych oraz innych oznaczeń pojazdu! 

Inne zmiany – późniejszy termin wejścia w życie

W ustawie pojawiły się także ciekawe rozwiązania dla kierowców i właścicieli samochodów, które nie mają jeszcze terminu wejścia w życie lub jest on przesunięty na 2022 rok. Warto jednak je poznać, bo niektóre z nich są przydatne i ułatwiają życie. 

Czasowa wycofanie samochodu osobowego z ruchu – zmniejszenie kosztów ubezpieczenia

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami można czasowo wycofać z ruchu pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 t, ciągniki samochodowe, autobusy i pojazdu specjalne. Zmiany w ustawie pozwolą na takie rozwiązanie również dla samochodów osobowych. Niestety jest kilka “ale”…

Po pierwsze, a zarazem najważniejsze, nowe przepisy nie mają jeszcze podanego terminu wejścia w życie (stan na 18 stycznia 2021). Ma o nich poinformować właściwy minister we właściwym czasie. Związane jest to z wprowadzeniem rozwiązań technicznych, które umożliwią czasowe wycofanie samochodu osobowego z ruchu.

Po drugie pojazdy powyżej 3,5 t i inne wyżej wymienione można wycofać na okres od 2 do 24 miesięcy ze względu na to, że nie są one używane. Natomiast samochody osobowe będzie można wycofać czasowo z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, jednak nie szybciej niż 3 lata od dnia, w którym minął termin ostatniego wycofania. Dodatkowo w ustawie wymienione są powody, dla których będzie można to zrobić:

  • naprawa pojazdu wynikająca z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji,
  • w przypadku powstania istotnej szkody. 

Wypełniając wniosek o czasowe wycofanie pojazdu, niezbędne będzie złożenie oświadczenia o konieczności naprawy. Nie jest to tylko taka sobie formułka – za fałszywe oświadczenie grozi odpowiedzialność karna! Musi znaleźć się w nim także klauzula:

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Zawarcie klauzuli o takiej treści traktowane jest jako pouczenie odpowiedniego organu. Żaden właściciel pojazdu nie będzie mógł więc w razie kontroli i wątpliwości, wypierać się, że nie wiedział o ewentualnych sankcjach.

Aby wycofany czasowo samochód został ponownie dopuszczony do ruchu, jego właściciel musi przeprowadzić dodatkowe badania techniczne pojazdu. Pozytywny wynik badania powinien znaleźć się w centralnej ewidencji pojazdów. Ewentualnie kierowca otrzyma zaświadczenie o dokonaniu sprawdzenia samochodu.

Dzięki wprowadzeniu czasowego wycofania samochodu osobowego właściciel będzie mógł zmniejszyć koszt ubezpieczenia pojazdu. W końcu auto w tym czasie będzie wyrejestrowane, a w myśl przepisów będzie w warsztacie albo w garażu czekać na remont i nikt nie będzie mógł nim się poruszać. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie musiał obniżyć cenę ubezpieczenia o minimum 95% za czas wyrejestrowania.

Przeczytaj też: Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie

Zachowanie tablic rejestracyjnych – nabycie samochodu

Obecnie po kupnie samochodu nowy właściciel podczas przerejestrowywania otrzymuje nowe tablice rejestracyjne. W przyszłości składając wniosek, uniknie takiej konieczności.

Jest to o tyle ważne, że dzięki temu rozwiązaniu unikniemy kosztów wydania nowych tablic rejestracyjnych – w sumie zaoszczędzimy 99,50 zł! 

Karta pojazdu i nalepki kontrolne – brak obowiązku

Centralna ewidencja pojazdów pozwoli na rezygnację z obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz wtórnika. Rozwiązanie to wejdzie w życie 4 września 2022 roku. Będziemy musieli więc trochę na nie poczekać. 

Brak potrzeby wyrabiania karty pojazdu i posiadania nalepek pozwoli zaoszczędzić 94,50 zł kierowcy, który na przykład sprowadził samochód z zagranicy. To kolejne rozwiązanie, które zmniejsza ilość papierów i dokumentów!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zmiany w prawie o ruchu drogowym w 2021 roku

Czy zawsze muszę mieć przy sobie prawo jazdy?
Czy trzeba wymienić dowód rejestracyjny, gdy zabraknie w nim miejsca na pieczątki z przeglądów?
Czy możliwe jest zarejestrowanie samochodu w miejscu czasowego zamieszkania?
Na czym polega elektroniczny zwrot dowodu rejestracyjnego?
PODSUMOWANIE
  • Od 5 grudnia 2020 roku nie musisz jeździć z polskim prawem jazdy po terytorium Polski.
  • Od 5 grudnia 2020 roku nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na pieczątki ze stacji kontroli pojazdów.
  • Można czasowo zarejestrować pojazd w miejscu pobytu. Zrobi to także starosta.
  • W salonie pojazdów będzie można zarejestrować pojazd (od 4 czerwca 2021 r.).
  • Stacje kontroli pojazdów mogą zwracać elektronicznie dowód rejestracyjny.
  • Jeśli właściciel się nie zmieni, to podczas rejestracji nie trzeba przedkładać umowy kupna-sprzedaży.
  • Każdy kierowca musi dbać o czystość i stan tablic rejestracyjnych i innych oznaczeń samochodu.
  • W przyszłości (termin nieznany) pod pewnymi warunkami będzie można czasowo wyrejestrować samochód osobowy.
  • Kupując samochód, będziesz mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne (od 4 czerwca 2021 roku).
  • Zniknie obowiązek wyrabiania karty pojazdu i nalepki kontrolnej (od czerwca 2022 roku).
Źródła:
  • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
  • https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ulatwienia-i-oszczednosci-dla-kierowcow-i-wlascicieli-pojazdow2
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

19 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Co w wypadku gdy przeprowadziłem się do innego miasta/województwa, czy muszę przerestrować samochód żeby mieć miejscowe tablice czy mogę pozostać na starych numerach. Bez zgłaszania etc..
W wewnętrznej części dowodu rejestracyjnego znajduje się następujące pouczenie: "Właściciel pojazdu jest zobowiązany zgłosić w ciągu 30 dni organowi, który wydał dowód rejestracyjny, wszelkie zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu". Z kolei na innej stronie dowodu rejestracyjnego w punkcie C.1.3 wpisany jest adres posiadacza dowody rejestracyjnego, a w punkcie C.2.3 adres właściciela. Więc niestety tak, ma Pan taki obowiązek. Ponieważ zmiana miasta/województwa to zmiana organu wydającego prawo jazdy, to tablice rejestracyjne także będzie musiał Pan też zmienić. Planowane są zmiany, które pozwolą na zachowanie tablic rejestracyjnych, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy wejdą one w życie. W tym kontekście warto przyjrzeć się rejestracją aut na parkingu w dużym mieście. Czy wszystkie mają blachy z danego miasta? Zapewne to nie tylko turyści. Do rozważenia:)
avatar autora komentarza
Nie prawda. Zmiana o której mowa dotyczy właściciela a niego adresu zameldowania. Nie ma obowiązku zmiany tablic w przypadku przemeldowania się.
Pole C.1.3 i C.2.3 w dowodzie rejestracyjnym to odpowiednio adres posiadacza dowodu rejestracyjnego i adres właściciela pojazdu. Zgodnie z pouczeniem z wnętrza dokumentu właściciel pojazdu jest zobowiązany w ciągu 30 dni zgłosić wszelkie zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
avatar autora komentarza
Będziemy zmieniać miejsce zamieszkania i przemeldowywać się do innego miasta w tym samym województwie pod koniec tego roku. Muszę zmieniać tablice rejestracyjne?
Tak, ponieważ każda zmiana stanu faktycznego, wymaga zmiany w dowodzie rejestracyjnym (adres, nazwisko, rodzaj pojazdu).
avatar autora komentarza
A co z możliwością zostawienia tablic indywidualnych na kolejne auto?
Tablice indywidualne przypisane są do pojazdu, a nie do właściciela. Jeśli sprzedaje Pan pojazd z takimi tablicami, to niestety nie może ich Pan zachować. Natomiast w przypadku kupna pojazdu z tablicami indywidualnymi, postępuję się tak samo jak z tymi zwykłymi.
avatar autora komentarza
Czy jeśli zgłosiłem w formie elektronicznej na stronie gov.pl zakup pojazdu muszę go przerejestować na siebie w ciągu 30 dni, czy mogę przeczekać aż wejdzie możliwość zachowania obecnych tablic rejestracyjnych i wtedy wystąpić o przerejestrowanie?
Przepisy mówią, że nowy właściciel ma obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu, a nie jego przerejestrowania. Natomiast zarejestrować trzeba w ciągu 30 dni pojazd sprowadzony z innego kraju UE. Pan powiadomił o zakupie pojazdu, więc może Pan poczekać na wejście w życie przepisów pozwalających zachować tablicę. Wcześniej takie sprawy trzeba było załatwiać na miejscu w wydziale komunikacji i zdarzało się, że urzędnik odmawiał przyjęcia zawiadomienia o nabyciu, jeśli nie składało się jednocześnie wniosku o przerejestrowanie.
avatar autora komentarza
Jeszcze odnośnie mojego zapytania. Miałam na myśli przerejestrowanie samochodu. Ja napisałam zarejestrowanie Upsss....
avatar autora komentarza
Artykuł bardzo przejrzysty, zrozumialy i pomocny. No i podsumowanie wszystkiego w jednym miejscu bardzo dobrym pomysłem. Mam tylko pytanie do autora. (może uzyskam odpowiedz) Zgłosiłam w terminie kupno samochodu (na stronie gov.pl). Samochód kupiony z innego miasta. Jaki mam termin na zarejestrowanie go? Czy mogę zrobić to np. w sierpniu lub później? Trochę zaoszczędzić można na braku konieczności wymiany tablic rejestracyjnych (przepis ma wejść w życie w czerwcu 2021) Będę wdzięczna za odpowiedź.
Niestety musi Pani zarejestrować samochód w ciągu 30 dni. Wprawdzie do czas ten w związku z COVID-19 został przedłużony do 180 dni w zeszłym roku, ale przepis obowiązywał do końca 2020 roku. Na dzień 28.01.2021 trzeba to zrobić w ciągu 30 dni, chyba że nabyła Pani auto jeszcze w zeszłym roku, czyli przed 31.12.2020. Jeszcze nie wiadomo, kiedy przepis o możliwości zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych (Ustawa Prawo o ruchu drogowym art. 73. ust 1a.) wejdzie w życie. Zależy to od tempa wdrażania rozwiązań technicznych, które umożliwią wprowadzenie takiego rozwiązania. Podsumowując, musi Pani zarejestrować pojazd w ciągu 30 dni i otrzyma Pani nowe numery rejestracyjne.
avatar autora komentarza
A co w przypadku przerejestrowania pojazdu, który nie jest na chodzie a nie ma możliwości naprawy w ciągu 30 dni?
Niestety nie uda się Panu przerejestrować takiego pojazdu. W przyszłości, oby niedalekiej, ma zostać wprowadzone czasowe wycofanie samochodu z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Data wejścia tych przepisów nie jest jednak znana.
Niestety wprowadziłem Panią nieświadomie w błąd. Obowiązek rejestracji w ciągu 30 dni, a do końca 2021 roku 180 dni dotyczy tylko samochodów sprowadzanych z innych krajów UE. Natomiast w ciągu 30 dni należy zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu. Do wyroku WSA ze Szczecina z dnia 07.05.2020 roku część Wydziałów Komunikacji uznawała, że zgłoszenie wiąże się z przerejestrowaniem i wymagała wypełnienia również tego wniosku. Jednak obecnie należy w ciągu 30 dni zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu i nie trzeba go od razu przerejestrowywać. Przepraszam za mój błąd.
avatar autora komentarza
Jakąś podstawę Pan ma odnośnie daty 4 czerwca 2021 r. odnośnie brak wymiany tablic rejestracyjnych? Z tego co czytałem, to ta opcja wchodzi w życie 5 miesięcy po ogłoszeniu Ministra Cyfryzacji o stworzeniu infrastruktury do zachowywania tablic rejestracyjnych.
Oczywiście ma Pan rację. W artykule pojawił się błąd. W ustawie Prawo o ruchu drogowym pojawił się ust. 1a w art 73, który pozwoli na złożenie wniosku o zachowanie dotychczasowego numeru tablic rejestracyjnych (jeśli pojazd był już zarejestrowany w Polsce), ale wejdzie on w życie z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych, które pozwolą na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
avatar autora komentarza
Czy to prawda że nie ma potrzeby rejestrować przyczepy rolniczej jednoosiowej? Tak ma w ofercie producent na olx

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC