6 problemów, które mogą przydarzyć się w podróży. Jak sobie z nimi radzić?

Choroba, utrata dokumentów, pieniędzy, bagażu czy bariera językowa. Życie pisze swoje scenariusze. Nie zawsze w stu procentach pozytywne i łatwe. Nawet podczas wypoczynku za granicą mogą przytrafić Ci się kłopoty, które uprzykrzą Ci urlop. Ale jeśli odpowiednio przygotujesz się na nieprzewidziane sytuacje, otrzymasz wsparcie. Czyje? Chociażby ubezpieczyciela.

problemy na wakacjach

Gdy zatrujesz się miejscową kuchnią…

Jedni podchodzą do kwestii jedzenia czysto praktycznie i traktują posiłki jako sposób na zaspokojenie głodu, zyskanie sił i składników odżywczych. Dla innych kuchnia to synonim jednej z atrakcji, z których korzystają podczas pobytu za granicą. Poznawanie miejscowych przysmaków to sposób na spędzenie czasu, delektowanie się specjałami i czerpanie przyjemności z jedzenia. Zwłaszcza w egzotycznych krajach, których zwyczaje kulinarne znacznie różnią się od naszych – polskich.

Miejsca, w których posilisz się i jednocześnie spróbujesz czegoś nowego, warto wybierać z rozwagą. W końcu niewiele trzeba, żeby zjeść coś nieświeżego i odchorować nietrafiony eksperyment kulinarny.

Nie tylko jakość produktów może doprowadzić do zatrucia. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do pewnych smaków i mieszanek nie zawsze zaakceptuje nowości. O zatrucie zatem nietrudno.

Przeczytaj też: Zemsta faraona – jak uniknąć problemów gastrycznych podczas podróży?

Co zrobić w razie zatrucia?

Albo poradzisz sobie sam, korzystając z doraźnych środków, albo będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarza. Jeśli zatrujesz się w którymś z europejskich krajów, uzyskasz opiekę medyczną na podstawie EKUZ. Nie zawsze będzie to jednak bezpłatne świadczenie, bo EKUZ umożliwia otrzymanie pomocy lekarza na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. Zatem jeśli oni pokrywają część kosztów leczenia, Ty też będziesz musiał za nie zapłacić.

W bardziej oddalonych krajach EKUZ nie zadziała. Wówczas przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne wykupione indywidualnie. Zresztą dobrze mieć je także wtedy, gdy masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i wypoczywasz w Europie. Przede wszystkim zwróć uwagę na ubezpieczenie kosztów leczenia i sumę, do której odpowiada ubezpieczyciel.

Przeczytaj też: EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Gdy nie znasz języka…

Za granicą prawdopodobnie uda Ci się porozumieć po angielsku. Nawet w krajach nieanglojęzycznych. Nie wszędzie język ten jest jednak w powszechnym użyciu. Poza tym sam możesz nie znać go na tyle, żeby precyzyjnie powiedzieć lekarzowi podczas wizyty, co Ci dolega, lub wyjaśnić funkcjonariuszowi, jaki przebieg miało zdarzenie drogowe, w którym uczestniczyłeś. Dojście do porozumienia w takich sytuacjach bywa trudne, nawet jeśli dwie osoby mówią po polsku, a co dopiero w obcym języku.

Co zrobić, jeśli będziesz musiał porozmawiać z lekarzem lub policjantem za granicą?

W takiej sytuacji przyda Ci się pomoc tłumacza. Wynajęcie osoby znającej polski i język kraju, w którym przebywasz, może być problematyczne i kosztowne. Taką usługę możesz jednak zapewnić sobie w ramach polisy turystycznej.

Na pomoc tłumacza zwykle możesz liczyć, jeśli posiadasz assistance na wyjazd. To ten rodzaj ochrony zawiera taką usługę, chociaż nie zawsze w podstawowym wariancie. Przykładowo w Generali pomoc tłumacza otrzymasz w wariancie Assistance Premium i Assistance Exclusive.

Assistance PremiumAssistance Exclusive
Jeśli podczas pobytu za granicą będziesz miał kłopoty z prawem w związku z odpowiedzialnością cywilną, ubezpieczyciel wynajmie tłumacza i opłaci jego honorarium do 1200 euro.Jeśli podczas pobytu za granicą będziesz miał kłopoty z prawem w związku z odpowiedzialnością cywilną, ubezpieczyciel wynajmie tłumacza i opłaci jego honorarium do 1200 euro.
Dodatkowo, jeśli będziesz musiał porozumieć się z lekarzem, Generali zorganizuje jednorazową pomoc tłumacza i opłaci jego wynagrodzenie do 250 euro.
Źródło: OWU Generali Z myślą o podróży [czerwiec 2023].

Assistance Standard w Generali nie zapewnia usług tłumacza w tym towarzystwie.

Gdy stracisz dokumenty…

Chcąc zwiedzić najbardziej kluczowe miejsca w kraju, w którym wypoczywasz, z pewnością będziesz przebywał w zatłoczonych miejscach. W końcu inni też z pewnością zechcą odwiedzić najpopularniejsze atrakcje turystyczne. Takie miejsca to gratka dla złodziei, którzy chcą przywłaszczyć sobie Twój portfel lub w ogóle cały plecak, a w nim Twoje dokumenty. W taki sposób łatwo je stracić. A przecież potrzebujesz dowodu lub paszportu, żeby wrócić do kraju z wojaży.

Jak zapobiegać utracie dokumentów?

Osobom wyjeżdżającym do niektórych krajów MSZ zaleca wykonanie notarialnie potwierdzonej kopii paszportu, którą można nosić ze sobą podczas wakacji. Oryginał zaś najlepiej zostawić w hotelowym sejfie.

Jeśli podróżujesz i z dowodem, i z paszportem, zawsze noś je w dwóch różnych miejscach. Dzięki temu, jeśli ktoś ukradnie Ci plecak z dowodem osobistym, np. w kieszeni zostanie Ci paszport, którym możesz się legitymować.

Co zrobić, gdy stracisz dokumenty?

Utrata paszportu za granicą zawsze jest kłopotliwa. Powoduje duży stres i obawę, w jaki sposób wrócisz do Polski bez dokumentu.

Po pierwsze, koniecznie zgłoś kradzież na policję i zabierz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

Po drugie, udaj się do polskiego konsulatu w kraju, w którym przebywasz. Tam wyrobisz dokument tymczasowy, który pozwoli Ci wejść do powrotnego samolotu.

Przeczytaj też: Zgubiłeś dokumenty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji

Za wydanie dokumentu za granicą prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić. Otrzymasz zwrot kosztów od ubezpieczyciela i pomoc informacyjną po utracie dokumentów w ramach assistance turystycznego.

CZY WIESZ, ŻE …

Ochroną objęty jest nie tylko paszport i dowód osobisty, ale też bilety lotnicze czy kolejowe, a także dokument ubezpieczenia. Taki zapis znajduje się m.in. w OWU Proamy.

Gdy ktoś ukradnie Ci pieniądze…

Masz do opłacenia nocleg, wyżywienie i wiele innych wakacyjnych atrakcji. Tymczasem już na początku urlopu tracisz cały portfel z gotówką i kartami płatniczymi. To chyba jedno z tych zdarzeń, które na samą myśl przyprawiają o dreszcze. W takiej sytuacji niejeden turysta by spanikował.

Jak uniknąć utraty środków za granicą?

Wielu tego typu zdarzeniom można zapobiec, a przynajmniej zminimalizować ich skutki. Przede wszystkim pieniądze i karty płatnicze noś w takim miejscu, z którego niełatwo będzie je wyciągnąć. Zewnętrzne kieszenie w plecaku zdecydowanie nie będą odpowiednie dla portfela. Lepiej schowaj go głębiej lub w ogóle noś w kieszeni spodni. Dobrym rozwiązaniem jest też zabranie ze sobą nerki, którą będziesz mógł nosić z przodu i zawsze mieć na nią oko.

Pamiętaj też, żeby podzielić pieniądze i schować je w kilku miejscach. Część możesz nosić w kieszeni, część w plecaku lub torebce, a część przekazać towarzyszowi podróży. Zresztą duża ilość gotówki na wyjeździe nie zawsze będzie Ci potrzebna. W wielu miejscach, zwłaszcza w Europie, możesz płacić kartą.

Co zrobić, gdy za granicą zostaniesz bez pieniędzy?

To trudna i z pewnością stresująca sytuacja. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek gdyby do niej doszło. Co możesz zrobić? Chociażby wykupić ubezpieczenie turystyczne. Wielu ubezpieczycieli w ramach assistance zapewnia wsparcie finansowe, czyli pożyczkę na czas wyjazdu, jeśli w jego trakcie stracisz środki płatnicze.

Przykład

W mtu24.pl otrzymasz pożyczkę do 1200 zł, dzięki której zapłacisz za hotel i jedzenie w trakcie podróży. Po powrocie z wojaży będziesz miał 7 dni na zwrot tej kwoty.

Gdy Twój bagaż nie dotrze do Ciebie na czas…

Problemy z bagażem w trakcie podróży czasem się zdarzają. Do zagubienia walizki i opóźnienia w dostarczeniu jej do miejsca docelowego Twojej podróży dochodzi najczęściej wtedy, gdy podróżujesz samolotem. Bagaż rejestrowany może zostać skierowany nie do tego samolotu, który leci w obranym przez Ciebie kierunku. Siłą rzeczy nie będziesz mógł go odebrać po wyjściu na lotnisko. W dodatku dostarczenie go będzie zależało też od tego, jak szybko zgłosisz brak walizek i jak szybko obsłudze uda się je namierzyć oraz odesłać.

Jak postępować, gdy po przylocie zorientujesz się, że Twojego bagażu nie ma?

Czekasz i czekasz, ale bagaż uparcie się nie pojawia. Jeśli nie ma już szans, że Twoje rzeczy za chwilę do Ciebie dotrą, jak najszybciej zgłoś brak walizki przewoźnikowi. Pamiętaj o zabraniu potwierdzenia zgłoszenia.

To, jak szybko poinformujesz o zdarzeniu, wpłynie na to, jak szybko otrzymasz go z powrotem. Ale nie tylko. Jeśli masz polisę turystyczną z ubezpieczeniem bagażu, firma ubezpieczeniowa zwróci Ci koszty zakupu najpotrzebniejszych rzeczy, jeśli opóźnienie wyniesie określoną w OWU liczbę godzin. Przykładowo SIGNAL IDUNA udziela pomocy, jeśli bagaż będzie opóźniony o ponad 24 godziny. A czas ten jest liczony od chwili zgłoszenia braku walizki czy plecaka.

UWAGA!

SIGNAL IDUNA zwraca koszty odzieży, kosmetyków, czyli niezbędnych artykułów do kwoty 200 zł.

Przeczytaj też: Zgubiony, uszkodzony lub opóźniony bagaż – poradnik jak uzyskać odszkodowanie

Gdy będziesz musiał skorzystać z pomocy ratowników…

Wciąż nie brakuje osób, które korzystają z uroków morza albo gór, wypoczywając w Polsce. Ale zagraniczne kierunki też przyciągają polskich amatorów sportów wodnych, trekkingu czy jazdy na nartach. Góry i zbiorniki wodne to jednak zdradliwe miejsca, a zachowanie ostrożności podczas korzystania z nich jest absolutną koniecznością. Niewiele bowiem trzeba, aby doszło do wypadku, urazu i potrzeby zaangażowania ratowników.

Uszczerbek na zdrowiu to jedno, a sama akcja ratownicza – drugie. Zwłaszcza jeśli fachowców trzeba będzie zaangażować za granicą, koszt ich interwencji będzie wysoki. Nie każdego stać na taki wydatek, bo akcja ratownicza, w dodatku z wykorzystaniem śmigłowca, może być wyceniona na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co zrobić, żeby nie płacić za akcję ratowniczą?

Przede wszystkim zachować ostrożność.

  • Jeśli wypoczywasz nad morzem lub na jakimkolwiek innym kąpielisku, przede wszystkim korzystaj z miejsc wyznaczonych do kąpieli, a sporty wodne uprawiaj tam, gdzie jest to możliwe. Stosuj się do wszelkich zasad dotyczących przebywania nad wodą i nie ryzykuj.
  • Jeśli planujesz spacer po górach lub jazdę na nartach, sprawdź pogodę, ubierz się odpowiednio i zabierz potrzebny sprzęt, a potem trzymaj się wyznaczonych szlaków i zachowuj się rozważnie.

Przed wyjazdem wykup też ubezpieczenie turystyczne, które w razie potrzeby pokryje koszty akcji ratowniczej. Sprawdź w OWU, do jakiej kwoty ubezpieczyciel za nią zapłaci.

Towarzystwo ubezpieczenioweDostępne sumy ubezpieczenia akcji ratowniczej
UNIQA250 000 zł, 750 000 zł, 1 250 000 zł, 2 500 000 zł
AXA Partners200 000 zł, 600 000 zł, 40 000 000 zł
Proama100 000 zł, 200 000 zł, 300 000 zł
SIGNAL IDUNA7000 euro, 10 000 euro
mtu24.pl50 000 zł
Generali300 000 zł, 500 000 zł, 800 000 zł
You Can Drive50 000 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].
najczęstsze problemy w podróży
PODSUMOWANIE
  • Do mniej przyjemnych zdarzeń, które mogą przytrafić się podczas zagranicznych wakacji, należy np. zatrucie, utrata pieniędzy, dokumentów lub bagażu, bariera językowa, konieczność skorzystania z pomocy ratowników górskich lub wodnych.
  • Z każdą sytuacją można sobie poradzić, minimalizując ryzyko lub zabezpieczając się odpowiednio przed wyjazdem.
  • Jednym ze sposobów zapewnienia sobie ochrony jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, zwłaszcza z dopasowanym assistance i ubezpieczeniem kosztów leczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o problemy w podróży

Które rodzaje ochrony powinny znaleźć się w polisie turystycznej?
Na jaką sumę można ubezpieczyć akcję ratunkową?
Jakie świadczenia otrzymasz w ramach assistance?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!